Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Irkçıların Düşük Zekalı Olması

throine

Öne çıkan mesajlar

"Ulusalcı" kavramının günümüzde bu kadar "KESKİN HATLARLA" kullanılması bana çok saçma geliyor çünkü bu sözcüğün çıkışı yakın tarihimize denk geliyor. Hatta wikipedia'daki kaynağa bakarsak -bu arada dipnotlara bakınca başlık üzerinde ciddi bir araştırma olmuş gibi gözüküyor ama bilemem- "Ulusalcılık" kavramının 2000ler sonrasında çıktığını görüyoruz.

Günümüzde kendine ulusalcı diyen insanlarda bir çok değişik politik eğilimler görebiliriz. Şöyle basit ve sığ bir ayrım yapmak gerekirsek Atatürk ilkelerini takip eden CHP politikasını onaylayan "ulusalcılar" olduğu gibi aşırı sağ görüşlere sahip insanların da "ulusalcı" diye gezindiği bir dönemde yaşıyoruz. Bu yüzden "ulusalcılık" teriminin çok zayıf kaldığını düşünüyorum çünkü hâla gelişmekte ve kendine bir siyası taban bulmaya çalışan bir kavramdan bahsediyoruz. Aynı şekilde sosyalist -komunist değil- görüşlere sahip ulusalcılar da var.

Kısacası demek istediğim kendine ulusalcı diyen bir çok farklı görüşe sahip insan var ve bu görüşlerden bazılarının aynı çatı altında bulunması çelişkili bir durum yaratabiliyor bu yüzden ulusalcı kavramının GÜNÜMÜZDE kullanılmasını anlamsız buluyorum.

Konuyla ilgili de şunu düşünüyorum: Maalesef günümüzde özellikle ırkçılık - evet bildiğimiz anlamıyla ırkçılık, milliyetçilik vb.. görüşlerden bahsetmiyorum - yükselişe geçmiştir. Bunun en basit örneği Van Depremi'nden sonra ölen insanlar için "ohh hak ettiler" diyen insanlardır. Ölen sivil halkın ardından bunu söyleyebilecek insanın insanlığından dolayısıyla da aklından şüphe ederim.

Ayrıca herhangi bir ideolojiye sıkı sıkıya bağlı olmak, onu eleştiriye kapamak, tartışmadan kaçmak kısacası bir inanç haline getirmek de yanlıştır ki yazıdan anladığım kadarıyla anlatılmak istenen budur. Dikkatinizi çekerim herhangi bir siyasi düşünden bahsetmiyorum bu her türlü DÜŞÜNCEde böyledir. Şahsen benim düşüncelerim böyle.
Sosyal ağlarda paylaş

Son 5 senedir falan ortada olan bir kelime "ulusalcı", öncesinde öyle bir şey yoktu.

throine said:

Şimdi düşündüm de insanların "ulusalcı" dediği şey aslında kendilerini sarkık bıyıklılardan ayrı tutma hevesinden başka bir şey değilmiş.

Sonuç olarak ikisinin de peşinden koştuğu şey aynı.

Hatan var throine, kimsenin kendini "ayrı tutma" çabası değil, zira kelimenin çıkışına bakarsan tam tersine "dinci" diye tabir edilen kesim tarafından çıkartıldığını, özellikle negatif anlam yüklenmeye çalışıldığını ve "dinci" lafına bir "misilleme" olarak (ve o yüzden Türkçe'de yanlış olsa da aynı ekle türetilmeye çalışılarak) yapıldığını görürsün. Yani "ulusalcı" diye tabir edilen kesim "ben ulusalcıyım" demiyor, karşıt kesim "sen ulusalcısın" diyor, kimsenin "kendisini" farklı göstermek amacıyla kullandığı bir kelime değil yani. Hatta ekşi sözlükte (her ne kadar çok iyi bir örnek platform oluşturmasa da) tartışmalara bakarsan o kesime dair kişiler tam tersine bu kelimenin hatalı olduğunu özellikle belirtiyorlar, kullanımına karşılar. Ancak akp ve feto yanlısı kesim tarafından uydurulan bu kelime sürekli güncel tutulmaya çalışılıyor ve bir zamanlar "komunist"e olduğu gibi buna da negatif bir anlam yüklenmeye çalışılıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

