Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Hayatları karartılan Pakistanlı kadınlar

SekerPembe

Öne çıkan mesajlar

onlar da milliyetçi, ulusalcı vs fikirlerle sentezlenip birer bahane olarak kullanılabiliyor. mesela amerika bol miktarda komunistlere karşı nefret içeren milliyetçi propagandalar yaptı zamanında bunun temel sebebi de liberal ve kapitalist sistemi kabul ettirmek idi.

insan oğlu yaratıcı, her sistem veya fikri alıp eğip büküp başka bir gruba karşı nefret ideolojisi olarak kullanabilir, onda sınır tanınacağını sanmıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Ateizm ve deizm taraflarları neden sadece İbrahimi teist dinlerden İslam'a bu kadar yükleniyor?

çünkü o toplumlar bu kuralları çağdaş haklar ile değiştirip "hacım daha iyisi budur!" derken bazı yok aslında çoğu müslüman devlet tutup da "yok abi kitabın dediği daha iyidir! kadına araba yasak, kafasını evden çıkartmayacak, ters bişi yaparsa kırarım kafasını da. 4tane de alırım ben" şeklinde yorumlamaya devam ettiler de ondan.

yaklaşım farkı, insiyatif önem kazanıyor yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

onlar da milliyetçi, ulusalcı vs fikirlerle sentezlenip birer bahane olarak kullanılabiliyor. mesela amerika bol miktarda komunistlere karşı nefret içeren milliyetçi propagandalar yaptı zamanında bunun temel sebebi de liberal ve kapitalist sistemi kabul ettirmek idi.

insan oğlu yaratıcı, her sistem veya fikri alıp eğip büküp başka bir gruba karşı nefret ideolojisi olarak kullanabilir, onda sınır tanınacağını sanmıyorum.

Abisi bahane her zaman var. Cahili güden adama bir şey demiyorum. Fakat felsefenin içerisinde vahşeti ödüllendirmek var, ödüllendirmemek var. Yani bir felsefe akımı şiddeti destekliyorsa halkın bu bahaneyle şiddet olayı çıkarmasını sadece cahilliğe bağlayamazsın. Ama felsefede bu yoksa tamamiyle cahilliğe ve halka yalan söyleyen insanların sorumluluğuna kalır olay.
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

said:
Ateizm ve deizm taraflarları neden sadece İbrahimi teist dinlerden İslam'a bu kadar yükleniyor?

çünkü o toplumlar bu kuralları çağdaş haklar ile değiştirip "hacım daha iyisi budur!" derken bazı yok aslında çoğu müslüman devlet tutup da "yok abi kitabın dediği daha iyidir! kadına araba yasak, kafasını evden çıkartmayacak, ters bişi yaparsa kırarım kafasını da. 4tane de alırım ben" şeklinde yorumlamaya devam ettiler de ondan.

yaklaşım farkı, insiyatif önem kazanıyor yani.

tabi burada bahsettigin toplumların kadına araba verip, evden dısarı cıkarıp modern köle olarak malum konularda simgeleştirdiğinden, kısacası "bu modern" toplumlar da bile gerçekte "erkek egemenliğinin" hüküm sürdüğünden bahsetmek lazım diye düşünüyorum.

birinde dini doktrinlere dayatılan bir köleleştirme mevcut iken, diğerinde aynı toplumların "modern demokrasisi" gibi, "kadınların modern köleliği" mevcut diye düşünüyorum.

Yani Sam'e katılarak sunu belirtmek istiyorum, bu spesifik konuda (kadınların köleliştirilmesi) işin temeli bence, insanların din yahut farklı örtülerle, bir şekilde bunu gerçekleştirilmesi ama bizelerin her durumda konuyu dinlere yüklememiz.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

bizzat ben kendim demiştim milliyetçilik fuck yea ve gerçek milliyetçilik bu değil diye benle tartışabilirsin. çin ve kuzey koreye bakıp gerçek komunizm bu değil de diyebilirim istersen.

yok cidden şurada da uğraşasım yoktu, bu konulardan uzak durmaya çalışıyorum artık ama bilhassa pakistan'daki bu kezzap olaylarına özel bir nefret duyduğum için bakmıştım, daha dakka bir ISLAM FUK YEA'ya dönünce de yazmadan edemedim.

