Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Askerlik Konusunda Vicdani Red Geliyor !11!!1

Tesbih

Öne çıkan mesajlar

cetintas said:

benim gözümde vicdan-i red kavramını icat edenler ve bu kavramın arkasına saklanarak askerlikten kaçanlar işgüzar insanlardır, korkak insanlardır, vatan-millet-bayrak kavramları onların zerre kadar umurlarında değildir.

hah, ben. gercekten de umrumda degil vatan millet bayrak vs. neden olmasi gerektigini de anlayamadim henuz.

devlet gitsin teroru koruklesin, sonra beni askere alsin teroriste karsi savastirsin.
adam gibi politika yapmasin herkesi dusman etsin sonra savas cikarsa ben savasiyim.

oldu. sanki bana soruyolar savasa girerken.

hani hersey dogru duzgun olur memlekette, hakkaten dogru duzgun bi yasam saglar devlet, o zaman belki insan diyebilir elimdekini korumak icin askere gideyim falan diye. ama yok. savas cikarsa sevdiklerini alir kacar gider baska yerde yasarsin. daha bile mutlu yasarsin.
Sosyal ağlarda paylaş

birileri terörü körüklüyorsa, memlekette uyduruk davalar, uyduruk çeteler icat edip askeri MİLLİ olmaktan çıkartıp ŞAHSİleştiriyorlarsa o birilerine karşı siyasi mücadele şarttır. Ama bu durumda dahi ülkeyi ite-köpeğe bırakıp "ben sevdiklerimi alır kaçarım, gerisi tufan" diyen anlayış bana ters geliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Marty said:

hah, ben. gercekten de umrumda degil vatan millet bayrak vs. neden olmasi gerektigini de anlayamadim henuz.

Aynen sana katılıyorum. Ortada fol yok yumurta yok seferberlik gereken birşey yok, halkın savaşması gereken birşey yok, zorla alıkon acaba ölür müyüm ölmez miyim diye kara kara düşün.
Sosyal ağlarda paylaş

Marty said:

Ülkelerin siyasi sınırları içerisinde yaşıyorsan onların yasalarına, toplumun 'socially accepted' olarak kabul ettiği şeylere uymak, uygulamak zorundasın. Ya sev ya terket değil dediğim ama "bayrak, millet" kavramı umrunda değilse ülke değişebilirsin.

Yok ben Türkiye topraklarını seviyorum diyorsan o ülkenin yasalarının gerekliliğini yapacaksın. Kafanı kaldırdığında hangi bayrak sallanıyorsa o bayrağın yasaları geçerlidir o bölgede.

Tesbih said:

Aynen sana katılıyorum. Ortada fol yok yumurta yok seferberlik gereken birşey yok, halkın savaşması gereken birşey yok.

Türkiye'de arkanı yaslayıp güvenle takılabileceğin ne siyasi otam var, ne stratejik konum. Ayrıca seferberlik dediğin şey hobaa laylaylom diye alınmıyor. Seferberlik için tecrüben yoksa armut gibi kalırsın savaş alanında.
Sosyal ağlarda paylaş

ulke degismek istersem degisirim, ama begenmiyosan gidersin demek ne sana ne baskasina duser.

yasalarla ilgili de hicbir sey soylemedim. yasalar da ayrica insanlar icin var. insanlar icin hangisi daha uygunsa ona degistirilirler.

turkiye topraklarini sevmek derken tasi topragi sevicek degilim. istanbulu, evimi seviyorum tabi, ama gidip elalemin cikardigi savasta kendi hayatimi riske aticak kadar degil.
insanlarin topraklardan daha degerli oldugunu farketmemiz lazim artik.
Sosyal ağlarda paylaş

Tesbih said:

Marty said:

Aynen sana katılıyorum. Ortada fol yok yumurta yok seferberlik gereken birşey yok, halkın savaşması gereken birşey yok, zorla alıkon acaba ölür müyüm ölmez miyim diye kara kara düşün.

