Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Sigortası olmayan 213 lira ödeyecek

DoruK

Öne çıkan mesajlar

hadi hastalandın ettin gidip faydasını görebilcen bi ortamda yok hastenelerde gidiyosun uydurukdan bi bakıyolar eger bakıcak bi doktor bulursan gönderiyolar,bide bu kapsama giren hiç bi sey ödemeyenlerde doldu hiç bi hastalıgı yok gidiyor yapısıyor hastenelere ne koparsa kardır hesabı,iyice bi leş oldu hastaneler,çok ciddi bi sey olursa bakıyolar ancak ondada cıkarıyolar yine 1000-2000 tl masraf yeni yattı bi yakınım yok bilmem ne parası yok şu parası onları hasta ödüyomus e hani sigortaydı cartı cürttü,masraf cıkana kadar ücretsiz yani eger cıkarsa alıyolar parasını,az bile bu millete aslında ..
Sosyal ağlarda paylaş

25 yaşını doldurduktan sonra anne ve babadan yararlanamıyorsun erkek isen. halen üniversite öğrencisi olanlar için geçerli tabi. yoksa lise mezunuysan 19 yaşını doldurduktan sonra gene zorunlu sağlık sigortası kapsamına giriyorsun ssk'a bağlı değilsen. part time çalışanlar da tamamlamak zorunda kendileri tam güne. kızlar için devam ediyor her türlü. ister oku ister okuma.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
Yahu bunlar gene borç yazmışlar bana :/

İşten çıktıktan sonra gittim dedim ben şu tarihler arasında çalışıyodum borcu düşmüşlerdi sonra 99 gün sigortalısınız zaten demişlerdi. Yeniden işe girdim özellikle her hafta kontrol ediyordum borç morç gözükmüyordu zaten çalışan olarak görünüyorum sgkda. Şimdi baktım gene 170 kağıt borç birikmiş.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 ay sonra ...
Ben anlayamadım bu nasıl bir sistem. 20'yi bitirmek üzereyim okumuyorum ve çalışmıyorum. Borç sorgulamasına internetten bakıyorum kişi bulunamadı diyor. Bizim yüksek gelirli bir arkadaş gelir testi vs yaptırmış ve okumadığı halde 25 yaşına kadar birşey ödemeyecekmiş ailesinden yararlanacakmış ama düşük gelirli bir arkadaşa da 40 lira aylık ücret bağlamışlar. Nasıl yürüyor bu iş?
Sosyal ağlarda paylaş

bugün eve bununla ilgili mektup geldi : "gelir tespiti yaptırınız, eğer 1 ay içinde gelir tespiti yaptırmazsanız en üst kademeden prim ödemeniz gerekecektir" diye.

en üst seviye aylık 250 tl.

fakat anladığım kadarı ile eğer işsizsen bedavaya yararlanıyorsun, gelirin yok ise. gelir tespitte üzerine olan mal varlığı kontrol ediliyor. mesela evin var ise aylık 250 tl'i dayatıyorlar.

normalde bu sistem isteğe bağlıydı mektupta yazan "mike mike herkes sağlık sigortalı olacak gardaş" diyor. ücretsiz ise geliri olmayanlara amenna çok güzel bir sistem fakat geliri olmayan insandan da para istiyorlarsa çok tatsız.

araştıracağım bakalım.

ps: 55 sayfayı okumadım bunlarla ilgili bilgi verildiyse affola.
Sosyal ağlarda paylaş

sigortalı işi olanın buna ihtiyacı olmuyor, işsiz adamlar zorla sigortalanıyor , bedava gibi bir durum yok, ve gelirsiz oldukları halde extra bir yük bindiriliyor. sistemin bütün amacı işsizleri söğüşlemek, 250tl verecek adamda gitsin çiftçi/esnaf sigortası yaptırsın.
ha yanlış olmasın yeşil kartlılara ve açlık sınırındakilere bedava sanırım.
Sosyal ağlarda paylaş

bingildak said:

bugün eve bununla ilgili mektup geldi : "gelir tespiti yaptırınız, eğer 1 ay içinde gelir tespiti yaptırmazsanız en üst kademeden prim ödemeniz gerekecektir" diye.

en üst seviye aylık 250 tl.

fakat anladığım kadarı ile eğer işsizsen bedavaya yararlanıyorsun, gelirin yok ise. gelir tespitte üzerine olan mal varlığı kontrol ediliyor. mesela evin var ise aylık 250 tl'i dayatıyorlar.

normalde bu sistem isteğe bağlıydı mektupta yazan "mike mike herkes sağlık sigortalı olacak gardaş" diyor. ücretsiz ise geliri olmayanlara amenna çok güzel bir sistem fakat geliri olmayan insandan da para istiyorlarsa çok tatsız.

araştıracağım bakalım.

ps: 55 sayfayı okumadım bunlarla ilgili bilgi verildiyse affola.

