Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Oyunlarda Real Money Auction House (RMAH) sistemi

Sam

Öne çıkan mesajlar

Sam said:

solucan konservesini açmışım gibi. :P

çok ayrı noktalara değinilmiş, ben de değineyim onlara:

- tf2'de de kötü ama O KADAR değil. heavy için her silahı denedim, gittim default silaha döndüm sonra. spy bıçağı filan hariç böyle game-changer item yok. bunu diablo 3'deki karakterinize instagib çekecek çin malı artifact ile benzeştirmeniz için ya çok saf, ya oyun hakkında tamamen bilgisiz, ya da şu rmah olayında bile gs-fb kapıştırır gibi "benim şirketim senin şirketin" derdinde olmanız gerek. aynı insan modeli sevmediği şirketler bunu yapınca kesinkes zılgıt atacaktır ancak burada 1-2 yıl sonra.

- "ama d2'de bu zaten vardı" olayı: orada da olması orada da doğruydu demek değil ki. orada da engellenmesi gereken bir durumdu ve en azından şirket henüz bütün ruhunu faust anlaşmasına kaptırmamıştı. şimdi ise tek dertleri bu komisyon olayını sömürebiilecekleri bir 'araç' çıkarmak. kötü, zararlı bir eylemin yaygınlık derecesi onu meşru kılmaz. bırakalım artık bu yaklaşımı.

- "efendim para benim zaman benim, size noluyo" diyenler. işte bütün bu olayın doğuş kaynağı maalesef. zamanı olmadığı halde timesink oyunları anlamsız bir şekilde oynamaya devam etmekte ısrarcı kişiler. halbuki item vs derdi olmayan multiplayer kapışmalı oyun türleri mevcut artık, bunlara yönelmek dururken sweatshop finanse etmeyi tercih eden insanlar. bir bloodline champions dururken neden para harcamak zorunda kalacakları diablo 3, anlayamıyorum. geçmiş alışkanlıkları bırakamama mıdır sorun, yoksa başka birşey mi henüz çözemedim.

- "zaten freemium olayları vardı, yeni bişi değil" diyenler. bu TAMAMEN yanlış. f2p oyunlar BEDAVAdır. yani 60-70$ oynayabilme hakkı için ödemezsiniz bile. girer oynarsınız, beğenmezseniz direkt bırakırsınız. sıfır para harcandı. burada retail parası veriyorsunuz, üstüne bir de rmah var. bunu yapan şirket de dünyanın en yüksek gelirli oyun yapımcısı. ayakta durabilmek için lincoln resimlerine bile muhtaç bir yeniyetme doğu avrupa şirketi filan değil. dahası şirket size ÇÖP satmadığı halde ticaretten pay alıyor, devletin kdv alması gibi. "sen ne yaptın da bu parayı hakettin?" diye sorulması lazımken şakşaklamak cidden düşündürücü.

- "dlc'ler vardı efendim işte hep para kazanmak için olacak malum" diyenler. dlc ile rmah'ın ZERRE alakası yok. dlc'ler gereklisi olsun gereksizi olsun, şirket tarafından bir efor sarfedilip önümüze konan, emek harcanmış bir İÇERİK. oyunda zaten mevcut olan ama sizin elinizde olmayan birşey değil yani. dahası, her dlc basit değil artık, birkaç tanesi yanyana konunca expansion kadar içerik bulunduran ve fiyatı da ancak expansion'a denk olan dlc'ler var ki eski expansion sisteminden farkı daha ufak parçalara aayrılmış olması. gene iyi değil elbet ama rmah ile kıyas kabul edecek birşey bile değil.

- "hiç para harcamadan rmah kullanırsınız, bakın formülü" diyenler. sistemin nasıl çalıştığını tam anlamayan bazı arkadaşlar var sanırım halen. sizin koyduğunuzu çinli daha ucuza koyacak, elinizde patlayacak komisyon. wow oynamışsanız anlarsınız. bir de "çinliler düşüremez o kombinasyonu" gibi naif bir düşünceye kapılmayın. birşey düşebiliyorsa ve satılabiliyorsa, illa onu en çok bulan ve en ucuza satan bir sweatshop olacaktır. siz değil. bakkal halinizle süpermarket zinciriyle kapışamazsınız.