Onu geçtim eşitlik yok ki ? Zenginsen, paşa evladıysan bilmem şunun çocuğuysan seni riskli bölgelere vermezler. Gider orada garibanın çocuğu ölür. Hadi diyelim öldü ve sakat kaldı ne oldu gazilik maaşı veya şehit ailelerine verilen maaş veya tazminat ne kadar sizce ? Eşitlik ve adalet yok, bunu sağlayamadığınız sürece, ortada bir vatandan söz edemeyiz.

Halen gelip kafalardaki, masallardaki bir vatan millet bayrak sevdası ile var olan ve tam zıttı olan bir ülke gerçeğini bir tutupda argüman üretmek gerçekdışı oluyor.

Belki benim umudum var birşeyler değişecek veya değişebilir gibi bir düşünce içindede olabilirsiniz buda mantıklı ve kabul edilebilir.

Şu aşamada uğruna ölecek birşey yok, saf ve iyiniyetli bazı insanlar halen geçmişin hatıralarına hürmeten konuşuyorlar, vatan şu kadar kutsal, bayrak bu kadar dokunulmaz.

Demek ki kazın ayağı öyle değil, çetintaş demiş kalıp mücadele etmek mantıklı ama tabi mücadeleden kasıt gelip forunlarda birşeyler karalamaksa bu mücadele edğil onu söylemek lazım.

Vicdani red, kılıf veya değil, adam korkak veya değil. Sebebi ne olursa olsun yapmak istemiyor iş güzar veya değil ne değişecek. Hiçbir şeye demek hakkına sahip değiliz adama.

Ben destekliyorum şahsen vicdani red fikrini. İnsanlara zaten doğru düzgün bir ülke, adalet ve eşitlik sunamıyorsanız hiç birşekilde gelipde ondan bir bağlılık veya sorunluluk bilinci içinde olmasınıda bekleyemessiniz.

Uğruna ölecek birşeyler sunun insanlara sonra zaten gerisi gelir.
Sosyal ağlarda paylaş

Marty said:

ulke degismek istersem degisirim, ama begenmiyosan gidersin demek ne sana ne baskasina duser.

yasalarla ilgili de hicbir sey soylemedim. yasalar da ayrica insanlar icin var. insanlar icin hangisi daha uygunsa ona degistirilirler.

turkiye topraklarini sevmek derken tasi topragi sevicek degilim. istanbulu, evimi seviyorum tabi, ama gidip elalemin cikardigi savasta kendi hayatimi riske aticak kadar degil.

yazılan bişeyi okurken cımbızla kelime seçmeyin tarıtşırken. ya sev ya terket demek istemeidğimi söylememe rağmen anlamak istemiyorsun.

yasalarla ilgili bişey söylemedin ben söyledim zaten öğren diye. bugün yasalar çoğunluk için vardır. demokrasi dediğin şey 'azınlığın haklarının korunmasıdır' falan filan tatava. türkiyede çoğunluk ne derse o olur ve çoğunluk seninle aynı fikirde değil.

bu sınırlar içinde yaşıyorsan gerekirse öleceksin bu basittir. yasalar ve toplumun isteği bunu gerektirir. istemiyorsan ülke değirsin bu bu kadar basittir. ingiltereye gidersin kimse seni zorla askerliğe almaz mesela. askerliği meslek olarak seçedebilirsin çünkü yasalar ve toplumun isteği bunu gerektirir.

HAYIR ARKADAŞIMM ÜLKE BENİM YAAA! diyeceksen daha basite indirgeyim; Sen ülke komünist olsun isteyince ülke komünist olmuyor. İlk önce komünist olacak o komün'ü toplamak lazım. Toplumun %70'i serbest piyasa destekcisiyse istediğin komünü topla bişey olmaz.
Sosyal ağlarda paylaş

Myshkin said:

Pirvan said:

Ama boşverin baba siz bi zahmet sınıra yakın bi yerde yaptırın kaydınızı hatta iki sınır kapısını kale gibi düşünüp baraj kurun. Beni de bir sürü dertten kurtarmış olursunuz.

