Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

HALKI ASKERLİKTEN SOĞUTMA BAŞLIĞI (goldbären-akit ortak yazı dizisi)

goldbären

Öne çıkan mesajlar

Rewendor said:

Şeyi merak ediyorum ben, böyle altındaki eri darp eden komutanı ben dava etsem, sonuçta halkı askerden soğutmak diye bir suç var, bayağı da ciddi suç üstelik, neyse dava edip bu albay üst rütbeli bir ordu mensubu olarak halkı askerden soğutuyor, altındaki erleri döverek böyle insanların askerliğe kötü gözle bakmasına ve kaçmasına sebep oluyor, suçtur desem ne olur sonuç acaba

Maddeye baktımda

Yeni TCK 318
1- Halkı, askerlik hizmetinden soğutacak etkinlikte teşvik veya telkinde bulunanlara veya propaganda yapanlara altı aydan iki yıla kadar hapis cezası verilir.

Madde bu hani gidip suç duyurusunda bulunsak birşey çıkmaz gibime geliyor ama aslında denemekte de fayda var. Sonuçda kendisi orduda subay olan birini insanları askerlikden soğutmak gibi bir telkin ve teşvikde bulnması mümkün değildir, kendisi zaten yapmış olduğu eylemden dolayı ceza almıştır, dolayısı ile eyleminden dolayı ceza aldığı içinde aslında astına karşı yaptığı bu eylem kabul edilmeyen ve cezalandırılan bir eylemdir ve adaletde yerini bulmuştuır. gibisinden birşeyler yazılır olay kapanır bence.
Sosyal ağlarda paylaş

Dilekçe örneği

Kaldırdım.

Bunu veriyorsunuz beş kuruş harcama da yapmıyorsunuz, gerisini savcılık hallediyor. Şikayette bulunurkesn size bir soruşturma numarası verilecek 2012/12132132 gibi bununla dosyayı takip edebilirsiniz yani kovuşturmaya yer olmadığına mı karar verdi savcılık yada dava açılma istemi ile mahkemeye mi gönderdi gibi.

Meh bir bok olmaz dikkatlice okuyunca telkin ve teşvik diyor yani aslında suçun oluşması için manevi unsurun "kasıt" olması lazım ama hani o erin dizi kırarken hakı askerlikden soğutma gibi bir kastı yok bu taksirlede işlenemeyeceğine göre hiçbir halt olmaz.

"halkı askerlikten soğutmak suçu maddi unsuru itibari ile neşriyat, telkinat ve nutuk irad edilerek işlenebilir. Ayrıca bu suret ile icra edilen söz ve yazıların halkı askerlikten soğutmak yolunda olması, başka bir anlatımla manevi unsur tekabül eden nitelik ve amacının istenilmesini gerektirmektedir. Sözlük anlamıyla telkinat; birisine bir hususu anlatarak, zihnine koyma, ona kabul ettirmektir. Telkin ise; bir düşünce aşılama, kulağa koyma olarak tanımlanmaktadır.
Sosyal ağlarda paylaş

hayret birşey,ölüme gidiyorsunuz dese komutan türk ordusunda,bir saniye ne oluyor lan dediğinde savaş esnasında idam edilebilme olasılığı olan bir ülkede yaşıyoruz,neyin kafasını,hangi devri yaşıyorsunuz anlamıyorumki,kusura bakmayın,dünyada hiçbir zaman,hayallerinizdeki ülke ve ordu olmadı,olmayacakta,acı gerçeği söyledim rahatladım oh be:D
Sosyal ağlarda paylaş

Ne acı gerçeği ? Acı gerçek edebiyatıda artık komik oluyor. Boynunu eğersen o gerçeklik seninde realiten oluyor.

Er gidip şikayet etmiş, peşini bırakmamış işin ve sonuç albay ceza almış işte tamam sembolik ama olsun.

Acı gerçek diyip, saçma sapan şeyleri kabul etmeniznden dolayı o saçma acı gerçek zaten devam ediyor. Zamanla birşeyler değişecek ve değişiyorda zaten.

Vicdani ret olayı bile, yıllarca hasıraltı ediliyordu ama bir kaç dik duran kişi seslerini yükseltti, askeri hapishanede dayak yemelerine karşın sinmediler, haklarını aradılar ve artık vicdani ret sisteminin getirilmesi bile konuşuluyor.

Demek ki o acı gerçek değişebiliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

saplashaman said:

hayret birşey,ölüme gidiyorsunuz dese komutan türk ordusunda,bir saniye ne oluyor lan dediğinde savaş esnasında idam edilebilme olasılığı olan bir ülkede yaşıyoruz,neyin kafasını,hangi devri yaşıyorsunuz anlamıyorumki,kusura bakmayın,dünyada hiçbir zaman,hayallerinizdeki ülke ve ordu olmadı,olmayacakta,acı gerçeği söyledim rahatladım oh be:D

Türk ordusuyla alakalı değil bu, herhangi bir orduda savaş meydanında çatışmada emre itaatsizlik yaparsan vatana ihanetle suçlanırsın.

İdam cezası kaldırılırken bile vatana ihanet suçları hariç gibi o kısım özellikle korunmuş durumda, her yerde de cezası idama kadar gider (itaatsizliğin büyüklüğünde, senin ve karşıdnakinin arkanızın sağlamlığına, bu itaatsizliğin savaşın gidişatıan etkisine vb göre)
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

saplashaman said:

Türk ordusuyla alakalı değil bu, herhangi bir orduda savaş meydanında çatışmada emre itaatsizlik yaparsan vatana ihanetle suçlanırsın.

İdam cezası kaldırılırken bile vatana ihanet suçları hariç gibi o kısım özellikle korunmuş durumda, her yerde de cezası idama kadar gider (itaatsizliğin büyüklüğünde, senin ve karşıdnakinin arkanızın sağlamlığına, bu itaatsizliğin savaşın gidişatıan etkisine vb göre)

emre itaatsizlik ciddi tehlike yani aslında o kadar mantıksız değil o durum,anarşist,komünist veya anarko-kapitalist vs değilsen ordu denilen sistemin işlemesi için şart o durum hele savaş anında emre itaatsizliğe göz yumma veya sadece hapse atma diğer tüm askerlere emsal olur.

Böyle bir durum 2.dünya savaşında mı ne oluyordu ingilizlerle - almanlar arasında ki bir cephe miydi tam hatırlamıyorum,noel diye askerler kendi aralarında ateşkes yapıyor,birbirleri ile yiyecek değiş,tokuşu yapıyorlar komutanlar bu durumun önüne geçemiyor erleri idam etmeye kadar gidiyor durum ama kimse tınmıyor komutanları.Ateş açın diyor komutan herkes havaya ateş ediyor fln acayip işler bunlar.Kısa ve öz disiplin şart.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
  • 2 hafta sonra ...
  • Yeni Oluştur...