Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yazılım şirketi kuracağım diyelim...

Oce4n

Öne çıkan mesajlar

throine said:

pazarlamaya önem vermezsen istersen en über yazılımı yap yine de batarsın.
ü

Aha bu. Ağzı olan, kafalamayı bilen bir pazarmalamacı bulursan. Altına arabasını verirsen, maaşınıda dayarsan, x kadar satarsan y primde verecem dersen, pazarlamacında sağlamsa bok gibi para kazanırsın. Açık ve net bu olay. Programcı her zaman bulunur.
Sosyal ağlarda paylaş

şimdi ben de zaten başarılı olmaz dedim de, madem durum böyleyse yazılım şirketleri neye dayanarak açılıyor?
türkiyede 1000'den fazla yazılım şirketi olduğu kesin. Bu kadar şirket nasıl kuruldu? hepsinin müşterisi hazır mıydı? bi yazılım şirketinin kurulabilmesi için minimum gereksinim nedir acaba? diye aklıma takılıyor bayadır :D
Sosyal ağlarda paylaş

yazılım sektöründe ihtiyaç olan yazılım diye bişiyi pat diye yapamıyoruz yalnız sorun da o.

ihtiyaç duyulan yazılımlar için ar-ge çalışmasının yapılması şart. kendi kafana göre standartlar belirleyip gidip müşteriye aha artık bu işleri böyle yapacaksınız şu ana kadar sizin yaptıklarınız yanlıştı, ben idealini düşündüm aha bu. diyemiyoruz malesef.
ve bu tür çalışmalar kısa sürmüyor 2 yıl yap-boz ile ilerliyo işler sürekli. ortaya çıkan sonuç da her zaman iç açıcı olamıyor malesef (bkz: mernis)

bunun yanında piyasada var olan yazılımlardan yapabiliriz. örnekler:
muhasebe yazılımı,
stok takip yazılımı,
hastane otomasyonları...

bu tür yazılımlar senelerdir kullanılıyor, standartları da belli. bi oturuşta yazılabilecek kıvamdalar.

diyelim ki şu an elimizde aile hekimleri için yazılmış bir uygulama var.
bunu sadece satıyoruz doktorlara. ve bitti.
bu mudur şirket kurmak için gerekli çaba?
Sosyal ağlarda paylaş

Xaenin said:

Abi adam akıllı pazar araştırması yapmadan paticiğe başarılı olur muyum diye soruyorsan zaten kurma şirket oğşın. Olmaz öyle.

yok abi daha erken zaten :D bi 3 senem daha var know-how öğrenmek için.

ama yazılım şirketi kurmak kolay bir iş mi hakkaten? onun merakındayım. çünkü dediğim gibi tr'de 1000'den fazla yazılım şirketi var. hep merak da etmişimdir bu kadar şirket ne iş yapıyor diye. aynı otomasyon türünü 30 farklı firmanın yaptığını görebiliyoruz. ve bu firmaların çoğu da hala ayakta. demekki bir şekilde para kazanıyorlar.

bu konuyu araştırmamın en büyük sebebini şöyle özetliyim:
müşterimiz olan bir firmada 2 haftalık bir iş yaptım tek başıma. şirkete kazandırdığım para benim 6 senelik maaşım. benim aldığım maaş da aynı hala :( :D

titanguard said:

Sen kimsin ki millet senin yapacağın yazılımlara güvenerek alıcak.Istedigin kadar measurement,analysis ve testingi yap,güven olmaz büyük ihtimal.Ha gider üniversite ödevi yapar para kazanırım dersen o ayrı.

fakat hala günümüzde yeni açılan yazılım şirketleri var. bunlar müşteriyi bulduktan sonra mı şirket kurma kararı alıyo acaba?
Sosyal ağlarda paylaş

abi türkiyede yazılım piyasası çok saçma asgfha.35-40 yaşını geçmiş ve yazılımın y sinden anlamayan adamlar lan bu işte para var diyip varını yoğunu harcayıp şirket açıyor.yanına saçma sapan elemanlar alıp 3-4 ay dayanamadan batıyor.batmasa bile 400-500 liralık siteler yapıp bi şekilde ayakta kalmaya çalışıyor.adamın arabasına benzin alacak parası yok ama yanında adam çalıştırmaya kalkışıyor.

o kadar çok kişi var ki bu tip şirketler tarafınca mağdur olan :P sırf onların isteklerini karşılasan köşeyi dönersin :)
Sosyal ağlarda paylaş

Oce4n said:

şimdi ben de zaten başarılı olmaz dedim de, madem durum böyleyse yazılım şirketleri neye dayanarak açılıyor?
türkiyede 1000'den fazla yazılım şirketi olduğu kesin. Bu kadar şirket nasıl kuruldu? hepsinin müşterisi hazır mıydı? bi yazılım şirketinin kurulabilmesi için minimum gereksinim nedir acaba? diye aklıma takılıyor bayadır :D

Burdaki asıl sıkıntı senin daha ne konuda çalışcağın belli değil.Yazılım şirketi demek kendi içinde hiçbir anlam ifade etmiyor.Ne üstüne çalışcağın önemli

Birde mutlaka bazı tanıdıkların veya müşteri portfolyon olmalı , Bunların yok olması senin sektörü tanımadığını gösterir.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...