Ya sen neyin tribine girmişsin anlamadım. Sana teknoloji önemli değil diyen mi oldu, piyade ana öğedir diyen mi oldu? Piyade önemli değil dedin, biz de piyadesiz olmaz aga dedik. Sen uçmuşsun da uçmuşsun.

Demişim ki:
Neyse, bunları anlatmak için saat geç, bunu anlatmaya çalıştığımız insanların da fikrinin değişeceğini sanmıyorum.

Çünkü ilk bu askerlik konusunu 2003 yılında falan gördüm bu forumlarda, o günden beri bitmek bilmeyen bir hırsla aynı ekip troller bu başlıkları gidin yapın canınız mı tatlı diye.

Geri kalan meseleleri siz tartışın ben gitmiyorum nasıl olsa askere siz gidiyorsanız da tutacak değilim.
Sosyal ağlarda paylaş

liberal said:

bu sınırlar içinde yaşıyorsan gerekirse öleceksin bu basittir. yasalar ve toplumun isteği bunu gerektirir. istemiyorsan ülke değirsin bu bu kadar basittir. ingiltereye gidersin kimse seni zorla askerliğe almaz mesela. askerliği meslek olarak seçedebilirsin çünkü yasalar ve toplumun isteği bunu gerektirir.

Amma lakin ki öyle değildir.
Sosyal ağlarda paylaş

Gerekli kesimin yeğenleri oğulları amca çocukları kuzenleri zaten askerlik yapmıyor dostum yani istersen 10 yıllık zorunlu askerlik olsun,problem yok.Bizim paşanın sürücüsü yazıcısı partli çocuklar idi hep,keyifler çıkır idi yada istanbul ordu evinde çok var idi tanıdığım,mis gibi askerlik.

Askere sen ben gideriz,doğulu gider köylü gider orta kesim gider,çevresi olmayan gider yada çevresinde partili tanıdığı olmayan gider.Çoğunluk nederse o oluyor malesef koyun güdülmek için var ama bu demek değil ki çoğunluk ne isterse o oluyor yada yarısı oluyor,bir bok olduğu yok.

2000de askerlik deseydiniz bana at avrat silah derdim.Dededim mezarını aylık temizlemeye giderdim ne genç askerlerin mezarları var idi çok sinirlenirdim bende bir gün gidip ön safhada yapacağım derdim.Şimdi bu ülkenin insanın zihniyeti için bırak askerliği camiye bile gitmem.Geçti o tekke ben askerliğimi yaptım bitti gitti.

Ben asker iken bırak yaptığım şartları kışın zorluğunu vs...çocukları görünce içim acırdı hepsi doğulu 1 tane istanbullu izmirli ye denk gelmedim 1 tane ankaralı vardı oda discodan çıkmazdı zavallım.Hepsi ile konuşurdum ne için geldiklerini bile bilmiyorlar idi askere,abey yapmak lazım kızı vermiyorlar,abey işe almıyorlar ben napayım.Bumuydu askerlik vatani görev,hangi vatan demeden geçemiyorum uzun süredir.
Sosyal ağlarda paylaş

Tesbih said:

Marty said:

harbi lan

diskoya mı alırlar iki kişinin kavgasını ayırıp "yapmayın beyler ayıp oluyor?" dedim diye. kedi kaçınca demir sopa ile mi dalarlar? birilerinin kişiliksizliğinin ve ezikliğinin kurbanı mı olurum? pimi çekilmiş el bombası ile mi ceza vermeye kasarlar? 3günlük eğitim ile sınıra mı koşarlar? kendilerinin de kabul ettikleri, hatalı yerlere yapılmış ve güçsüz karakollarda mı bırakırlar bir başımıza? gelen bilgileri, saldırı olabilir istihbaratlarını "aaammaaaan boşveeeer!" diyip kenara attıktan sonra vatan sağolsun mu dedirtirler ailene?

