Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Oyunlarda Real Money Auction House (RMAH) sistemi

Sam

Öne çıkan mesajlar

de diablo 3 direkt competitive bir oyun degil ki? slot machine oyunu yani... kolu cek, en kotu xp aldin cop itemlarla, kullanilir ortalama bisi aldin, veya cok iyi item aldin, duruma gore takil... Bir wow veya TF degil ki oyun pvp onde olsun (mutlaka vardir pvp modlari ama focus o degil). Bi de mesela wowda ben paralari doseyip aliyordum itemlari ve dragon mountlari sonra orgrimmarda herkesin gozune sokuyordum, diabloda oyle bisi yokki, kimse ne hava atacan.

o yuzden bizi cinlilerle muhattap edip diablo gold satin aldirmayacaklari icin tesekkur ediyorum blizz'e
Sosyal ağlarda paylaş

Şahsen bir oyun içindeki item'a kavuşmak için para vermem. Oyun içi para birimiyle falan oyun içinde takas yaparım anca. "Bin gold verim o kalkana" derim ama cebimden para çıkarmam.

Eğer satılan şeyler benim oyunda bulabileceğim şeylerse bence sorun yok. Oyuna çok zaman harcarsam belki satış bile yapabilirim. Ama oyundaki itemlerden daha güzel, haksızlık yaratacak şeyler satılıyorsa karşıyım.
Sosyal ağlarda paylaş

çinli farmlayacak, onun kaçışı yok ama bişeyi gözden kaçırıyorsun. ben item bulmak açısından söylemedim o random faktörünü. çıkan her item aynı statlı olmuyordu diablo2'de mesela. aynı yaptığın her runewordün perfect olmadığı gibi.

bak diğer topicte vermişlerdi bi örnek.

http://d2items.com/buy/europe-ladder/runewords-hybrid/grief-of-doom-hybrid-berserker-axe-40-400-25-15-perfect-136386/

randomdan kastım buydu benim. benzer muhabbet d3 itemlarında da olacak. olmazsa olmaz zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

AmoRPHouS said:

"Kanka senin sorceress için deli item düştü al canımss" devri bitmiştir %99 oranında bu rmah olayıyla.En uyuz olduğum kısmı bu.

Olası "Olm ben senin sorcuna item vermiştim ama sen adilik yapip gittin satıyon benim barbara lazım olan kılıcı" tarzı kavgalara da hazırlık yapmalıyız :D

büyük ihtimalle öyle olcak.
rmah'ın en zarar ziyan özelliği bu olcak.

mesela public oynuycaksınız,
sen barbarınla "ohş tam benlik kılıç düştü" derken adam onu kapıp logout olup gidip satıcak.

mesela city of heroes çok şahane bir oyun değildi ama world of warcraft oyuncularıyla kıyaslarsan çok şahane bir community'si vardı. etraftaki oyuncular "abi quest lazım mı gel beraber yapalım" modundaydı, kendilerinde fazla olan itemları dağıtıyorlardı vs.
wow'da ise "git lan uzak dur benden item grind yapıyorum" şeklindeler oyuncular.

yani yapılan değişiklikler oyuncuların işine yaramıyor, tersine community'i parçalıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu olay nasıl olsa işliyor bi şekilde. Bu durumda dışarıdan bir site üzerinden yapılmasındansa oyunun kendi dinamikleri içinde ve oyun üreticisnin garantisi altında yapılması daha mantıklı geliyor bana. O yüzden bu tip şeyleri oyun içi sisteme yerleştiren yapımcıdağıtıcılara pek de kızamıyorum açıkcası.
Sosyal ağlarda paylaş

Gangren said:

Pek çok şeyde olduğu gibi bilgisayar oyunlarında da devir değişti; artık oyunlar eski zorlukta yapılmıyor, eski uzunlukta yapılmıyor, eski kalitesinde hiç olmuyor.

Bu değişime bağlı olarak insanların beklentileri de değişti ve değişmeye devam ediyor.

İlk olarak bunu kabullenmek lazım.

