Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ucagimiz Suriye karasularının 8 mil açığına düştü

Editor

Öne çıkan mesajlar

Fin said:

Savas olursa adamlar kara sinirindan trabzona kadar gider,ayrica suriye hic bi zaman dostumuz olmadi adamlar 1940 tan beri hatay butthurtunu yasiyorlar gencler falan ozeniyor iste biraz guney sahillerine o kadar.

kim nerden nereye giriyor???

ya suriye ile savaş mavaş olmaz, "savaş" diyebileceğimiz bir şey olursada bile kayıp aylık trafik kazalarından fazla olmaz
Sosyal ağlarda paylaş

oturdum 3 saat verilen linkler dahil her şeyi okudum şu başlık altındaki. yine de anlamadım arkadaş. savaşa girelim diyenler troll mü yoksa ciddi ciddi mi söylüyorlar açıkçası anlamadım.

ayrıca şurada çok güzel bir yorum yapılmış, pek sallanmamış. sınırı hareketlendirmek boş hamle olmayabilir.

hikmetozsahin said:

liberal said:

Başta söyleyeyim alınan karar gerizekalıca ve göstermelik. Suriye zaten uçağını bizim taraflarda uçuracak değil, tanklarını da sınırı yaklaştıracak değil. rte göstermelik bir adım attı ve o otoriter imajının bozulmasını engellemek için ortaya yem atıp "YAŞKAŞIRSANIZ VURURUZ HAAA!!!" dedi. Bu da Türkiyenin resti olarak yorumlandı. Sırf biri sana tokat attı diye sende ona "yaklaşırsan tokat atarım" demek uluslararası siyasette yetersizliktir. Bu kararı almaktansa almamaları daha iyiydi.

Burada amaçlanan şey muhtemelen Suriye toprakları içerisinde isyancılar için bir tampon bölge oluşturmak, yada bu yönde bir adım bence. İsyancılar zaten Türkiye-Suriye sınır bölgelerinde güçlüler ve gene bu sınırın Türkiye tarafından yardım alıyorlar. Eğer Türkiye sınıra yaklaşacak (isyancılarla çatışmaya gelen) Suriye kuvvetlerini vurursa al sana savaş nedeni işte.

ben de önce liberal gibi "nabio lan bu?" diye düşünürken şu açıklama biraz düşündürdü. her ne kadar suriye sınırı içindeki güçlere sınırdan ateş açmak olası gibi gözükmese de, "kardeşlerimizi koruyorduk." veya "sınırdaki askerimize ateş açıldı.. ispatlamamıza zaten gerek yok, açıldı diyosak açıldı." tarzı bi cevap ile fitil ateşlenebilir.

çoğu kişi zaten aynı şeyleri söylemiş ben yine de bi yineleyeyim.. ülke olarak en az zararla bu işten paçayı sıyırmaya bakmalıyız. savaş nidaları atanlar var gerçekten. bana tehlikeli gözüktü biraz, gözüm de hafiften korkmadı değil. savaş açacak kadar gerizekalı olmadığımızı farzediyorum ama yine de emin olamadım. son yıllarda hep yaptığımız gibi hırlayıp susar sonra gündemi sütyen askılarının şeffaf olması gerekliliği gibi önemli bir konuya yöneltiriz diye umut ediyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

aente said:

ya siz ne kadar gerizekalı insanlarsınız ya, savaşa giden sen olmayacağın için bol keseden sallamak ne kadar rahat di mi.

çok afedersiniz,

isterseniz affetmeyin,

savaşa girelim diyenler net katıksız gerizekalıdır.

Savas cikmasi halinde ilk cagirilacaklar listesinde emin ol 1. siralardayim rutbeme gerek yok suan soylemek istemiyorum ama ..... neyse konusmak istemiyorum su tabirinden sonra
Sosyal ağlarda paylaş

Şuna da rastladım bir yerde;
said:

Nearly 50 years before the war in Iraq, Britain and America sought a secretive "regime change" in another Arab country they accused of spreading terror and threatening the west's oil supplies, by planning the invasion of Syria and the assassination of leading figures.
...
The "preferred plan"adds: "Once a political decision is reached to proceed with internal disturbances in Syria, CIA is prepared, and SIS [MI6] will attempt, to mount minor sabotage and coup de main incidents within Syria, working through contacts with individuals.
...
...
The report said that once the necessary degree of fear had been created, frontier incidents and border clashes would be staged to provide a pretext for Iraqi and Jordanian military intervention. Syria had to be "made to appear as the sponsor of plots, sabotage and violence directed against neighbouring governments," the report says. "CIA and SIS should use their capabilities in both the psychological and action fields to augment tension." That meant operations in Jordan, Iraq, and Lebanon, taking the form of "sabotage, national conspiracies and various strong-arm activities" to be blamed on Damascus.

The plan called for funding of a "Free Syria Committee", and the arming of "political factions with paramilitary or other actionist capabilities" within Syria. The CIA and MI6 would instigate internal uprisings, for instance by the Druze in the south, help to free political prisoners held in the Mezze prison, and stir up the Muslim Brotherhood in Damascus.

Guardian
Sosyal ağlarda paylaş

imamizer said:

Şaka maka şu tabloya bakınca natosuz Suriye'ye girmeye kalksak bize girer gibi görünüyor. Adamlar iyi savunma kasmış:

http://dosyalar.hurriyet.com.tr/haber_resim_3/suriyeturkiy11.jpg

söz konusu araplar, italyanlar ve fransızlar olduğunda o sayılar hiç birşey ifade etmiyor.

eğer ediyor olsaydı, israili 3 kere işgal etmiş olmaları gerekiyordu ama adamların dini gününde yaptıkları baskın hariç bir başarıları yok
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

söz konusu araplar, italyanlar ve fransızlar olduğunda o sayılar hiç birşey ifade etmiyor.

savaş tecrübelerimle konuşayım bu doğru. Şaka bi yana arabtan asker mi olurmuş lan. Ama Suriye'nin ordusunun bu kadar donanımlı olduğunu bilmiyordum ben. Önemli olan o araçların ne kadar modernize edildiği. Sovyet döneminden kalma tanklar ve uçaklar kullanıyorsalar hala sayısal üstünlük pek işe yaramayacak, zira aradaki fark çok fazla değil.
Sosyal ağlarda paylaş

imamizer said:

Şaka maka şu tabloya bakınca natosuz Suriye'ye girmeye kalksak bize girer gibi görünüyor. Adamlar iyi savunma kasmış:

http://dosyalar.hurriyet.com.tr/haber_resim_3/suriyeturkiy11.jpg

generaller içerde olsa bile tsk bu kadar öngörüsüz olamaz diye düşünüyorum yada gerçekten bi planları var hükümet zor durumda kalsın gerisi zaten gelir hesabı.

davutoğlu halen konuşuyo dış basına
http://g1206.hizliresim.com/y/s/8nk1h.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...