Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

L4D'i sevemiyorum.

Black-ice

Öne çıkan mesajlar

Black-ice said:

yahu ben bu oyunu hiç sevemiyorum. ulan bu kadar insan oynuyo diyip aldım zamanında, giriyorum böyle 4 kişi boş boş zombi öldürüyoruz. hiç zevkli değil yahu.

her seferinde dur bu sefer sevicem diye girip yine 5 dakikada bayıp çıkıyorum.

bi yerde yanlış mı yapıyorum napıyorum? bu oyunun nesini seviyorsunuz ve seviyorlar? sorun bende mi?

calimero said:

oyun kötü çünkü.

lol.

3 botla birlikte singleplayer oynarsan calimerio gibi oyunun kötü olduğunu sanırsın.

esas olay versusta, o da olmadı bidon doldurmakta.

7 arkadaşınla birlikte ikişer takım oluşturcaksınız. biri infected olacak biri survivor.
"VAY ARKADAŞ HERİF BACAĞIMI TUTTU BIRAKMIYOR!" gibi muhabbetler dönecek ve mücadelenin tadını çıkartacaksınız.

infected oynarken rts oynarmış gibi taktik kasacaksınız, koordineli saldırılar yapıp rakibe ağır hasarlar vereceksiniz. karma chargerla camdan atıp, spitterla tükürük içinde boğacaksınız...
survivor oynarken survival horror oynarmışçasına hareket etmeniz gerekiyor. birbirinizin götünü kollayıp beraber ilerlemeniz gerekiyor. düştükçe kaldıracaksınız, kırmızı canlı olanlara pill vereceksiniz, siyah beyaz olana heal basacaksınız, biri boomer yiyince onun etrafında çember olup gelen horde'a karşı koruycaksınız...

önemli olan tanıdık kişilerle oynayıp mikrofon üstünden bol bol konuşmak.

Black-ice said:

abi ne bilim böle o zombileri vurmak çok zevksiz geliyo bana. karambole sıkıyosun falan.

calimero said:

abi o zaman her oyunda bu böyle ki. bu oyunu özel yapan nedir yani?

zombileri vurmanın bir zevki yok zaten. zombileri vurarak eğleneceğinizi sanıyorsanız cidden yanlış yapıyorsunuz.
oyundaki esas zorlayacak olanlar special infectedlar.
zaten singleplayer oynadığınız için special infectedlar efektif saldırmadığından sadece zombi vurmacaymış gibi sanıyorsunuz ama değil.
versus oynayın, wipe yiyin, sadece zombi vurmacamıymış görün 8-)
Sosyal ağlarda paylaş

Abi zaten versus olayını sevdiğimi söyledim. Zaten oynarsam oyunu bi tek onu oynuyorum, benim derdim şu senaryo modu işte.

4 Kişi oturup boş boş koşan zombileri öldürme olayı.

En zorda da oynadım. Evet zorluyo hatta fail olduk hep ama o da zevk vermiyor. Single player oyun gibi bişey oluyor dicem onu bile diyemiyorum çünkü oyundaki o aptal koşan zombileri öldürmek zevk veremiyor nedense. single player bi oyun olsa aman ne biçim oyunmuş der silerdim zaten.

Güzel wot gelmiş liberal'den, versus az zevk verdi demedim bu arada "o yine iyi" dedim. Ama ne kadar dediklerin olursa olsun senaryo modu için, bence co op multiplayer olayı çok güzel bir olay değil en azından benim için değil. Bütün dediğin şartlar sağlansa bile. Belki 3 arkadaşla zevkli olur hiç denemedim ama düşününce zevkli gelebilir gibi geliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

zaten singleplayer oynadığınız için special infectedlar efektif saldırmadığından sadece zombi vurmacaymış gibi sanıyorsunuz ama değil.
versus oynayın, wipe yiyin, sadece zombi vurmacamıymış görün 8-)

olum anlamıyorum. benim internetim yok mu? niye single player oynadığımı iddia ediyorsun sürekli? asdfg
steamden aldım oyunu niye single oynayayım lan
Sosyal ağlarda paylaş

hadi bazı üyeler gelmiş l4d'e bok gibi demiş, oynamamışlar o bariz de,

Kaede said:

yok bi yerlerde yanlış yapmıyorsun
acaip agro çekiyor farkındayım ama ciddi ciddi valve oyunları aşırı overrated

