Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

viyana teknik üni

HellPatrol_

Öne çıkan mesajlar

@zep yok gökhan değil. fotoyu çeken bi almanmış aslında. benim arkadaşımın arkadaşı.

@aquila hiçbi bok yok. sadece herkes mutlak sessizlikte ders çalışıyo.

sırf bu ders çalışma ortamı için kütüphane açılmadan sıra olmak kadar gerizekalılık olamaz. klasik alman tavrı: o ders kütüphanede çalışılacak. bu durum hem aşırı gereksiz kuralcılıklarından, hem de iradesizliklerinden ("evde dikkatim dağılıyo ühühü") kaynaklanıyo.

buraya 0 önyargıyla, hatta bu millet hakkındaki beklentilerim gayet düşük olarak geldim. buna rağmen bazı hareketleriyle beni bile çileden çıkarıyolar. mallıkta sınır tanımayan tavırları var.
Sosyal ağlarda paylaş

iki sınavı baz almıyorum. Yormayalım birbirimizi anlıyorum bachelor öğrencisisiniz.

Okulda epey uzun zaman geçirdim arada ki farkı görebilecek kadar.

Neden diplomdan vazgeçtiklerini, ne amaçla bachelora döndüklerini, neden bazı profların bazı bölümlerde diploma geri dönmeye çalıştıklarını.

Sizin üniversitelerinizde öyle olmamış olabilir bunu da yazdım ısrar etmeyelim, ben iki tarafı , modelleri, sınav değişimlerini gördüm yazıyorum. Sallamıyorum kafamdan yani.

Diyorsanız ben diplom okuyordum sonra bizim okulda bachelora geçince çok geberdik bittik, tamam diyim.

Şunuda ekliyim konudan bağımsız : YABANCILAR Bürosu kadar mal bir kuruluş olamaz. Ben okulu bitirdim Porsche de yeni teknolojiler üzerine geliştirme mühendisi olarak çalışıyorum (Porsche nin 3 sene sonra arabalarında kullanacağı teknolojiler). İşimden, iş arkadaşlarından, maaşımdan her bir şeyden memnunum ama kaldı ki bu yabancılar bürosu bana hayatı zindan ediyor ve keşke bu lanet olası yere gelmeseymişim diyorum hala durup durup ve dönmeyi düşünüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

ahahaha, stuttgart auslanderbehörde ile korkunç anılarım var. tam 11 ayı alıp çöpe atmak pahasına her şeyi bırakıp geri dönmemin en büyük sebebi oradaki nemrut karılardır. onların gözünde porsche, bosch, mercedes fark etmiyor, pis ve hile peşinde koşan bir türksün, başka bi bok değil. toleranslı bi insanım aslında ama çileden çıkarmışlar idi beni, hatta şirket görüşmem için yanıma 2 adam verecekti en son şirket adına konuşsunlar bak bu temiz adam desinler diye dfg

ulan şirkette okulda el üstünde tutuyolardı, yabancılar dairesinde böcek muamelesi görüyordum. neyse. sinirlenmicem.
Sosyal ağlarda paylaş

"roket adam" said:

ahahaha, stuttgart auslanderbehörde ile korkunç anılarım var. tam 11 ayı alıp çöpe atmak pahasına her şeyi bırakıp geri dönmemin en büyük sebebi oradaki nemrut karılardır. onların gözünde porsche, bosch, mercedes fark etmiyor, pis ve hile peşinde koşan bir türksün, başka bi bok değil. toleranslı bi insanım aslında ama çileden çıkarmışlar idi beni, hatta şirket görüşmem için yanıma 2 adam verecekti en son şirket adına konuşsunlar bak bu temiz adam desinler diye dfg

ulan şirkette okulda el üstünde tutuyolardı, yabancılar dairesinde böcek muamelesi görüyordum. neyse. sinirlenmicem.

gittiğin her yerde tanıştığın herkese ben türk'üm mü diyorsun önce ya da bunu ima eden şeyler mi konuşuyorsun?
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
almanyada fix harcamalarımı yazıyım
kira biraz fazla veriyorum tek odalı daire

320€ kira-ısınma-su
20€ elektrik
20€ internet
75€ zorunlu sigorta
bunlar zorunlu harcamalarım
avursutryada sigorta fiyatlarını bilmiyorum ama +-50€ civarı olur zorunluların

bi de telefon aldım 25€ o var aylık

üzerine yemek masrafın var okulda yersen ögle yemegini 5-6'ya halledersin en fazla

aylık 1k € para alıyorum 150€ filan artıyo genelde
Sosyal ağlarda paylaş

320€ kira-ısınma-su
20€ elektrik
20€ internet

Şunlar fazla, gerçi şehirden şehire de değişiyordur muhtemelen ama Göttingen'de ben 160 veriyordum herşey dahil (internet yoktu sadece) sonra yurdum bok gibi olduğu için çıktım, şimdi 235'e yine herşey dahil, okula yürüyerek 5dk falan mesafede yeni yapılmış, netli vs. odada kalıyorum.

