Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ticaret Sistemi

nedanko

Öne çıkan mesajlar

Bugun oynayabildim rahatca sonunda. Bisi farkettim cok guzel ticaret yapiliyor. Bir kac basit taktik buldum, onlari paylasayim.

Wow da yanlis bilmiyorsam, auction house lar server genelindeydi. Burada region genelinde ve cok hizli item dusup satiliyor. 10 limit var ama iyi uygularsaniz surekli bos yeriniz oluyor, surekli, 5 dakka icinde buyuk cogunu satiyorsunuz.

Oncelikle bi niche belirleminiz gerek , diger turlu cok fazla item var iyi bisi cikarmak aradan hizlica cok zor, o zamana kadar iyi bisi varsa zaten satilmis oluyor.

Genelde karekterinize gore bir niche secin. Iki avantaji var, birincisi itemin gercekten ne kadar edip etmedigini insanlarin alip almayacagini anlarsiniz, ikincisi kendiniz icinde cok guzel itemlar ayiklarsiniz.

Benimki wizard ona gore ornekleyecegim.

1-) 35 level alti itemlari trade etmeyin.
2-) 5 level araligi belirleyin, benim ki genelde 40-45.
3-) Rare item olarak secin
4-) Max buyout price belirleyin. Ben 50 bin belirliyorum. Sebebi max bayout belirlemez iseniz, buyout price olmayanlarda cikiyor, o yuzden 2-3. sayfaya gitmeniz gerekiyor, o surede iyi itemlar satilmis olabiliyor.
5-) Max buyout u azalana gore siralayin hemen aramadan sonra.
6-) Silahlardan kacinin cok fazla item var, cok volatile.
7-) Armor secin. (Her aramada bi armor tipi degistirin, en iyi para ring ve amulette yapiliyor)
8-) Stats secin, ben intelligence seciyorum, ama strength vs de gider. Insanlarin aradigi bisi olmasi gerek o class a gore. Intelligence min 50 seciyorum.

Simdi boyle arayip, max buyout a gore siralayinca goreceksiniz. Eger fiyatlar cok birbirine yakinsa, baska bi armor tipi secip aratin. Amac en dusuk item da ciddi bi fiyat farkinin olmasi digerlerine gore. Unutmayin tekrar satarken %15 blizzard kesiyor, yani sizin o itemi %20-25 min daha pahaliya satacaksinizki ancak kar edesiniz.

Almadan once hizlica itemin ozelliklerine de bakin, ama stats sectiginiz icin genelde ise yarar bisidir. Yine de bakin tabii.

Bir onemli not daha. Ornegin bu ayarlarda amulet sectiniz aradiniz, sonra ring aradiniz. Tekrar amulet ararsaniz eski aramanizi getiriyor. O yuzden bi arama ozelligini degistirmeniz gerek, max buyout price i ornegin 1 altin artirin sifirdan ariyor. Surekli search derseniz ayni setting de bi yarari yok yani.

Ornegin amulet cikti 5 tane, en ucuz buyout 15 bin, digeri 25 bin digerleri de 25+ %90 alinir, ve 24 bine satilir. Satarken de ikinci en ucuzun altinda satmaya calisin ki, hemen satilsin. Amac cok alip satmak. Bazen cok iyi dusurursunuz onu pahali satabilirsiniz. Ornegin 15 bine amulet dusurdum, 118 intelligence 118 vitality bir de socket level 43, 48 bine sattim. Ama bunlari dusurmek az, genelde 3-5 bin yapiyosunuz %15 ciktiktan sonra. Ben 1 saatte 40 bin altindan 155 bin yaptim, 17 binlikde su an satista var, biraktim.

Baska bunu yapanlar varsa taktikleri varsa paylasirlarsa guzel olur.

