Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Vücut Geliştirme

AthleT

Öne çıkan mesajlar

Perfectionist said:

Hem yoga, pilates, stretching derslerinde citirlar da oluyor.

Testo Boost!!

Bende gidicem bu tarz birseye de, zaten 4 gun salondayim 5. Gun gidesim yok. Bugun bacak yaptim sabahtan hazir testo yuksek diye canim cikti. Keyiflendim yine.

testo boost dan ziyade central nervous system için çok iyi ve dolayısı ile overall gym performansına katkısı çok.

türkçesi daha çok kas

bu yüzden yoga,plates falan bunları hor görmeyelim
Sosyal ağlarda paylaş

şu 2 hafta iyi gittim ya, işe girmeme rağmen ayarladım saatlerimi falan. fakat bundan sonrası sıkıntı, eve akşam 7'de falan geliyor olucam fazla mesaiye kalmadığım sürece. salon zaten 11'de kapanıyor. gitmeye kalkarsam akşam yemeğiydi, dinlenmeydi ucu ucuna bitiricem antrenmanları.

winter is cumming.
Sosyal ağlarda paylaş

what do yo think?

Batuhan hocam gaspari myofusion 2.3 kg probioticler mevcut elimde kargo dahil 130 Türk Lirası satış fiyatı mevcut. 145 Lira internet satış fiyatı mevcut şuan. Myofusion hydrolar 125 Lira kargo dahil.Taban fiyattır internet satış fiyatıda bu fiyat,denemediyseniz probiotici denemenizi öneririm. Hydrolarda ithalatcı sıkıntısı var ben alıp kullanmıyorum,müşterilerimede önermiyorum. Ürünün menşei şaibeli.

Karma protein olarak önerebileceğim 2 ürün daha var elimde
MusclePharm Combat Powder 1814 Gr 140 TÜRK LİRASI Kargo hariç fiyatı kargo dahil 145 Türk Lirası havaleli fiyatı mevcut.33 gramda 25 gram protein içeriyor piyasada karbonhidrat oranı en düşük ürünlerden
BSN SYNTHA 6 2.3 KG %100 ORJİNAL %100 AMERİKAN. DUBAİ MALI SYNTHALARDAN KESİNLİKLE DEĞİLDİR.UPAFARMA İTHALATIDIR. 130 TÜRK LİRASI HAVALELİ FİYATI MEVCUT KARGO HARİÇ.KARGO DAHİL 135 LİRA HAVALELİ
SÖYLEDİĞİM 3 ÜRÜNDE GASPARİ MYOFUSİON HYDRODAN KAT KAT İYİDİR
Sosyal ağlarda paylaş

2 kutu kullandım myofusion zamanında, aşırı şişiriyor beni yemek yiyemiyorum bıraktım o yuzden.

BSN synthiada 10 gun acaip hazımsızlık sorunu cektım sonra duzeldi batu.

ama bsn yi oneririm ikisinden birisini seciceksen, hatta 3. olarak direk ON klasik oneririm en cok verimi ondan aldım ben.
Sosyal ağlarda paylaş

-Deno- said:

şu 2 hafta iyi gittim ya, işe girmeme rağmen ayarladım saatlerimi falan. fakat bundan sonrası sıkıntı, eve akşam 7'de falan geliyor olucam fazla mesaiye kalmadığım sürece. salon zaten 11'de kapanıyor. gitmeye kalkarsam akşam yemeğiydi, dinlenmeydi ucu ucuna bitiricem antrenmanları.

winter is cumming.

http://cdn.fitoverfat.com/wp-content/uploads/motivation9.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

Quadrophenia said:

Yaptığımız hareketlerin set ve tekrarlarını kaydedebileceğimiz, hareketlerin nasıl yapıldığını görebileceğimiz vs bir iPhone App kullanan var mı?

nasıl yapıldığını göstermesi bana lazım değil de. maksimum kaldırdığımız kiloları falan yazınca grafik falan çizse.

aslında gerek yok ya nasılsa görüyosun progressi kendin de. ama son 1 aydır zerre ilerlemediğimi 1 ayın sonunda fark etmesem daha erken fark etsem güzel olurdu.
Sosyal ağlarda paylaş

aa evet fitocracy vardı. bozulmuştu bi ara ondan unutmuşum. ama iphone app i yoktu en son. olmasa da olur.

