Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Turkiye'de indie oyun ve sektor

nscorp

Öne çıkan mesajlar

unity ile yapilmis AAA oyunu gectim adam gibi commercial oyun yok, coluk cocuk isi direk

http://unity3d.com/gallery/made-with-unity/game-list

UDK nin terms olayini yazdim yukari zaten, ilk 50k dan kesinlikle 5 kurus almiyor adamlar ki UDK nin gene gelecegi var her sekil, unity amator isi direk

vizyon meselesi tamamen

kisa donemde unity
uzun donemde UDK ezer

biz turk milleti kisa donem hesaplari daha cazip buldugumuz icin zaten unity nin kulaga hos gelmesi normal, zaten o yuzden hala adam gibi bitane kuresel markaya sahip degiliz
Sosyal ağlarda paylaş

Şu devirde from scratch başlarken iyi işler yapmayı beklemek için diger firmalardan adam kaçırmak zorundasın.

Aksi takdirde dasaaa'nın(değiştirsene şunu, yazarken sinirlerim gerildi) dedigi gibi orjinalitesi olmayan fakir ve köylülere yönelik oyunlar yapacaksın. Gerçekten çok orjinal fikrini besleyecek kaynaklar bundan saglanacak.

Mount and Blade/karı koca örnegi verilmiş, çok büyük bir istisna olmakla birlikte bilmiyorum kaç yıl beta kaldı o oyun, ve ondan da sonra kaç yıl boyunca multiplayer'a dönüştürmeye kastılar da öyle çıktı ve biraz büyüdüler. Sonra anında sattılar firmayı zaten.

RPG + Telefon dünyanın en saçma fikri olabilir. Yapmayın kendinize böyle birşey. RPG'nin oynanışı ve oynarken ki ruh halin zaten evde oldugun bir ruh hali. Sokaga çıkmışım, dısarıda arkadaslarımlayım, gidip farm yapmam yani. Benim farm yapmamam, ve arkadaslarıma dürtüp gösterecek komik birşeyim olmaması senin para kaybetmen.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Bu arada M&B süper olduğundan değil niş olduğundan tuttu, adam olması yıllar sürdü. Ama başta farklı bir şeyle gelmeseydi kimse oynamazdı yani o haliyle. Öyle bir yapmanız lazım eğer mainstream'e yönelen Facebook ya da Android/iOS oyunu yapmayacaksanız.
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:

4s ve ipad2 catir catir unreal calistiriyro valla

ama vizyon meselesi iste

unity ile basliyan unity ile kalir, kise donemde iyi kar elde eder

ha amac kisa donemde para kazanmaktan cok ilerde adam gibi bisi yapicak tecrubeyi edinmek ise UDK tabi, bunu tartismamiz bile sacma

şu bazı bölümlerde doğru ama eksik bilgi var. udk'nın presetleri unity'e göre fazla ve ordan kazanıyo şu anda. Image effectleri, önceden hazır scriptleri vs... baya daha fazla unity'dekinden ama unity'nin de manipulasyon sağladığı alan çok daha geniş. daha low level bi api sağlıyo sana.

UDK'da bazı çok basit noktaları bile değiştirememek insanı delirtiyo bazen. Gerçi aynı şekilde Unity'de de bazı şeyleri uzun uzun yapmak da sinirlendirmiyo değil insanı.

Unity'de şimdilik AAA oyun olmadığı doğru ama bu sanırım UDK'nın çok önceden üstünlük sağlamış olmasından kaynaklanıyo. Mesela iOS konusunda iki engine de eş kapasiteler bence. UDK'nın bu konuda flagshipi infinity blade 2, unity'nin de http://unity3d.com/gallery/made-with-unity/profiles/profile#madfinger-shadowgun şu oyun.

