Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Genel Tartışma Başlığı

dreagloth

Öne çıkan mesajlar

Teknik olarak çok zor değil be abi, GW zaten kolay bir oyun. Ben 3 arkadaşımla öyle çok kasmadan grup gezerek geçen hafta 65 olmuştum, haftasonu oynasaydık 80'i görürdük. Exotic dediğin zaten gold meselesi ki o da para ile alınabiliyor istersen. Crafting grind'lama gene mat satın alırsan özellikle cooking çok kolaydı. Biz çalışan 3 insan olarak bulabildiğimiz zamanda bunu yaptıysak, yaz tatilinde olup bütün gün işi olmayan öğrenciler bu kadar sürede fullemesi kadar normal bir şey yok.
Sosyal ağlarda paylaş

herkesin bu 2 hafta suresine takılmasını garip buluyorum. sen gunde 2 saat oynuyor olabilirsin benim yazım bos ben gunde 12 saat oynuyor olabilirim. oyunun sundugu fix bi play time var o da 120-130 saat civarı(80 ol para kazan full exotic cek uzerine bu kadar suruyo eger degisik yontemler kullanmıyorsan) e gunde 12 saat oynayan buna 2 haftada erisir sen 2 ayda erisirsin. 120-130 saatin uzeri ya alt kasma ya wvw ya spvp ya da grind.

oyunun iyi olmasıyla ilgili bi problem yok 120 saat cok iyi bi sure oyun icin ama benim mesela wowda 3 senede yarım seneden fazla online ım vardı cunku yapıcak surekli bisey vardı. bu oyunda yok. eger tournament spvp oynamıyorsan oyun sana bisey sunmuyor wvw ye girebilirsen 1 saat takılıyosun bayıyo, spvp normali zaten bayık arkadaslarınla giremiyosun bile random takımlara atıyo, e turnuva takımın yoksa onu da yapamıyosun biz 2 3 arkadas oynuyoruz cogunlukla. grind ise cok anlamsız stat kazanmıyosun title kazanmıyorsun sadece biraz daha guzel gozukcek diye silahın 200 saat farm yapılmaz, ki onu da rakibin goremiyor.

Aranızda 120 saat played i gecip turnuva oynamayanların hepsi sıkılıp bu oyunda biseyler eksik diyecek. o cok laf ettigimiz diablo3 ten sıkıldıgımda 300 saat playedim vardı cunku grind sonucta bisey getiriyodu amac vardı(rmah olsun daha iyi item dusurme sansı olsun biseyler vardı)
Sosyal ağlarda paylaş

Diyorsun da beta'da Twilight ve Dawn kullanan arkadaşların çevresinde Lionarch'da kalabalık oluyordu. Adam server first Twilight diyordu.
Fransız guild bir kişiyi 80'e taşıdı hava bastı. Yani bana tın, ama başka biri için oyundan aldığı zevk olabiliyor, herkesin oyundan aynı zevki almasını bekleyemezsiniz.
Sosyal ağlarda paylaş

Amaç vardı dediğiniz şeylerden ne kadar zevk aldığınız önemli. Bunlar tamamen benim fikrim, ama WoW hep insanları kandırır gibi gelirdi. Stamina'sı 3 fazla olacak diye eşşek gibi kasardın. Aslında zevkli miydi bilmiyorum. Sen onu aldığında başka bir dungeon çıkagelirdi, sen orada kasardın ki 3 stamina daha alabileyim. Kısır döngü yıllarca devam etti. Olması gereken bu muydu yani. Boşa geçen zaman bir yerde. Önemli olan zevk alabilmek yaptığından. Oyunun 120 saati zevkli diyorsun, bu güzel birşey değil mi? Bu herşeyde böyledir, sinemaya da para verip izleyip bırakıyorsun. Biraz böyle bakın. Sizin daha fazla tutunma isteğiniz, can sıkıntısı+bağımlılık oluyor. WoW'da eminim 3-4 sene takılanlar ilk 1-2 ayı kadar zevki az almıştır. Ya da her content geldiğindeki ilk ayı kadar. Sonrası repetition. Hayatta neyi kısa bir süre içerisinde bu kadar yaparsan bayar ki. Ben futbol oynamayı çok severim, ama günde 8 saat halı saha yapsam her gün bayarım elbet bir süre sonra, ki bana baymam gibi geliyor şu an. Ama öyle değil.