isteğe bağlı falan değildi hiçbir zaman. borcu ödemezsen direk sağlık hizmeti almana engel oluyorlar. istesen de istemesen de ödemek zorundasın o primi. sağlık hizmeti almak istemiyorum diyip ödememe seçeneğin yok. almadığın, almak istemediğin hizmetin borcu birikmeye devam ediyor sürekli. saçma gelebilir kulağa ama aynen böyle işliyor bu sistem.
Sosyal ağlarda paylaş

diyelim ki özel sağlık sigortanız var, yani devletten gelecek bi sağlık hizmetine ihtiyacınız yok. buna rağmen o genel sağlık sigortası primini ödemek zorundasınız, ödemezseniz borçlanmaya devam ediyorsunuz, almadığınız almak istemediğiniz hizmetin bedeli oalrak. devlet eliyle haraç dediğimizde gülmüşlerdi bi de burda.
Sosyal ağlarda paylaş

bana gelen mektupta geliriniz olmadığı takdirde ücretsiz olarak deniliyor? ayrıca ne zamandan beri bu böyle? ben zaten sigortalı çalıştığım için böyle sıkıntılarım olmadı fakat şimdi yabancı şirket ile çalışıyorum, türkiyede kayıtlı değil. mart ayında çıktı dediler yasa? 2 ay olmuş şunun surasında? acaba mart ayında çıkan "gelirin yoksa bedava" tarafı mı?

ayrıca ben geçen kasım gelir tespiti ve sağlık sigortasına başvurduğum zaman SGK'daki görevli bana "X seviyesinde aylık ücret X" dedi, "sağlık sigortanızı bu şekilde başlatalım mı" dedi, bende "hayır başlatmayın" dedim, o da "o zaman işleme almıyorum" dedi.

anlamadım ben bu işi.
Sosyal ağlarda paylaş

bankamatiğe git.
kartsız işlemlerde sigorta ödemeye gel. GSS ödemesini seç.
tcno gir.
başlattılarsa borç çıkar hemen.
GSS zorunlu, sigortan yoksa el mahkum başlayacak fakat belki işten yeni çıktığın için 2-3 ay kadar sgk bakıyor olabilir. (işsizlik desteği vs adı altında bişi olabilir)

şöyle bişi var kaynak

III- GENEL SAĞLIK SİGORTALISI OLMAK ZORUNLU MU? 1. 4/a (hizmet akdi ile çalışanlar) kapsamında zorunlu sigortalı olanlar, 2. 4/b (kendi nam ve hesabına bağımsız çalışanlar) kapsamında zorunlu sigortalı olanlar, 3. 4/c (memurlar) kapsamında zorunlu sigortalı olanlar, 4. İsteğe bağlı sigortalılar, 5. Aile içi geliri aylık brüt asgari ücretin 1/3’inden az olanlar(3), 6. Vatansız ve sığınmacılar, 7. 2022, 1005, 3292, 2330, 3713 ve 5774 sayılı Yasalar kapsamında aylık alanlar ile harp malûllüğü aylığı alanlar, 8. 2828 sayılı Yasa gereği Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanunu hükümlerine göre, koruma bakım ve rehabilitasyon hizmetlerinden ücretsiz faydalanan kişiler, 9. 442 sayılı Yasa’nın 74. maddesi ikinci fıkrası kapsamında görevlendirilen geçici köy korucuları ile ek 16. maddesi gereği aylık alan kişiler, 10. Mütekabiliyet esası da dikkate alınmak şartıyla, oturma izni almış yabancı ülke vatandaşlarından yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında sigortalı olmayan ve Türkiye’de yerleşim süresi bir yılı geçen kişiler, 11. 4447 sayılı Kanun gereği işsizlik ödeneği ve ilgili kanunlar gereği kısa çalışma ödeneğinden yararlandırılan kişiler, 12. 5510 sayılı Kanun ve bu Kanun’dan önce yürürlükte bulunan Sosyal Güvenlik Kanunlarına göre gelir veya aylık alan kişiler, 13. Yukarıdaki sayılanların dışında kalan ve başka bir ülkede sağlık sigortasından yararlanma hakkı bulunmayan vatandaşlar genel sağlık sigortası kapsamında olup, bu kişiler için genel sağlık sigortalısı olmak kanuni zorunluluktur(4). Yukarıda 5, 6, 7, 8, 9, 11 numaralı paragraflarda belirtilenlerin genel sağlık sigortası primleri, ilgili kamu idareleri tarafından, 1, 3 numaralı paragraflarda belirtilenlerin primleri bunları çalıştıran işverenler tarafından, 2, 4, 10, 13 numaralı paragraflarda belirtilenlerin Genel Sağlık sigortası primleri kendileri tarafından ödenir. 12. paragrafta belirtilenlerden (Kurum’dan aylık/gelir alanlardan) genel sağlık sigortası primi alınmamaktadır. Yukarıda 10. paragrafta belirttiğimiz kişiler 5510 sayılı Yasa’nın 60. maddesinin 1. fıkrasının (d) bendinde, 13. paragrafta belirttiğimiz kişiler aynı maddenin (g) bendinde belirtilmiştir. Bu kişiler için genel sağlık sigortalılığı 01.10.2010 tarihinde zorunlu olacaktır. Ancak bu kişilerin 18 yaşından küçük çocuklarının sağlık hizmetlerinden yararlandırılması halinde, 01.10.2010 tarihi beklenmeksizin, 18 yaşından küçük çocuğun sağlık hizmetinden yararlandırıldığı tarih itibariyle zorunlu genel sağlık sigortalısı olarak tescilleri yapılacaktır. Çocukları da bakmakla yükümlü olduğu kişi olarak kapsama alınacaktır. Yine aile hekimliği uygulamasına başlanılan illerde 01.10.2010 tarihi beklenilmeyecektir(5).

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...