Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

bir tweet attı başı kesilecek

Katibim

Öne çıkan mesajlar

Bone said:

paparnoz said:
Din aynı din değil,Anglikanlarla,protestanlarla,katolikler bir değil,İncil aynı incil değil.
Yani Katoliklerin apokrif olarak nitelendirdikleri metinler var,protestanların apokrif olarak nitelendirdikleri metinler var aynı şekilde anglikanlarda da durum aynı.
Yani Kur'an aynı Kur'an olduğu sürece bu işler devam eder bone,bunun farkında olman gerekiyor.

yani diyorsun ki reform ve rönesans sırasında incili değiştirdiler, toplum ve kilise yapısı aynı kaldı, incili değiştirdikleri için baskılar kalktı.
bu mudur?

said:
Yani evet suç islam'da çağın ilerici düşüncelerine uymuyorsa

şunu soruyorum da cevabı alamadım,
"islam suçlu" derken "kuran'ın bize aktardığı islam dini" mi söylüyorsun, yoksa "arabistan'da topluma dayatılan baskı düzeni" mi söylüyorsun?

ikisi arasında baya fark var çünkü.

Bak şimdi katolik kilisesi'de değişim geçirse de kısmen aynı kaldı ancak insanların inancı değişti almanya'da protestanların sayısı arttı,fransa'da dahi arttı,İngiltere komple anglikan oldu.Haliyle incil de değişti anlatabiliyor muyum ? Yani inandıkları incil aynı değil bazı yerlerini çıkardılar.
Bazı düzenlemelere gittiler,tanrı böyle demiş olmalı stilinden gittiler.
İncil değişti/değiştirildi dolayısıyla toplum değişti,kilise yapısı dahi değişti.
Bir tek katolikler aynı kaldı ama onlarda tüm bu durum karşısında değişmek durumunda kaldılar.

Kuran = Arap kültürü zaten,Kur'an'ı aç bir oku bone ciddi anlamda türkçe mealininin tamamını oku.Burada tartışmaya gerek kalmadan,bu ne arkadaş diyeceksin.
En bilineni Bakara 2:282
bir diğeri zina ile alakalı olanı Nisa 4/15
Bunlar cinsel ayrımcılık konusunda bariz olanlar,arap kültürü ile birebir.

Onun dışında Kur'an da cariyelik ve kölelik ile ilgili ayetlere bakmanı istiyorum,cariyeler için ellerinin altında bulunanlar tanımı yapılır.Cariye'ler sık sık Kur'an'da geçer.
Hatta hediye edilen cariyeler konusunda bir araştırmanı isterim.

Yine bir Ayet'ten alıntı yapayım.

"Nur Suresi 58.ayet 24:58" said:

Ey iman edenler! Ellerinizin altında bulunan (köle ve cariyeleriniz) ve içinizden henüz erginlik çağına girmemiş olanlar, sabah namazından önce, öğleyin soyunduğunuz vakit ve yatsı namazından sonra sizden üç defa izin istesinler. Bunlar mahrem halde bulunabileceğiniz üç vakittir. Bu vakitlerin dışında ne sizin için, ne de onlar için bir mahzur yoktur. (Birbirinizin yanına girip çıkabilirsiniz.) İşte Allah, âyetlerini size böyle açıklar. Allah her şeyi bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.

Daha fazla ayet yazmama gerek yok sanıyorum,daha bunun miras mevzusu var,öldürmek ile ilgili kısımları var,tomurcuk göğüslü teen huriler kısmı var,kısacası bu toplumda görülen ve bizim yanlış olduğunu savunduğumuz şeyler,Kur'an'da doğru.
Zaten öyle bir noktaya geliyor ki mecburen kur'an'ı çevirenler ayetleri yorumlarken yumuşatıyorlar aslında o arapça kelime öyle değil böyle,onun arapça'da 8 manası var vs diye,tüm bu ılımlı çarpıtmalara rağmen açıkları kapatamıyorlar çünkü değişim şart.
Sosyal ağlarda paylaş

Hristiyanlık çağa ayak uydurmaya, manipüle edilmeye daha müsait İncil'in yapısı gereği. İncil Tanrı'nın sözleri, emirleri değildir. Hristiyanlar bunu kabul etmez. İncil İsa'nın yaşantısının, öğütlerinin havariler tarafından aktarılmış halidir. O yüzden birden fazla İncil ve farklı yorum vardır. O yüzden bi süre sonra halk klise ile çatışmış ve kendi toplum yapısını din odaklı olmaktan çıkarıp oluşturabilmiştir.