- "arkadaşlarımla oynuyorum nolacak" diyenler. arkadaşın da alacak, nispet de yapacak, arenada oynarken kafana da çarpacak. arkadaş deyince aksiyonları sizin beklentinize göre değişecek bir figürden bahsetmiyoruz sonuçta. single'a bile etki edecek bazı item'lar zorunlu hale geleceği için. (unuttuk galiba shaftstop'ları filan)

- "ya bunu d3'te yapmasalar başkaları yapacak zaten, LEAVE BLIZZORT ALONE!" diyenler. "en muazzam, en etkili, en şahane şirket blizzort" demekten her fırsatta geri kalmayan ama işine gelince blizz indie dev ayağına yatanlar. acı gerçek şu: oyun içi piksellerin mainstream'e parayla satılmasının ilk ve en geniş çaplı deneyi bu oyun olacak. eğer tutarsa, ea'sinden ubisoft'una, halaları ve amcalarına kadar HERKES bu işe atılacak. mmo yapmak bu kadar zorken bile millet donunu ipotek edip mmo çıkarmaya çalışıyor sırf maya tutarsa paranın gözüne vurmak için, rmah gibi yapımcı açısından SIFIR maliyetli bir fırsatı esgeçeceklerini mi sanıyorsunuz?

evet wot, evet tldr ama başlıktaki her argümana cevap verdim, okumaz da aynı şeyi tekrarlarsanız direkt size uyan paragrafı alıntılar yapıştırırım. bilginize. ;)

Herşeye cevabım var diyip de olayı anlamamış olmak ve hala inatla haterlık yapmak süpermiş Sam. :)

Komisyon elinizde patlayacak hödö hödö demeden önce keşke biraz araştırsaymışsın, zira sadece satılan eşyalardan komisyon alınacak + işin içine random'lık girince Çinlilerle "rekabete" gerek kalmayacak. Çinlinin koyduğu + 100 manaysa benimki +20 precision olacak aynı item için, hadi aynı şey olsun +22'sinin düşme ihtimali var, haliyle her türlüsünü isteyen olacak, benimkinin satılmama gibi bir derdi olmayacak. WoW'u örnek vermişsin de, WoW'da da Çinlilere rağmen satış yapılıyor yine, ki orada itemlar standart. Random sistemde bunun sorunu çekilmez senin tantanasını yaptığın kadar. Sistemin nasıl çalıştığını anlamayanın kim olduğu ortada yani. :)
Sosyal ağlarda paylaş

Şu sistemden para kazanacağını düşünen adamları daa görünce daha çok üzüldüm. MMO-champe girdim baktım ne kadar hayalperest var "ben hiçbişeye para vermem zaten ama satar aylık bi sürü gelir elde ederim" tribine girmiş.

Bir de bu oyunda satılacak itemı wowdaki illegal satışla falan kıyaslamamak lazım. Burada baya competitive item satışından bahsediyoruz, celestial steed değil satılan, en üst seviye item, ve hatta karakter satılabiliyor AHde.Gittim baktım ordan biliyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Monthius said:

Herşeye cevabım var diyip de olayı anlamamış olmak ve hala inatla haterlık yapmak süpermiş Sam. :)

Komisyon elinizde patlayacak hödö hödö demeden önce keşke biraz araştırsaymışsın, zira sadece satılan eşyalardan komisyon alınacak + işin içine random'lık girince Çinlilerle "rekabete" gerek kalmayacak. Çinlinin koyduğu + 100 manaysa benimki +20 precision olacak aynı item için, hadi aynı şey olsun +22'sinin düşme ihtimali var, haliyle her türlüsünü isteyen olacak, benimkinin satılmama gibi bir derdi olmayacak. WoW'u örnek vermişsin de, WoW'da da Çinlilere rağmen satış yapılıyor yine, ki orada itemlar standart. Random sistemde bunun sorunu çekilmez senin tantanasını yaptığın kadar. Sistemin nasıl çalıştığını anlamayanın kim olduğu ortada yani. :)

