Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

geleceğin "abileri"

Cystein

Öne çıkan mesajlar

Katibim burada yazanların cogunun ananesi babasından dini bir terbiye görmemiş 2 tane materyalizm felsefe kitabı okuyup hatunlara sırın gözükmek için kendini ateist sanan bir topluluğa yazdıkların bosuna bakalım böyle kolay dalga geçenler kapıya ölüm dayandığında ,ne için dünyaya geldiklerinin farkına varacaklar ama çok geç olacak. Ayrıca kimseyle diyaloga inancımdan tavizede gerek yok Yasasın Kafirler için cehennem :)
Sosyal ağlarda paylaş

Katibim said:

Aluriel said:

sanane ya istediğim şeyle geçerim dalga. sen kimsin ki heasp soruyorsun? bak ünlem var her mesajın yanında. basarsın gerekli olduğunu düşünüyorsan, bakılır icabına.

bak dikkatini çekerim istediğim şeyle diyorsun

Sen istediğin şeyle dalga geçemezsin heleki bu insanların sahip olduğu dini duygularsa....

İnanmıyor olabilirsin ama inanan insana saygı göstermeyi öğrenmelisin

aslına bakarsak, kimse dine, belirli veya herhangi bir dine inanana saygı duymak zorunda falan değil. sadece yasalar çerçevesinde bir bir yamukluk olmayacak kadar saygılı davranmak zorunda. ve kapasiten alıyor mu bilemem ama saygı duymak =/= saygılı davranmak.

hani şurada evreni cthulhunun ağırsak artığının tarattğınıdaiddia edebilirim ve karşı çıkamazsın mesela, ama farketmez pastafaryanım ben nasılsa.

dipnot:

Tanrıyla sen konuşuyorsan dindar oluyorsun, tnarı senin konuşursa şizofren oluyorsun, billet senin tanrıyla konuştuğuna inanırsa peygamber oluyorsun. oh mis.
Sosyal ağlarda paylaş

benim anlamadığım nokta,madem dinle bu kadar alakası olmayanlar insanlar topluluğu var bu forumda neden dine inanmıyorum diyen adamlar konu açıp tartışma yürütür bunu hiç anlamıyorum,cevap verildiğinde de şevki yılmaz gibi saldırırlar ahahahahaha

edit:çoğunuzdan büyük,çoğunuzdan küçük bir ABİ,kardeş olarak diyorumki azıcık mmorpg leri araştırdığınız kadar din-i mübini islamı araştırsanız yansız,tarafsız olarak araştırsanız yanlış fikirler beslediğinize kanaat getirirsiniz,70 yaşın tövbesiyle 30 yaşın tövbesi bir olmaz tabii,sonra ben nerde yanlış yaptım diye dövünüp durursunuz,tabii çok geç olur
Sosyal ağlarda paylaş

bütün dünya bir mevlana,bir yunus emre bir pir sultan abdal gibi fikir adamı çıkartabildimi merak ediyorum,ya ahmet yesevi? şah-ı nakşibend? pir sultanı yıldız dağı etrafından sürükleye sürükleye sivas meydanına asmaya getirdiklerinde söylediği son söz neydi? sizce ölüm korkusu olan bir adamın söyleyebileceği bir sözmü? tasavvuf nedir hiç araştırdınızmı peki? abi boş konuşuyorsunuz gerçekten yine son sözümü söyleyip çıkıyorum bu konudan bir daha da yazmam GEL,HER NE OLURSAN OL YİNE GEL

en azından pir sultandan utanmak lazım gelir diye düşünüyorum bu topraklarda :(

Hızır Paşa Bizi Berdar Etmeden
Açılın Kapılar Şaha Gideyim
Siyaset Günleri Gelip Çatmadan
Yıkılın Kaleler Dosta Gideyim
Kalenin Kapısı Daşdan Demirden
Yanlarım Çürüdü Yaşdan Yağmurdan
Bir Kimsem Yoktur Ki Dostu Çağırtam
Çıkarım Bakarım Kale Başına
Mümin Müslümanlar Gider İşine
Bir Ben Mi Düşmüşem Can Telaşına
Abdal Pir Sultan'ım Ye Hızır Paşa
Bizi Hasret Koydun Kavum Kardaşa
Yazılan Mı Gelir Sağ Olan Basa