İslam dinine gelirsek Kur'an Tanrı'nın direk aktardıklarıdır. Ve inananlar bunun mutlak olduğuna, değiştirilemez olduğuna inanır. Koruyucusu Tanrıdır. Değiştirirsen, olduğundan farklı anlatırsan Kur'an'da belirtildiği gibi dinden çıkarsın ve cezası ölümdür.
Sosyal ağlarda paylaş

şimdi, paparnoz haklı olabilir. yani şöyle; cariye ne lan? yıl olmuş 2012, kuranda da bunu açık açık diyor cariye mi alacağız yani? şeklinde düşünebilirsiniz.

ya ben bu az çalışan kafamla öyle düşündüm. hatta 3 kere okudum o yanına 3 öğünde izin alarak girin kısmını. zannediyorum aldığın cariye eğer çok genç ise çıplak olabileceği zamanlarda kapı tıklat demek.

neyse ne demekse ne demek zaten.

şimdi benim değinmek istediğim kısım şu. nisa suresine bakıyordum internetten. www.kuranikerim.gen.tr diye bir site var. ordan bakıyorum.

mesela kadın keywordü ile sureleri tarıyorum ne var ne yok diye; nisa suresi 3. şeydeyim adı her neyse artık, yukarıdan da verdirdim tercüman amcaların hepsini, hani farkı göreyim diye.

diyanet vakfı

3. Eğer (kendileriyle evlendiğiniz takdir de) yetimlerin haklarına riayet edememekten korkarsanız beğendiğiniz (veya size helâl olan) kadınlardan ikişer, üçer, dörder alın. Haksızlık yapmaktan korkarsanız bir tane alın; yahut da sahip olduğunuz (cariyeler) ile yetinin. Bu, adaletten ayrılmamanız için en uygun olanıdır.

edip yüksel

3 Yetimler hakkında adaletli davranamamaktan korkuyorsanız uygun gördüğünüz kadınlarla ikişer, üçer, dörder evlenebilirsiniz. Onlara eşit davranamamaktan korkuyorsanız bir taneyle veya yeminlerinizin/anlaşmalarınızın hak sahibi oldukları ile2 yetinin. Sapmamanız için en uygunu budur.

elmalı hamdi yazır

Eğer yetimlerin haklarını gözetemeyeceğinizden korkarsanız, size helal edilen kadınlardan ikişer, üçer, dörder nikahlayın ve eğer bu takdirde adaletli davranamayacağınızdan korkarsanız, o zaman bir kadın ile veya sahibi bulunduğunuz cariye ile yetinin. Bu, azmamanız, haksızlık yapmamanız için daha elverişlidir.

süleyman ateş

Şayet öksüz(kızlarla evlendiğiniz takdirde on)lar hakkında adaleti yerine getiremeyeceğinizden korkarsanız, size helal olan kadınlardan ikişer, üçer, dörder alın. O(kadı)nlar arasında da adalet yapamayacağınızdan korkarsanız bir tane alın; yahut ellerinizin altında bulunan(cariye)lerle yetinin. Cevr (ve haksızlık) etmemeniz için en uygun olan budur.

yaşar nuri öztürk

Yetimler konusunda adaleti koruyamayacağınızdan korkarsanız, sizin için temiz kılınan kadınlardan ikişer, üçer, dörder nikâhlayın. Eğer bu durumda adaleti gözetemeyeceğinizden korkarsanız, bir tek kadınla yahut yeminlerinizin/sağ ellerinizin sahip olduklarıyla yetinin. İşte bu, haksızlığa sapmamanız için en uygun yoldur.