NoS kondisyona mı ihtiyacın var? Kondisyona ihtiyacın varsa da eliptikte değil de koşarak yapman daha iyi olur. Kilo vermek için diyosan sakın alma. Yarım saatte yaktığın 300 kaloriyi almamak için 100 gram daha az karbonhidrat alman yetiyor. Harcadığın enerjiye ve zamana değmez. Doğru beslenmeyi öğren, kilo verirken de kız gibi kalmamak düzgün vücutlu olmak istiyosan da ağırlık çalış.
Sosyal ağlarda paylaş

Zegna said:

2 kutu kullandım myofusion zamanında, aşırı şişiriyor beni yemek yiyemiyorum bıraktım o yuzden.

BSN synthiada 10 gun acaip hazımsızlık sorunu cektım sonra duzeldi batu.

ama bsn yi oneririm ikisinden birisini seciceksen, hatta 3. olarak direk ON klasik oneririm en cok verimi ondan aldım ben.

ON'un fiyatına bakıcam bi.

ama wheyle complexler arasındaki temel fark ne? şimdi bulk zamanı complexler daha mı iyi olur acaba düşünüyorum. syntha kullandım hatta bi kutu daha var bitmedi

mesala bsn dessert var şuan kampanyada o da kompleks bi ürün. synthadan farkını bilen var mı?
Sosyal ağlarda paylaş

Complex aslında pazarlama tekniği. "COMPLEX" diyince daha bi ağzı dolduruyormuş havası veriyor, bide brand new damgasıyla beraber. "30gr protein mix, Whey, soya, casein bla bla" spotlarıyla havasını atıyor. ama gel görrelim madem o kadar iyisin, saf whey olanlar complexlere göre neden daha pahalı? çünkü whey en kaliteli protein çeşidi, emilimi daha fazla vs.vs. 30gr protein alımı vaad ediyor ama ne kadarı whey ne kadarı soya bunu söylemiyor mesela.

geçenlerde sanırım tiLi nin verdiği marka marka protein değerlendirmesi vardı, tarafsız kullanıcıların değerlendirmeleriyle.
Mesela orda Myo baya bildiğin sıçmış haldeydi. Ama tabi bu kullananların işine yaramadığı anlamınada gelmiyor.Myo'dan cok memnunum diyenlerde az değil. Ha birde bulk için bana kalırsa mantıklı da değil çoğu complex tokluk hissi veriyor.

Tamamen kendi görüşüm bu arada onu belirteyimde sakata gelmeyelim sonra `,-)
Sosyal ağlarda paylaş

Black_Hand said:

-Deno- said:

winter is cumming.

http://cdn.fitoverfat.com/wp-content/uploads/motivation9.jpg

haftada 5'e çıkarıyorum şu resimden sonra antrenmanları
Sosyal ağlarda paylaş

https://docs.google.com/spreadsheet/lv?key=0Ag9uT-E4EIL7dFZPZnR0WVZybGtFWnRKNzdKNm9XOVE&toomany=true#gid=0

complexler daha çok iştahı kesiyor katılıyorum. Tyrion ın dediği her şeye katılıyorum. Hatta bütün mesajları göster e tıklayıp diğer mesajlarına da baktım. o derece
Sosyal ağlarda paylaş

benden de bişey öğrenin /:

mr raporunda bi sorun çıkmamış belim hakkında. yarın da doktora gidicem. sinir sıkışması kas zedelenmesi ot bok falandır inş ya.

bugün başladım yalandan adaptasyona. iyi geldi asd. adaptasyonluk bi halim de yok gerçi ama buddy'e eşlik ediyorum
Sosyal ağlarda paylaş

Bakınırken denk geldi, birisi arıyordu sanırım bu yazıyı. gönlüm tozlu raflarda kalmasına el vermedi `,,-)

Perfectionist said:

Bu başlık altında bugüne kadar supplementler ve gıda takviyelerinin oral supplementasyonu hakkında gözlemlediğim konuları belirtmek istiyorum. Özet olarak geçeceğim, kesin doğru olarak kabul edilmesini beklemiyorum fakat hiçbirisini arkasında bilimsel makale olmadan kabul etmemeye çalışıyorum. Hepsi üzerinde çokça düşündüğüm, araştırdığım ve kafa yorduğum konular. Kimisi benim tavsiyelerim kimisi daha önce bu başlıkta paylaştığımız yabancı kaynakların sunduğu bilgilerin özetini içeriyor. Mümkün olduğunca kompakt tutmaya çalıştım.