Edit: Onemli bi not daha, eger kalan zaman 2d veya 1d23h dan az ise o item i almayin. Genelde gozunuz 2d lere gitsin hemen, cunku o itemlar son 1 dk icinde konmus oluyor, 1 dk gecince 1d23h oluyor. Demek ki cok iyi bisi dusmus olabilir. Ben cogu parayi 2d olanlardan yaptim. Cok hizli olmaniz gerek tabii. Hatta %20 sini hic ozelligine bile bakmadan aldim, cunku fiyat cok ucuz, en kotu ayni fiyata satarim diye aliyorum, diger turlu bir cok itemi ozelligine bakana kadar, al diyince alamadan satildi dedi, saniyeler icinde gidiyor yani iyi itemlar.
Sosyal ağlarda paylaş

dün akşam 15 dakika bakındım 36 lvl barbarıma 1 hand silah için.aynı yöntemi denemiştim bende 32-36 lvl arası silahlara baktım 100 bine satılan silahlar varken 10k bo koyulanlarda vardı yakın özelliklerde ,şunları bi alıp satmayı deneyeyim dedim , valla 50 60 k dan okuttum 10-15k ya aldıklarımı :D 6-7 tane satışta 100k dan fazla altın geldi sadece al sat yaparak :)
Sosyal ağlarda paylaş

Ya Auction House cok kalabalik bea:)...
Kafasi karisiyor insanin normal gerci tek server..
Olay sanirim nedanko'nun dedigi gibi niche lere dalip, max degerleri cekebilmek. Atiyorum level 18'de herhangi bir monk silahinin alabilecegi max dex 44 mesela, bunlari bilip ona gore search etmek onemli. Tabii ki en onemli suffix leri onceden farkedip onlarin herhangi levellar icin max degerlerini bilip bunlari en iyi kombine eden itemlari ucuza kapatmak olmali sanirim strateji ama bunu tabii ki herkes bilebilir:)...
Sosyal ağlarda paylaş

AHde guzel bi search sistemi var Nightmareden Helle gecene kadar hep salvage ediodum herseyi sonra bi arkadas uyandirdi satmaya basladim 300-400k yaptim ama tabi sadece dusen itemlari sattim hic al sat yapmadim simdi helli normal gibi yapiorum tek basima acaip rahat monkla full AHden giyindim nerdeyse statlarim levelimin maxi ama asil tabi 60 olunca baslicak item olaylari benim tavsiyem Craft d2deki gamble gibi bi olay parayi oraya gommek yerine AH takip etmek daha mantikli.
Sosyal ağlarda paylaş

ucuza alıp, pahalıya satın

nedanko said:

Bugun oynayabildim rahatca sonunda. Bisi farkettim cok guzel ticaret yapiliyor. Bir kac basit taktik buldum, onlari paylasayim.

Wow da yanlis bilmiyorsam, auction house lar server genelindeydi. Burada region genelinde ve cok hizli item dusup satiliyor. 10 limit var ama iyi uygularsaniz surekli bos yeriniz oluyor, surekli, 5 dakka icinde buyuk cogunu satiyorsunuz.

Oncelikle bi niche belirleminiz gerek , diger turlu cok fazla item var iyi bisi cikarmak aradan hizlica cok zor, o zamana kadar iyi bisi varsa zaten satilmis oluyor.

Genelde karekterinize gore bir niche secin. Iki avantaji var, birincisi itemin gercekten ne kadar edip etmedigini insanlarin alip almayacagini anlarsiniz, ikincisi kendiniz icinde cok guzel itemlar ayiklarsiniz.

Benimki wizard ona gore ornekleyecegim.

1-) 35 level alti itemlari trade etmeyin.
2-) 5 level araligi belirleyin, benim ki genelde 40-45.
3-) Rare item olarak secin
4-) Max buyout price belirleyin. Ben 50 bin belirliyorum. Sebebi max bayout belirlemez iseniz, buyout price olmayanlarda cikiyor, o yuzden 2-3. sayfaya gitmeniz gerekiyor, o surede iyi itemlar satilmis olabiliyor.
5-) Max buyout u azalana gore siralayin hemen aramadan sonra.
6-) Silahlardan kacinin cok fazla item var, cok volatile.
7-) Armor secin. (Her aramada bi armor tipi degistirin, en iyi para ring ve amulette yapiliyor)
8-) Stats secin, ben intelligence seciyorum, ama strength vs de gider. Insanlarin aradigi bisi olmasi gerek o class a gore. Intelligence min 50 seciyorum.

