Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Rızası ile birlikte olmus

Masquerade

Öne çıkan mesajlar

Ben en başında bu heriflerin koparıp eline vermeli demiştim zaten konuya bakış açım ordan görünebilir, yine başından beri bu olaydan bağımsız olarak ortadaki konuyu tartışmaya çalıştım...

En başında dediğim gibi evet bu adamların cezaları çok ağır olmalı bence de, ama şu yada bu şekilde zorla yapanlar daha ağır cezalandırılmalı aralarında bi fark olmalı söylediğim şey bu ve gayet de anlaşılır bişey...

Yine diyorum bak, kız rızasıyla yaptı diye bu insanların yürüyüp gitmesine izin verilmemeli yaptıkları suç, bu konuyu kimse tartışmıyor zaten...
Sosyal ağlarda paylaş

Valla ben 13 yaşındayken bi lolipopa kanıcak kadar gerizekalı değildim, kızım da öyle olmaz diye umuyorum...
Sizin için fark olmayabilir ama benim için var, ben yetiştireceğim çocuğun 13 yaşında da olsa bi lolipopa kanmayacağına inanıyorum...

Ya sırf muhalefet olmaya çalışıyosunuz yada hakikaten iyi bi tecavüze ihtiyacınız var kendinize gelmek için.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben hukuuğu bir kenara bırakıyorum, kendimce yorumlayayım. 13 yaşındaki birinin iradi seçimleri ne kadar iradidir bunu tartışmak lazım.

13 yaşındaki biri, oy kullanamaz, okula gitmek istemiyorum dese öyle bir şansı yok devlet zorunlu eğitim gereği isterse tutar okula koyar. Evdev kaçsa yakalanır aileye teslim edilir, kendi adına sözleşme yapamaz, taraf olamaz. Buraya kadar anlaşılıyor ki 13 yaşındaki biri tam olarak olgunlaşmadığı için yaptığı tercihler iradi değil. Ve korunması lazım.

13 yaşındaki biri ben kendi isteğimle ilişkiye girdim dediği vakit burada aynı mantıkdan hareketle iradi bir seçimin yok senin diyebilmeliyiz. Çünkü amaç 13 yaşındakini kendindende korumaktır öyle olmasa 18 yaşına kadar velayet altında olmazdık.

Seçim iradi olsun olmasın ceza yüksek olmalıydı, çünkü o kızla ilişkiye giren hanzolar 18 yaş ve üstüler, yani herhangi bir indirimden yararlanmamları lazım. Maksat ne küçüğü korumak, rızası ile ilişkiye girdi diye bir kılıf ile korunmamaları lazım.

13 yaşındaki biri bir suç işlerse anlarım kourunur indirimler uygulanır, hapis yerine rehabilite edilir. Ama onunla beraber olan denyolar için bu geçerli olmamalı çünkü o adamlar 18 inden büyük.

Birde 13 yaşındaki biri manipüle edilebilir, yapacağı eylemin aslında doğru olduğu şeklinde telkine daha müsaittir. Belkide gerçekden o kız herhangi bir pskikolojik zararda görmedi belkide hazda aldı.

Ama esas nokta ne küçüğü korumak, 13 yaşındaki biri ile iradi olsun olmasın ilişkiye giremessin çünkü ortada iradi bir davranış yok aslında olgunlaşmamış bir insan var. Ve amaç onı korumak onu korumak içinde sen yasa koyucu olarak rıza ili ilişkide hafifletici sebep olarak 18 inden büyüğü korursan bu esas hedef olan küçüğü korumak ilkesine zarar verir.

Sorun çok kolay çözülür yasa maddesi değişir sorun çözülür.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben anlatamadım heralde şemayla anlatalım.

-18 ve +18 birbirlerinin rızasıyla cinsel ilişkiye girerse bu suça A diyelim.
-18'e +18 tecavüz ederse bu suça B diyelim.
+18'e +18'in tecavüz etmesine C diyelim
+18'in +18'le ilişkiye girmesine de D diyelim.