Ayrıca şunu söylemek istiyorum. Bence olmazsa olmaz bir supplement yok. Hemen hemen herşeyi bir şekilde yapmak, telafi etmek, yerine doğal yollardan koymak mümkün. Fakat zaman kıtlığı, pratiklik gibi durumlar bizi supplementlere yöneltebiliyor. Mümkün olduğunca doğal olanıyla (normal gıdalar ile alınanlar ile) supplementleri cycle edip dengelemek gerekli.

Bu sektör çok güzel paralar dönen bir sektör. Ve en basitinden bir salon sahibi için bile güzel bir gelir kapısı. Kimsenin parasını gereksiz yere sokağa atmasını istemediğimden bunları yazmak istedim. Bu yolda ihtiyacımız olan en önemli şey istikrarlı ve disiplinli idmanlar yapıp, çok iyi bir şekilde kaliteli diyetler uygulamak. Geri kalan şeylere dünya kadar para yatırmak hiç mantıklı değil. Neyse başlayalım.

Supplement'ler Hakkinda Hersey (wot)

-----

Etkili, arkasında bilimsel ispatları olan, faydası aşikar ürünler (bunları mümkün olduğunca önem sırasına göre yazmaya çalıştım) :

1) Whey, Caseine veya Protein Tozları : Günlük protein ihtiyacını yükseltmek için son derece pratik ürünler. Birşey demeye gerek yok sanırım. Oldukça faydalı buluyorum. Kazein kullanmıyorum şahsen, az yağlı süt ürünleri ile alıyorum. Ama definisyon diyeti döneminde sıfır yağ ile kazein almak adına yönelinebileceğini de belirtmekte fayda var. Onun haricinde çeşitli protein tozları var. Burda mümkün oldığunca aminoacid profili kaliteli ve porsiyon başına protein oranı yüksek ürünleri tercih etmekte fayda var. Ayrıca kutu başına porsiyon miktarı da oldukça önemli.

2) Multi Vitamin ve Mineral takviyeleri: Bunların da bir çoğunu diyet ile alamıyoruz. Özellikle definisyon dönemi sert diyet yaparken şekerden ve karblardan kaçmak adına meyveleri bile iyice sınırlıyoruz, kuruyemişleri azaltıyoruz. Bu durumlarda bence multivitamin kullanımı elzem hale geliyor çünkü diyetimiz normalin dışına çıkıyor. Özetle hem spor, hem gelişim, hem de sağlık adına çok güzel bir takviye. Mümkün olduğunca demir içermeyenlerini tercih etmekte fayda var.

3) Balık yağı, EHA ve DHA, Omega 3-6-9, vs: Bunları da oldukça faydalı buluyorum. Genel sağlık, hormon üretimi ve bir çok metabolik aktivite de faydaları yüksek. Şahsen 200'lük tabletler halinde tüketiyorum. Bir dönem balık yağı diğer bir dönem onun yerine günde 1 kaşık keten tohumu, 1 kaşık zeytinyağı ve bir avuç kuruyemiş şeklinde cycle ediyorum. Bu tarz yağları diyetimde yüksek tuttuğumda mental olarak da daha iyi hissediyorum, konsantrasyon gerçekten ciddi artıyor. Ayrıca hormonal üretimlerin sağlığı ve sürekliliği adına da önemli rolleri var.

4) Creatine Monohydrate : Herhalde bu da kimsenin hayır diyemeyeceği bir supplement. Arkasında onlarca destekleyici araştırma ile, işe yaradığı ispatlanmış, belkide etkisi en iyi şekilde dökümante edilmiş yegane supplement. Yükleme yapmanın çok büyük etkileri yok ama kas satürasyonu normal kullanıma göre 2gün önce gerçekleşiyor. (Yüklemesiz ortalama 7gün, yükleme ile 5gün) Tavsiye edilen 8 hafta on 2 hafta off kullanım ama ben öyle kullanmıyorum. Daha uzun süre aralıksız kullanıp 1 ay ara veriyorum. Çünkü aldığımız creatine'in tam olarak vücuttaki etkisini kaybetmesi 1 aya yakın zaman alıyor. Ayrıca kas satürasyonu korunduğu sürece etkisi de devam ediyor. Bununla ilgili de bir makale mevcut. (cycle süresi ve etkisi anlamında)

5) Kafein : Etkisi ispatlanmış bir uyarıcı. İdman öncesi 300-400mg harika şeyler yapıyor. Sayısız faydası mevcut. Ayrıca bir çok preworkout ürününün işe yaramasını etkileyen asıl madde olarak görüyorum. İster tablet, ister sert kahve. İki türlü de tüketiyorum. Yalnız 8 hafta sonra tolerans artıyor, 2 hafta off geçildiğinde vücut eski hassaslığına kavuşabiliyor. O yüzden cycle etmeyi faydalı görüyorum.