Blizzard bu insanları birşeye bağlama cycle'ını iyi yapıyor. Aslında kullanıcı için kötü bir olay.Bu oyun size o kadar kasmama rahatlığını sunmuş, en azından belli noktalarda. Canın sıkılınca açarsın sPvP aparsın ama günde 8 saat yaparsan bayar elbette. Blizz, D3'te de aynısını yapıyor. Paragon getiriyor güzel, ama aslında bakınca daha çok item bulmak için paragon kasıyorsun, ama bir yerde o itemları da daha hızlı paragon kasmak için bulmaya çalışıyorsun. Şimdi bu amaç mıdır allah aşkına? Hani pvp olur derim ki Diablo 2 gibi, en mükemmel item'ı bulup PvP'de fark yaratakcsın, o da yok. WoW da böyle değil mi, 3 stamina fazla için harcadığın zamana bak. Çok zevkli miydi? Sanmıyorum, işin içine kasma girince insanların zevk aldığını düşünmüyorum açıkçası. Şu an paragonculara baksan otomatiğe bağlamışlar, zevk mi alıyorlar hayır, yapacak daha iyi işleri yok, ona bağlanıyorlar, düşünme yok, efor yok. Oyun oynamak kolay.

Amacım buradan bir bilimsel çıkarım veya sosyal mesaj vermek değildi elbette, ancak işin içine kasma giren oyunlarda insanlar kendini kandırıyor gibi geliyor. Bakın UO farklıydı mesela, çünkü insan elementini işin içine koyardı. Quest-Dungeon-Level denklemlerine bağlı kalmazdı. Herşey serbestti. Herşey serbest olursa o zaman yaptığın her iş zevkli oluyor. Maden kazarken götüm götüm oluyorsun afedersin. Hani bunun gibi. Monotonluk, düzelik, oyuncu interaktifliği işin içine girince kalkıyor. Bu yüzden bu tarz oyunlarda bundan fazlasını beklememek lazım ki GW2 bence sonuna kadar hakediyor parasını, güzel bir oyun. Ama yapabilecekleri sınırlı, ama baştan sınırlı zaten. Oyunun suçu değil, mekaniklerin sorunu...
Sosyal ağlarda paylaş

Verdigin parayı gercekten karsılıyor bunu dedim. Diger elemanın yazdıgı benzetmeyi kullanıcam "new Jesus in mmo form" olarak ortaya cıkan oyunun 120 saatte tamamen tukenmesi yazık iste.

Bunun uzerine galiba tekrar basmalıyım, oynadıgım dakikalardan kesinlikle memnuniyetsiz degilim. cok eglendim ilk bi 100 saat sonra 20 saati geri kalan seyleri tamamlamak icin(gear vs.) icin harcadım ama son 45 saatim(suan 165 saat online ım var) resmen yapıcak biseyim yok 3 gundur oyuna bile girmiyorum.

WoW oyuncuyu zorunlu kılarcasına kastırsa da oyuna girince bisey yapma istegin oluyodu. Hadi su dungeon ı yapayım hadi su daily i bitireyim su dungeon ın su achisini yapayım. bi yarım saat battleground atayım. haftalık 10 mac sınırını asarsam gelicek seylerle pvp geari toplayayım. biraz farm yapıp craftla item yapayım. satayım ah ile ugrasayım. bilmemne achilerini tamamlayıp title alayım. yapıcak biseyler vardı yapmak isteyene.