Herşey değişirken, yapımcıların ve yayıncıların sessiz kalacağını düşünmüyordunuz herhalde? Onlarda, o andaki en uygun yöntemle - DLC, micro transaction, RMAH - kazanç sağlamaya bakacaklar; sonuçta bu işi hayrına yapmıyorlar.

"nasılsa oyunu bot kullanarak oynayanlar var, bu işi hayrına yapmıyoruz sonuçta" oyuna bot destekli oynama da eklesinler aslında.

diablo 3 iconuna basalım, oyun kendi kendine başlasın, karakter kendi kendine ilerlesin, yaratıkları öldürüp itemları loot etsin,
sonra akşama gelip bakalım "aa ne güzel itemlar çıkmış" diyelim sevinelim felan.

bot desteğine de ayda 10 dolar verelim mesela.
Sosyal ağlarda paylaş

direk her mmoda paralı max level karakter satsınlar, paramız var nasıl osla levellamaya kasmasak, rpg oyunları oyun sonu save iyle gelse direk parası neyse verip bitirsek 10 dakkada, paramız var artık nede olsa
futbol oyunlarında premium alanlar 2-0 önde başlasa, çünkü vakti olmayan adamın vakti olan adam kadar oynayıp yetenek kazanmasına imkan yok parası neyse versin öne geçsin
Sosyal ağlarda paylaş

Oyun içi skillxp vs yi para ile almak başka, eşya ticareti yapmak başka.

Oyuncular arasındaki ticaretin oyuna bir zararı olduğunu düşünmüyorum açıkcası. Sonuçta onu birileri saatlerce oynayıp çıkarıyor. Bunu istese bedava da verebilir birisine. Eğer bu gerçek para ile takas edilicekse o zaman bunu güvenli bir ortamda yapmak ister insan. Ve bu güvenli ortamı sağlayan kişikurum vs de kendi payını isteyecektir doğal olarak.
Sosyal ağlarda paylaş

solucan konservesini açmışım gibi. :P

çok ayrı noktalara değinilmiş, ben de değineyim onlara:

- tf2'de de kötü ama O KADAR değil. heavy için her silahı denedim, gittim default silaha döndüm sonra. spy bıçağı filan hariç böyle game-changer item yok. bunu diablo 3'deki karakterinize instagib çekecek çin malı artifact ile benzeştirmeniz için ya çok saf, ya oyun hakkında tamamen bilgisiz, ya da şu rmah olayında bile gs-fb kapıştırır gibi "benim şirketim senin şirketin" derdinde olmanız gerek. aynı insan modeli sevmediği şirketler bunu yapınca kesinkes zılgıt atacaktır ancak burada 1-2 yıl sonra.

- "ama d2'de bu zaten vardı" olayı: orada da olması orada da doğruydu demek değil ki. orada da engellenmesi gereken bir durumdu ve en azından şirket henüz bütün ruhunu faust anlaşmasına kaptırmamıştı. şimdi ise tek dertleri bu komisyon olayını sömürebiilecekleri bir 'araç' çıkarmak. kötü, zararlı bir eylemin yaygınlık derecesi onu meşru kılmaz. bırakalım artık bu yaklaşımı.

- "efendim para benim zaman benim, size noluyo" diyenler. işte bütün bu olayın doğuş kaynağı maalesef. zamanı olmadığı halde timesink oyunları anlamsız bir şekilde oynamaya devam etmekte ısrarcı kişiler. halbuki item vs derdi olmayan multiplayer kapışmalı oyun türleri mevcut artık, bunlara yönelmek dururken sweatshop finanse etmeyi tercih eden insanlar. bir bloodline champions dururken neden para harcamak zorunda kalacakları diablo 3, anlayamıyorum. geçmiş alışkanlıkları bırakamama mıdır sorun, yoksa başka birşey mi henüz çözemedim.