Simdi boyle arayip, max buyout a gore siralayinca goreceksiniz. Eger fiyatlar cok birbirine yakinsa, baska bi armor tipi secip aratin. Amac en dusuk item da ciddi bi fiyat farkinin olmasi digerlerine gore. Unutmayin tekrar satarken %15 blizzard kesiyor, yani sizin o itemi %20-25 min daha pahaliya satacaksinizki ancak kar edesiniz.

Almadan once hizlica itemin ozelliklerine de bakin, ama stats sectiginiz icin genelde ise yarar bisidir. Yine de bakin tabii.

Bir onemli not daha. Ornegin bu ayarlarda amulet sectiniz aradiniz, sonra ring aradiniz. Tekrar amulet ararsaniz eski aramanizi getiriyor. O yuzden bi arama ozelligini degistirmeniz gerek, max buyout price i ornegin 1 altin artirin sifirdan ariyor. Surekli search derseniz ayni setting de bi yarari yok yani.

Ornegin amulet cikti 5 tane, en ucuz buyout 15 bin, digeri 25 bin digerleri de 25+ %90 alinir, ve 24 bine satilir. Satarken de ikinci en ucuzun altinda satmaya calisin ki, hemen satilsin. Amac cok alip satmak. Bazen cok iyi dusurursunuz onu pahali satabilirsiniz. Ornegin 15 bine amulet dusurdum, 118 intelligence 118 vitality bir de socket level 43, 48 bine sattim. Ama bunlari dusurmek az, genelde 3-5 bin yapiyosunuz %15 ciktiktan sonra. Ben 1 saatte 40 bin altindan 155 bin yaptim, 17 binlikde su an satista var, biraktim.

Baska bunu yapanlar varsa taktikleri varsa paylasirlarsa guzel olur.

Edit: Onemli bi not daha, eger kalan zaman 2d veya 1d23h dan az ise o item i almayin. Genelde gozunuz 2d lere gitsin hemen, cunku o itemlar son 1 dk icinde konmus oluyor, 1 dk gecince 1d23h oluyor. Demek ki cok iyi bisi dusmus olabilir. Ben cogu parayi 2d olanlardan yaptim. Cok hizli olmaniz gerek tabii. Hatta %20 sini hic ozelligine bile bakmadan aldim, cunku fiyat cok ucuz, en kotu ayni fiyata satarim diye aliyorum, diger turlu bir cok itemi ozelligine bakana kadar, al diyince alamadan satildi dedi, saniyeler icinde gidiyor yani iyi itemlar.

oha bu kadar okudum. "ucuza alıp, pahalıya satın" demiş sonuç olarak
Sosyal ağlarda paylaş

bende geçen 5k dan 3 yuzuk alıp 20k ya sattım. . bu yöntemi suanda yapan cok kişi var ve sayısı da artıyor. sıralamayı yapınca fiyatı en dusuk olan itemi cogu zaman alamıyorsunuz .buyout dediğinizde zaten satıldıgını soyluyor^^ aynı anda 15-20 kişi tıklıyo yani en once basan kapıyor (:P) 1500 e 50k+ lık bi yuzuk vardı alamadım bu yuzden TT.

zamanla piyasa oturunca bu yontemin etkisini kaybedeğini hiç değilse azalacagını dusunuyorum. çünkü suanda oyuna yeni baslayan cok kişi var ve itemler olması gerekenin çok altında ah e koyulabiliyor. 50 int 50 vita 9 mf li yuzuk 1500 du misal.

ayrıca zaman zaman itemleri koyarken ben de kimileri için bu yontemin bir parcası oldugumu biliyorum. cunku herkes satılsın diye en dusugunu koyuor . ne de olsa 10 tane koyabiliyorsunuz bi seferde en fazla. 20 k yerine 30 a da koysam satılır dediğim itemleri 20 ye koyuorum risk olmasın diye. benden 20 ye alan adam 30-40 a satıyorsa ne ala ^^ belki bir arkadasla organize olup satılmayan itemleri onun almasını da saglayabilirsiniz ama uzun iş^^
Sosyal ağlarda paylaş

wow'da da var olan mantığa yakın, cebinizdeki parayla değerinin gerçekten altında olan itemları toplayıp piyasa şartlarında gidecek fiyattan satmak.