Silphatos said:

ilk half life hariç bence de hepsi baya overrated ama steam ve pcsever firma ayağına milyonlarca fanboi yaptılar, sırtları yere gelmez artık.

valve oyunlarına overrated diyenler süresiz banlansın fps bölümünden.

quake 2 fanı olmama rağmen half-life kendini sevdirmiş bir oyundur.
sırf adından dolayı sevmedik bu oyunu. programlama, grafik, müzik, ses, senaryo, hikaye anlatımı, level tasarımı gibi konularda dört dörtlüktü. böyle bir oyuna overrated demek için xbox kiddie olup en sevdiği oyunun halo 3 olması gerek kişinin.

tfc de valve tarafından geliştirildi ve oldukça güzel bir oyundu. team fortress modlarının çok iyi bir devamıydı. level tasarımı, karakterler, özellikler felan gayet başarılıydı.
o sıralar yaptığı bir diğer mod olarak ricochet de var. basit bir mantık üzerine kurulmuş olsa da eğlenceli savaşların döndüğü bir oyundu.
o sıralar 100'e yakın hl modu oynamışımdır herhalde, ama aralarında en iyi üçü, natural selection, tfc ve ricochet diyebilirim. ikisini valve yapmış.

day of defeat ve day of defeat source'u fazla oynamadım, ww2 fanı değilim. ama ww2 fanı olanlar çok beğenirdi bu oyunu. oynadığım kısıtlı zamanda bir mod olarak detaylı ve güzel hazırlanmış olduğunu düşünmüştüm.

left4dead ve left4dead2 tek başınıza singleplayer oynadığınız için çok kötü uyduruk bir oyun gibi gelebilir size, doğaldır. ancak multiplayer maçlar için kurgulanmış bir oyunu multiplayerına göre yorumlamak gerekiyor. artificial intelligence şu ana kadar gördüğüm en iyilerden biri. grafikler ve müzik şahane bir atmosfer sağlıyor. gerek etraftaki işaretler, yazılar, binalar, gerek karakterlerin kendi içindeki dialogları, ilginç bir tarzda hikaye anlatımı yaratıyor. levelların içindeki bazı etkenler sürekli değişiyor, tank ve witch gibi infectedlar random çıkıyor, oyunculara düşen special infectedlar da hep random seçiliyor, bunların hepsini birleştirince, her l4d oynayışınızda tamamen farklı bir deneyim ediyorsunuz. infectedlar duruma göre farklı taktik kurması gerekiyor, bu yüzden infected oynamak survivor oynamaktan biraz daha zevkli. survivorlar sadece dümdüz ilerlemeye çalışırken, infectedlar o anki duruma göre kendilerini adapte etmeye çalışıyor.

half-life 2 biraz overrated gelebilir, çünkü birçok alanda (deathmatch'inin olmayışı (sonradan eklediler bunu ama ilk hl1'in heyecanı yoktu dm'de), artificial intelligence'in ilk oyundan kötü olması vs...) hl1'in gerisindeydi. ancak senaryo, level tasarımı, karakter animasyonları ve seslendirme hl1 kadar, bazen de hl1'den iyi olmuştu.

portal 1-2'ye gelirsem, puzzle oyunları sevmiyor olsam da benim gibi bir adamın ayıla bayıla oynamasını sağlamıştı.
level tasarımı yine çok başarılı, özellikle portal 2'de "yıkılmış laboratuvar ortamı" ile "steril laboratuvar ortamı" ikilisini güzel bir şekilde kombine etmişti. seslendirme, hikaye anlatımı ve karakterler harikulade, hem teknik hem sanatsal açıdan adamlar döktürmüş, küçük detaylarla büyük bir hadisenin tam ortasında olduğumuzu hissettiriyor.

valve'in her oyunu birçok farklı kategoride özenilerek işlenilerek yapılıyor. overratedsa overrated, şu saydığım oyunlar 9-9.5 not ortalamasını hakeden oyunlar hep.

ha ayrıca modding communitysine verdiği destek yüzünden valve şu an en iyi firma benim açımdan :P
Sosyal ağlarda paylaş

Black-ice said:

Abi zaten versus olayını sevdiğimi söyledim.

o zaman niye l4d'i sevmiyorum diye topic açıyorsun lan aaaaaa kikikiki.