- "zaten freemium olayları vardı, yeni bişi değil" diyenler. bu TAMAMEN yanlış. f2p oyunlar BEDAVAdır. yani 60-70$ oynayabilme hakkı için ödemezsiniz bile. girer oynarsınız, beğenmezseniz direkt bırakırsınız. sıfır para harcandı. burada retail parası veriyorsunuz, üstüne bir de rmah var. bunu yapan şirket de dünyanın en yüksek gelirli oyun yapımcısı. ayakta durabilmek için lincoln resimlerine bile muhtaç bir yeniyetme doğu avrupa şirketi filan değil. dahası şirket size ÇÖP satmadığı halde ticaretten pay alıyor, devletin kdv alması gibi. "sen ne yaptın da bu parayı hakettin?" diye sorulması lazımken şakşaklamak cidden düşündürücü.

- "dlc'ler vardı efendim işte hep para kazanmak için olacak malum" diyenler. dlc ile rmah'ın ZERRE alakası yok. dlc'ler gereklisi olsun gereksizi olsun, şirket tarafından bir efor sarfedilip önümüze konan, emek harcanmış bir İÇERİK. oyunda zaten mevcut olan ama sizin elinizde olmayan birşey değil yani. dahası, her dlc basit değil artık, birkaç tanesi yanyana konunca expansion kadar içerik bulunduran ve fiyatı da ancak expansion'a denk olan dlc'ler var ki eski expansion sisteminden farkı daha ufak parçalara aayrılmış olması. gene iyi değil elbet ama rmah ile kıyas kabul edecek birşey bile değil.

- "hiç para harcamadan rmah kullanırsınız, bakın formülü" diyenler. sistemin nasıl çalıştığını tam anlamayan bazı arkadaşlar var sanırım halen. sizin koyduğunuzu çinli daha ucuza koyacak, elinizde patlayacak komisyon. wow oynamışsanız anlarsınız. bir de "çinliler düşüremez o kombinasyonu" gibi naif bir düşünceye kapılmayın. birşey düşebiliyorsa ve satılabiliyorsa, illa onu en çok bulan ve en ucuza satan bir sweatshop olacaktır. siz değil. bakkal halinizle süpermarket zinciriyle kapışamazsınız.

- "arkadaşlarımla oynuyorum nolacak" diyenler. arkadaşın da alacak, nispet de yapacak, arenada oynarken kafana da çarpacak. arkadaş deyince aksiyonları sizin beklentinize göre değişecek bir figürden bahsetmiyoruz sonuçta. single'a bile etki edecek bazı item'lar zorunlu hale geleceği için. (unuttuk galiba shaftstop'ları filan)

- "ya bunu d3'te yapmasalar başkaları yapacak zaten, LEAVE BLIZZORT ALONE!" diyenler. "en muazzam, en etkili, en şahane şirket blizzort" demekten her fırsatta geri kalmayan ama işine gelince blizz indie dev ayağına yatanlar. acı gerçek şu: oyun içi piksellerin mainstream'e parayla satılmasının ilk ve en geniş çaplı deneyi bu oyun olacak. eğer tutarsa, ea'sinden ubisoft'una, halaları ve amcalarına kadar HERKES bu işe atılacak. mmo yapmak bu kadar zorken bile millet donunu ipotek edip mmo çıkarmaya çalışıyor sırf maya tutarsa paranın gözüne vurmak için, rmah gibi yapımcı açısından SIFIR maliyetli bir fırsatı esgeçeceklerini mi sanıyorsunuz?

evet wot, evet tldr ama başlıktaki her argümana cevap verdim, okumaz da aynı şeyi tekrarlarsanız direkt size uyan paragrafı alıntılar yapıştırırım. bilginize. ;)
Sosyal ağlarda paylaş

para benim, zaman benim. ha buyuk ihtimal oynamiycam d3 ama oynarsam da ucuza guzel bisey bulursam alabilirim, elalemin de butun parasini yatirip ustunu basini mukemmel itemlarla donatmasi hic bana koymaz, umrumda olmaz.
zaten su "oyunun butun olayi item dusurmek" olayina da hic katilmiyorum. bayana kadar oynarim sonra bikaririm.1 tane item dusecek diye milyon kere ayni bossu farmlayamam.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...