Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

viyana teknik üni

HellPatrol_

Öne çıkan mesajlar

• 2 hafta sonra ...
informatik (cs gibi bişey) okuyorum almanyada
mühendislik ama fizik filan yok
hayvanlar gibi matematik var
hayvan da az kalıyo hatta hayat bayanı çocugu gibi matematik var
o bölümü bilemiyicem ama alman ekolü kastırır ezer öldürür döver filan
bil bunları da ondan sonra kararını ver ciddi ciddi zor
ama bitirdiginde (bachelor+master) okulunu çok güzel para kazanırsın öküz değilsen
Sosyal ağlarda paylaş

İyi almanca olmadan zor, ingilizce ders sayısı sınırlı, kredi dolduramazsın.

Bir de bilmiyorum daha önce üniversite okudun mu ama beni hardware dersleri kastırmaz fen kültür falan kastırır kafası baştan kaybeder, iyi derecede matematik, fizik bilmiyorsan yalan direk.

Ayrıca ödev/proje sürekli var, durmadan çalışacaksın. Alman ekolünün zorluğundan ziyade Türkiye'de öğrencilerin yatıp ezberlemeye alışmasından kasıntı geliyor. Yoksa almanca bilen ve çalışan herkes geçer, hatta Türkiye'den daha kolay geçer çalışan insan. Çünkü bizim memlekette alınan notla konu hakkındaki bilgi doğru orantılı olarak artmıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

almanca öğren
almanca öğren
hayvan gibi almanca öğren
hayvanlar gibi almanca öğren

+

ders çalış
ders çalış
çok ders çalış
hayvan gibi ders çalış
hayvanlar gibi ders çalış

kendini alıştır bu iki gruba. özellikle avusturya ve almanya'da üniversite okumak burada öss'yi kazanamayan adamların bir alternatifi "değil", öss'nin 10 katı kasıcaksın yani.
Sosyal ağlarda paylaş

eger alman ekolu bi okuldan gelmiyorsan (iel alman falan) almanya ve almanya etrafında almanca egitim veren okullarda cok zorlanırsın. tavsiyem kanadayı dusunmen. kanada hem guzel ulke hem ingilizce ve donanım muhendisligi icin bi kac guzel okul oldugunu duymustum. software engineering okuyan arkadasım vardı cok memnundu
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
  • 4 hafta sonra ...
diplom sistemi bachelor dan daha kolay olduğunu söylüyor eski diplomcular, yeni sistemle bir çok dersi kısa zamana sıkıştırmaya çalıştıklarından kısa sürede çok şey öğrenmesi gerekiyor öğrencilerin.

okulda biz %30'unu veririz derslerin siz evde geri kalan %70'ini çalışmalısınız demişlerdi bize.
Sosyal ağlarda paylaş

Söylenti onlar inanma ben canlı örneğiyim.. Ben diplomun son zamanlarında mezun oldum okuldan. Sınavların bazıları diplomdan bachelora uygun hale getiriliyordu.

3 saatlik sınavları 2 saate çevirdiler birde üstüne multiple choice sorular falan sordular bachelor öğrencilerine.

6 ayımı harcayıp geçemediğim yarı iletkenleri falan 2 haftada geçmiştim.

Bachelor öğrencileri ağlayıp durduğu için sürekli sınavların içerğini güncellediler zayıflattılar vesaire.

Sistemi çevirmelerinin iki üç nedeninden birisi Diplom öğrencileri ya okulu terk ediyorlardı yada 20 senede mezun oluyorlardı (genel istatistiğe baktığında).
Sosyal ağlarda paylaş

almanya ile ilgili konularda ged'i takip etmek güzel oluyo, adam yıllardır yemiş yutmuş alman üniversite sistemini. ee son diplomlardan ne de olsa :)

ama bu konuda söylediklerine katılmıyorum. çünkü göreceli bi yorum yapmış. kendisi diplom okuduğu için, bachelor'ın göreceli olarak daha kolay olduğunu söylüyo. doğrudur, ben de bazı arkadaşlarımdan benzer şeyler duydum. ama şu var ki, başlığı açan arkadaşın durumu çok farklı, hiç almancası yok.

bu durumda, kararını vermeden önce ilk sayfada yazılan tüm olumsuz yorumları iyi incele. özellikle şunu:
"roket adam" said:

[...]özellikle avusturya ve almanya'da üniversite okumak burada öss'yi kazanamayan adamların bir alternatifi "değil", öss'nin 10 katı kasıcaksın yani.
bi ekleme yapmak istiyorum: hele almancası olmayan için hiçbi şekilde alternatif değil. haa dersen ki ailem zengin, o zaman gel, 2 sene almanca öğren, 5 senede de okulu bitir. rakamları ciddi söylüyorum; zira almancası olmayan biri için aşağısı kurtarmaz.
Sosyal ağlarda paylaş

Göreceli olarak demiyorum :)
Yasadim bizzat. Okuldan okula , bölümden bölüme degismistir bilemem. Benim okudugum bolum ve yerde aynen bu anlattigim durum yasandi.

ZorlukDiplom > Zorluk(Bachelor+Master).

Ama diger post geyikti zaten bachelor kolay gel falan diye. Almanca okumak veya Almanya'da okumak genel olarak zor zaten.

Paran varsa Amerika'ya Ingiltere'ye gidip kebap gibi okumak daha mantikli. Okullarin zorlugundan demiyorum yanlis anlasilma olmasin, dil zorlugundan diyorum.

Okulu komple birakip giden en az 20 türk tanidim burda.
Sosyal ağlarda paylaş

ged, komple bırakıp giden derken, almanya'da okurken yarıda kesip ingiltere'ye abd'ye gidenleri mi kastediyosun?

ha bu arada, bu foto geçen gün bi arkadaş tarafından rwth aachen'daki merkez kütüphanenin orada çekilmiş. bi pazar sabahı, öğrenciler kütüphanede yer kapmak için sıra olmuşlar:

http://a.yfrog.com/img864/5554/9riij.jpg

almanya avusturya düşünüyosan buna alış :/
bizim ülkemizde üniversiteler için söylenen "eşeği bağlasan mezun olur" lafı burada geçerli değil.
Sosyal ağlarda paylaş

MrBomb said:

ged, komple bırakıp giden derken, almanya'da okurken yarıda kesip ingiltere'ye abd'ye gidenleri mi kastediyosun?

ha bu arada, bu foto geçen gün bi arkadaş tarafından rwth aachen'daki merkez kütüphanenin orada çekilmiş. bi pazar sabahı, öğrenciler kütüphanede yer kapmak için sıra olmuşlar:

http://a.yfrog.com/img864/5554/9riij.jpg

almanya avusturya düşünüyosan buna alış :/
bizim ülkemizde üniversiteler için söylenen "eşeği bağlasan mezun olur" lafı burada geçerli değil.

hahah gökhan mı bu arkadaşın?

bizim okulun kütüphanesi(Wu Wien) daha beter oluyor 9da açılan kütüphaneye 8de gidip sıraya falan girmezsen giremiyorsuns zaten sdf

buarada ged bachelor daha kolay yeaa falan diyen ilk insan olabilirsin
geçiş dönemindeki 2 sınavı baz alarak konuşman pek sağlıklı değil zaten.

konuyu açan arkadaşta almancan iyi değilse günde ortalama 8-10 saat arası ders çalışmayı göze alıyorsan git,yok alamıyorsan aklından bile geçirme başka alternatiflere bak
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...