okudum bunları. ilk kafamda oluşan soru ne yetimi lan oldu? dedim herhalde adam yetim diye kendine herhangi bir kızı karısı olarak aldı ama karısı buna aş falan veremiyor ya da kız daha genç, ev işlerini bilmiyor ki yanına kadın aldırıyor kitap dedim.

sonra yok lan öyle şey mi olur neden karısı olarak alsın adam o kadar gençse dedim. yetim olan kendisi ile daha önceden ilişkili bir insan olmalı, yoksa nasıl hak verecek yetime?

kesin bu bir kadın ile evlendi, çocuk yaptılar, sonra kadın öldü. çocuklar da yetim kaldı. ondan bu adam da bakamıyor yetimlere karı alması lazım eve. sonra islam bunu pazara yollar gibi yolluyor ki 3-5 alsın da part time ahçı olsun evde.

yani; abi madem türkçeleştiriyorsunuz şunları öküz altından buzağı çıkartıcak şekilde türkçeleştirmeyin. benim köylü amcam oturup bu şüphesiz ki hehehehe. onlar (huhuhuhuh). parantez çözümlemesi mi kasacak?

yorum yorum dediğimiz bu. mesela birinin çevirisinde x yapmak büyük günahtır diyor, ötekisinde büyük adaletsizliktir diyor. e hangisi? ki bunlar en basitleri, iş nikahlı mali gücü yerinde tasvirlerine gelince iyice sıçıyor.

oturup günümüze göre yorumlayarak çevrilicek işte. tanrı zamanında yollamış işte(ya da muhammed sıkılamış a.k.a inanmayan şıkkı) o zaman savaş varmış, kölelik varmış, esir alma varmış.

medeni kanun mu indirilecekti yani? muhammed sıkıladıysa insan hakları bildirgesi mi sıkılayacaktı? kim arka çıkar abi o devirde öyle birşeye? kız çocuklarını gömmüyorlar mıydı bu herifler?

o yüzden insan haklarına göre güzel bir düzenlemek lazım, lisedeki din derslerinde 2 kadın sözü 1 adamın sözü etmiyormuş lan kuranda geyikleri vardı. bunlar nasıl çözülecek derseniz?

babayiğit bir adam çıkacak diyecek ki modern kuran diye kitap yaptım.(çok ütopik oldu di mi). yani kuranı medeni kanun süzgecinden geçirip rafa yine "kuran" adı altında koymak etik olmaz tabi.

yapacaklar modern kuran ı, koyacaklar rafa, sonra ben bunu tanımam diyen kesim israildeki pure yahudiler gibi takılacak işte.

çok pis wot oldu yine ya :( okuyan çıkar inş.
Sosyal ağlarda paylaş

Ren said:

şimdi, paparnoz haklı olabilir. yani şöyle; cariye ne lan? yıl olmuş 2012, kuranda da bunu açık açık diyor cariye mi alacağız yani? şeklinde düşünebilirsiniz.

ya ben bu az çalışan kafamla öyle düşündüm. hatta 3 kere okudum o yanına 3 öğünde izin alarak girin kısmını. zannediyorum aldığın cariye eğer çok genç ise çıplak olabileceği zamanlarda kapı tıklat demek.

