Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Blizzcon Invitational

tarçýn

Öne çıkan mesajlar

yok yanlis anlama yani spartacus seninle ilgili bir şey degil ben sadece bu topikte gozume carpanı soyledım.terran op tarafında insanları pohpohlamaya calistigimdan degil yoksa.bana sorarsan inyourmind da inanilmaz agresif yaziyor haklı bile olsa dediginde haksızmıs konumuna dusuruyor kendisini.yanlis anlamayin sizin kisiliginizden karakterinizden süphem yok en ufak ama tartismaya adabiyla girip adabiyla cikan bir oyman var su topikte gördügüm(sinirlenmeme,karsi tarafa laf çarpıtmama,fanatiklik yapmama açısından)

dedigin gibi ama yarım yamalak bilgi ile fikir sahibi olarak da yürümüyor bu is.neyse ben kendi gorusumu daha onceki postlarda dile getirdim.zerg ün nasil mind control e nerf geldiginde abi gelmemeliydi çok haksızlık oldu vs yapmadıysam her ne kadar zerg oynayıp terran oynamasam da burası ıcın de gecerli.burada cıkıp bir protoss abi mule nerf vs diye sikayet ederse anlarım ama zergi anlamsız buluyorum.true army lagalugası zerg için de çok kolay crawler-cancel olayı ile.zergin bence sikayet edebileceği tek konu belli bi unit compositiondan sonra terranın true army yi counterlamasının cok zor olusu turtle pozisyonundayken terran.kafa kafaya girip reproduce yapabilir ancak ki onun için de inanilmaz bi resource lazim ve çok görülen bi durum degil nestea mvp oyunundaki gibi.terranda nerflenebilecek şey bence kesinlikle mule değil,ama ghost un emp radius snipe cost vb şeyler olabilir zerg ün daha biçare kalmaması için.
Sosyal ağlarda paylaş

Sparta'nın değindiği bir çok iyi nokta da var da her şeyi elinde sonunda oyunun dengeli olması noktasına getirmesi saçma ben top 8'i yazdım çünkü bence ilk 8'e ve 16'ya giren oyuncular daha çok belirlerler balance olayını yani Terran'ın bence en güçlü olduğu oyunun ilk zamanları FruitDealer almıştı mesela Gsl'i bu demek değildir ki Terran'ın op olma olayı bir anda bitti ben dediğim gibi Gsl Code S ve Mlg dışında diğer turnuvaları balance olarak çok ciddiye almıyorum bu turnuvalarda bile ilk 32'ye bakmak daha sağlıklı sonuç verir.

Bunun dışında Balance oranlarını da koydum son ayın oranları %58'e %42 Terran için ki ben %54'ün üzeri her oranı ciddi bir dengesizlik sorunu olarak görüyorum yani Terran'ın op olması değil daha zor yenilmesi veya hataları affettirmesi ya da çok fazla opsiyonunun bulunması gibi nedenlere bağlayabiliriz. Aynı anda Z ve P arasında da büyük bir fark var ama bence bu P'lerin all in'e çok yatkın olmasından dolayı ki Z'ler gittikçe daha iyi karşılık veriyorlar alıştıkları için eğer Macro Game'lere bakarsak P'nin Z kadar güçlü olduğunu görebiliriz ki son zamanlarda artan warp prism kullanımı ve yeni unit kompozisyonlarıyla özellikle immortal'ın kullanımın daha yaygınlaşması templar immortal archon stalker death ball'ları oyunu PvZ olarak dengeye oturacaktır.(Diye düşünüyorum)

Hero gibi oyuncuların kesinlikle metagame P lehine değiştirebileceklerini düşünüyorum. Son olarak da bu sonuçlar Team Liquid'in Turnuva sonuçları olduğunu belirtmekte fayda var eğer ladder istatistiklerini balance açısından kullanıyorsunuz çok yanlış düşünüyorsunuz sadece GM'de ve High Master geçerli olabilecek bir durum bu çünkü MMR'ınıza göre rakip verildiğinden sistem sizi sürekli %50'ye sabitlemeye çalışıyor W/L açısından ki böyle bir durumda bile T'nin her zaman üstün olması T'nin op olduğunu göstermesede diğer ırkların tam olarak oturmadığını veya opsiyonlarının daha dar olduğunu gösterir.

