Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Eczacılığı öldürene kadar devam

KapIKulu

Öne çıkan mesajlar

cabot said:

Sektörden olmayan ya da tanıdıgı biri olmayanlar böyle konustukca sinir oluyorum.Annem eczacı bayramlardan baska tatil yapıtıgını daha görmedim.3-4 kere eczanenin yerini değiştirdik batmak üzere olduğumuz için.Şuan sağlık ocağının yanındayız ve iyi iş yapıyoruz.Ama devlet saolsun geçen sene 40lira alarak satmaya çalıştığımız ilacları üst üste indirim yaparak 10 liraya kadar düşürmeyi başardı.Tamam indirim olsun sağlık sigortası olmayanlarda ilaç alsın ama eczacının elindeki sermayesinin değeri düştü konuyu açan arkadaş bunu anlatmaya çalışmış ama herkes saldırmış eczacılar zengin diye.

Şu çok tatsız işte onun dışında güzel tabi eczacıda ister ucuz olsun herkes alsın diye. Üşenir adam parayla alır falan ona daha iyi olar.
Sosyal ağlarda paylaş

ne ecza ile ne doktorlar ile ilgili bi bok bilmeyen insanlar safsata yazmış resmen.

"aynı sokakta 5 tane eczane var, kim zorladı onları?"

"mühendisler iş bulamıyor." e seni kim zorladı mühendis olmaya? böyle argüman mı olur...

olay ilaç fiyatlarının düşmesi değil; eczaneler stok yapmak zorundalar, içeride çok yüksek değerlere eşit ilaçlar bulundururlar, semt eczanesi için bu rakam 50-60k TL iken, hastane karşısı eczanelerde ~200k TL değerinde ilaç bulunur. Sanmayın ki bu kadar ilaç stokluyorsa o kadar parası da vardır, ödesin. Eczaneler ve ilaç dağıtım firmaları çek sistemi ile çalışırlar. Eczacı diyelim ki 20k mal satınca 2k kazanacaktı, fiyat düşünce, bu satışı sıfıra sıfır yapacak. Eh böylelikte ay sonunda senin hesapladığın para elinde olmayacak, çeki ödeyememe riski altına gireceksin. Çek yazdırılması da ne kadar kötü bir olaydır bilemezsiniz.

Hepsi bu da değil, yeri gelir Emekli Sandığı, SSK sizin ödemelerinizi durdurur, 2-3 ay bekletir. Ama bunu ne firma anlar ne de başka bir alacaklı. Günü gelince 1 çekiniz yazdırılır, diğer alacaklılar da korkup tüm çeklerini "günü gelmeden" yazdırırsa, game over demektir.

Bu kadar zam gelen ortamda neden fiyatlar çekildi peki? Şimdi "sosyal" devlet sağlık sektörüne çok çok fazla para gittiğini fark etti ve bunu kısmanın yollarını arıyor. Bu sigara bıraktırma kampanyaları vs. kimsenin sizin iyiliğinizi düşündüğü için değil, kanser olup hasta olup sağlık sigortasına yük olmayın diye. Devlet bir şekilde sağlık sistemini de outsource etme derdinde, aile hekimlerinin olduğu sağlık ocakları da bir şekilde öyle, orada çalışanların maaşını doktorlar veriyor, doktorlar işletiyor orayı, ama doktorlar şu an parayı devletten alıyorlar. Farklı bir açıdan da olsa bir outsourcing var. Özel hastanelerin artışını falan da biliyoruz. E doktorlar buna neden itiraz ediyor? Bir şeyi outsource edersen üstlenici taraf maksimum kar amaçlı bir şekilde yönetecektir orayı, yani hastanelerin ticarethanelere dönüşmesi konusu.

Fiyatların aşağı çekilmesi sizin gidip hastaneden ilaç alabilmeniz için yapılmadı. Devlet ilaçlara yaptığı %10 indirimle, sağlık sigortasının ilaç kalemindeki giderlerden %10 azaltmış oldu.
Sosyal ağlarda paylaş

mardox said:

navyamphs said:

mardox said:

biri gelir eczanyle bakkalı bir görür,

Değil mi ?
Buyur sen söyle farkı da bizde anlayalım.
Bakkal ile eczacının farkı nedir ?
1. Bakkal dükkanında durur, eczacı durmaz.
2.

mesela bizim çorbacı var sahibi 7/24 orda ilaçları o satmalı o zaman hı hı

4 senelik akademik eğitim almış biri ile bakkal karşılaştırılır mı hiç mi söylediklerini bir düşünüp tartmıyorsun.

