Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Uçağa lazer tuttular

reyou

Öne çıkan mesajlar

Ardeth said:

daha güçlü laser bu sanırım ve çok ciddiye alınan bir durum ahanda inanmıyorsanız bakın

http://www.on5yirmi5.com/genc/haber.6809/pilotun-gozune-lazer-tutan-turk-icin-muebbet-isteniyor.html

avusturalya tam benim adalet anlayışıma sahip ya. aptallık yüzünden insanların canına kast eden kişilerin ömür boyu toplumdan uzaklaştırılması lazım
Sosyal ağlarda paylaş

Allah allah! Ne demek niye satıyolar. Adam TOMA HAWK füzelerini de satıyo ülkeler arası. Böyle soru mu olur şimdi? Adamlar "Uçağa tutmalık lazer" diye satmıyo ki. "Laser pointer for presentations" vs vs birsürü amaçla ve isim altında satıyo. Gir paintball silahına tak, gece ormanda oyna, gir şirkette güzel bi sunum yap, git efendim deney yap diye...

Sorduğun da soru yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Rotweiler said:

Allah allah! Ne demek niye satıyolar. Adam TOMA HAWK füzelerini de satıyo ülkeler arası. Böyle soru mu olur şimdi? Adamlar "Uçağa tutmalık lazer" diye satmıyo ki. "Laser pointer for presentations" vs vs birsürü amaçla ve isim altında satıyo. Gir paintball silahına tak, gece ormanda oyna, gir şirkette güzel bi sunum yap, git efendim deney yap diye...

Sorduğun da soru yani.

e git al o zaman tomahawk :)

sonuçta gözüne tutunca kör ediyorsa vs çeşitli zararlar ıvarsa herkesin eline geçmemeli
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

Ardeth said:

daha güçlü laser bu sanırım ve çok ciddiye alınan bir durum ahanda inanmıyorsanız bakın

http://www.on5yirmi5.com/genc/haber.6809/pilotun-gozune-lazer-tutan-turk-icin-muebbet-isteniyor.html

avusturalya tam benim adalet anlayışıma sahip ya. aptallık yüzünden insanların canına kast eden kişilerin ömür boyu toplumdan uzaklaştırılması lazım

harbiden ne güzel bir adalet anlayışları varmış, ben de takdir ettim. Biri bir gerizekalılık yapınca yakacan ki diğerleri hizaya gelsin.

Red said:

nası lazer olm bu.niye satıyorlar bunu madem

Kesin üzerinde yazıyordur insana zararlı vesaire diye ama alanlar umursamıyordur. İnsanlar oyuncak sanıyor ondan sağa sola tutuyor, aslında ciddi zarar verebilecek bir nesne. Rusya'da 2 sene önce bir gece klubünde içeride yeşil lazer yaktılar 15-20 kişi kör oldu arayın paticikte başlığı bile vardı sanırım.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

2100 metreden aşağıdaki arabayı nasıl tespit etmiş adamlar ? bi de kör olmuş nasıl görüyor da ihbar ediyor
Sosyal ağlarda paylaş

NE diyim ki ben sana.

Burdan anlatmak istediğim gümrük politikası. Adamlar çinden ülkemize giren sahte yumurtaya ble izin vermiş. Ne demek niye satılıyor yani. Fabrikadan, $2 gadgettan tonla para kazanan adam niye üretmesin. TOMAHAWK ile aynı mantık. Biliyolarki onlar birilerini öldürecek, ama para para para işte...

Biraz düşünsen, burda trolleyeceğine zaten anlarsın.

Red said:

Rotweiler said:

Sorduğun da soru yani.

e git al o zaman tomahawk :)

sonuçta gözüne tutunca kör ediyorsa vs çeşitli zararlar ıvarsa herkesin eline geçmemeli
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

o konuda çok şey duydum ya bazıları otokontrol iner çoğunlukla diyor bazıları pilot kendi indirir falan kaynak var mı bu konuda sdf gerçi niye amcama sormuyorum ki len hehe (pilot kendisi)

İnilen alandaki sistemlerden ve pilotların sertifikalarına göre değişir.

Kabaca, normal bir uçuşta, inilecek piste (varsa)ILS yaklaşması yapılır, belli bir mesafede pilot manuele geçer, teker konur.

ILS'in kategorileri var 1-2-3 diye. CAT 3 (a-b-c) en gelişmiş, yoğun siste veya görüş mesafesi düşük durumlarda otomatik indiriyor uçağı, pilot oturup kontrollü izliyor. Tabiki belli minimum seviyeler var, onlarda piste iniş/kalkış yasaklanıyor.
Eğer pistte bu sistem var ama pilotun CAT 3 sertifikası yok ise o uçak inemiyor, pas geçiyor.

Mesela Ankara'da yeni CAT3 sistem kurdular, ama gel gör ki pilotların %90'nında fln CAT3 sertifikası yok. Kule CAT3 iniş izni veriyor, pilot amcam "üzgünüm, CAT-1" diyor, başlıyor turlamaya, sonra gerisin geri İstanbul'a. Şirkete zarar.

CAT3-otomatik iniş, daha iyi anlatmak için:

Bu da başka bir CAT3 landing:

Sosyal ağlarda paylaş

Catzee said:

Ardeth said:

2100 metreden aşağıdaki arabayı nasıl tespit etmiş adamlar ? bi de kör olmuş nasıl görüyor da ihbar ediyor

onların tespit ettiğini sanmıyorum. bulundukları yeri ve lazerin geldiği olası bölgeyi söylemişlerdir. sonuçta videolara bakarsan ne taraftan geldiği belli oluyor. gerisinde polisler bulmuştur bu adamlar yeterince salaksa tabi.
Sosyal ağlarda paylaş

Red said:

öyle bi haber ki sanki uçağa roketatarla ateş ettiler

ergenin biri lazer tutmus işte pilotta qq hemen

o tip ergenlerin infazı makbuldur.

uçağı doğru düzgün indirmeye çalışan adamların gözüne kasten her gün her gün lazer tutan veletleri alcaksın, 24 saat kızılcık sopasıyla döveceksin.

"lazer poyintır canım, bişi değil". üstünde bile yazar göze tutmayın kör eder diye,
biz "göze tutma oyuncağı" olarak kullanıyoruz.
Sosyal ağlarda paylaş

Bıçak kesici ve delici alet olarak geçiyor suç işlersen. Lazer için öyle bir geçerlilik olduğunu sanmıyorum. Konuyu anlamamış gibi yapıp başka yönlere çekmenin alemi yok.

O lazeri tutan insanın muhtemelen verdiği zarardan haberi yok. Oyuncak zannedip alan adam da çok. Bu yüzden etrafa zarar verme olasılığı tabi ki bıçakla adam yaralama olasılığından oldukça fazla.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...