Ben diyorum ki B>A siz diyorsunuz ki B=A ...

Ben zaten diyorum ki A>0 sen diyosun ki blablabla A=0 olmamalı...

Zaten hem rızası olsa hem de verdiği kararın farkında olsa kız ortada ceza verilmesini gerektiren bi durum kalmaz...

Bazı şeyleri birbirinden ayırmak lazım ki ona göre cezaları belirlenebilsin, sapla saman birbirine karışmasın...
Kimse demiyor zaten bu adamların yaptığı hayvanlık değil diye...
Sosyal ağlarda paylaş

bir gün ptt'de seminerdeyiz, bizim amirlerden birisi çıkmış işte kimlere tebligat yapılabilir yapılamaz anlatıyor, normalde evlenme kişiyi ergin kılar malum 18 yaşından ufak olsa bile, adama dedim e 18 yaşından küçük ve evliyse tebliğ etmeyecek miyiz? etmeyin dedi adam. e dedim kanuna göre yetişkin oluyor? herif "o nasıl iş küsküyü yiyince mi yetişkin oluyormuş" dedi. daha üstelemedim ben de.

kişi 18 yaşından ufak olduğunda kendi iradesine sahip olabilir, ama sahip değilmiş gibi değerlendirilmesi gerekir çocuğu korumak için. kanun da bunu hedefliyor zaten. bazıları kız küsküyü bilerek yediği için ceza az olmalı diyor da o öyle değil işte.

özgür irade diye bir şey olabilir, ama o devirde çocuk neyin karşılığında neleri verdiğini bilecek kapasitede olmayabilir. kanun bunları da korumak istiyor, ki korumalı da.

istisnalar üzerinden kanun yazılmaz ve uygulanmaz.

bizim ülkemizdeki sorun adli tıp denen kurumun inanılmaz yetersiz olması bu konularda.

ayrıca bu kararda da yargıtay hakimlerinin pek suçu yok, kitapta yazanı uygulamış adamlar. o kitabı adil şekilde değilde mağdurdan çok suçluyu koruyacak şekilde yazan adama soracaksın.

hukukun amacı adalet olmalı, suçluları eğitip topluma süper yurttaşlar kazandırmak değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Ya gerçekten adalet hakkında atıp tutucak kadar bilginiz yok,yada gerçekten saçmalamayı çok seviyosunuz...
Bu 18 yaşından küçük insanların da iradeleri vardır karar verirler ve bu kararların pozitif veya negatif etkileriyle yaşarlar...
18 yaşından küçükken ÖSS'ye girip gidiceği üniversiteyi seçen insana birisiyle yatıp yatmayacağını söylemek kadar saçma bişey yok...

18 yaşından küçük birini kandırıp cinsel ilişkiye girmek suçtur, ama bu suç tecavüz değildir. Dünyanın bütün ülkelerinde bu böyle yırtınsanız da değişmez.

Saçmalama sınırlarını zorlayıp bir de haklı triplerine giriyor olmanız inanılmaz, evet o yasaları hazırlayanlar gerizekalı, biz de bişey bilmiyoruz bi akıllı oturduğu yerden ahkam kesen siz varsınız...

Ha çok adaletli mantığınız da işte şu 17 yaşında rus kadın tutup para karşılığı tecavüze uğrayan arkadaşa açıklama getirebilirse sevinirim...

Ayrıca yasalar bütün bireysel örnekleri kapsamak zorundadır,istisnalar kaideyi bozmaz diye bi mantık olamaz.
Sosyal ağlarda paylaş

buradan vardığımız sonuç

- eğer kararı hakimler aldıysa hakimler hatalı
- eğer kanun böyle ise kanun hatalı

zaten hep amerigan filimlerinde de ergen kızlar cıbıldak cıbıldak gezdiğinde "adam dostum kendini yasal belaya bulaştırma" geyiği dönmez mi?

ha derseniz biz ingiltereden görüyoruz onlar erkenden sevişiyorlar birşeyler oluyor biz moderniz diye. 17 yaşı tampon yaş yapalım. 17 yaşta rıza olursa cezayı düşürelim.

