Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Dota 2

GERGE

Öne çıkan mesajlar

screwy said:

yani oyun 5 kisilik oyunlarınızı dengeleyemiyor. NEDEN ACABA

Yani hakikaten zorluyosunuz bazen.

Ulan şampiyona finalinde maçlar sizin tabirinizle dengeli geçmiyor, nasıl dengelesin sistem oyunları?

Sizin açık ara farkla geçtiğini zannettiğiniz oyunlar ufacık şeylerle o kadar farklı bitiyor. Bazen iyi oynayan mid şansla çıkan bir rünle tamamen kaybedebiliyor koridorunu bunun sonucunda domino gibi gidiyor oyun.

Bazen rakip carry 1 defa gereksiz öldü diye hikayenin sonunda çok rahat kazanabiliyosun oyunu. Dota dediğin oyun geri dönüş yapmanın en zor olduğu oyunlardan biri piyasadaki, olmuyor işte çok iyi götürdüğün koridoru 1 kere ölüp bok gibi duruma getirebiliyosun vs. Açık ara kaybettiğini düşündüğün oyunda aynı kişilerle 1 oyun daha oynadığında açık ara kazanabiliyosun.

Olay picke bakıyor çoğu zaman, hatta sizin o dengesiz dediğiniz oyunların nerdeyse hepsi oyunculuktan değil hero seçiminden kopuyor o şekilde.

Hala matchmaking kötü bilmemne, oynama kardeşim o zaman matchmakingle git 50000 tane kanal var adamların bir araya gelerek oynadığı, tr kanalındaki aptallar bile party kurup öyle giriyor sıraya...
Sosyal ağlarda paylaş

DoD said:

screwy said:

Yani hakikaten zorluyosunuz bazen.

Ulan şampiyona finalinde maçlar sizin tabirinizle dengeli geçmiyor, nasıl dengelesin sistem oyunları?

Sizin açık ara farkla geçtiğini zannettiğiniz oyunlar ufacık şeylerle o kadar farklı bitiyor. Bazen iyi oynayan mid şansla çıkan bir rünle tamamen kaybedebiliyor koridorunu bunun sonucunda domino gibi gidiyor oyun.

Bazen rakip carry 1 defa gereksiz öldü diye hikayenin sonunda çok rahat kazanabiliyosun oyunu. Dota dediğin oyun geri dönüş yapmanın en zor olduğu oyunlardan biri piyasadaki, olmuyor işte çok iyi götürdüğün koridoru 1 kere ölüp bok gibi duruma getirebiliyosun vs. Açık ara kaybettiğini düşündüğün oyunda aynı kişilerle 1 oyun daha oynadığında açık ara kazanabiliyosun.

Olay picke bakıyor çoğu zaman, hatta sizin o dengesiz dediğiniz oyunların nerdeyse hepsi oyunculuktan değil hero seçiminden kopuyor o şekilde.

Hala matchmaking kötü bilmemne, oynama kardeşim o zaman matchmakingle git 50000 tane kanal var adamların bir araya gelerek oynadığı, tr kanalındaki aptallar bile party kurup öyle giriyor sıraya...

Aynen çoğu noktada katılıyorum, mobalarda genelde böyle zaten üst seviye oyunlarda oyun süresi ilerledikçe ufak bir hata oyunu bitirebiliyor ve geri dönüşü çok zor oluyor. Bu konuda ama en acımasızı herhalde LoL'dür.
Sosyal ağlarda paylaş

DoD said:

screwy said:

Dota dediğin oyun geri dönüş yapmanın en zor olduğu oyunlardan biri piyasadaki, olmuyor işte çok iyi götürdüğün koridoru 1 kere ölüp bok gibi duruma getirebiliyosun vs. Açık ara kaybettiğini düşündüğün oyunda aynı kişilerle 1 oyun daha oynadığında açık ara kazanabiliyosun.

Oyunla hiç bir alakam yok ama merak ettim,

Yukarda oyun geri dönüş yapmanın en zor olduğu oyunlardan biri demişsin ve arkasından 2 saniyede oyunun değişebileceğini sölemişsin.

demek ki çok rahat geri dönüş yapabiliyormuşsun, ben mi yanlış anlıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

tüm oyun lycan pickle BEN SÜPERİM siz noobsunuz
birde bana diyordun niye lycan alıyorsun millet snein kasmanı beklemek zorunda mı diye diye lksdghjslkghlgk

lycan ile oyun başı cour ve ward alıp babysitliyor musun? hani diyordun ya SEN AL WARDI SEN AL NUUB diye şlsdgjsdlşj
Sosyal ağlarda paylaş

Afedersiniz ama DoD tamamen doğru şu konuda, hala bikbik ediyorsunuz yahu.

