Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İstanbulda yaşamak

Pluton

Öne çıkan mesajlar

iett evlerin önünde bırakıyor herhalde

otubus duragından yürüypruz toplu taşıma sayılmaz

sarı dolmuşlar anadolu yakası sahil kesiminin 1 numaralı toplu taşıması.ötesi yok yani.

ha mesele bu değil tabi.fenerbahçeden içeri 1 otobüs giriyor diye oraya tek toplu taşıma gidiyor mantıgınaydı lafım

ben modadan sarı dolmuşa binip fenerbahçeye 200 metre ötede iniyorsam.oraya toplu taşıma ile gitmiş oluyorum
Sosyal ağlarda paylaş

forgiver said:

Rewendor said:

haydi toplu taşımayla halkalıdan bebek'e ulaş o halde mesela. bak halkalı o kadar gelişti onlarca site yapıldı, en gözde yerlerden, bebek de zaten istanbulun gözbebeği, çok abes yerler söylemedim yani.

banliyo çalışıyosa alternatif 1
ikitelli tarafı 2
küçükçekmece tarafı 3

metro ve tranvay la çeşitlendir

3 vasıta değiştircem zor geliyor diyorsan tatava

3 vasıta değiştirmeyi geçtim, kaç saat geçiyor yolda? halkalıda oturuyorsun, bebekte okulun ya da iş yerin var mesela, 3 saat gidiş 3 saat geliş sürüyor bahsettiğin alternatiflerle, minimum 2.5 saat.

Günde en az 4-5 saatimi yolda harcarım bana koymaz bak bu toplu taşıma, oluyomuş demek ki diyosan bayağı bi alkış verecem sana :)

Kaldı ki o otobüslerin saat aralıklarına falan da bi bak bakalım, nasıl alakasız nasıl ters.
Sosyal ağlarda paylaş

metrobüs olmdan önce yol yapım çalışmaları yokken metro+otobüs
fatih->avcılar yaptım 1 saat sürüyordu
sonra yine 1 saat
aksaray metro herhangi bir yerde in-metrobüs
abartırsam
saraçhane->aksaray->cevizlibağ->metrobüs
Fatih->edirnekapı_metrobüs

ikitelli staj yapmıştım
aksaray->ikitelli 40 dk yürümessem minibüs 5 dk
şimdi oraya metro inşaatı vardı ya da bitti

4 sene fatih->acıbamdem arabayla 35 dkydı

fatih->beşikataş 15-20 dk galiba otobüsle

tnavya ya da metro yürüme 10 dk sürüyor otobüs durağı 5 dk
Sosyal ağlarda paylaş

fatih istanbulun en merkezi yeri, 20 sene fatihte oturduğum için biliyorum. oraya bakıp sonra da istanbulda toplu taşıma var iyi demek büyük yanılgı.

buzdağının görünen yüzüne bakıp aa ne güzel diyosun.

diyorum işte, 2 merkez arasında bile 2 saat sürüyor yol. Büyükçekmeceden herhangi bir yer mesela, yine aynı. karşıda da benzer yerler var. Hele hele köprü geçmen gerekiyorsa zaten yandın. Kusra bakmayın da insan işine okuluna gitmek için her gün gidiş dönüş toplam 3-4 saat toplu taşıma çekmek zorunda kalıyorsa tutup da sırf şehrin en işlek ve merkezi yerine göre kıyaslama yapıp toplu taşıma iyi derseniz gülerler.

En basidinden birazcık trafikle bırak fatih-beşiktaşı, sadece beşiktaşın bi ucundan bi ucuna kadar bile yarım saat sürüyor. bakırköye gideceksen incirli tıkanmalarını saymıyorum bile.

Diyorum ya, merkezi 1-2 yere bakıp ne güzel diyosunuz, istanbul fatih-taksim-beşiktaş ve e-5 üstünden ibaret değil.
Sosyal ağlarda paylaş

forgiver said:

iyi de merkez den uzaklaştıkça uzuyor yani daha normal ne var
büyükçekmece dediğin 30+ km

ankaradan örnek vereyim
batı dan eskişehir doğuda kırıkkale yol bailangıçları arası 30 km değil
2. ankarada arabasız ulaşım yapmıyorsun
toplu taşma da minübüslere emanet

Ankara'da minibüsle her yere gidebiliyordun, 1 bilemedin 2 minibüs gayet yetiyordu. İstanbulda hem büyüklük hem trafik sorun. 3-4 vasıta değiştirip bir yerden bir yere 3 saatten uzun sürede gidiyorsun. Demek istediğim şey o. Ve bu yerlerin hiçbiri "taşra" değil, hepsi kendince merkez. Halkalı da merkez (oldu olacak şu son siteler de bitince), Taksim-Beşiktaş da, Levent de, Bakırköy de, Bebek de, Kadıköy de. Ama uzaklar işte. haliyle birinden diğerine gidiş bayağı problemli.

Trafiksiz yine rahat olur. Mesela yazın şehir boşalmışken bebekten taksime 12 dk'da varmıştım ben arabayla, otobüsle de hadi yarım saat olsun maksimum. Ama şimdi bi iş çıkış saatinde gitmeye kalk 1.5 saat civarı. 12 dk nere, 90 dk nere.