her konuyu nazilere çekmenin paticik versiyonu bu oldu artık.
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

yanlış

cevap kısa oldu, keza yazmaya değecek kadar bile doğru yanı yok.

bir cevap beklentim yoktu, hani hep dem vurduğunuz paticikte fikirlerin özgürlüğünden yola çıkarak bende fikirlerimi paylaşmak adına iki kelam ettim, tabi unutmuşum ki burada ki özgürlük sadece "yandaşlaradır", karşıt görüşler zaten kafadan yanlış olduğu için cevap yazılacak kadar değeri yoktur.
Sosyal ağlarda paylaş

dogru sende haklısın, bu forumda deger goren mesajların "islam fuck yeah" tadında olması gerektıgını unutmusum.

ha yazdıgım mesajların, şu örnekle değersiz olduğunu o kadar iyi açıklamışsın ki ben bile kendime geldım ibret aldım.

said:
desen ki "fil bir kuştur ve kahvaltıda taş gevreği yer." bu sadece yanlış olur.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben musluman degilim , yalniz kuranda savas disinda insan oldurmek insana zarar vermek haram kilinmis. Buradaki vahset tamamen insanliklarinin , beyinlerinin, vicdanlarinin gelismemesiyle alakali. Bu geri kalmisliga ne neden oldu? ' kismini tartisacak olursak islamla ilintili taraflari da olur ama, kullanma kulavuzunu okumadan camasir makinesine bulasik atip bozmak gibi olur.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:
Ha bir de konuda ateist kötü adamlara örnek verilmiş falan ama temelde ateizmde şiddete vs karşı bir ideoloji yok. İlginç olan, islamda kadına uygulanan şiddete karşı çıkıldığı söylenmesine rağmen müslümanlarda bu olayın bu kadar yaygın olması, yani aradaki büyük çelişki. Eğer gerçekten dediğiniz gibi islam anlayış dini ise, kadını ve erkeği eşit görüyorsa, kadına şiddeti veya güç uygulamayı kötü bir şey olarak görüyorsa, o zaman gerçekten islam dini karanlık ortaçağını yaşıyor şu an. Çünkü uygulamada büyük derecede çarpıtılmış bir din olduğunu gösteriyor bu.

Siz ise bu sorunun farkına varmak yerine kendi kafanızdaki ya da çevrenizdeki makul bir kaç insanın kafasındaki İslam modeline bakıp gerçek İslam bu değil diyorsunuz, işte dalga geçilen de bu zaten. İslamda bir sorun var, anlattığı şeylerde olmayabilir ama demek ki yorumlanmasında bir sorun var ki, İslam dini kadına şiddet uygulama ve insan öldürmek için bir sebep olarak sunulabiliyor.

şu güne kadar yazdıklarımı hiç okumadın mı da halen bunları yazıyorsun ardeth?

islamın uygulanışında sıkıntı var, bunu yıllardır söylüyoruz zaten.
haçlı seferleri öncesi islam ülkeleri neden fizik, matematik, kimya gibi konularda önder araştırmalar yaparken, şimdi bu haldeler, onu düşünmek lazım.
eğer bunu yapmak yerine suç islam'a atılıp, "siz şöyle dediğimizi sanıyorsunuz ama biz bunu diyoruz" gibi argümanlarla bir yere gelinmez, sadece anti-teism yapılmış olur.

islam mükemmel bir din mi? yoo.
her yılın o anki sosyolojik yapısına hitap edecek ve insanları tatmin edecek ayrıntılar sunmuyor.
örneğin kuran'ı düşünürsek, adamlar vhs dönemine göre yazmış kitabı, vcd döneminde bizi tatmin eder mi, dvd döneminde bizi tatmin eder mi, blu-ray döneminde bizi tatmin eder mi diye sorarsak yanıtsız kalır, çünkü tatmin edecek bir cevabı olmaz.
onun yerine "film nasıl izlenir" şekinde okuyup, vhs dönemine göre anlatılanları blu-ray dönemine adapte edersen, işte o zaman sorularının cevabını alabilirsin o kitaptan.