(Odalar tek kişilik her yerde zaten. Bilmiyorum çoklu oda var mı?)

Ha bir de sigorta işi için Almanya-Türkiye arasında anlaşma var, babamın sigortasından yararlanıyorum, AT-11 diye bir belge verdiler, sigortam ssk'dan.
Sosyal ağlarda paylaş

studentenwerk evlerinde kalmıyorum ben işte o yüzden fazla veriyorum
tek kişilik mutfagı banyosu içinde dairem var.
kiranın içinde hausmeister parası da var ısınma-su dışında
ilgileniyolar ama parayı hakediyo. kapımı kırdıydım anahtarımı unuttugum için geldi yaptı saolsun xD

geçen yıl mutfak-banyo ortak olan evde 240€'ya kalmıstım internet elektrik dahil

aynı şehirde 190€'ya ortak banyo-mutfaklı evde kalan arkadasım da var her şey dahil

internete de 20€ normal ya 32mbit kabel bw var
elektrik aylık 20€ fix ama sene sonunda fazla ödedigini geri alıyosun ki yılın 5 ayı orda olmadıgım için baya oluyo

geçen yıl ben de o şekilde at-11 yapmıştım ama 3 aylık onlar sürekli türkiyede uğraş burda uğraş çekilmiyodu

eğer uzun vadeli kalıcaksan uğraşma hiç at-11'le
en azından 3 ayda 1 gitmen gerekmez ausländerbehördeye
Sosyal ağlarda paylaş

Uzun iş değil ya, ben 15dk'de falan halletmiştim, kabul mektubumu götürdüm SSK genel müdürlüğüne, orada bu işle ilgilenen bir teyze vardı, beraber bir kaç form doldurduk aldım AT-11'i sorunsuzca 6 aylık.

Şubat başında da martta biteceği için mail attım gerekli yazıyla beraber, AT-11'i mart başı yollayacaklar temmuz sonuna kadar olan süre için de.

Muhtemelen tersi de geçerlidir de AB vatandaşıysanız zaten sigortanızın Türkiye'de de geçerli olması gerekmiyor mu?

(SSK'ya telefon açın tam bilgi için :P)
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
deadwoll'un dediği gibi, çok zor bi olayı yok at11'in. yani her ay cepte kalacak 60-70 euro'luk sigorta giderini düşününce zahmete değer bence.

gereken belgeler:
- öğrenci belgesi
- yurt dışında okuduğunuz okul için "yök denklik belgesi"

prosedür:

1- öncelikle anne/babadan sigortalılığınızın aktif olması lazım. aktifleştirmek için, öğrenci belgesi ve yök denklik belgesini, bağlı olduğunuz sgk birimine götürmeniz gerek. veznedeki görevliye "benim öğrencilik halim devam ediyor; yurt dışında okuyorum. anne/babadan sigortalılığımın devam etmesi için aktifleştirme yapmak istiyorum. ahanda bu da yök denklik belgesi" diyeceksiniz.

2- aktifleştirmeyi yaptıktan sonra aynı belgelerle sgk bölge müdürlüğü'ne gidiyosunuz. sgk bölge müdürlüğü'nde bu iş için, yani yurt dışında çalışan ve okuyanlara at11 belgesini veren bi birim var. sorunsuz hallederler işinizi.

prosedürle ilgili ayrıntılar & önemli bilgiler:

- anne/babadan sigortalılık olayı, maksimum 25 yaş bitimine kadar geçerli. 25 yaşınızı doldurunca bu imkandan yararlanamıyosunuz. yalnız sigorta sistemindeki yeni düzenleme ile bunda bi değişiklik yapılmış olabilir; mevzuatı bilmiyorum.

- "aktifleştirme" işini, öğrenci belgeniz üzerinde hangi tarih yazıyosa o tarihe kadar yapıyolar. yani bir dönemlik öğrenci belgesi götürürseniz (ki çoğu alman ve avusturya üniversitesi dönemlik belge veriyo), belge üzerindeki dönem sonu tarihine kadar sigortanızı aktifleştirirler. dolayısıyla yurt dışı biriminden alacağınız at11 belgesi de maksimum bu tarihe kadar geçerli olur. ikinci dönemin öğrenci belgesini aldığınızda, yeni at11 için tekrar aynı prosedürü izlemeniz gerek. ama bunun için sanırım bizzat bulunmanız gerekmiyo, bi yakınınız da sizin için yapabiliyo galiba.

