Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Cern Yarın Bulgularını Açıklayacak (Aralık 2011deydi bu sazan gibi atlamayın)

Ardeth

Öne çıkan mesajlar

2-3 saattir evren söyle olustu, böyle patladik, söyle costuk, jupiterde böyle gaz var, söyle soguk izleyip duruyorum belgesel paketi indirdim asdasda

Aklima bisey takildi, simdi madem biz daha evrenin %5lik bi kismini biliyoruz, (kalani karanlik madde vs. muhabbeti) bunu nasil biliyoruz? Her gezegeni cözememissek alli pullu gösterdikleri evren gezegen galaksi haritasi neyin nesi? Neye dayanarak cizmisler okadar isik yili ötesinde ne oldugunu nasil bilerekten?

Hadi bunlarida aciklayin ateyisler
Sosyal ağlarda paylaş

dünyanın çekirdeğine inilmedi ama ne varsa biliyor orda mesela. bu da öyle bişi.

bilimsel çalışmalar veriler deneyler sonucu tahminle elde ediliyor. bi de dünya için yer kabuğuna dalga gönderiliyordu çok güçlü bir dalga onun hakkında bilgi sahibi oluunyordu.

ama o dalgalardan uzaya gönderilemeyeceğine göre.
dediğim gibi işte... dfs
Sosyal ağlarda paylaş

escape said:

dünyanın çekirdeğine inilmedi ama ne varsa biliyor orda mesela. bu da öyle bişi.

Abi dunyanin cekirdegi kabugun alti, yan komsu aysel teyze gibi bisey.

Adam galaksileri biliyo mesela, kesfedilmemis ne oldugu bilinmiyo ama orada o galaksinin oldugu biliniyo, neye dayanarak? Quantum fizigine dayanarakmi biliniyo? Ne deneyiyle biliniyo? 10 isik yili boru degil asdas Gitmeye trilyon yil yetmez denilen yerdeki gezegeni nasil biliyo yani, teleskoplada biyere kadar?

Bide karamadde falan dedimdi?
Sosyal ağlarda paylaş

uzay abi bu uzay! bi yaşam biyomu değil yani. o dalgalar bigbangin evreni genişletmesi, bazı gezegenlerin patlaması, gezegenlere çarpan dünya boyutunun yarısı kadar göktaşlarının çarpma dalgaları vs..

ama benim bahsettiğim dalgalar evrenin belli bir boyutuna gönderilir, bu aletin(artık alet dicem .s) en basiti, büyük gemilerdeki radar sistemleri.

hani böle bi çubuk dönüyo bi madde varsa ilerde şey yapıyo yanıp sönüyo falan.

heh onun daha büyüğü dfs
Sosyal ağlarda paylaş

Korax said:

2-3 saattir evren söyle olustu, böyle patladik, söyle costuk, jupiterde böyle gaz var, söyle soguk izleyip duruyorum belgesel paketi indirdim asdasda

Aklima bisey takildi, simdi madem biz daha evrenin %5lik bi kismini biliyoruz, (kalani karanlik madde vs. muhabbeti) bunu nasil biliyoruz? Her gezegeni cözememissek alli pullu gösterdikleri evren gezegen galaksi haritasi neyin nesi? Neye dayanarak cizmisler okadar isik yili ötesinde ne oldugunu nasil bilerekten?

http://i.imgur.com/Lj1UEFN.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

en basit şekliyle;
evrenin teorik olarak hesaplanmış bir yoğunluğu(cosmological density) var 10 üzeri -26 kg/m^3 mertebesinde bişi,ama şuanda gözlemlenen daha düşük bundan o yüzden kayıp o maddenin dark energy+dark matter olduğu tahmin ediliyor.Bir de evrenin isotrpik ve homojen olduğu varsayılıyor bu modelde,o da şu demek, hangi zamandan bakarsan bak ya da hangi yönden madde yoğunluğu aynı ve aynı şekilde görünmeli.Symmetric olmalı bir anlamda.
Vaktin olursa şu kitabı oku basit cosmology bilgisi verir.

"An intorduction to Modern Cosmology"yazarı Andrew Liddle.
Korax said:

Sosyal ağlarda paylaş

Korax said:
Aklima bisey takildi, simdi madem biz daha evrenin %5lik bi kismini biliyoruz, (kalani karanlik madde vs. muhabbeti) bunu nasil biliyoruz?

Gravitational lensing diye bi muhabbet var, özetle büyük kütlelerin etrafından geçen ışığın aldığı yol bükülüyor. Ortada kütle var ama göremiyoruz (eletromanyetik spektrumda karşılığı yok, ışık enerji bildiğimiz hiç bişey yaymıyor hence dark), olayı tam anlamadığımız için dark matter demişiz.

Deney sonuçları evrenin büyüme hızının arttığını gösteriyor. Normal olarak bigbang sonucunda evrenin büyümesi yavaşlayacak, bi noktada durup içeri çökmeye başlayacaktı (havaya attığın bi topun yavaşlayıp durup sonra düşmeye başlaması gibi). Eğer böyle değilse, demek ki evrenin büyümesine etki eden bi enerji var (ama karanlık maddede olduğu gibi bunun da yalnızca etkilerini gözlemleyebildik, kendisini değil). Hence dark energy.

said:
Her gezegeni cözememissek alli pullu gösterdikleri evren gezegen galaksi haritasi neyin nesi? Neye dayanarak cizmisler okadar isik yili ötesinde ne oldugunu nasil bilerekten?

Dürbünle bakıyorlar panpa. Kocaman dürbünleri var, ama görüntü ışığın hızına ve hareketine bağlı olduğundan 100melyor yıl öncesini gösteriyor bunlar. Haliyle birileri bu haritalara inanıp uzak galaksilere yelken açsa büyük kaza olur. Zaten kimse gidip görmediği için öyle atmasyon diziyorlar haritaları.
Sosyal ağlarda paylaş

escape said:

bilimsel çalışmalar veriler deneyler sonucu tahminle elde ediliyor. bi de dünya için yer kabuğuna dalga gönderiliyordu çok güçlü bir dalga onun hakkında bilgi sahibi oluunyordu.

ama o dalgalardan uzaya gönderilemeyeceğine göre.
dediğim gibi işte... dfs

PUAHAHHAHAHAH
Sosyal ağlarda paylaş

haritalar estimation üzerinedir ya yalan olduklarını sanmıorm ben,
500milyor yıl önceki görüntüyü almıştır ( aslında görüntüyü değilde işte çekim etkileşim onun orda olduğunu hesaplamıştır ) sonra onun yörüngesini vs çizip arkasından, " ya bu yok olmadıysa 500 milyor yıl sonra şu yörüngede olcak" diyerekten çizebilir.

hoş giden yok, balondan şemalar çizse venn venn gene yicez
Sosyal ağlarda paylaş

evet biraz yanlış bir açıklama.PArçacıkları bir arada tutan (çekirdek içindeki parçacıkları-proton nötron gibi daha doğrusu onların içindeki quarksları bir arada tutan) strong interactiondır.
Higg bosonu, Higgs alanı içinde olması varsayılan bir parçacık.Aynen elektrik alanının içindeki elektronlar gibi.
Bazı parçacıklar bu Higgs alanıyla hiç interact etmez...O zaman onlar kütlesizdir,photon gibi.
Bazıları biraz interact eder,bunlara örnek nötrinolardır-çok hafif kütleli parçacıklar...
Kısaca Higgs'in kütle özelliği kazandırması en önemli interaksyonu.Ama bir sürü --teorik olarak-- ortaya atılma sebepleri var.symmery breaking etc
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...