en basitinden islamiyete göre allah ile kul arasındaki ilişkiye kimse karışamaz, kimse giremez. ama günümüzde "sen allah'a hakaret edeceksin, bunun cezası var", "sen dini benim istediğim gibi yaşamıyorsun, o zaman öleceksin" gibi baskılar uygulayan insanlar var.
bütün bunlar, din ile inanan arasına aracılar (şeyhler, hocalar, tarikatçılar, risale-i nur vb...) koymaktan dolayı oluyor.
e işte bu da islamiyetin toplumlar üstünde yorumlanmasındaki sorunlardan ortaya çıkıyor

ayrıca daha önceleri de dediğim gibi ortadaki sorun islamiyet değil.
ismi değiştirsen bile sorun devam eder, aynı sorunu farklı adlar altında da yaşayabilirsin.
kezzap atılan ülkedeki islamiyeti kaldır, yerine hristiyanlık koy, para koy, ırk koy, töre koy, tarih koy... tek başına zararı olmayan hatta faydası varmış gibi gözüken şeyler bir anda toplumu baskılama yöntemi haline döner.
same shit, different name diyebiliriz buna.
Sosyal ağlarda paylaş

alamamışsın
said:
ha yazdıgım mesajların, şu örnekle değersiz olduğunu o kadar iyi açıklamışsın ki ben bile kendime geldım ibret aldım.

keza
bombilo said:

dogru sende haklısın, bu forumda deger goren mesajların "islam fuck yeah" tadında olması gerektıgını unutmusum.

gibi "yanlış" bir mesaj daha gelmiş.

çim biçme makinesinin çok tuzlu bir kedi lapası olduğunu unutmuşum gibi bir cümle bu da.
Sosyal ağlarda paylaş

bu arada yanlış anlayanlar olabilir, "müslüman ol, islamiyete inan, o şekilde yaşa" gibi bir şey ima etmiyorum.
ancak islamiyete inanan biri gayet de günümüzdeki sosyal yapıya kendini uydurabilir, bir yandan namaz kılıp bir yandan da kadın-erkek eşitliğini savunabilir vs.
sadece nadir insanlar bunu yapmıyor,
devletlerin din kullanarak toplum üstündeki baskısını kaldırırsan, hristiyan toplumlardan oluşan devletlerin şu anki hali gibi özgür bir ortam yaratabilirsin.
sadece onu anlatmaya çalışıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

Ha diyorsunuz ki sorun toplumlarda o yüzden hiç bir şey yapmayalım.

Anlamadığınız nokta, evet toplumlar kandırılmaya müsait ve evet bu olayda en büyük role sahip faktör insan doğası. Fakat din de insanları kandırmak ve bu tarz olaylara alet etmek için oldukça güçlü bir alet. Bunun çözümü dini ortadan kaldırmak falan demiyor kimse zaten (en azından ben demiyorum). Ama siz daha sorunu kabul etme aşamasında takılıyorsunuz gerçek islam bu değil bu insan doğası gibi argümanlarla.

şah dönemi iran devletinde yaşayan insanlar müslüman değil miydi?
dediğim gibi olay bizzat islamiyette değil,
islamiyeti kullanıp insanlar üstünde baskı kurup, toplumu tek bir yöne kanalize edenlerde.

ırak'ta da benzer şeyler vardı. amerika diktatörü kaldırıp yerine demokrasi koymak istedi.
ancak toplum yine aynı toplum.

hani "anlamıyorsunuz, esas sorun islam'da" diyorsun, amerika'nın yaptığı gibi gidip islamiyet'i kaldıralım yerine demokrasi koyalım.
toplum aynı toplum oldukça, aynı sonuçları görmeye devam edersin.

yönetimin başındaki adı değiştirmek yetmez, içeriği etkileyecek çalışmalar yapman lazım.
yani o halkın bilinçlenip, yaptıklarının hatalı olduğunu farketmeleri lazım.
islamiyeti kaldırıp hepsini ateist yapsan bile değişmez,
"kadın sokakta yalnız dolaşamaz" diyip kezzap atan kafa yine orda durur.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...