Demek istediğim şey bu.

Üstüne şehir o kadar büyüyor ki, çarpık kentleşmeye ulaşım yetişemiyor. Bahçeşehir yapılalı 15 sene mi oldu kaç sene oldu, hala adam gibi ulaşımı yok mesela. Anca dıdısının dıdısında bi saatte otobüse yetişecen de, öyle. Halkalı keza öyle.
Sosyal ağlarda paylaş

fatih te 20 sene yaşadıysan
forum hafızası: üni odtü-ankardaydın

bende 24 sene istanbul 2 sene kırıkkale yaptım, ankaraya da epey gittim
toplu taşımasını çok kullandım diyemem ama
istanbuldaki ulaşımı daha iyi bildiğimden dolayı da daha kolay demiyorum

ayrıca hala gelip istanbul ulaşım kötü diyorsan bi yanlışlık var sende
Sosyal ağlarda paylaş

19 sene fatih, sonra üni, sonra da da dönüş işte, 19u 20ye yuvarladım, zaten ünideyken de h.sonu tatil falan yine geliyordum fatihe, ona sayarsın aradaki 1 seneyi :)

Ankara'da ulaşım evet daha rahat. 2 vasıtadan daha fazla değiştirmiyorsun, 1 saati hiçbir şekilde geçmiyor ulaşımın.

İstanbul'da senin bahsettiğin merkezi yerler dışında bayağı zor. Ya korsan taksiye para bayılacan, ya araban olacak, ya da işte 2-3 saat yolu göze alacaksın.

Diyorum ya, En basit örnek, halkalıdan bebek. 45 dk yenibosnaya minibüs, 45 dk mecidiyeköye metrobüs, oradan da ortalama trafikte yarım saat (ki 1 saat 15dkya çıkmışlığı var o levent yolunda çift parketmiş öküzler sağolsun) bebek'e otobüs, 2 saat ediyor. Daha bunun Gaziosmanpaşası var, Kartal'ı var, Esenyurt'u var, Sarıyer'i var, var oğlu var yani.
Sosyal ağlarda paylaş

bende aşti->odtü de minübüs beklemesi yürümesiyle 40 dakkadan önce sınıfa giremiyordum ki
bu olay herhalde 3-4 km lik mesefade gerçekleşiyor

aynı olayı istanbulda evimden çıkıp 20 km gidip otobüs durağından ~600 - 700 m de avcılar kampüs de yürüyüp 1 saat 15 dk da derse yetişebiliyordum

şu resmi de koayayım son olarak

http://i.imgur.com/LWO2r.jpg

daha istanbul anadolu yu levent tarafını sslemedim

ki marmaraya var ama metro olarak çoğu yer çok daha önce tamamlanır
Sosyal ağlarda paylaş

şimdi ulaşım sorunu olarak kaybettiğin süreyi mi baz alıyorsun sen, yoksa imkanı mı?

ankara daha iyi derken benim 2 kriterim vardı.

- ankarada her yere toplu taşımayla "çok kasmadan" ulaşıyorsun. istanbulda 4-5 vasıta değiştirmen, 3 saat yol çekmen gerekebiliyor.

- ankarada mesafeler daha kısa vb, haliyle süre olarak da daha az kaybediyorsun (evet arada çok mesafe farkı var, ama sonuçta biri 40 dk diğeri 1s 15 dk işte)

ha, bunda daha iyi ulaşım değil daha kısa mesafe falan etkili dersin farketmez, ben trafikte harcadığım zamana ve gideceğim yerin ulaşılabilirliğine bakıyorum.

İşyerinde çalışanlar arasında karşıda oturup işten 5te çıkıp 8.15'te evine varanlar var mesela. Sabah erken başladığımızdan yarım saat sürüyormuş gelişleri, ama her gün 4 saat yola harcamak nedir bi düşünsene. Ankara'da doğal afet ya da Melih Gökçek faktörü olmadıkça bu asla başına gelmez.
Sosyal ağlarda paylaş

peki sen şunu söyle
kızılaydan sincan'a etimesguta
fantezi yapalım pursaklara nasıl gidebilirsin
öyle havayolu otobüsyle değil pursaklar merkeze gitcen
hadi bakalım
ne kadar sürer, kolay olur mu

sabahleyin asya->avrupa araba kasan varsa insan olsa bile beyni yok zaten
öte yandan avrupa->asya hiç bir trafik sıkıntısı yok

ankarada mesai çıkışları trafik daha başka olmuyor eskişehir yolu ya da diğer ana yollar
üstelik hepsi memur

istanbul avrupada oturup, karşı da imese sabah arabayla çok rahat gidebilrisin ama toplu taşımayla uzun sürer
neyi ne zaman tercih etceğini bilmenle, bilinen yerlerie gitmekle alakalı, arka sokakta esnaf lokantası her yerde uğraştırır

kısaca istanbul ulaşımı benim için her zaman güzel ve kolaydı
başkasına göre, başka rotalara göre zor ve uzun olması düşüncemi değiştirmiyor doğal olarak
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...