- bu "bölge müdürlüğü" dediğim şey, direkt olarak ikamet adresinize en yakın sgk birimi değil. istanbul'da iki adet bölge müdürlüğü var. anadolu yakasındaki "pendig sgk bölge müdürlüğü" örneğin. bu yurt dışı birimleri yalnızca bu bölge müdürlüklerinde oluyo.

- olayın tek çetrefilli kısmı bu yök'ten alınan denklik belgesi. yök'ün web sitesinden bu konuda soru sorarsanız, veya mail atarsanız cevap alamazsınız. tavsiyem, bu iş için ankara'da bizzat yök'e gidip "yök denklik birimi"nden bu belgeyi alacak bi tanıdığı devreye sokmanız.

- prosedürle ilgili başka sorunuz varsa "170 alo sgk" hattını arayıp bilgi alabilirsiniz.

umarım bu yazdığım yazı işinize yarar. ben 1 ay içinde bu at11 uzatma işiyle ilgileniyo olacağım, prosedürle ilgili bi notum olursa yine buraya yazarım.
o kadar yazdım lan, rep'leri şuku'ları göreyim :)o
Sosyal ağlarda paylaş

abi birine 50 euro para versen şu işi yapmaz yani uğraşan insanların zamanına yazık.

avusturyada 25 euroydu sigorta mis gibi temmuzdan beri 50 oldu. fakat harçlar kalktı bu sene ilk defa herkes için.
okul bitiyor harçları kaldırdı herifler, gerçi biyerden çıkarcaklar o parayı vizeye falan harç kesin şimdi hibe etmezler o parayı sdfs
Sosyal ağlarda paylaş

Zep said:

abi birine 50 euro para versen şu işi yapmaz yani uğraşan insanların zamanına yazık.

avusturyada 25 euroydu sigorta mis gibi temmuzdan beri 50 oldu. fakat harçlar kalktı bu sene ilk defa herkes için.
okul bitiyor harçları kaldırdı herifler, gerçi biyerden çıkarcaklar o parayı vizeye falan harç kesin şimdi hibe etmezler o parayı sdfs
yapma yahu gözünüzde büyüttüğünüz kadar değil. uzun anlattım, ama ankara'daki tanıdık olayını çözdüğünüz anda çok kolay halledilebilir bu at11 belgesi.

almanya için konuşuyorum, ayda 70 euro'dan tasarruf oldukça iyi bence. 6 aydır almanya'dayım, 6x70=420 eurom cebimde kaldı.
bu miktar senin için pek bi anlam ifade etmiyo olabilir elbette. ama viyana'da yaşam masrafını soran biri için, bu at11 belgesi önemli olabilir diye düşünüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

420 euro benim içinde bişey ifade ediyor ama ankarada tanıdığın olmasa(benim gibi) mesela git gel yapmaya değmez gibi geldi bana.

bide şu var ssk neyi ne kadar karşılıyor diye bakmak lazım.

avusturyada ki sigortayla yıllık check-upından tut bilmem ne ameliyatına kadar hiç bişeye ödemessin.

bir arkadaşım dişlerini yaptırdı diş teliydi galiba mesela toplamda 2-3k euro ya denk masrafı vardı sanırım hatta türkiye de yaptırdı burdaki sigortayla.sskda karşılıyor mu bu tür şeyleri bilmiyorum ama karşılasa bi 1 yıl beklersin heralde randevu vs.

avantajlarını da göz önünde bulundurmak gerek yani
Sosyal ağlarda paylaş

Abi AT11 almak 10dk'lik iş ya, hangi şehirde olursanız olun. Gideceksiniz okulun kabul mektubunu göstereceksiniz, sağa sola imza attıracaklar size bitti işte. Kaldı ki sigortanız kimin üzerineyse o da gidip yapabiliyor işlemlerinizi.

Senede 2 kere çıkartmanız gerekiyor, 6'şar aylık veriyorlar en fazla. Almanya'da 80 euro civarı özel sigorta 10 ay kalsanız 800 euro yapar, o parayla yeni bilgisayar alır, odanıza LED TV falan taktırırsınız.

@Zep, bir de abi SSK öyle değil artık, random hastaneye gidiyorsun, SSK'lıyım diyorsun aynen devam ediyorsun. Ama AT11'le gittiğin ülkede protez yaptıramıyorsun eğer hayati önem arz etmiyorsa.
Sosyal ağlarda paylaş

• 6 ay sonra ...
  • Yeni Oluştur...