Çorbacı 24 saat açıksa onun satması çok çok daha iyi olur.
Sen onu bunu bırakta çorbacı ile eczacı yada bakkal ile eczacı arasında ne fark var onu anlat bana.
Yemişim akademik eğitimini. Oku oku ondan sonra dükkan gelme, gelsen bile şampuan, şişme ördek sat.

-Müşteri: Aha şu reçete.
-Eczacı (kalfası): Aha şunlarda ilaçlar
-Müşteri: Al para
-Eczacı: Ver para

-Müşteri: 2 çokomel
-Bakkal: Al çokomel
-Müşteri: Al para
-Bakkal: Ver para

Not: Üstteki 4 yıl akademik eğitim almıştır.
Sosyal ağlarda paylaş

Yalnız iyi güzel de, eczacılara özel bir sorun değil o. Mühendisliğin de kendi zorlukları var, esnaflığın da, itfaiyeciliğin de. Kimse oturduğu yerden para kazanmıyor, herkes bir riske giriyor. Mühendis ol istersen, büyük firmada çalış, yaptığın bir dizayn sorun çıkarsın şirkete zarar ettirsin (hatta daha kötüsü kazaya sebep olsun can mal kaybı yaşatsın) bak napıyorlar seni, Esnaf da aynı şekilde mal stokluyor depoluyor.

E eczane olarak bakkaldan kat kat fazla para kazanıyorsunuz, bırakın da öyle fazladan riskiniz olsun. Büyük stokla, değerle oynarsan riskin de tabii ki büyük olacak.
Sosyal ağlarda paylaş

Yahu kimse zaten mühendisler rahatlık içinde yüzüyor dedi mi? Duydunuz mu öyle bir şey?

Tepki veren eczacılar olunca neden çok kazanıyordunuz zaten oluyor?

İyi mühendis vs iyi eczane karşılaştırın arkadaşlar, inanın sandığınız kadar büyük farklar yok.

Ayrıca bırakın da riski olsun işin diyorsunuz da, stoksuz çalışan bir eczanenin varlığı mümkün değil. Tercih meselesi değil yani; ayrıyetten serbest piyasadan kaynaklanan falan bir olay da değil fiyat düşmesi, yalnızca devletin sağlığa harcadığı parayı azaltma girişimi. Ama inanın eczaneler bunu bilse bile yine de elinde ilaç tutmak zorunda kalacaktı, ilacı olmayan bir eczane anında müşterilerini kaybeder.
Sosyal ağlarda paylaş

Ne kadar eczacı yada eczacı tanıdığı olan varsa hepsinin derdiyle bir tüccarın, bakkalın derdiyle aynı şeyi anlatıyorlar.
"5 e aldık, 3 satmamızı istiyorlar"
"Bunun bize gelişi kaça biliyonmu"
"SSk paramızı zamnında vermiyo, çeklerimizi ödeyemiyoz"
Hep aynı akademik sorunlar işte.
Sosyal ağlarda paylaş

Laf kalabalığı yapma.
Doktor teşhis koyuyor, ameliyat yapıyor, ilaç yazıyor, tedavi ediyor, vsvs. Ne eğitimi aldıysa onu uyguluyor.
Eczacı kalfası ilaç satıyor. Eczacı gelip paraları topluyor

Ben cahil adamım, bir eczacı kadar akademik eğitim almadım. Onun için anlamıyor olabilirim. Sen benimde anlıyacağım gibi anlat.
Sosyal ağlarda paylaş

wastyrx said:

Bakkala gidip abi benim reflüm var, aynı zamanda da bu madde bana dokunuyor ona göre bir mide ilacı verebilir misin? dediğinde bakkal sana çikolata uzatırsa üzülmeyecek misiniz peki? O_o

Üzülüürüm tabi. Eğer eczacı tükkanda durursa sorarsın. Yoksa ciğerci kedisi hesabı uzun yıllar eczacı tükkanında durmaktan mesleğin en ince sırlarına vakıf olmuş kalfadan tavsiyeler alırsın en fazla
Sosyal ağlarda paylaş

geezus said:

navyamphs said:

Laf kalabalığı yapma.
..

Ben cahil adamım, bir eczacı kadar akademik eğitim almadım.