Diablo oynamayadığın gün gibi ortada. Hatersın cartsın curtsun demeden önce birşey savunuyorsan elinde tutulur bir argümanın olmalı. Rmah ın yanlış olduğunu örnekleyen sebeplerin %1 lik kısmını alıp bir paragraf yazmışsın onda da hatersın hedesin hödesin başka birşey yok.

Şimdi Lod da Hammerdin ine hoto, zaka, eni, arach vs klişesi nasıl varsa d3 de olmayacak mı? Random stat ı +%xx ias/dps ı olan melee axe varken senin mana vereni anca sen kullanırsın. Max Dmg veren item build ler guideler sen daha infernoya geçemeden çıkacak zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

Monthius said:

bu yazdığına da cevap vardı zaten alıntında, sen düşüreceğin 22 precision'ın çinli tarafından 23'ünün düşürülemeyeceğine inanıyorsan, veya auction süresi dolmadan aynı eşyada fiyat kırabileceklerine inanmıyorsan yaşayıp görürsün. :) ha tabii, bir de dediğin gibi çinlilere ilaveten senin gibi kahraman bakallarla da kapışman gerek bir taraftan.

ihtiyaç duymadığın eşyaların ihtiyaçlarını karşılayacak kadar para yapması diye birşey olamaz her transferde kdv alınırken. illa koyduğun şeyin toplam kıymeti daha fazla olacak. ki öyle bin tane çerçöp koyup satılması ummak gene saflık, herkes iyi malı isteyecek. sen de. senin istediklerin satmayı uygun bulduklarından her zaman daha pahalı olacak.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

Monthius said:

bu yazdığına da cevap vardı zaten alıntında, sen düşüreceğin 22 precision'ın çinli tarafından 23'ünün düşürülemeyeceğine inanıyorsan, veya auction süresi dolmadan aynı eşyada fiyat kırabileceklerine inanmıyorsan yaşayıp görürsün. :) ha tabii, bir de dediğin gibi çinlilere ilaveten senin gibi kahraman bakallarla da kapışman gerek bir taraftan.

ihtiyaç duymadığın eşyaların ihtiyaçlarını karşılayacak kadar para yapması diye birşey olamaz her transferde kdv alınırken. illa koyduğun şeyin toplam kıymeti daha fazla olacak. ki öyle bin tane çerçöp koyup satılması ummak gene saflık, herkes iyi malı isteyecek. sen de. senin istediklerin satmayı uygun bulduklarından her zaman daha pahalı olacak.

Eee tamam, o 23'ünü düşürsün, aynı mantıkla ben de 24'ünü düşürebilirim? WoW'da tamamen aynı statlara sahip eşyalar ve tamamen Çinlilerin domine ettiği bir piyasa varken bile satış yapılabiliyorsa, çok daha geniş bir skalaya sahip olacak Diablo III'te hayli hayli satış yapılır. Yüzlerce, milyonlarca dolar kazanmazsın, ama almak istediğin item olursa onun masrafını çıkartacak kadar çok rahat kazanırsın. Çinlilerin fiyatları aşağı çekmesi de bu noktada yine senin işine gelir. Ayrıca komisyon olayıyla ilgili yorum yapmamışsın Sam?

Nekro said:

Monthius said:

Diablo oynamayadığın gün gibi ortada. Hatersın cartsın curtsun demeden önce birşey savunuyorsan elinde tutulur bir argümanın olmalı. Rmah ın yanlış olduğunu örnekleyen sebeplerin %1 lik kısmını alıp bir paragraf yazmışsın onda da hatersın hedesin hödesin başka birşey yok.