"counter-strike'ı botlara karşı oynadım, çok kötü oyun, gerçi multisini beğeniyorum ama oyun boktan" demek gibi bişi seninkisi
Sosyal ağlarda paylaş

liberal said:

Oyunu oynayanlar zaten Campaign değil Versus oynuyor. Hatta bi ortalama verecek olursam kim ne oynuyor diye; %60 versus %20 Scav %20'de Survival,Camp.,Mutation oynuyor.

Campaign'i ben çok severek oynadım zamanında. Hatta oyunu aldım bi 100 saat oynamama rağmen çok az versus atmıştım. O dönem iyi oynayan yabancı bir kaç kişiyle steam'e ekleyip Campaign falan attıyorduk eğlenceli oluyordu. Campaign amaçsız oynanmaz tabi genelde. Diğer fps'lerde olduğu gibi l4d'de de zorda (Expert) oynamak önemli. Expert'de bir amacın var en azından, oyunu ölmeden bitirmek, ki bu seviyede pek kolay değil. Böyle olunca bana zamanında cok zevk vermişti. Hatta o gazla 5 haritayı da expertte bitirdim sdf (achievement falan da var bunun için). Eğer easy-normal'de girip oynuyorsan zevk vermemesi normal. Oyuna normal ile oynayıp ardından advance ve Expert'e kayman lazım. Ben ilk aldığımda 2 el normal çevirip sonra Advance'e kaymıştım bi süre. Newfag'ler için çok iyi oluyor advance.

Versus'a gelirsek, versus sana az zevk vermişse sen doğru adamlarla oynamamışsın. L4D'in diğer fps'lerden farklı teknik yapısından dolayı takım oyununu bir üst düzeye cıkartması. Yere düştüğünde, herhangi bir special infected seni aldığında, tank geldiğinde, horde geldiğinde olay senin arkadaşlarına bakar. Vur, kaç, öldür olayı değil yani. O kafayla oynamaya çalışmamak lazım oyunu. Versus'u zevkli yapan şey 2 tarafın da dengeli olması. Oynayanlar noob'sa da dengeli olmalı, pro'ysa da dengeli olmalı (zaten pro'ysa takım, denge diye bişey yoktur, round'daki bir hataya bakar). Versus'dan zevk almak istiyorsan önce kendini geliştirip oyunun mekanizmasını iyice çözmen gerek, ondan sonra versus'a girip oyunda iyi gördüğün adamları arkadaş listene eklemek (eğer çevrende oynayan adam yoksa). Ayrıca oynayan adamların mikrofonu olması şart. Bağırırsın, cağırırsın, olmadı muhabbet edersin. İşte o zaman oyunun zevki artıyor çünkü takım halinde oynamaya başlıyorsunuz ve kazanmak istiyorsunuz.

Ben versus-camp. den ayrı olarak scav (no mercy dışında sdf) ve survival'ı da seviyorum. Survival iyi taktik, iyi takım oyunu olarak oynarsan güzel geçiriyorsun infected'a.

Yani oyundan zevk almak için;

- Kendini geliştireceksin
- Kazanmak için oynayacaksın
- Mallarla değil, oynayabilen adamla oynayacaksın. Yeniysen zaten gözüne batmaz adamların yaptığı hatalar ama zamanla anlarsın. *
- Mikrofon şart, takımla iletişimde olacaksın
- Takım halinde oynayacaksın. (en önemlisi bu)

* Ha ille pro adam bulmaya gerek yok. Special infected kaptığında seri şekilde koşup kurtarabilecek, sana bakabilecek adam bulmaya çalış.

Güzel oyundur l4d ya. Oynamasını bilene.

Şurada newbie guide gibi bişey yazmıştım zamanında. Okumanda fayda var; http://www.eksisozluk.com/show.asp?t=left+4+dead+2%2F%2323084305

ahahah wot yapmış ezik
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

Black-ice said:

Abi zaten versus olayını sevdiğimi söyledim.

o zaman niye l4d'i sevmiyorum diye topic açıyorsun lan aaaaaa kikikiki.

"counter-strike'ı botlara karşı oynadım, çok kötü oyun, gerçi multisini beğeniyorum ama oyun boktan" demek gibi bişi seninkisi

abi doğrudur. ben bu oyun halk arasında en çok scenario oynanıo sanıyodum ondan böyle giriştim oyuna. VS oynanıyorsa esas faal olarak hiçbişey demem. gayet iyi oyun o zaman.

fakat anlattıklarını güçlendirmek adına cs'nin botlarıyla, l4d'nin scenario'sunu bir tutma o kadar da değil. yani botla cs oynamam, ama l4d scenario oynarım.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...