suistimal eden rızalar ortaya çıkmayacaksa tabi..
Sosyal ağlarda paylaş

eric. bu tecavüz değil elbette, ama tecavüz kadar büyük bir suç. çocuğa şeker verirsen kanar, çocuğu zorlarsan korkar, çocuğa sus dersen susar.

benim bir kız arkadaşım vardı. anadolu lisesi birinci sınıfında okul çıkışında serserinin biri bunu takip etmeye başlamış, bu kaçmaya başlamış adam takip etmiş kendisini, kız koşarak otobana fırlamış yolda giden bir taksiye çarpmış, millet toplanmış kız ağlamaktan anlatamamış bile, o eleman da uzak durup bunları izliyormuş. sonra kız işaret edince millet peşine düşmüş ama kaçmış adam.

kız bu yaşadığı olayı ailesinden arkadaşlarından hiç ama hiç kimseye söyleyememiş, ilk bana anlatmıştı ağlaya ağlaya. sırf bu olay yüzünden tüm insanlardan uzak, güvensiz bir hayatı olmuş ki inanılmaz zeki bir kızdı, boğaziçi mezunu şu anda london school of eco. da ders veriyor.

ufak yaştaki kızların iradesi olmaz arkadaşım, senin onu tavlamak için yaptığın şeyler onun elini kolunu iple bağlamakla aynı manaya gelir.

cidden anlayışında sıkıntın var senin. umarım günün birinde senin veya yakınlarının başına buna benzer bir iş gelmez.

18 yaşından küçük birisinin aklı olsa zaten cinsel ilişkiye girmez, hem fiziken hem ruhen sağlıksız bir şey. bu dahi aklının başında olmadığına delildir.

her neyse.
Sosyal ağlarda paylaş

EricCantona said:

18 yaşından küçükken ÖSS'ye girip gidiceği üniversiteyi seçen insana birisiyle yatıp yatmayacağını söylemek kadar saçma bişey yok...

Yatamassın demiyoruz ki, gider yatar elbet eve bağlayamassın çocuğu. Sadece onunla beraber olan o adamların yaptığı eyleme rıza gibi hafifletici bir sebebin uygulanmasını saçma buluyoruz ve yasanın değişmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Maksat küçüğü korumak ona rağmen bile.
Sosyal ağlarda paylaş

Çok enteresan insanlarsınız gerçekten...
500. kere söyledik suç olmalı zaten diye, ama birisi 5 yılsa diğeri 10 yıl olmalı işte basmıyor mu buna kafa...
Adam öldürmek adam öldürmektir diyip çıkamazsın işin içinden planlı cinayet var, töre cinayeti var, yok efendim ihmalden adam öldürmek var, anlık öfkeyle işlenen cinayet var...
Siz bunların hepsine aynı cezayı verirseniz adaletsiz davranmış olursunuz...

Bak tekrar söylüyorum bana göre verilen cezalar az, ama bütün adalet sisteminde verilen cezalar az, bu konu farklı cezalar arasında fark olması gerektiği farklı...

Gerçekten 17 yaşında bi kızın tecavüze uğraması ile sevgilisiyle birlikte olmasını aynı kefeye koyuyorsanız sizin ciddi psikolojik sorunlarınız var demektir...
Sosyal ağlarda paylaş

garip 15 yaşında ne çıtırlar oluyor :D

ya burada bi gece klubunde kızlarla konusuyorum, işte muhabbet fln nese dışarı çıktık yemk yemeğe gidicez mc'e sabaha karşı muhabbet geldi yaşlara ama kızlar felaket ben sanıyorum ki 88li fln 190 boy memeler 50 cm bacaklar sütun taş bildigin üstüne çıksam taşır beni yüz desen oturmuş fena..

bi söledi 15 yaşında 96 mı ddi 95 mi hatırlamıyorum ikisindne biri

şimdi benim suçum ne bu kız kavaşe gibi giytinmiş kütür kütür ? NAPAYIM BEN AGA
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...