Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Spoiler 21. Yüzyıl Şımarıklığı mı?

BramStoker

Öne çıkan mesajlar

Geçenlerde hürriyet gazetesinde okumuştum diyordu ki bilmem ne üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre kitap okuyan kişiler eğer hikayenin içerisinde olayın nasıl sonlanacağına dair ipuçları bulurlarsa kitaptan aldıkları zevk daha da fazlalaşıyormuş.

Ben spoiler olsun olmasın bir metinle veya görselle ilgili elime geçirebildiğim yazıyı falan okurum yani. Yanlışlıkla spoiler görürsem de yorumlarda -NÖYÖ SPOİLERA GOYMOYONOZ- diye hönkürmem. Kendim yazıyorsam okuyanlardan hassasiyeti olan varsa ona göre yazarım mesela. Ancak böyle yorum yapılabilen sitelerde falan böyle bir akımdır almış başını gidiyor.

Demem o ki bir ben mi bunu boş buluyorum?
Sosyal ağlarda paylaş

abi tartışma varsa spoiler içinden döner, spoiler adı üstünde spoil eden ayrıntı, foreshadowing de nedir bilmiyorum açıkçası. ben en ufak ayrıntıyı bile duymak istemem. misal x dizisinin sonunda "esas oğlan ölüyo olm" dedikten sonra "ehe mehe, şaka lan şaka ölmüyo" diyenlere bile dalasım gelir, zira lan ben ölmediğini niye bilmek isteyeyim.

bilmiyorum belki de benim psikopatlığım..
Sosyal ağlarda paylaş

bruce willis ölü
prof gellar ölü
jack ölü
john lock öldü

spoiler yemek deil de, spoiler ın gerçekleşme zamanını bilmeyince kötü oluyor
mesela walking de yarım sezon boyunca aradıkları kızın zombi olduğunu spoileroıını yiyiorsun ama hangi bölüm de bulacaklarını bilmiyorsun
sıkıntı var
Sosyal ağlarda paylaş

Ha bi de patide spoilere verilen tepkiler çok komik. Mesele behzat ç. 20 bölüm geçmiş, o akşam 21. bölüm yayınlandıktan yarım saat sonra insanlar yayınlanan bölümü tartışıyor. Biri çıkıp saydırmaya başlıyor vay efendim niye spoilera almıyosunuz. E son bölümü izlemediysen senin başlığın son sayfasında ne işin var?

En temizi nedankoya yük olsun, vizyona atılan her mesaj otomatik olarak spoiler içine alınsın.
Sosyal ağlarda paylaş

Babama 6. his nasıl bir film diye sorduğumda "Ölüleri gören bir çocuk var, Bruce Willis ile tanışıyor, o da ölü zaten ..." diye anlatmaya başlamıştı. Ben de sandım ki filmin en başında çıkan birşey bu.

Sonra başka biri bir arkadaş ortamında sordu 6. his nasıl diye, ben de aynen babamdan gördüğüm gibi başladım etraftaki izlemiş olanlar delirdi bir anda :D

Bence olay spoilerda değil aslında. Aldığım kitaplarda bile başlamadan önce sondan 1-2 cümle okurum. Mesela Game of Thrones'da (izlemeyen kalmamıştır herlade artık forumda ondan yazıyorum) Ned Stark'ın öleceğini öğrenince dünyam yıkılmadı, olaylar oraya nasıl gidecek onu düşünemiyordum çünkü ve izlenecek tonla şey vardı. Ama aynı şeyi testere 1 için söyleyemeyiz mesela.
Sosyal ağlarda paylaş

tam aket gibi düşünüyorum bende, son var son var.

Şimdi gidip Sherlock Holmes'un sonunu bana söylesen koymaz, neden çünkü böyle ağır bir gönderme vs. yok. Holmes her zaman başarılı olur, başarısız olsa bile mutlak arkasında bir iyi olay vardır vs.

Hani etkilenen olur yine direk spoya alalım :)

yeni Sherlock'ta mesela sonunda sherlock sözde ölüyor. Hacı o kadar belli ki ölmediği, yani bu filmde olmasa bile gelecek yeni filmde sherlock'un ölmediği ve nasıl kurtulduğu anlatılacaktı. Bu tip filmlerde karakterlere birşey olmaz kabul etmek gerekiyor artık. Irene'i bile geri getirebilirler gelecek filmde

Lakin gidip Sixth Sense'in sonunu söylersen benim o filmi izleme amacımın içine etmiş olursun. Veya Saw dediğiniz gibi, veya Seven
Sosyal ağlarda paylaş

Aket-Atum said:

Bence olay spoilerda değil aslında. Aldığım kitaplarda bile başlamadan önce sondan 1-2 cümle okurum. Mesela Game of Thrones'da (izlemeyen kalmamıştır herlade artık forumda ondan yazıyorum) Ned Stark'ın öleceğini öğrenince dünyam yıkılmadı, olaylar oraya nasıl gidecek onu düşünemiyordum çünkü ve izlenecek tonla şey vardı. Ama aynı şeyi testere 1 için söyleyemeyiz mesela.

abi aradaki taşları nasıl birleştiremiyorsunuz yahu?

stark muhabbetinde misal, 3-4 bölüm önceden takır takır bütün adımlar tahmin edilebilirdi o dediğini bilsek. bu arada bence yine de spoiler'a alınmalı misal. "yığaaa herkes izlemiştir nası olsa" demek çok doğru bir tutum değil. sonuçta burası game of thrones başlığı değil adam başka bir amaçla giriyor, beynine beynine spoiler vermenin anlamı yok.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...