şimdi benim değinmek istediğim kısım şu. nisa suresine bakıyordum internetten. www.kuranikerim.gen.tr diye bir site var. ordan bakıyorum.

mesela kadın keywordü ile sureleri tarıyorum ne var ne yok diye; nisa suresi 3. şeydeyim adı her neyse artık, yukarıdan da verdirdim tercüman amcaların hepsini, hani farkı göreyim diye.

diyanet vakfı

3. Eğer (kendileriyle evlendiğiniz takdir de) yetimlerin haklarına riayet edememekten korkarsanız beğendiğiniz (veya size helâl olan) kadınlardan ikişer, üçer, dörder alın. Haksızlık yapmaktan korkarsanız bir tane alın; yahut da sahip olduğunuz (cariyeler) ile yetinin. Bu, adaletten ayrılmamanız için en uygun olanıdır.

edip yüksel

3 Yetimler hakkında adaletli davranamamaktan korkuyorsanız uygun gördüğünüz kadınlarla ikişer, üçer, dörder evlenebilirsiniz. Onlara eşit davranamamaktan korkuyorsanız bir taneyle veya yeminlerinizin/anlaşmalarınızın hak sahibi oldukları ile2 yetinin. Sapmamanız için en uygunu budur.

elmalı hamdi yazır

Eğer yetimlerin haklarını gözetemeyeceğinizden korkarsanız, size helal edilen kadınlardan ikişer, üçer, dörder nikahlayın ve eğer bu takdirde adaletli davranamayacağınızdan korkarsanız, o zaman bir kadın ile veya sahibi bulunduğunuz cariye ile yetinin. Bu, azmamanız, haksızlık yapmamanız için daha elverişlidir.

süleyman ateş

Şayet öksüz(kızlarla evlendiğiniz takdirde on)lar hakkında adaleti yerine getiremeyeceğinizden korkarsanız, size helal olan kadınlardan ikişer, üçer, dörder alın. O(kadı)nlar arasında da adalet yapamayacağınızdan korkarsanız bir tane alın; yahut ellerinizin altında bulunan(cariye)lerle yetinin. Cevr (ve haksızlık) etmemeniz için en uygun olan budur.

yaşar nuri öztürk

Yetimler konusunda adaleti koruyamayacağınızdan korkarsanız, sizin için temiz kılınan kadınlardan ikişer, üçer, dörder nikâhlayın. Eğer bu durumda adaleti gözetemeyeceğinizden korkarsanız, bir tek kadınla yahut yeminlerinizin/sağ ellerinizin sahip olduklarıyla yetinin. İşte bu, haksızlığa sapmamanız için en uygun yoldur.

okudum bunları. ilk kafamda oluşan soru ne yetimi lan oldu? dedim herhalde adam yetim diye kendine herhangi bir kızı karısı olarak aldı ama karısı buna aş falan veremiyor ya da kız daha genç, ev işlerini bilmiyor ki yanına kadın aldırıyor kitap dedim.

sonra yok lan öyle şey mi olur neden karısı olarak alsın adam o kadar gençse dedim. yetim olan kendisi ile daha önceden ilişkili bir insan olmalı, yoksa nasıl hak verecek yetime?

kesin bu bir kadın ile evlendi, çocuk yaptılar, sonra kadın öldü. çocuklar da yetim kaldı. ondan bu adam da bakamıyor yetimlere karı alması lazım eve. sonra islam bunu pazara yollar gibi yolluyor ki 3-5 alsın da part time ahçı olsun evde.

yani; abi madem türkçeleştiriyorsunuz şunları öküz altından buzağı çıkartıcak şekilde türkçeleştirmeyin. benim köylü amcam oturup bu şüphesiz ki hehehehe. onlar (huhuhuhuh). parantez çözümlemesi mi kasacak?

yorum yorum dediğimiz bu. mesela birinin çevirisinde x yapmak büyük günahtır diyor, ötekisinde büyük adaletsizliktir diyor. e hangisi? ki bunlar en basitleri, iş nikahlı mali gücü yerinde tasvirlerine gelince iyice sıçıyor.

oturup günümüze göre yorumlayarak çevrilicek işte. tanrı zamanında yollamış işte(ya da muhammed sıkılamış a.k.a inanmayan şıkkı) o zaman savaş varmış, kölelik varmış, esir alma varmış.

medeni kanun mu indirilecekti yani? muhammed sıkıladıysa insan hakları bildirgesi mi sıkılayacaktı? kim arka çıkar abi o devirde öyle birşeye? kız çocuklarını gömmüyorlar mıydı bu herifler?