Umarım bundan sonra Balance konusunda mesajlar daha bilgilendirici ve saygılı olur çünkü genelde insanlar balance olayını kişisel hale getiriyorlar. (Bu Sparta dışında Sparta gerçekten rahatsız edici halde Terran savunuculuğu yapıyor :D yani üzgünüm Sparta değindiğin noktalar iyi olsada bazen balance olayını kendi eleştirdiğin örnekler üzerinden devam ettiriyorsun. Bir de her zaman haklı olduğunu düşünmek her insanda olan bir şey olsada yani senin savunduğun Protoss mesajlarını hatırlıyorum ben karşı taraflar gerçekten saçmalıyordu.(Hangi taraf yenerse o tarafa OP diyen kişilere falan cevap veriyordu da))
Sosyal ağlarda paylaş

Söylediklerimden hiçbirine cevap vermiyorsun hala. Aynı ay içinde Terran'ın finale bile kalamadığı 6, Zerg'ün kazandığı 5 önemli turnuva olmasını sanki "tesadüf"müş gibi yansıtarak bir yere varamazsın. Benim taraflı olduğumu düşünüyorsan, ki Zerg'ün hem Protoss hem Terran'a karşı zayıf olduğunu benim tarafsızlığımı sorgulaması komik, benim argümanlarımı çürüt ki insanlar da desin "Spartacus gerçekten taraflı konuşuyor". Top 8 ve Top 16'ya kalmak hiçbir şeyi beliremez önceden de belirttiğim gibi. Terran Top 8 ve Top 16'ya ilk turlarda çok yüksek bir galibiyet yüzdesi aldığı için daha fazla kalmıyor, üst düzey Terran katılımı daha fazla olduğu için kalıyor. MLG Orlando'daki Terranlara bakalım:

Bomber, MKP, STC, Puma, Polt, Rain

Elbette böyle Terranlar katılıyorsa Top 8'de Terran fazla olacak. Önemli olan Top 8'den sonra, yani bu Terran'lar kendi yetenek seviyesindeki rakiplerle eşleştikten sonra ne olduğu, yani yarı final ve finale kimlerin kaldığı. Yoksa Polt'un Haypro'yu yenmesini denge konusunda fikir sahibi olunabilecek bir veri olarak ele alırsın.

Senin istatistik olarak verdiğin tablo geçen haftadan kalma. Mesela Ağustos'ta %51,5'e kadar düşmüş Terran galibiyet oranı. Ne oldu da bir ayda %58'lere çıktı? Terran lehine bir denge değişikliği mi geldi? Hayır. Bu da bu tarz verilerin ne kadar yanıltıcı olduğunu ve metagame'deki değişmelerin bu tarz istatistikleri ne kadar etkileyeceğini gösteriyor. Bu verilerin yanıltıcı olmasının bir diğer nedeni de söz konusu oyuncuların yetenek seviyelerini göz önünde bulundurmaması. Oyunu oynayan iyi oyuncular arasında Terran sayısı daha fazla (Kore'de özellikle) ve bu Kore'li terranlar MLG gibi turnuvalara gidince daha yeteneksiz yabancılarla karşılaştıkları için galibyet oranını arttırıyor. Tüm bunlara rağmen eminim Zerg'ün 5 turnuva kazandığı Ekim ayının istatistikleri %50'ye çok daha yakın olacaktır. Terran'ın en güçlü olduğu GSL'de bile (tüm sezonlar da dahil) TvZ galibiyet oranı sadece %52'lerde.