simdi ne var? wvw ye gireyim ee? ne alıcam wvw ye girince? eglenmek se tamam 30dk 1saat egleniyorum sonra? spvp desen turnuvaya girmezsen tamamen amacsız bi aktivite dunyaları yapsan item gorunusun degisiyo eee? Turnuvaya lafım yok turnuva oyna ama ben oyle hardcore pvp ci degilim ugrasamam takım bul ya da takım kur her gun maca ozel online ol falan? Dungeon desen cop hepsi cop? Grind desen yaklasık 50saat grind yapmıs biri olarak soyleyebilirim ki nerdeyse hic bisey getirmiyo cunku world drop diye bisey yok(varsa da karsılasmadım) rare dusuyo(%120+ magic findla farm yapıyorum) ama heycanlanmıyosun bile kırıyosun direk. Exotic drop gormedim hic world drop, 10 kere 70-80 zone undaki dragon u kestim 2 3 kere 80 zone undaki buyuk event i yaptım. Sadece mavi yesil attı. Bu tip buyuk eventler de direk cop. Mekanikler yerlerde surunuyor. Surda 3 kisi toplansak daha iyi pve content i sunarız. 20 dk dragon kesiyosun 1 silver atıyo falan aushduasdh.

Yani oyunun suana kadar sunduklarıyla ilgili bi problem yok. Oyunun onlar bittikten sonra sunamadıkları dert. Cunku oyun bitti benim gozumde. gw1 oynayan kadroya biraz insan eklenir(ki bildigim kadarıyla oyle buyuk bi kadroya sahip degildi gw1) takılırsınız geri kalan herkes mop la beraber wow a doner.
Sosyal ağlarda paylaş

İşte zaten benim takıldığım nokta; zevk vermese de yapacak birşeyler sunuyordu olayına geliyor WoW'un ki, ben buna değinmeye çalıştım. O zaman bir hobiden çok bir iş haline geliyor. Bu benim eğlence görüşüme göre ters, çünkü ben can sıkıntısından birşey yapma zorunluluğu duymak istemiyorum. Dediğim gibi bunlar benim görüşüm, yarın öbür gün oyuncuyu ön plana çıkaran bir oyun geldiğinde WoW'da aslında ne kadar sıkıldığımızı anlarız umarım.
Sosyal ağlarda paylaş

bck said:

http://www.mmorpg.com/discussion2.cfm/thread/364345/page/1

adam haritanın %40 ını açmamış bile, dungeonları sadece normal mod tamamlamış lol, exotic item desen çoğu ah de gayet ucuz fiyatlara satılıyor. ben lvl 48 olarak lvl 80 4-5 parça set armoru rahatça alabiliyorum şu an.

121 saat gameplayim var haritanın %25 ini bitirdim, en dandik elma toplama eventini bile yapıyorum slm. ekim ayından önce lvl 80 olmam muhtemelen.
Sosyal ağlarda paylaş

Anladığım kadarıyla wow insanlara şunu yapmış.

"Eğer bu bu bu setleri almazsan sen bir hiçsin" mantığını beyinlerine kazımış. Doğal olarak oyuncular da, o setleri almak için var güçleriyle kasıp durmuşlar. O setlere sahip olamazlarsa, o oyunu oynayamayacaklarını düşünmüşler. Aslında oynayamamışlar da. Çünkü wow, o setler olmadan o oyunu oynamalarına izin vermeyecek bir sistem kurmuş.

Diğer oyuncular da bu düşüncenin pekişmesine olanak vermiş. "O sete sahip değilsen şu dungeona gelemezsin. Bu battleground'a giremezsin" denmiş insanlara.

Yani item kasmak=oyun oynamak olarak algılanmış.

Arkadaşın dediği gibi, her gelen genişleme paketinde, ilk bir ay deli gibi kasmışlar, o setlere sahip olmuşlar, bunun adına da "oyun" demişler. O ilk ay eğlenmişler. sonra fıs...

Şimdi GW2, "Yoo set falan düzmene gerek yok. sPvP'de, turnuvada biz zaten sana en iyisini veriyoruz" deyince; wvwvw'de ise birlikte oynama önemli olup armoru, silahı ikinci plana itince, yıllardır wow oynayan arkadaşlan bir boşluğa düşmüşler. "E ben set düzmeyeceksem niye yapayım ki bunları?"