Fazla wota kaçtı ama son bi özet geçiyim. UDK'nın hazır verilen özelliklerinin çoğu Unity'de kullanıcılar tarafından satılan paketler olarak var. Default haliyle UDK şu an daha iyi ama bana Unity yeni çıkacak sürümüyle baya büyük bi atılım yapacakmış gibi geliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

Bu arada M&B süper olduğundan değil niş olduğundan tuttu, adam olması yıllar sürdü. Ama başta farklı bir şeyle gelmeseydi kimse oynamazdı yani o haliyle. Öyle bir yapmanız lazım eğer mainstream'e yönelen Facebook ya da Android/iOS oyunu yapmayacaksanız.

aslında yapılamayacak bir oyun değildi ama endüstri özellikle 2000'lerin başında beri sadece banko ata (no pun intended) oynuyor. geç başladım betaya ama son derece başarılıydı (rahatlıkla süperdi diyebilirim grafik hariç) son ulaştıkları nokta, pc gamer best of all-time listesine 96. sıradan girmek için niche oyundan fazlası lazım. listedeki tek paradox oyunu ki adamlar kaç yıldır kendi oyunlarını yapıyorlar ve kaç şirketin oyununu pazarlıyorlar.

"garanti para edecek oyunu yapayım" diyen küçük şirketler ise tam tersine batıyorlar çoğu zaman çünkü zaten doyuma ulaşmış bir hedef kitlesine beğendirmeye çalışıyorlar ki mümkün değil muazzam bir kaliteye ulaşılmamışsa. o kalite de zaten imkansız şayet sıradışı bir ekip yoksa.
Sosyal ağlarda paylaş

birebir aynı formülü kullanan başka oyun yok ama benzer oyunlar 25 küsur yıldır var heh. pirates! meets oblivion demiştim. yeni pirates! tutmadı mesela süper casual tasarlandığı için.

total war serisine benzer oyunlar yapılmaya başlanması bile yıllar sürdü, lakin yapıldığında da onun kalitesine ulaşamadılar.

yani birileri çıkıp "m&b formüllü oyun yapalım" diyecek önce ve sonra bu oyun kaliteli hazırlanacak ve tutacak. ama bütün bunlara rağmen taleworlds'ün bir adım gerisinde olacaklar şayet taleworlds id software gibi savsaklamazsa ve oyunlarını ilerletmeye devam edebilirse.
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

Türünün tek örneği oyun. Bunun katkısı çok büyük değil mi? Benzeri başka oyunlar varsa da duyan yok.
İlk ve tek degil aslında. Ata binme olmasa da zamanında combat olarak mouse+keyboard kombinasyonunu cok farklı sekillerde kullandirabilen bir oyun vardi: blade of darkness. Acaip güzeldi hatta fps olarak adam gibi yay ok kullandiran ilk oyundu bile diyebilirim(kendi tecrubeme dayanarak)

Bence indie gamingde kötü ve ucuz da olsa gameplayden ziyade revolutionary bir fikir ortaya koymak be fikri satarak baslama olayi var. Cogu tutan indie oyun bu sekilde gelişmedi mi zaten? Fikirler ve vaad edilenler o kadar iyiydi ki betalarina bile hayvan gibi saldirildi. Ordan gerisi oyunun betasini satmasan bile var olmayan bir oyun için yatırımcı/ortak bularak ilerliyor. Olay tamamen super bir fikir biraz istek ve biraz da oyunu kabataslak yaratabilmeye bakıyor.

Edit: fak yu ayfon otokoreksin
Sosyal ağlarda paylaş

Revangelis said:

animasyoncu lazımsa geleyim di şu aralar çok işsizim

Gormemisim ben bunu ya pardon. Oyle baktim da sallamadim gibi olmasin.

Calistigim yer icin gerekli degil esasen. Kendim sahsi olarak ucretli olarak tutamam kimseyi ve hali hazirda bir proje de yok ama dil okulu muhabbeti olursa aylarca bombos olcak gibiyim. Varsa aklinda bir seyler oturup kafa yorabiliriz bence. =)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...