Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Blizzard Valve'i DOTA isim hakki nedeni ile mahkemeye verdi

Laurelin

Öne çıkan mesajlar

Viktor said:
dotanin isim hakki wc3 mod sozlesmesine gore mod yapimcisina ait degil

EULA'ler yasalara uygun değilse mahkemelerde geçersiz sayılabiliyorlar.

Kanun neyi gerektiriyor bilmiyorum ama gelecek davalara örnek olması sebebiyle bunu Valve'in kazanmasını istiyorum.* Mod geliştiricisinin emeği bir çırpıda "bu benim platformum" diye alıp götürülememeli.

*Aslında en iyisi Blizzard'ın trademark haklarını alamaması ve Valve'in de garantileyememesi, hakkın mod üzerine çalışanlara aktarılması olur.
Sosyal ağlarda paylaş

blizzard haklari talep etmiyor zaten, valve DOTA ismi icin patent basvurunsunda bulunmus, blizzardda diyorki

"bu benim oyunum icin yapilan bir moddu, benim markam ve kaynakalrimla ozleslesti tuketici gozunde ve eula da soyle demisim hede hodo, DOTA DotA defense of the ancients vs vs public domaindir, her isteyen kullanabilir bu markalari. valve tek basina bu isme sahip olamaz"

kendi ustune almak istese LOL KOTICK ACTIBLOB JEWCORP filan diye gidebilirdikte hakki isteyen valve, iki tarafta sahip olamaz buna diye itiraz eden blizzard

blizzard kazanirsa sende gidip DOTA diye bi oyun cikarabiliceksin amerikanyada canin isterse

valve kazanirsa DOTA isminde bi oyun uretmek icin once valve den izin alman ve telif odemen gerekicek

cokta kotu degil blizzardin istekleri
Sosyal ağlarda paylaş

umarım valve kazanır blizzard ın mod yapımcılarına çıkmadığı destek içerlerinde bir big bang e sebep olur. valve dota yapana kadar akıllarına bile gelmiyordu bu bahsettikleri. zaten son 3 senedir saçam sapan politikaları yüzünden nefret ettirdiler kendileirinden. (en azından ben)
Sosyal ağlarda paylaş

Blizzard sonunda kıskanmış. Özellikle Blizzard Dota'yı gösterdikten sonra yaşattıkları hayalkırıklığının saldırısı bu bence.

Dota 2 bariz piyasada yer edinecek bir oyun olarak geliyor. Bliz'de bu potansiyeli kıskanıyor. Tamamen Valve'ın yanındayım. WC3'e mod yapanları zerre kaale almadı adamlar, sonra da arkalarından ağlıyorlar.

Bir kere şansları olsaydı daha evvel hak iddia ederdi Blizzard, şimdi böyle kenar köşe yollardan dava açmaya kasıyorlar.

Valve bilinçli davranıyor bence. Oyunda ki bütün hero isimleri IceFrog ve Eul yaratımı olanlar, dizaynlarda değişti ki blizzard dünyasından uzaklaşsınlar. Şuan Dota 2'de Blizzard'a ait hiçbirşey yok.
Sosyal ağlarda paylaş

barbu said:

dota ismi neden public olsun. oyunu yapan adam gayet gidip alabilir isim haklarını. her türlü haksız blizz.

nereye haksız? Map Editor ve w3 in eula sına göre dota map olarakta isim olarakta blizz e ait, ona rağmen kendine copyrightlamaktansa sadec epublicdir copyrightlanamaz diyor?
Sosyal ağlarda paylaş