Son 5 senedir falan ortada olan bir kelime "ulusalcı", öncesinde öyle bir şey yoktu.
Hatan var throine, kimsenin kendini "ayrı tutma" çabası değil, zira kelimenin çıkışına bakarsan tam tersine "dinci" diye tabir edilen kesim tarafından çıkartıldığını, özellikle negatif anlam yüklenmeye çalışıldığını ve "dinci" lafına bir "misilleme" olarak (ve o yüzden Türkçe'de yanlış olsa da aynı ekle türetilmeye çalışılarak) yapıldığını görürsün. Yani "ulusalcı" diye tabir edilen kesim "ben ulusalcıyım" demiyor, karşıt kesim "sen ulusalcısın" diyor, kimsenin "kendisini" farklı göstermek amacıyla kullandığı bir kelime değil yani.

Valla kimin kime ne dediğini bilmiyorum bir kaç sayfa önceki atılan Wikipedia linkine baktım adamlar bu "ulusalcı" kelimesini kendileri almış gibi duruyordu.
Bir kaç yerde de hatta kendi yayınlarında bile bu insanların direkt kendilerine "Ulusalcı" dediklerini gördüm.

"Dinci" lafına misilleme olan söz bence "laikçi" idi. :)
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1077535&CategoryID=79

Araştırmaya göre ırkçıların, basmakalıp ideolojilere körü körüne bağlananların, statüko rejimi destekçisi insanların daha düşük zekaya katsayısına sahip olduğunu iddia etmişler.

Ben de bu ulusalcı tayfayı görsem bunlarda bir tür bozukluk olduğunu düşünürdüm.

hemen lafı nasıl da ulusalcılara getirmişsin haha.

liberal-muhafazakar, ırkçı-muhafazakarlarda bir zeka kıtlığı, eğitim eksikliği mevcut.
hoşgörü, açık fikir, başka düşüncelere saygı, toplumda farklı bireylerle birlikte yaşama, gibi kavramlardan uzak oluyor bu kişiler.

ulusalcı tayfayı görünce bunlarda bir tür bozukluk olduğunu düşünmenin sebebi onların akp'ye ve liberal-muhafazakar politikalarına karşı olmaları ve senin akp'yi destekliyor olman olabilir...

liberal-muhafazakar politikalar para üstüne odaklı politikalardır. yerinde sayıp ilerlememeni, değişmemeni, hatta geçmişin şatafatını geri kazanmanı öğütler, "gelişmek" daha çok para kazanıp borsaları güçlendirmektir bu görüşte.

türkiye'deki ulusalcılar bu politikalara karşı çıkmıştı. ayrışmayı değil birleşmeyi önermişti, tüketimi değil üretimi övmüştü, birbiri içinde çatışmayı değil ortak bir çözüm yolu bulmayı istemişlerdi.

akp'nin işine gelmediği için ulusalcıları her sefer küçümsemeyi tercih etmişti.
ırkçılarla eş değer sayılıp "düşük zekalı" diye yaftalanmasına da hiç şaşırmam açıkçası.
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

feci feci çok feci.

vakit gazetesi manşetleri ve mantalitesi havalarda uçuyor.

şurda dinci'nin zıttının laikçi olmadığını ve "laikçi" diye bir şey olmadığını açıklamaya çalışsam da işe yaramayacağı için boşuna girmeyeceğim işe.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

throine said:

feci feci çok feci.

vakit gazetesi manşetleri ve mantalitesi havalarda uçuyor.

şurda dinci'nin zıttının laikçi olmadığını ve "laikçi" diye bir şey olmadığını açıklamaya çalışsam da işe yaramayacağı için boşuna girmeyeceğim işe.

