Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İstanbulda yaşamak

Pluton

Öne çıkan mesajlar

DoruK said:

bekar adamın istanbulda fakir hayatı yaşayıp para kasması çok daha kolay diğer şehirlere nazaran. zaten çoğu kişi bu düşünceyle gidip orada tahta göğüslü bir kız bulup evleniyor orada yaşamaya devam ederken para kasma olayı da yalan oluyor.

yok artık yaw, en pahalı şehir istanbul, herhangi bir anadolu şehrinde gidip bir fabrikada kasmak daha mantıklı o düşünceyle gidiliyorsa, bi üst kademesi de ankara zaten. istanbul o mantık için en zor tercih, her şey pahalı, ulaşım zor, iş rekabeti fazla.
Sosyal ağlarda paylaş

hiç bişeye gerek yok

benzin fiyatını istanbulda 6,5 liraya çek

diğer şehirlerde 3 liraya

süper işte dertsiz tasasız çözüm.

@rew ist'te hizmet sektöründe çok daha yüksek maaşlara iş bulmak kolay. izmirde zar zor adam gibi iş bulup 1500 tlden başlarsın istte aynı işi kolayca bulup 3kdan başlıyorsun. uzak bi yerden ev tut dışarı çıkma 1-2 yıl işte de yükselirsen para yaparsın işte.
Sosyal ağlarda paylaş

reyou said:

zaten buyuk sehirlerden alinan vergile hic vergi alinmayan sehirlerdeki populasyonlara dagitilacak,

yani mesela adam istanbulda yasayip 500tl aylik vergi oduyosa,

bu 500tl hakkarideki bi aileye gidicek.

bolece birebir eslesme gerceklesicek. geriye donuk goc olacak, tabi adamlarin hepsi track edilecek, ole adam yan gelip hakkaride yasamicak. istanbuldan gelen verginden yararlanabilmesi icin, bir iste calismasi gerekicek. tabi dedigim gibi full story degil bu, sadece ilk prototipler kafamdaki.

hakkarideki aileye gidecekse beleşten iç savaş çıkartır o kural, son derece mantıksız olur. ha ama o vergiyle hakkariye erzincana fabrika kuracaz yatırım yapacaz iş olanağı sağlayacaz denirse o ayrı.

En güzelini yazdım işte. Okumaya gelen öğrencileri ve atanan devlet memurlarını/askerleri ayrı tutarak diyorum;

Son 5 sene içerisinde göç eden kim varsa geri yollayacaksın. Yetmedi mi? 10 sene. O da mı yetmedi? 15. Hadi en çok 20ye git, ki gerek kalmaz o kadara. Fıstık gibi olur, 3te1ine düşer nüfus, temiz, ferah püfür püfür olur istanbul.
Sosyal ağlarda paylaş

ben bahsettiğin sitelerde oturuyorum, buradan tayyüb belediyesi döneminden başlayarak hep daha az oy çıktığı için otobüslerimiz hep seyrek tutuluyor. hem ulaşım sadece otobüsle olmak zorunda, başka toplu taşıma YOK

arabayla trafik olmadığında levente 20 dakikada gidebilirsin aslında, ama hep oluyor buradaki yollarda. mahmutbey sonrası temine giriyosun. ancak geceden sabaha boş.
Sosyal ağlarda paylaş

Olay komple değişti. Ne güzel takip ediyordum.

Şu cümle beni kesinlikle çok umutlandırdı. Birkaç firma ile görüşüyorum arkadaşlara da söyledim bakalım haftaya görüşmelere giderim muhtemelen.

Suark said:
8 senelik adam bu arada, 5kdan aşşa para almaz, istanbulda maaşlar çok iyi diğer şehirlere göre.
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

reyou said:

zaten buyuk sehirlerden alinan vergile hic vergi alinmayan sehirlerdeki populasyonlara dagitilacak,

yani mesela adam istanbulda yasayip 500tl aylik vergi oduyosa,

bu 500tl hakkarideki bi aileye gidicek.

bolece birebir eslesme gerceklesicek. geriye donuk goc olacak, tabi adamlarin hepsi track edilecek, ole adam yan gelip hakkaride yasamicak. istanbuldan gelen verginden yararlanabilmesi icin, bir iste calismasi gerekicek. tabi dedigim gibi full story degil bu, sadece ilk prototipler kafamdaki.

hakkarideki aileye gidecekse beleşten iç savaş çıkartır o kural, son derece mantıksız olur. ha ama o vergiyle hakkariye erzincana fabrika kuracaz yatırım yapacaz iş olanağı sağlayacaz denirse o ayrı.

En güzelini yazdım işte. Okumaya gelen öğrencileri ve atanan devlet memurlarını/askerleri ayrı tutarak diyorum;

Son 5 sene içerisinde göç eden kim varsa geri yollayacaksın. Yetmedi mi? 10 sene. O da mı yetmedi? 15. Hadi en çok 20ye git, ki gerek kalmaz o kadara. Fıstık gibi olur, 3te1ine düşer nüfus, temiz, ferah püfür püfür olur istanbul.

fabrika zaten devletin bu tip seylerden ayri olarak kurmasi gereken birsey, bu olay populasyondaki dagilimi ortaya koyucan, birebir esleme yapicak yani.

piramitin en tepesindeki adamlar eger istanbulda yasamak istiyorlarsa ona gore vergilendirilecekler, sabanci istanbula kuracagi fabrikadan 10 vergi oduyorsa, diyarbakirdakinden muaf tutulacak.

ayni sekilde diyarbakirda kebabci acacak olacak adam vergilerini dusuk odicekken, istanbulda acacak olan adam daha fazla vergi oducek.

turkiyenin %80 i ne is olsa yaparim diyen insanlarla dolu, bunlara aylik 750tl baglayip, bak kardesim devlet sana bu parayi veriyo, git hakkaride en az 5 sene kal, al buda mandira senin icin, sut sag, peynir yap, organik domates yetistir, yilda 2 ay buyuk sehire gitme iznin var de. kosa kosa gitcek en az 2 milyon adam cikar istanbulda.
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

haydi toplu taşımayla halkalıdan bebek'e ulaş o halde mesela. bak halkalı o kadar gelişti onlarca site yapıldı, en gözde yerlerden, bebek de zaten istanbulun gözbebeği, çok abes yerler söylemedim yani.

banliyo çalışıyosa alternatif 1
ikitelli tarafı 2
küçükçekmece tarafı 3

metro ve tranvay la çeşitlendir

3 vasıta değiştircem zor geliyor diyorsan tatava
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...