Şimdi Lod da Hammerdin ine hoto, zaka, eni, arach vs klişesi nasıl varsa d3 de olmayacak mı? Random stat ı +%xx ias/dps ı olan melee axe varken senin mana vereni anca sen kullanırsın. Max Dmg veren item build ler guideler sen daha infernoya geçemeden çıkacak zaten.

Lol, elimdeki argüman "ÇİNLİLER PAZARI DOMİNE EDİCEK! BLİZÖRT SAKS!" diyenlerden çok daha mantıklı dayanaklara sahip. Doğrudan sadece benim dile getirdiğim kısma karşı çıkan kısım o paragraf diye özellikle o paragrafa cevap yazdım.

Blizzard'da falan çalışıyorsun sanırım, adamların item yapma felsefesini çözmüşsün direk Inferno'ya geçmeden neyin çıkıp çıkmayacağının çetelesini tutmaya başlamışsın. Tamamen AYNI suffix ve prefixlere sahip eşyalarda bile statlarda bile rakamsal olarak oynama olacak, yukarıda tartıştık, bakma zahmetine girseydin keşke.
Sosyal ağlarda paylaş

yahu random olması neyi değiştirecek anlamıyorum ki hiç ultima falan oynamadın mı, çok farmlayan her zaman fiyatı belirler. Birileri fiyat kırdıkça senin satışının hiçbir anlamı kalmayacak. oyun içi de millet ederini vermek yerine gidip parayla alacak muhtemelen.
Sosyal ağlarda paylaş

Monthius said:

Eee tamam, o 23'ünü düşürsün, aynı mantıkla ben de 24'ünü düşürebilirim? WoW'da tamamen aynı statlara sahip eşyalar ve tamamen Çinlilerin domine ettiği bir piyasa varken bile satış yapılabiliyorsa, çok daha geniş bir skalaya sahip olacak Diablo III'te hayli hayli satış yapılır. Yüzlerce, milyonlarca dolar kazanmazsın, ama almak istediğin item olursa onun masrafını çıkartacak kadar çok rahat kazanırsın. Çinlilerin fiyatları aşağı çekmesi de bu noktada yine senin işine gelir. Ayrıca komisyon olayıyla ilgili yorum yapmamışsın Sam?

hayır aynı mantıkla senden HER ZAMAN daha iyisini ve daha çoğunu düşürecekler. rng senin emrine amade değil. daha çok ve en verimli şekilde farma yönelik oynayan DAİMA senden fersah fersah önde olacaktır. dolayısıyla bu "ben hep düşeş atarım, çinli hep şeşbeş atar, illa ben kazanırım" mantığını öne sürmeyi bırakın rica ederim.

wow'da çinliler pazarı kurutmuyorsa bunun ana sebebi iyi malın bop olması, d3'te bu sistem tutar da wow veya wow2'ye gelirse o zaman solo satıcılar görür hanyayı konyayı.

çinlilerin fiyatları aşağı çekmesini nasıl yaptın da kendi işine getirdin cidden bir muaamma, sen ne satıyorsan en yüksekten satıyorsun ama alacağın zaman her en düşük fiyat? hem de kdv işlerken. nasıl bir ekonomi bu böyle? :)

komisyon dediğin gibi işliyorsa diyecek birşeyim yok daha fazla, ne demem lazımdı? gerçi sen de 100 mana'lı baltanı 22 precision'lı baltadan nasıl daha pahalıya satabildiğini söylememişsin ama olur o kadar diyoruz. :p
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

çinlilerin fiyatları aşağı çekmesini nasıl yaptın da kendi işine getirdin cidden bir muaamma, sen ne satıyorsan en yüksekten satıyorsun ama alacağın zaman her en düşük fiyat? hem de kdv işlerken. nasıl bir ekonomi bu böyle? :)

Kastettiği şu sanırım: diyelim elinde balta var satıcaksın, değeri 10$ ama çinliler fiyat kıra kıra gidiyo, sen de buna uyup fiyat kırmak zorunda kaldın elindeki baltayı 8$ a sattın.
Ama aynı şekilde, diyelim bi staff almak istiyosun, onun da fiyatı aynı şekilde kırılıcak ki. Yani o şekilde aldığın itemın parasını çıkarmak için kullanabiliyosun işte.
Araya komisyon filan giriyo tabi ama 1 değil de 2 item satıp karşılarsın. Bu işten kolay kolay para kazanılmaz tabii, ama ah den aldığın itemların parasını çıkarmak amacıyla kullanışlı olabilir bence.