yalnız böle sıralayınca -ki daha da vardır aklıma gelmeyen- neresinden tutsan dökülen bi sistem var galiba yahu diyiverdim kendi kendime.
Sosyal ağlarda paylaş

liberal said:

yazılan bişeyi okurken cımbızla kelime seçmeyin tarıtşırken. ya sev ya terket demek istemeidğimi söylememe rağmen anlamak istemiyorsun.

yasalarla ilgili bişey söylemedin ben söyledim zaten öğren diye. bugün yasalar çoğunluk için vardır. demokrasi dediğin şey 'azınlığın haklarının korunmasıdır' falan filan tatava. türkiyede çoğunluk ne derse o olur ve çoğunluk seninle aynı fikirde değil.

HAYIR ARKADAŞIMM ÜLKE BENİM YAAA! diyeceksen daha basite indirgeyim; Sen ülke komünist olsun isteyince ülke komünist olmuyor. İlk önce komünist olacak o komün'ü toplamak lazım. Toplumun %70'i serbest piyasa destekcisiyse istediğin komünü topla bişey olmaz.

ya sev ya terket demiyorum ama diyip ayni anlama gelen baska cumle kuruyosun. neyse.gec.
yasalarla ilgili bu fikirleri nerden kaptiysan bi kontrol etmende fayda var. senin tatava dedigin demokrasi gercek demokrasi, cogulcu olan bildigin tayyip demokrasisi. diktatorlugu bir kisi yerine, halkin buyuk kismi az olan kismina uyguladigi zaman adi demokrasi olmuyo.

"bu sınırlar içinde yaşıyorsan gerekirse öleceksin bu basittir."
buna zaten soyliycek soz bulamiyorum.

son birsey, ben tc vatandasiysam ulke benimdir. ya kimin olucakti?
boyle "biz daha cok kisiyiz, o zaman bizim her dedigimiz olmali, bunlar az kisi olduklarina gore bizim her istedigimize de uymak zorundalar" mantigiyla da hicbir yere gidemez bu ulke. anca iran gibi bisey olur. az bucuk kafasi basan insanlar da kacar gider.
Sosyal ağlarda paylaş

liberal said:

seni çok liberal gördüm
Sosyal ağlarda paylaş

Marty said:

İyi de tüm savaşlar başka birileri yüzünden çıkmıştır ve çıkacak. Hiçbi savaş senle ilgili bi sebep yüzünden çıkmicak zaten. :)

Evinin önünü patlatmak isteyen terörist senle ilgilenmiyor. Savunmak istersen de tek yolu paşa paşa askerlik yapmak. Ha savunmak istemiyosan sevdiklerini korumak yerine kaçmayı seçen bi insansın demektir.
Sosyal ağlarda paylaş

Vatanını sevmek olayı nedense askerlikle bağdaştırılıyor da ne alakası var. Yeniçeriysen tamam da şuanda vatanını seviyosan çalışıp kalkındırmalısın. Zaten vatanımızı okadar çok seviyoruz ki aldığımız herşeyin bilmemnekadarı vergiye gidiyor. Ülkeyi 1 aylık yatkalk, 4 kere ateş eğitiminin koruyamayacağını pek iyi bilmekteyiz.
Sen nasılki ameliyatı hastabakıcına yaptırmıyor bu iş için bilmem kaç sene eğitim almış adama yaptırıyorsan, gidipte dağın tepesinde alakasız bir adama alakasız işler yaptıramazsın. Yaptırdığında olacakları okuyoruz işte hergün. Adam gibi prof ordu kurulması gerekiyor. Ülkenin yarısı işsizlikten ağlarken adam bulamama gibi bir sorun da olmaz.
Sosyal ağlarda paylaş