Baksanıza adam ne diyor, "120 saat oynadım oyun bitti". Niye böyle diyor? Çünkü kimse ondan set düzmesini, en iyi silaha sahip olmasını istememiş. Ne istemiş? Sadece gönlünce eğlenmesini istemiş. O da kalkıp, "E eğlen eğlen nereye kadar? Beni hiç bir şeye mecbur bırakmayan oyuna ben oyun mu derim?" diyor.

Ne diyor? "Silahımın, armorumun ihtişamı görünmüyor ki? Adam silahımı görüp benden kaçmıyor ki?"

PvP oyuncuları bilir ki, PvP için önce yetenek gerekir. Silah, armor falan filan ise 2. plandadır. Şahsen ben silahımı görüp benden kaçmasını değil, üzerime gelip benimle savaşmasını isterim ki, eğlenebileyim. Yoksa sünnet çocukları gibi, tak pelerini, şapkayı, asayı gez dur öyle tavus kuşu gibi.

Daha yazılacak çok şey var ama wot olmasını istemedim.
Sosyal ağlarda paylaş

bilizord insanların tamahkarlıklığını kulanarak, bunuda ufak ufak, uyuşturucu gibi vererek, efsane şirket olmuş bir firma

bu da malasef insanları ve oyun sektörünü çok değiştirdi, bu oyun hariç hepsi benzer yollara gitti ama GW2 farklı bir şey yapmaya bu tamahkarlık işinden başlardı, buna da en çok wow cuları ve bro oyuncu kisvesindekilerin canını sıktı, onlar için her kesten iyi olmak, herkesten daha itinalı kasıp en iyi silahlara sahip olmaktı, burada bunlar işlemiyor...

ve evet genç wow cular rahatsız
Sosyal ağlarda paylaş

bunlar wow un ogrettigi seyler degil insan dogası insan istekleri. daha iyiye sahip olmak zaman verdigin biseyin karsılıgını almak o karsılıgın seni one tasıması.

PvP yapan bilir skill ister falan gibi cumleler baya komigime gidiyo. Sanki yeteneksizmisiz de basaramıyomusuz o yuzden oyuna laf ediyomusuz gibi. Merak etmeyin surdaki player base i baya pro olanları ve baya kotu olan bikac insanı cıkardıgın zaman birbiriyle nerdeyse esit skill leveldadır. Ki ayrıca benim spvp ile bi problemim yok. zaten diyorum oyunda turnuvalara katılabiliyosan oyun sana yeter. Ama baska hic birsey sunmuyor. Bana grind yapmam pvp yapmam pve yapmam icin sebep sunmuyor. Wow sadece aksam raid yapmak icin girdigimiz bi oyun degildi. o yuzden burda herkesin 1yıl+ online suresi vardır wow u basından beri oynadılarsa. E eger amac oyun oynamaksa oyun olarak bundan cok daha iyi oyunlar var. Bu bi mmorpg ise mmorpg inin tabanında yaptıgın seyler karsılıgında daha iyilerine ulasmak vardır. uo denmis. uoda da pvp yapmanın karsılıgı karsındakini oldurup cantasındakileri almaktı Glorius Lord olmak altına nightmare cekmek evini dosemekti ya da pve yaptıgında +lı silah atmasıydı. sen hic duydun mu gidip headless one farmlayan cok keyifli oldugu icin. Oyun "brag" edicek birseyler sunuyordu elinde +15 silah olması altında siyah binek olması senin evinin en guzel olması seni goren dusmanının sadece adını, guildinin adını ve ya soyadını gordugu icin kacması gibi. O yuzden lutfen bu oyunu uo falan gibi fenomen oyunlarla karsılastırmayın.

o yuzden bu oyunun ilkini 6milyon insan satın almısken(aktif degil total satıslar, bunun en fazla 1milyonu aktif olmustur heralde) wow da 11.5 milyon aktif subscription vardı aylık odeme yapan. bu kadar basit.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...