-----

(Burdan sonrakiler biraz daha opsiyonel olan ürünler)

6) BCAA ve EAA ürünleri : Bunların aslında günlük protein alımını arttırarak alınması taraftarıyım. Yani mesela 5gr BCAA tableti yutmak yerine 30gr Whey almayı veya 100-150gr tavuk yemeyi tercih ederim ki fiyat olarak belki daha bile ucuza gelebilir. Tabi diyete göre şekillenecek birşey olduğundan opsiyonel demek mantıklı. Çünkü herkes aynı diyeti yapmıyor aynı şekilde beslenmiyor. Buna kişi kendisi karar vermeli. Ama diyeti iyi ve dengeli olan bireylerde bir işe yaramayacağı bilinmeli.

7) Preworkout ürünleri, Nitric Oxide ürünleri (jack3d, sp250, noxplode, vs): Bunların etkili olduğu aşikar. Zaten yukarıda listelediğimiz etkili ürünleri içerdiği için etkili oluyorlar. Yüksek kafein, creatine bu ürünlerdeki en vazgeçilmez maddelerden. Buna ek olarak çeşitli aminoasitler ile zenginleştiriliyorlar. Tamamen kişisel tercih. Dönem dönem kullanılması mantıklı bu ürünlerinde; çünkü vücutta tolerans geliştiriyorlar.

8) ZMA : Bu aslında güzel bir kombinasyon. Çoğumuz vitaminler ile alıyoruz. Çinko, magnezyum ve B6 içeriyor bu tarz ürünler. Kişisel tecrübeme ve bir çok platformdaki yorumları gözlemem sonucu şunu söyleyebilirim ki güzel, derin ve dinlendirici uykular sağlıyor. Fakat iddia edildiği gibi testosterone artışı sağladığını gösteren bilimsel kanıt yok. Ama bu güzel derin uykular vücudun yenilenmesi adına önemli aslında. Bu yüzden ZMA opsiyonel kategorimizde olmalı diye düşünüyorum. İş, sosyal hayat ve sporun çakıştığı, uyku konusunda sıkıntı çekilen dönemlerde alınabilir diye düşünüyorum.

9) Glucosamine ve diğer varyasyonları : Eklemlere olumlu etkileri olan bir takviye. Kendim hiç kullanmadım, ihtiyaç duymadım; ama salonda kullanan çok arkadaşım oldu ve hepsi memnun kaldılar. Etrafımda yaşından ötürü eklem sorunları yaşayan ve kullananlar da mevcut. Geri dönüüşler hep pozitif. Hakkında bilimsel araştırma yapmadım ama kişisel gözlemlerim bu konuda faydalı olduğu yönünde.

10) Beta-Alanine : Bu ürün hakkında kararsızım. Bu sene deneyeceğim, bir çok kişi olumlu geri dönüşler yapıyor. Güvendiğim kişiler oldukça etkili bulduğunu aktarıyor, yabancı platformlarda ise kimisi hype derken kimisi geleceğin creatine'i diyor. O yüzden opsiyonel. Kendim tecrübe edip göreceğim bunu.

11) Coenzyme Q10, Echinesia, Spiriluna, L-carnitine : Bunları bir araya topladım ki şöyle ifade ediyim. Sağlık adına bir takım etkileri ve faydaları bulunan ürünler fakat body composition açısından bir etkileri yok. Yani vücut geliştirme adına kullanımı mantıksız. Ama cildiniz genç yaşlansın diye Q10 alabilirsiniz. Çeşitli antioxidanlardan faydalanabilirsiniz. Bu bizim scope'un dışında kalıyor zaten.

-----

İşe yaramadığını veya gereksiz olduğunu düşündüğüm, veya arkasında bilimsel desteği olmayan ürünleri sayarsak :

12) Gainer Ürünleri : Bol bol dextrose, maltodextrin ve kalitesiz protein içeriyor bu ürünler. Bunlara para yatırılması bana çok anlamsız geliyor. Aynı fiyata, kendiniz whey alıp, içerisine bol bol yulaf ve kuruyemiş koyup bunu süt ile karıştırıp (hatta içine muz da atıp) süper besleyici bir kalori bombası yapabilirsiniz. Ve emin olun hem kat kat sağlıklı hem de kat kat besleyici olacaktır. Ayrıca paranızın karşılığını fazlasıyla alıp; hem de vücut geliştirme sporunda ne yediğini bilme, kendine hazırlama ve kalorilerini/gramajlarını sayma gibi diyet yetkinlikleri kazanacaksınız.