bu konu başlığı altında yazdığım düşüncelerimin özellikle bana göre olduklarının altlarını çizdim.bunun nedeni memleketimizde özgürlük,demokrasi,hak,hukuk mücadelesi yaptığını iddia eden önemli bir kesimin(sağ-sol ayrımı yapmıyorum)yaptıklarını iddia ettikleri bu özgürlük,demokrasi,hak,hukuk mücadelesinin karşısında hiç bir düşünceye tahammül edemediklerini bilmemdir.
Burada bir grup insan vatan-millet-bayrak kavramlarını önemsemediklerini yorumları ile belli ediyorlar.bazıları yine bana göre korkak olduklarını da belli ediyorlar(korkaklık bir gerçekliktir, insanlar korkak olurlar veya cesur olurlar, kimseye hakaret amacım yok).yalnız bunları yaparken de bu ülkede zaten askerliği belli adamların çocuklarının hakkı ile yapmadığını(ki doğru)kendi özgürlük,demokrasi,hak,hukuk mücadelelerine veya korkaklıklarına bahane olarak kullanıyorlar.

başkalarının yanlış yapması bizlerin yanlışı sahiplenmemiz ve o yanlışa sığınmamız anlamına gelmez.ben dinsizim ama ister pekakalı şerefsizlerle çarpışmak için olsun, isterse ülkeyi muhtemel bir saldırıya karşı korumak için olsun askerlerin yaptığı görevin kutsal olduğuna her zaman inandım ve halen de inanıyorum. bu ülkede insanların her şeye rağmen hangi gelir seviyesinden olurlarsa olsunlar, hangi bölgeden gelirlerse gelsinler, hangi eğitim düzeyine sahip olurlarsa olsunlar en adil biçimde birlikte yan yana oldukları yer asker ocağıdır.
Sosyal ağlarda paylaş

Law said:

Onu geçtim eşitlik yok ki ? Zenginsen, paşa evladıysan bilmem şunun çocuğuysan seni riskli bölgelere vermezler. Gider orada garibanın çocuğu ölür. Hadi diyelim öldü ve sakat kaldı ne oldu gazilik maaşı veya şehit ailelerine verilen maaş veya tazminat ne kadar sizce ? Eşitlik ve adalet yok, bunu sağlayamadığınız sürece, ortada bir vatandan söz edemeyiz.

Eşitlik aslında (yüksek fiyata bedelli çıkmadığı sürece) bir nebze var. Zenginlik veya iyi eğitim falan dinlemiyorlar, herkes her yere düşebiliyor. O konuda parayla yapılabilecek pek bir şey yok. Paşa evlatlarına kolay bölge eskidenmiş. 90larda falan kalan bir şey, son 10 senedir falan öyle pek olmuyor gördüğüm kadarıyla. Yeni sistemde çok fazla elleşemiyorlar ona, öyle ahım şahım torpil yapamıyorlar. Ancak çok yüksekten torpilin varsa o zaman karışabilirler ki o da çok az kişiye nasip zaten. Ha ama davranış değişiyor tabii. Paşa evladıysan düştüğün yerde kral davranıyorlar, fazla tepene binmiyorlar, suyuna gidiyorlar, öyle bi torpil var. 2niz de aynı yere düşüyorsunuz yani, ama senin hayatını burnundan getirirlerken torpilli yatıyor.

Adalet yok dersen o doğru, dediğin gibi ölüm, sakatlık, tazminat falan resmen bayağı kötü. Hatta 1-2 ay önce Yılmaz Özdil'in bunla ilgili bir yazısı vardı da, bulmaya üşendim. Bi de boşa Yılmaz Özdil çok iyi/çok kötü kavgası çıkmasın tekrar topikte.
Sosyal ağlarda paylaş

cetintas said:

bu ülkede insanların her şeye rağmen hangi gelir seviyesinden olurlarsa olsunlar, hangi bölgeden gelirlerse gelsinler, hangi eğitim düzeyine sahip olurlarsa olsunlar en adil biçimde birlikte yan yana oldukları yer asker ocağıdır.

Evet diğer torpilli kesim elendikden sonra kalanlar arasında olabiliri buna katılıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...