Pir Sultan Abdal
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

vaperon said:

Abi ne diye rage yapıyorsun bu kadar? Ahahaha şaka gibi ya. Adam istediğini yazmakta özgür. Rahatsız olduysan moderasyona havale et ünlemden, gerekli görülürse uyarıyı alır zaten adam.

Sen kimsin ki millete had öğretiyorsun?

haha ateist şakirtler de üremiş, bunu da gördüm ya artık mutlu mutlu cennete gidebilirim.

Güle güle.
Sosyal ağlarda paylaş

saplashaman said:

bütün dünya bir mevlana,bir yunus emre bir pir sultan abdal gibi fikir adamı çıkartabildimi merak ediyorum,ya ahmet yesevi? şah-ı nakşibend? pir sultanı yıldız dağı etrafından sürükleye sürükleye sivas meydanına asmaya getirdiklerinde söylediği son söz neydi? sizce ölüm korkusu olan bir adamın söyleyebileceği bir sözmü? tasavvuf nedir hiç araştırdınızmı peki? abi boş konuşuyorsunuz gerçekten yine son sözümü söyleyip çıkıyorum bu konudan bir daha da yazmam GEL,HER NE OLURSAN OL YİNE GEL

en azından pir sultandan utanmak lazım gelir diye düşünüyorum bu topraklarda :(

kuran dışında kaç tane kutsal kitap okudun, kaç tane azizin, düşünürün hayatını felsefesini biliyorsun ?

yoksa o umreye götürülen çocuklar gibi önüne konulan yemeği sormadan yedin afiyet olsun mu dedin çok merak ediyorum
Sosyal ağlarda paylaş

Yazmiim dedim ama zorla yazdırıyorsunuz

Arkadaşlar insanı diğer varlıklardan ayıran nedir ? düşünmesi..

Düşünmek nedir ? Bana göre insanı maddiyattan ayıran manevi duyguların tamamıdır
Ee düşünmek için önce birşeye inanmak lazım bu her ne olursa olsun (Sadece beyin yetmiyor o beyin herkeste var )

EE düşünmediğin zaman diğer varlıklardan ne farkın kaldı ? Yemek yemeyi ve diğer şeyleri sokaktaki kediler de yapıyor

Ha unutmayınki imanın temelinde düşünmek yatar...

Yukarıda arkadaşın dediği gibi bir takım şahıslar kızlara şirin gözükmek için burda ateistim triblerine giriyor... Yazık kızlara şirin gözükme uğruna islamın güzelliklerini ve ahlakını kaçırıyorlar.. size tavsiyem olaya ön yargılı bakmayın oturun bir kuranın türkçesini okuyun

Hadi bakalım kendinize iyi bakın bol ateşli günler
Sosyal ağlarda paylaş

Katibim said:

Arkadaşlar insanı diğer varlıklardan ayıran nedir ? düşünmesi..

BİİİİİİİİİİİİİİPP!

yanlış önerme. hayvanların büyük bölümünün (özellikle memeliler) düşündüğü gözlenebiliyor.

insanları hayvanlardan ayıran özellik olarak "konuşmak" dersen, o da yanlış; bir çok hayvanın kendi aralarında belli ses gruplarını kullanarak belli olayları birbirlerine bildirdikleri de biliniyor. hatta onu geçtim, ördeklerin "aksanı" olduğu keşfedildi ahaha :D