Küçük bir not olarak ekleyeyim. Senin late game kompozisyonuna ulaşıldığında galip gelmek imkansız dediğin ZvP de bu istatistiklere göre neredeyse TvZ kadar "dengesiz".
Sosyal ağlarda paylaş

Tossun her istatistikte her ırka karşı ezilmiş olması birşeyi kanıtlamaz. Gsl'i en az kazanmış ırk olmasıda birşeyi kanıtlamaz. Wikipedia istatistiklerine göre sc 2 betası ve offical dahil tüm turnuvalarda en az derece yapmış ırk olmasıda hiç birşeyi ifade etmez. Sleeep eswc türkiyeyi kazanmış olması benim için bir veri. P Op'dir konu kapanmıştır.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben taraflıyım her zaman için isterim ki Zerg Over Power un kralı olsun
Zerg op dediklerindede gurur duyayım
banane diğer ırklar yenilmiş umrumda olmaz blizzard düşünsün
önderimiz Kerrigan
Queen komutanımız
Atamız Overmind go zergling go go
zergin en iyi taraflarınıda yazarım en kötü taraflarınıda
oyunu ben mi yazdım hayır
ben sadece oyuncuyum
diğer topiclere bakın zerglerin nerelerde imba olduğunuda yazmışım yaw allah için diğer ırklardan arkadaşlarda oyunun şurasında imbayız desin ne çıkar sanki itiraf ettiğinde oyunu senin için yeniden mi yazacaklar ?
böyle hem imba olupta hende inkar modunda terran savunuyosunuz ne bilim anlamıyom ki.
Sosyal ağlarda paylaş

baybety said:

Ben taraflıyım her zaman için isterim ki Zerg Over Power un kralı olsun
Zerg op dediklerindede gurur duyayım
banane diğer ırklar yenilmiş umrumda olmaz blizzard düşünsün
önderimiz Kerrigan
Queen komutanımız
Atamız Overmind go zergling go go
zergin en iyi taraflarınıda yazarım en kötü taraflarınıda
oyunu ben mi yazdım hayır
ben sadece oyuncuyum
diğer topiclere bakın zerglerin nerelerde imba olduğunuda yazmışım yaw allah için diğer ırklardan arkadaşlarda oyunun şurasında imbayız desin ne çıkar sanki itiraf ettiğinde oyunu senin için yeniden mi yazacaklar ?
böyle hem imba olupta hende inkar modunda terran savunuyosunuz ne bilim anlamıyom ki.

roach'ın 1 supply olduğu ve range'nin daha fazla olduğu beta günlerini özlerim özlerim özlerim, nydus kanalın daha hızlı cıktığı, ses yapmadığı beta günlerini özlerim, fix nydus-massroach günleri hey gidi hey sadfjkhasfdkj
Sosyal ağlarda paylaş

EMP'nin range'i değilde etkilediği alan çapı değişebilir, PTR'da hala...

Buna göre;
* HT ve Sentry gibi sıkış tepiş bir arada gezen yavaş uniteler, daha az etkilenicek, az biraz ayrı gezmeleriyle emp yeselerde nispeten 1-2 tanesi işe yarar kalabilecek.
* Ancak o kadar küçük alanda anca 1-2 tane infestor'u etkileyebileceğinden, eğer t'ler marine odaklı oyun giderse, z'lerde rahat rahat infestor kasabilecek

gibi duruyor...
Sosyal ağlarda paylaş

Oymanq said:

wowcu idiotlar trollemeye devam edicekmi .

ben de starcraft oynuyorum, ama wow oynadığım dönemler oldu. starcraftı kendi oyunun mu yaptın 2-3 balance muhabbetinde saçma sapan birkaç laf ettin diye anlamadım. bu bölümü uzun zamandan beri takip ediyorum, en acınası adamsın abi kusura bakma. kendine başka bir uğraş bul. senin balance muhabbetine yorduğun kafayı, david kim yormadı. ha biraz yorsaydı oyun bu halde olmazdı diye bir cevap vereceksen de blizzard is hiring.
Sosyal ağlarda paylaş