13) Glutamine : Oral glutamine supplementasyonunun kana karışamadığı, kana karışması için yüksek dozlarda alınması (30-40gr) gerektiği ve kana geçtiğinde bile istenen LBM (lean body mass) artışını/korunmasını sağlamadığını gösteren araştırmalar mevcut. Bu ürünü şahsen kullanmıyorum ve bir pazarlama oyunu olarak görüyorum. İşe yaradığını gösteren tek düzgün araştırma yanmış hastalar üzerinde. Sporcular ve ağırlık çalışması yapanlarda yapılan araştırmalar gereksiz olduğunu ispatlıyor.

14) Arginine, L-arginine, AAKG : İlk ikisinin zaten oral yolla alımı pek bir işe yaramıyor. Testesterone veya gh konusunda herhangi bir artışa sebep olduğu, LBM arttırdığı ambalajlarında yazdığı gibi gerçek değil. İşe yaramadığını gösteren araştırmalar var. Ama arginine metabolizmada çok büyük etkilere sahip. Burda konu oral supplementasyonu. AAKG ile bunun sindirim tarafındaki bariyeri aşılarak efektif hale geçtiği söyleniyor. Bilmiyorum. Bunu da bu sene stack'ime dahil ettim, deneyeceğim. Ama açıkçası pek umudum yok. Genelde iyi pump etkisi yaptığından bahsediliyor ama onun haricinde bir numarası yok deniyor. Özetle göreceğiz. Bu ürünlerin ilk ikisine ve büyük ihtimalle AAKG ürününe de para vermek mantıksız.

15) Tribulus Terestris, Horny Goat Weed ve benzerleri : İşe yaramaz. Belki libido artışı gibi birşeyler sağlıyordur ya da farklı benefitleri olabilir sağlık adına. Ama pazarlandığı şekilde testosterone arttırdığı doğru değil. Paranıza yazık.

16) CLA : Özet geçiyorum, hiçbir işe yaramıyor. İşe yaramadığı çeşitli araştırmalarla ispatlanmış, gereksiz bir ürün.

17) Aminoacid Tabletleri, Aminolar, vs : Bunlar beni en çok şaşırtan ürünler. Bu ürünlerin ABD'de yüzüne bakmıyor kimse. Top50 listelerinde bile herşey varken bunlar yok. Gaspari bile ABD pazarı için amino üretmezken Avrupa pazarına (ve Türkiye'ye tabi ki) amino tablet üretip yolluyor. İlk olarak, vücudun ecnebilerin whole food/solid food dediği normal, tam yemeklerden aminoasitleri supplementlere göre daha iyi alıp kullandığını gösteren yazılar okudum. Yani 5 tablet amino yerine 100gr balık, kırmızı et, tavuk daha etkili. Ayrıca aminoların böyle tablet veya sıvı şekilde alınmasının sindirim sistemi üzerinde kötü etkileri olduğundan bahsediliyor. Yani bunları saymasak bile, günde kilo başına 2.5gr protein alan birisi için dünyanın en gereksiz supplementi sanırım. Aldıysanız whey gibi kullanın, almadıysanız hiç bakmayın bile. Whey'inizi için, diyetinizi güzel planlayın bu saçmalıklara para vermeyin derim.

17) Diğerleri : Adı başka içeriği yukardaki ile aynı diğer karışımlar, çeşitli ürünler, aynı şeyin başka versiyonu gibi çıkarılan madddeler, işte recovery ürünler, testo booster'lar falan filan; bunlara da para yatırmaya gerek yok. :)

-----

Özetle :

En güzel supplement kombinasyonu ilk 5 ürün ile yapılır. Kış döneminde balık yağı ve mutlvitamin çıkarılabilir. Yüksek kaloride meyveler ve kuruyemişler ile yağlar ile telafi edilebilir. Definisyonda çok sert diyet yapacaksanız şart gibi birşey oluyorlar o zaman için saklanabilir. Kafein için ise yaz kış faydalanılabilir. Bu 5'li haricinde diğerlerine pek bakmaya gerek yok. Diyete ve gerçek yiyeceklere parayı yatırmak çok çok daha mantıklı. Ama farklı şeyler denemek isteyenler, buna bütçe yaratabilenler tabi ki opsiyonel kısıma yazdıklarımdan da faydalanıp, etkileri gözleyebilirler.

Umarım birilerinin işine yarar ve aklındaki soruları cevaplar.

Sevgiler, Perfecto :)
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...