Çok sıcak bakmıyorum gerçi, oyunlar para hırsının pençesinde kıvrandıkça eski ruhlarını kaybediyolar, sıradanlaşıyolar. Ama bu rmah sistemi de öyle kıyameti koparıcak kadar da büyük bi olay değil, bu kadar abartılması saçma bence.
Sosyal ağlarda paylaş

O kısmı kesin tabii. Ama senin kırabileceğin fiyat çinlilerin kıracağı fiyatın yanında devede kulak kalacağından fiyatların rutin olarak kırılacağını varsaydım tabii. Yani öyle bi drop rate olur ki para eden itemlar milenyumda 1 düşer, milyar tane çinli farmlasa bile ah de 1-2 taneyi zor görürsün filan o zaman kolay kolay fiyat kırılmaz tabii, ama aynı droprate deki/aynı değerdeki itemları alıp satarken kullandığın para biriminin gerçek ya da sanal olması pek farketmiycek gibi geliyo bana. Bi komisyon farkı var işte, o da atla deve değil yani çok sorun değil bence.
Arz/talep dengesine göre tabii ki item fiyatları düşebilir/artabilir ve buna bağlı olarak para ödemeyen oyuncular dezavantaja düşecektir tabii, ama ben sistemin -uzun vadede- kendini amorti edebileceğini düşünüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Hala aynı şeyleri yazıyorsun. D2 de yok mu random statlar. RW olarak ED si bilmem nesi random olan bir sürü item var. Bu durum senin mantığında item satmaya calisan "birey" olarak çok daha zorlayıcı bir durum. Çünkü geniş bir spektrum var yani sana perf olmayan itemlerin düşme olasılığı da yüksek olacak bu bir, ikincisi d2 deki gibi senin o yırtınarak düşürdüğün low itemleri kimse alma talebinde bulunmayacak. Çünkü farmer lar zaten perf yada ona çok yakın olanları ucuza satacaklar.

D2 Lod da hepsini yaşadık bunların. Biraz jsp ye baksan olayı anlarsın. Bot kullanmayan ve hayvan gibi farmlamayan birinin gidipte 10x botd rune pack satması mümkün degil. Hr düşürmesi bile zaten yeterince zor. Ama adamlar bunu yapıyor. D3 te de aynı şeyler olacak.
Sosyal ağlarda paylaş

Genel olarak tartışma boşa kimse kimsenin fikrini değiştirmiyecek sonuç olarak. Ben ve benim gibi düşünen insanlar oyunu alıp itemımımızı kasıcaz arkadaşlarımızla. İsteyende Ahden alacak parasıyla. İlerde başka oyunlara kötü etkilemesi ise gerçekten umrumda değil + etkileyeceğinide düşünmüyorum. Sizin etkileyecek düşünceniz ne kadar geçerli ise benim etkilemiyecek düşüncem o kadar geçerlidir.
Sosyal ağlarda paylaş

Benim anlamadığım bir şey var , insanlar niye herkeste en über item olacak diye düşünüyor ki?diablo 2 de aylarca mf run + boss run yaptığım halde grandfather düşürememiştim mesela.diablo 3 te bu sistemin daha farklı olacağını sanmıyorum , artık en iyi itemler nelerse su gibi düşmez herhalde bosslardan.blizzard bu kadarını düşünemicek mi bu çinliler toplaşıp sabah akşam boss run yaparlar diye mf olayını biraz daha abartalım biz diye bişi gelmiştir heralde akıllarına.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...