o yüzden insan haklarına göre güzel bir düzenlemek lazım, lisedeki din derslerinde 2 kadın sözü 1 adamın sözü etmiyormuş lan kuranda geyikleri vardı. bunlar nasıl çözülecek derseniz?

babayiğit bir adam çıkacak diyecek ki modern kuran diye kitap yaptım.(çok ütopik oldu di mi). yani kuranı medeni kanun süzgecinden geçirip rafa yine "kuran" adı altında koymak etik olmaz tabi.

yapacaklar modern kuran ı, koyacaklar rafa, sonra ben bunu tanımam diyen kesim israildeki pure yahudiler gibi takılacak işte.

Iste once dendigi gibi islamda yapamazsin bunu, hz. muhammed son peygamber, baska peygamber kesinlikle yollamicaz (biri bunu iddia ederse alin kellesini), hz muhammede de isa gibi mucize filan vermedik, tek mucize kuran, o bu defa diger kitaplar gibi bozulmiyacak, kimse degistiremiyicek cunki bizzat allah yazdi, yolladi ve korumasi altina aldi onu

Modern kiran diye bi sacmalik yaparsan kellen gider direk, anadilde inadete bile esneklik taninmaz iken dedigin fanteziden ibaret

Turkcesini 2-3 kaynaktan okumasam su anda mutlu, huzurlu inancli bi insandim misal ehuehu, hani yuzde yuz peygamber gercekti, ebubekir olumunden sonra derlerken yuzde yuz sagdik kaldi, osman doneminde cogaltilirken ilk metne yuzde yuz sagdik kalindi desek bile sure insanlar tarafindan carpitilmadigina
gonulden inanabilmek icin cok uzun

Hep soylerim, dunyadaki en eski bulunan kuranda bile sayfalar arasi uyusmazliklar var, restore edildi o sayfalar aslina uygun olarak deniliyor, peygamber, ebubekir, osman, muaviyeden sonra sozune guvenmemiz ve inanmamiz gereken 2-3 insan daha ekleniyor bu inanc zincirine

Islamin en buyuk loholeu olan hadislere ise deginmiyorum bile, kuranda olmayan abuk subuk seyleri kurana sokmadan dine sokabilmek icin senelerce hadis uydurmuslar yiginla

"aksamlari amuda kalkip ayi selamlamak sevap yazar"

Kim demis bunu diyorsun

Peygamber

Kaynak?

Dede,in enistesinin buyukbabasinin amcasinin oglunun dedesi ermis bilmemkim efendi kaynak, dedem soyledi

Yazili kaynak yokmu hacim?

Ihh, ama sakal-i serifini birakmis peygamber bununla, ispati o

Oooooooo kesin dogru o zaman!

Dunyadaki sakal-i serifleri uc uca toplayinca ekvatoru 2 kez cevreliyecek kadar sakal var demisti bi hoca televizyonda, biyerden sakal bulan hadis uydurmus direk

Snra reform meform diyorsunuz, ehuehu
Sosyal ağlarda paylaş

Ren said:

diyanet vakfı

edip yüksel

elmalı hamdi yazır

süleyman ateş

yaşar nuri öztürk

http://img94.imageshack.us/img94/5697/hahhahh.png
Sosyal ağlarda paylaş

hort hort hort
Saadet Partisi’nden Houston açıklaması
Saadet Partisi İstanbul İl Başkanlığı dün Houston’in ölümü ile ilgili bir yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, “Bundan önce birçok ünlünün ölümünde olduğu gibi, batılılar tarafından örnek şahsiyetler olarak sunulan karakterler, son anlarında, yalnız başlarına bir köşede hayatlarını kaybediyorlar” denildi. Açıklama şöyle devam etti; “Houston, aynı Marilyn Monroe, Elvis Presley, Michael Jackson, Ammy Winehouse gibi son nefesini alkol ve uyuşturucu komasına girerek verdi...
... Bizlere yakışan, dünyaya, adaleti, barışı ve huzuru getirebilecek tek çözüm olan, kendi inancımıza ve medeniyet değerlerimize sahip çıkarak, aynı şanlı tarihimizde olduğu gibi yeniden ayağa kalkmak ve insanlığı buhrandan kurtarmaktır.”
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 ay sonra ...
Şu din konularını açıyorsunuz açıyorsunuz işin sonu 3 ölü 4 yaralı(3 yörünge dışı, 4 bölüm banı)'ya kadar gidiyor.