nedanko'nun dediklerinin aynısını uyguluyorum/satma değil alma kısmı ile ilgiliyim şu aralar daha ziyade. ticaret yönüne yarın nightmare'i bitireyim o zaman başlayacam,

şu an bol miktarda sarı item stokum var zaten.

ah ile ilgili görüşlerimi esasında ekşi'ye yazmıştım aynen c/p yapayım

...
bir kere sıralama değerlerini kullandığınızda doğru çalışmadığını görüyorsunuz, itemları buyout'una göre sırala diyorsunuz sıralamıyor.
statlara göre sıralatıyorsun yine karışık sıralıyor.
buyout'a göre sıralıyor bu sefer bakıyorsun buyout değeri n/a
recommended itemlar'a bakıyorsun elindekinden kötü statlara sahip olabiliyor.(bu kısım dünden beri esasında daha doğru çalışmaya başladı n/a olmadan geliyor gibi artık)

neden sadece 10 tane item koyabiliyoruz sorusu da ayrı bir travma,
burda sanırım tüm avrupa'nın tek bir ah üzerinden işlemesi olayı etkili olmuş(çünkü wow'da her server ayrıydı, o yüzden her serverın ekonomisi de farklıydı) çünkü ben dahil ah'yi stashde yer kalmayınca itemları tutmak için kullanılacak ikinci bir beleş stash olarak gören binlerce çakal yüzünden, şu anda bile 50 sayfa olabilen, arama sonuçlarının 150 sayfaya vurması engellemek istemişler sanırım.
(tıpkı nedanko'ya yük binmesin gerçeği gibi, battle.net'e yük binmesin hesabı yapılmış)

bir item aratırken sadece 5 lvllık bir süzgeçde, sadece rare ve sadece dex. verecek itemları listele dediğim halde 48 sayfa sonuç gördüm, artık filtreleme yapmasam ne olacaktı acaba.

(evet bu arada ah'ye konulan itemlar satılmadığında ah için ayrılan bir stash'e düşüyor ve o stash'in de 50 itemlık bir kapasitesi var çok iyi bir 2. bedava stashiniz olmuş oluyor heh)

ha bu arada gördüğünüz ucuz ve mantıklı, oha bu item nasıl bu fiyata dediğiniz itemları hemen alın. ama hemen. çünkü lan acaba mı diye düşünürken belki 10 defa o itemın satıldığını gördüm. search edişimden karar vermeme kadar geçen 15 sn içinde o itemların uçuşunu gördüm, ağladım, çok ağladım.
Sosyal ağlarda paylaş

fizban said:

suna ugrastiginiza hic degmeyecek aslinda. gunlerce yapip yapip 1m para kastim falan diyeceksiniz, sonra 1m yi 5 dolara satacaklar. emege yazik.

Haha aslinda bende onun acilmasini bekliyorumda, para lazim oldu training ve ek canta almak icin, isimi gordu.

Birde cok guzel kendine item cikariyorsun tabii.su an lev 52 wizard, hell nightmareden 2-3 kat kolay ilerliyor. Nightmare diablo ilk denemede dustu. item sayesinde hepsi o yararida var. 1 saat ah de oturunca para yapmis ve cok iyi iki uc itemla kalkabiliyosun.

rmah cikip oturana dek iyi gorunuyor.
Sosyal ağlarda paylaş

eger plan dusururseniz bi sekilde oyle guzel para yapılabiliyo ozellikle eski matları tuttuysanız. bi de 10 item koymayın ah ye yani zaten koydugun item iyiyse 30 dk icinde falan gitmis oluyo cogunlukla. eger 10 u doldurup da 2 gun satıs yapamıyosan koydugun item/fiyat performansını tekrar degerlendirmek lazım demektir
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...