insanı hayvandan ayıran tek özellik, devasa egosu (olası küresel felaket senaryolarında hep "dünyanın" sonu derler. Ulan düdük, nereye dünyanın sonu senin sonun en fazla, dünyadaki diğer adapte olabilen canlıların hepsi kalıcak işte insanlar yok olsa bile) ve doğaya kısa vadeli hükmetme yeteneği.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Çoğu kişiden çok okumuşumdur ben. Kuran'ı okumayı geç (İki farklı dilden okudum zaten) Buhari'yi, Fatabi'yi, İbn-i Haldun'u, İbn-i Sina'yı, İbn Rüşd ve öteki Endülüslüleri yalayıp yutmuş biriyim. Augustine'den Aquinas'a, Anselm'e kadar batı teolojistlerini de okudum. Din konusunda benden bilgili azdır. Doğu dinleri ve antik dinler hakkında da bilgiliyim epey, hatta dediğim gibi antik sümer tanrı ve tanrıçalarına tapınmayı yeğlerim içimden hadi bir dua edeyim, belki işe yarar diye bir fikir geçtiğinde.

Okumamışsın, ondan inanmıyorsun diyince komik oluyorsunuz. Okumamışsın diyen solcular gibi =)

Ayrıca hayvanlar da çok güzel düşünür, biz ayıran o kadar çok şey yok. Midgley'in Beast and Man diye bir kitabı vardır bu konuda, tavsiye ederim.

Biraz sen oku bence, tek tanrılı dinlerin nasıl şaçmalıklar olduğunu da fark edersin. Ama Hindistan'da filan doğmuş olsaydım büyük ihtimalle çok tanrılı dinlerine inanırdım. Epey daha mantıklı, problem of evil, problem of free will gibi şeyler yok. Estetik ayrıca.

Hiçbir şey okumuyorsan bir Spinoza'nın Etik'ini oku. Dünyan değişir Yeni Hayat misali. Sonda nasıl bir yolculuğa çıkarsın bilmem ama. (burada şair edebiyata gönderme yaparak kızlara prim yapmaya çalışıyor :))
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Katibim said:
bir takım şahıslar kızlara şirin gözükmek için burda ateistim triblerine giriyor...

Tanrıya inandığım bir dönem hiç geçirmedin bu arada. İlkokulda bile şaçma bu, inanmıyorum diyip dayak yemiştim :)
Sosyal ağlarda paylaş

ahaha abi adamların argümanlarına bak önce oku okusan böyle demezsin yok kızlara şirin görünmek fln ilkokul çocukları böyle karşılık vermez..okudukki anladık.siz neyin ne oldugunu bilmeden sorgulamadan namaz öğreniyorum kitapları okurken emin ol ben turan dursun okuyodum bırakın bu işleri.düşünmek demişşin özgürce düşündüğümüz için dogmatik şeylerle beynimizi köreltmedigimiz biliyoruz neyin ne olduğunu..
kızlara şirin görünmek ahaha takıldım oraya daha ateist oldugum için benimle olan bi hatun görmedim ben keşke olsa
Sosyal ağlarda paylaş

Katibim said:

Ee düşünmek için önce birşeye inanmak lazım bu her ne olursa olsun (Sadece beyin yetmiyor o beyin herkeste var )

Mantığın burasında bir delik var. Düşünmenin, hissetmenin, bilincin tam olarak ne olduğu çözülememişken böyle bir bağlantı hatalı. Bağlantı doğru olsa bile din ile direk alakası yok çünkü başka pek çok şeye inanılabilir, din inanılabilecek şeyler kümesi içersinde sadece bir eleman.

Ayrıca sen bana bu hayvanın düşünmediğini mi iddia ediyorsun sdf

http://www.youtube.com/watch?v=1YRhxCXCM0o
Sosyal ağlarda paylaş

Giovanni said:

Beyler yarin siz iktidara gelince cocuklari allahsiz kitapsiz yetistirirme yonunde bir politika cizersiniz sakin olun :)

Yok bunu yapmak demek ilkokul ve liselere "allahsızlık dersi" koymak demek. Ben iktidara gelsem böyle bir şey yapmam heh. Din konusunda insanlara karışacağım tek nokta, din sebebiyle çıkan kavga, karmaşa, vahşet gibi şeylere sıfır tolerans göstermek olur heh.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...