Oyun o kadar dinamik ki herhangi bir hata bulunduğunuz lane'i kaybetmenize yol açabiliyor. Herşey etki ediyor oyunda.
Bazen çok iyi hamleler yapıyorsunuz ve direk domine ediyorsunuz, bazen hatalar yapıyorsunuz oyunda kötü oynuyorsunuz. Karşınıza gelen Hero'nun taş kağıt makas olayı da var. Üstelik bu formul diğer lane'lere de uygulandığından x3 oluyor.

Her oyun farklı farklı tiplerle, farklı farklı herolarla oynanıyor.

Mesela biz üst bracket'lardan birindeyiz ama dün ilk defa oynayan bir arkadaşıda party'ye alıp girdik oyuna. E şimdi bir adam bilmiyor, herşey olabilir. Karşınıza da böyle adamlar geliyor yani. Bunu hesaba katın. 2 kişi girdiniz mesela, belki diğer 3'lü arkadaş ve biri yada ikisi yeni. Yapacak bişeyiniz yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Flassh said:

tüm oyun lycan pickle BEN SÜPERİM siz noobsunuz
birde bana diyordun niye lycan alıyorsun millet snein kasmanı beklemek zorunda mı diye diye lksdghjslkghlgk

lycan ile oyun başı cour ve ward alıp babysitliyor musun? hani diyordun ya SEN AL WARDI SEN AL NUUB diye şlsdgjsdlşj

Ben lycan picklemeden önce yanıma ward alıcak adam pickliyorum gelip burda senin gibi ağlamamak için.

@M
Oyunu bilmediğinden ne demek istediğimi anlayamamışsın, oyunda genelde dengesizlik çığ gibi büyüyor, küçük bi hatayla başlıyor sonra üzerinde yuvarlana yuvarlana o küçük hatanın etkisi büyüyor. 5 arkadaşsan veya takımsan bu tarz ufak hataları bi şekilde toparlayabiliyosun, ekstra genkle lane değiştirerek vs... ama işte 5 tane random adam bi arada oynayınca olmuyor bu tarz şeyler pek. Elin rusuna lanei kaybettim yardım lazım dediğinde kim takar diyorlar genelde.
Sosyal ağlarda paylaş

Arkada patlayanı merak ettik!

Ben savunmuyorum o kadar çok aslında. MM'nin biraz daha geliştirileceği açık zaten, şuan kusursuz değil, olamazda. Hala şu oyunun yapım aşamasında olduğunu anlayamıyorsunuz. Ekleyip duruyorlar yeni şeyler işte. Takımlar geldi, yakında MM için takım bazlı değişiklikler yaparlar. Yeni puanlama sistemleri gelir.

Sürekli değişiyor oyun. CS'de de böyle, TF2'de de böyle, L4D2'de de böyle. Adamlar değiştiriyorlar gerektiğinde. Valve tanıyın önce siz "ABİ MEÇMEYKİNG OLMAMIŞ" demeden önce.

Normal oyun firması kafasıyla yapılmıyor şu oyun. Adam gece yatıyor, rüyasında bir fikir görüyor, ertesi gün "lan şu "match is ready" tabelasının kenarına da ışık mışık efekt yapalım" diyor, yapıyorlar.

Son 3-4 ayda yavaşladı yeni özelliklerin gelmesi ama yapılıyor yani.

Siz oynayın, keyfinize bakın. Yenin yada elinize versinler... Sonuçta hırs yaptırıyor oyun size işte.
Sosyal ağlarda paylaş

Bakın Dota2 matchmaking algoritmasını bilmiyoruz ancak benim tahminim, galibiyet oranından ziyade seri galibiyetlere bakıyor.
Yani 2 tane üst üste kazandın mı atıyor seni yukarıya, 2 tane kaybettin mi aşağıya. Öyle 4 tane seviye olduğunu da sanmayın, high geniş bir aralığı kapsıyor.

Hon'da böyle değildi her maç seni karşı takımın ratingine göre puan kazanıp kaybediyordun, ya da hiç kazanmıyordun. Karşıda bir dolu düşük puanlı varsa kazansan bile alamıyordun puan. Şimdi Hon sistemi oyuncuları belli puan aralıklarında tutuyor aslında. Yani sen 100 maç oynadın mı belli bir puan aralığına oturuyorsun. Dota2'de ise bunun daha gevşek olduğunu tahmin ediyorum, oyuna başlayıp 10 maç oynayıp 8'ini alırsan gayet yüksek seviyeye atıyor.

Tabi algoritmayı bilmiyoruz ve oldukça basitleştirdim eminim çok daha fazla değişken vardır, her galibiyet aynı etkiyi yaratmıyordur. Ancak özetle böyle. Hangisi iyidir tartışılır.

Dota'yı betadan çıkartmayarak güzel bir strateji izliyorlar kendilerince, sonuçta millet deli gibi oynuyo bu haliyle de.
Concede olmaması iyi mi kötü mü, bence kötü. Fakat düşününce, bir ihtimal oyun dönebiliyor. Umudu kestiğim oyunların döndüğü az da olsa oluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...