Tek derdiniz var biliyorum, cennete gitcez mi gidemiycez mi?

En sonunda size cennete gitme tutoriali hazırlayacam hepimiz gidecez.

Kısaca başlıklayım;

1.Allah'a inanın, en azından tek tanrıya inanın, hiç olmazsa ölüp ruhlar alemine kavuştuğunuzda artık inkar etmeyin
2.Dinleri ve peygammerleri inkar etmeyin, en azından inananlara saygı gösterin
3.Putlara tapmayın. (türbe, ağaçdaki çaput vs dahil)
4.Elzem birşey yoksa yalan söylemeyin
5.Kul hakkı yemeyin (hırsızlıktan, adam öldürmeye, dolandırmaktan, kandırmaya, rızası olmayanla evlenmeye kadar gider...)

Cennette görüşürüz arkadaşlar. Kavga etmeyin daha.

Ardeth'in sorusuna da gelince. Evet gördüğün gibi iyi insanlar cennete gider, kötüler gidemez. lakin kitabı inmiş tek tanrılara inanmak icab ediyor bildiğim kadarı ile. Bu yani bizim fikrimiz alınarak, demokratik ortam da olmuş birşey değil. Inanan biri biraz şöyle bakar bu mevzuya "evren onun, biz onunuz, kuralları o koyar, biz uyarız" fazla sorgulamaz yani. Ama sorguladığın da çok bir yol kat edemezsin, çünkü bizlerin yaşamları bir oyunsa, kural koyucu biz değiliz. Önce kural koyucuyu inkar etmemen gerekiyor ki, oyunda kalabilesin.

Müslümanlık, Hristiyanlık ve diğerleri meselesine de bakış açım şu. Aslında bence insanlar inanç yönünden sadece 2 ye ayrılırlar. Inananlar ve inanmayanlar. Hristiyanlıkta allahın dini, isa da allah'ın peygamberi, bizimde peygamerimiz. Sav Hz.Muhammed ne kadar bizler için önemli biriyse, ne kadar çok değerli bir insansa, Hz.Isa'da öyleydi. Orada hristiyanların karşılaştığı tek sıkıntı insanların kitap üstünde kendi menfaatleri doğrultusunda değişikliklere gitmiş olması. Yoksa ilk inen incil tabi ki çok kutsal bir kitapdı. Inerken de sadece bir kesime değil, tüm dünyaya indi. Insanlar bozmasaydı hepimiz hristiyandık. Ha şuan günümüzde benzer bir tehlike aslında islam içinde var. Çok şükür kitaba el süremiyorlar bu devirde ama sünnetti, hadisi şerifdi bahane edilerek yine insan menfaatlerinde değişikliğe uğratılmak isteniyor. Ama tabi ki değiştiremeyecekler. Zaten kitabımız da son kitap.

Beni bir dine inanıp inanmamanızdan çok, yalan söylemeyen biri, hak yemeyen biri, yardımsever biri olmanız daha çok ilgilendirir. Biraz benim açımdan bakmanızı ve bu konularda artık birbirinizi kırmamanızı, en önemliside yörüngeye fırlatılmamanızı dilerim.
Sosyal ağlarda paylaş

http://forum.paticik.com/read.php?2,6263368,page=15

buraya da açabilirdim, hali hazırda din içerikli mesajlar tartışılıyor ama buraya açmak istedimki konular nerelerden nerelere geliyor görünsün.

istersen kitle yani kışkırırlar diyorsan ama bence kışkırmasın artık kimse
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...