2'den 1.5'a düşmüş radius (range demişiniz de fark var arada köpenk gibin :D), %25 düşürmüşler, çok da kötü değil, beklediğim bir nerft'tü. 3 emp yerine 4 emp atmak gerekecek artık bütün ordu için, çok da kötü diil aslında.

protoss ise full upgrade yapınca 375/375 tasarruf etmiş olacak. mineral çok sıkıntı değil de, 400 gaz boru değil valla 2 colossus fazla basabilecek bu sayede protoss mesela. boru değil. hafif fazla kaçmış olabilir bu buff bilmiyom.
Sosyal ağlarda paylaş

tarçın said:

Oymanq said:

wowcu idiotlar trollemeye devam edicekmi .

ben de starcraft oynuyorum, ama wow oynadığım dönemler oldu. starcraftı kendi oyunun mu yaptın 2-3 balance muhabbetinde saçma sapan birkaç laf ettin diye anlamadım. bu bölümü uzun zamandan beri takip ediyorum, en acınası adamsın abi kusura bakma. kendine başka bir uğraş bul. senin balance muhabbetine yorduğun kafayı, david kim yormadı. ha biraz yorsaydı oyun bu halde olmazdı diye bir cevap vereceksen de blizzard is hiring.

Yukarda 40-50 yaşındaki adamlara iğrenç insanlar diyecek kadar iğrençleştiğin için idiot terimi az kalıyor. İnsanlar balance tartışmasını dünyanın her yerinde her yaştan yapıyor. İnsanlara iğrenç demek ne senin ne başkasının haddi.
Sosyal ağlarda paylaş

arkadaşım gerçekten ordaki insanlara iğrenç dediğimi mi sanıyorsun? geyik yapıyorum burda sadece,beraber oyun oynadığım ve en ufak turnuva haberini paylaştığım insanlara neden öyle bir şeyi içten söyliyim. sen bunu anlayamadın ki. bir sorun var abi sende gerçeten. geçen de üstüme hümledin. tek eğlencen starcraft mı? get a life seriously... ingilizceden hoşlanıyorsun sanırım ondan yazdım, idiot lafını çok sevmişsin:D
Sosyal ağlarda paylaş

tarçın said:

adamlar ellerinden geleni yapmaya çalışıyorlar ve bunu en ufak değişiklerle yapmaya çalışıyorlar. bu balance muhabbeti gerçekten sıktı gerçekten. starcraft panelinde de istatistiklerle gösterdiler bazı şeyleri. adamlar da aptal değil.

Ellerinden geleni yaptığını düşünmeyen hem pro hem fun gamer türk/yabancı binlerce insan varki bu tartışmalar hem team liquid hem bu forumda yapılıyor. Bu kadar hararetli tatrışmalar içinde bile birbirine karşı bu insanlar "iğenç insansın" gibi bir terim kullanmıyorsa belli bir saygı çerçevisinden çıkmıyorsa sen yada bu terimi kullanan diğer eleman kimse o kullanıyorsa kimin iğrençleştiğini tekrar düşün bakalım. Burda 15 yaşında çocukta var 45-50 yaşında adamda. Onlar belki cevap vermedi ama ben veriyorum. Beğenmiyorsanız okumazsınız. Şikayetiniz varsa huun'a gidesiniz. Huun buranın modu olarak bize bu muhabbeti kesin derse yapılmaz. Ama öyle bir uyarı gelmediğine göre sanırım 3.cü şahıslara susmak ve hakaret etmemek kalır. Burasıda bir tartışma platformunun starcraft bölümü olduğuna göre bunlar konuşulur. Gidip siyaste tartışacak değiliz..
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...