Zahmet etme boşa, ben 2 sayfa anlattım zaten :)
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

Şimdi düşündüm de insanların "ulusalcı" dediği şey aslında kendilerini sarkık bıyıklılardan ayrı tutma hevesinden başka bir şey değilmiş.

Sonuç olarak ikisinin de peşinden koştuğu şey aynı.

bir açıklama yapıyım şu konuyla ilgili.

millet-ulus-nation hepsi aynı kelimeler, evet. millet arapçadan gelme, ulus türkçe bir kelime.
gerçi zamanla millet biraz daha halka yönelik, ulus biraz daha devlete yönelik bir anlam kazanmış.

öte yandan milliyetçilik (nationalism) hep "ırkçı halkçılık" kavramı ile özdeşleştirildiği için, birileri "ulusalcılık" diye bir başka kavram çıkartmak zorunda kaldı "nasyonalizm"i karşılayabilmek için. (bir ek yapayım: millet-ulus, milli-ulusal, milliyet-ulusallık)

gerçi sen işin alay ve aşağılama kısmındasın.
akp'nin ve taraftarı gazetelerin son 10 yıldır yaptığı şey bu.
burdaki dert üzüm yemek değil bağcıyı dövmek.

hatta biliyor musun, aslında milliyetçiliğin farklı farklı tipleri var. misal bu milliyetçilik tiplerinden biri olan liberal nasyonalizm, zenofobiden uzak, liberal-muhafazakar siyasetten daha liberal bir görüş sunmaktadır. wiki'den:

said:

Civic nationalism

Civic nationalism (also known as liberal nationalism) defines the nation as an association of people who identify themselves as belonging to the nation, who have equal and shared political rights, and allegiance to similar political procedures.
According to the principles of civic nationalism, the nation is not based on common ethnic ancestry, but is a political entity whose core identity is not ethnicity.
Civic Nationalism is a kind of non-xenophobic nationalism compatible with liberal values of freedom, tolerance, equality, and individual rights.
Liberal nationalists often defend the value of national identity by saying that individuals need a national identity in order to lead meaningful, autonomous lives and that liberal democratic polities need national identity in order to function properly.

said:

Ethnocentrism

Whereas nationalism does not necessarily imply a belief in the superiority of one ethnicity over others, some nationalists support ethnocentric protectionism or ethnocentric supremacy. Studies have yielded evidence that such behaviour may be derived from innate preferences in humans from infancy

Ethnic nationalism

Ethnic nationalism is a form of nationalism wherein the "nation" is defined in terms of ethnicity. Whatever specific ethnicity is involved, ethnic nationalism always includes some element of descent from previous generations and the implied claim of ethnic essentialism, i.e. the understanding of ethnicity as an essence that remains unchanged over time.

National purity

Some nationalists exclude certain groups. Some nationalists, defining the national community in ethnic, linguistic, cultural, historic, or religious terms (or a combination of these), may then seek to deem certain minorities as not truly being a part of the 'national community' as they define it. Sometimes a mythic homeland is more important for the national identity than the actual territory occupied by the nation.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

hemen lafı nasıl da ulusalcılara getirmişsin haha.

liberal-muhafazakar, ırkçı-muhafazakarlarda bir zeka kıtlığı, eğitim eksikliği mevcut.
hoşgörü, açık fikir, başka düşüncelere saygı, toplumda farklı bireylerle birlikte yaşama, gibi kavramlardan uzak oluyor bu kişiler.

Ulusalcı, milliyetçi, ulusçu neyse artık anladın sen. Lafı bu insanlara getirdim evet?
Benim için Nazilerde bu tanımın içine giriyor, HEPAR, MHP kafasındakiler de, aşırı sağcı liberteryenlerde, türkçüsü, kızıl elmacısı, muhafazakarı da kısacası aklıma gelmeyen ama kendi kanını bir diğerinden üstün gören herkes benim için bu kavrama giriyor.

Ama senin yaptığın bunu gidip bir iki görüşe hatta yerel siyasi partilere indirmek. Amaç ne anlamadım? Bağcıyı dövmekse bilemem, burdan bakınca öyle görünüyor ama.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...