Blizzardın gidip amerikada illegal bir eula koyacağını zannetmiyorum ben doruk, sen zannediyor musun?onu geçtim adamların kendilerine pay çıkarmak gibi bir derdi yok (aslında var valve dotayı tescillerse kendi yapıyoruz dedikleri dota ellerinde patlarda), sadece publicindir tek bir firma üstlenemez demiş. gelip burda "valve çaksın blizzorty" a demek abes kaçıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

ea'nın eula'sında bile baştan geçersiz sayılan onca madde vardı geçen sene, sonuçta tüm sözleşme geçerliliğini yitirmiyor ama sözleşmede var diye kanunun üstünde olamaz madde hiç bir zaman. ben demiyorum ki blizzard haksızdır ama sözleşmede var gg no rmk yaklaşımı doğru değil diyorum sadece. bazen sadece göz korkutmak için konuyor bazı maddeler.
Sosyal ağlarda paylaş

barbu said:

dota ismi neden public olsun. oyunu yapan adam gayet gidip alabilir isim haklarını. her türlü haksız blizz.

oyunu yapan adam, baska bir firmanın oyun motorunu dosya paylaşma programını, multiplayer sistemini, publicitysini, ismini cismini, güvenililirliği vs vs vs

gidin bakın oyunlara, eğerki oyun motoru dısardan anlınıyosa en büyük masraflardan kalemlerden biridir, içerde yapılıyosa yine en cok zaman harcıyan en masraflı kalemlerden biridir. iki ihtimaldede buglar yüzünden developerları ağlatır durur.

butun bunları blizzardın üstlendiği bir motor ve platform var ortada.

istediğinizi söylesin ama dotanın üretimindede populerleşmesindede blizzardın cok payı var.

bu yüzden bana sorsanız dota ismi blizz'emi aittir derseniz hayır değildir derim ama warcraft 3 map editor'ın EULA'sında üretinler public domaindir yazıyorsa veya kararı blizz verir diyorsa zaten sonuc belli. kişisel fikrim public olmasıdır. credit verilerek kullanılmak üzere.
Sosyal ağlarda paylaş

bir oyun için mod yapılmış, miyadını doldurmuş. yenisi yapılacak. bunu yaparken de kendi başına ayakları üzerinde duran bir oyun yapılıyor ki böyle bir yapımın modculuk kaynaklarıyla yapılabilirliğinin ne denli mümkün olduğunu eb2'den filan biliyoruz.

blizzort kendi geç uyandı diye ağlıyor, başka birşey değil. avukatlara, mahkemelere para akıtacaklarına, valve ile takışacaklarına ciddi ciddi inanıyor musunuz eski bir oyunlarının eski bir modunun adı public kalsın diye?
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:
bu yüzden bana sorsanız dota ismi blizz'emi aittir derseniz hayır değildir derim ama warcraft 3 map editor'ın EULA'sında üretinler public domaindir yazıyorsa veya kararı blizz verir diyorsa zaten sonuc belli. kişisel fikrim public olmasıdır. credit verilerek kullanılmak üzere.

peki final fantasy VII diye haritalar vardı
ya da half-life 3 felan

bu onlara diğer firmalara dava açma imkanı tanır mı?

peki diablo 3 diye bir harita da vardı, o zaman kendi kendilerini dava etmeleri mi gerekiyor?
Sosyal ağlarda paylaş

off sam boş konusuyosun resmen. adamların böyle bi iddaası yok. dota ismi için bize para verin demiyolar, dota bizimdir demiyolar, dota herkezindir diyolar.

adamların kendi yaptığı dotanın zaten bi competetivliği yok kendileri söylüyo bunu, mekanikleri alakasız, ayrıca bedava dağıtılıcak.

hala blizzard gec kaldı falan diyosun yanı. haterlığın sıkıcı olduğu anlar en zarar verici anları.
bu kadarda boş konusulmaz yanı.

ilginc soru bone, bilmiyorum ben okumadım eula'yı. ama fan arttan falan rahatsız oluyosa bu kadar o firmalar, youtube'a nasıl talepte bulunuyolarsa kaldırın haritaları diye, blizz'ede bulunabilirler, onlarda aynı isimli haritaların acıkmasını engellerler. baska bi cözüm gelmiyo aklıma benim.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...