Yep. Belli.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Eczac%C4%B1
http://en.wikipedia.org/wiki/Pharmacist

O internettekileri boşverde sen bizim türkiş farmasistler neler yapıyor ondan bahset biraz
Sosyal ağlarda paylaş

Doğru ahmetle sığır memet mi vardı neyse ona döndü mevzu. Teorikte eczacı şööledir, bööledir, şu kadar eğitim almıştır, şunu yapar bunu yapar.
Eee, pratikte tükkanda ilaç satar.
Hadi onu da geçtim, tükkanda durup ilaç ta satmaz, kalfa satar.
LAfım eczacının tanımına deil, googlelayıp durmayın.
Sosyal ağlarda paylaş

forumda eczacılar doktorlar fazlasıyla azınlık olduğu için "fazla bile kazanıyosunuz hangi iş kolay zaten" havası var.

yarın bigün "X YAPMAYAN MÜHENDİS MÜHENDİSTEN SAYILMAYACAK" falan gibi bi yasa gelsin bütün forum ağlar. "ağlamayın herkesin işi zorlaşıyor" mu diyelim yani.

işte halka da eczacılar gümrükçüden zengindir, karları azalıyor diye ağlıyolar falan diye sunuluyor.

İNDİRİMLERE KARŞI ÇIKIYORLAR!!!

şu an tartıştığımız şey bambaşka detay bir şey zaten, on onbeş seneye ":)sağlık politikaları iyiydi ondan akpye oy verdim:)" diyen insanlar gelp buraya 250 dolara pansuman oldum:( diye topik açacaklar. forum durursa tabi
Sosyal ağlarda paylaş

Myshkin said:

Her 10 metrede bir eczane var burada. Bu kadar eczane napıyor, nasıl geçiniyor anlayamıyorum. Gece biri hastalandığında ve ilaç aradığımızda da koca ankarada o kadar az eczane nöbetçi oluyor ki, arabaya binip yarım saat gitmeden en az hiçbirine ulaşamıyorsunuz. Hiç sevmiyorum o nedenle eczane olayını. Bakkallar bile daha uzun süre açık zaten.

haha hakkaten.

bilkent'te 4-5 tane eczane var mesela, ama ne zaman "acaba bu akşam hangisi nöbetçi" diye baktığımda, çayyolu, ümitköy, bazen balgat felan gözükür oluyor. araban yoksa gitmek çok zor.
araban varsa zaten o saatte kızılay'a da gidersin, ulus'a da.
Sosyal ağlarda paylaş

Gold bir şeye de karşı çıkma, hep bir zıtlık, hep bir karşıtlık.

Robin Hood gibi adamsın lan, nerede bir azınlık var hemen onlara destek vereyimcilik, oylarımı arttırayımcılık.

Edit : Valla akrabasal olarak baktığımda en zenginlerimiz direk eczacı (30-40 yaş arası). Annesi eczacı olan arkadaşta bahsetmiş zaten, herkesi zengin sanmayın diye, ama kendisi eklemiş yeri değiştirdik iyi kazanıyoruz diye. Kısacası ;

Yer Seçimi + Diploma = Infinite Money

tek derdi bu olan bir mesleğin gelipte %10'luk bir indirimde elbette söylenme hakkı vardır. Ama gel sen birde bunu 4-5 yıl önce hayvanlar gibi paralar kazanıp, sonradan krizle beraber tamamen biten tersanedeki gemi mühendislerine falan söyle. Adamlar iett otobüs şöförlerinden az para alıyor şu anda. Kimsenin de iplediği yok.
Sosyal ağlarda paylaş

goldbären said:

şu an tartıştığımız şey bambaşka detay bir şey zaten, on onbeş seneye ":)sağlık politikaları iyiydi ondan akpye oy verdim:)" diyen insanlar gelp buraya 250 dolara pansuman oldum:( diye topik açacaklar. forum durursa tabi

http://www.youtube.com/watch?v=ux3a3P1OKc0&feature=results_video&playnext=1&list=PL4391000E2F04A17D
Sosyal ağlarda paylaş

aquila said:

problem eczacilar eczane acmaktan baska bisey yapamiyo olamsi, haliyle heryer eczane. yanlis miyim? baska ne olanaklari var eczaciligin? ilac sirketlerinde filan ise girebiliyolar mi?

girebilirsin araştırma geliştirmede çalışabilirsin. yeterince çalışırsan arge müdürü falan olabilirsin.
Sosyal ağlarda paylaş

navyamphs said:

Eczacı olmak için 5 sene okumaya gerek varmı? Bence 6 ay, maxium 2 dönemde verilmesi lazım aspirin satma ruhsatının.

eskiden eczanelerde basit ilaçlar da yapılırdı aslen (öyle bir yetkileri var) benim annem hala da yapar. genelde ilaçların falan aktif maddelerini oldukça iyi bilirler öyle ki neyle neyin karıştırılabileceğini falan da bilirler benim annem öyle bir kaç burun damlasını da karıştırarak ultra efektif bir burun damlası yapmıştı sdf.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...