Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

kedi dayagi

Masquerade

Öne çıkan mesajlar

Absolut said:

İşkenceyi savunduğum falan yok konuyu çarpıtmayın. Asker görevini yapmamış ve subayı onu cezalandırmış. Subayın hatalı olduğuna karar verilirse onu da cezalandırırlar. Askeri suçsuzmuş gibi göstermek ki bütün olayın başlangıcı askerin görevini yapmaması bence yanlış.

Kimse askerin suçsuz olduğunu iddia etmiyor. Verilen cezanın yasa dışılığı ve brutalliği üzerine yorum yapılıyor genelde. Verilen cezanın işkenceden farklı olmadığı çok açık. Bu ceza yöntemini! savunanlar, buna tepki duyanlar tarafından işkence savunucusu olarak algılanıyor ve eleştiriliyor doğal olarak.
Sosyal ağlarda paylaş

Myshkin said:

Absolut said:

Askerin yaptığı doğru mu peki?

Doğru yanlış meselesi değil bu mantık meselesi. Subay bi askere 3 ay ayakta nöbet tutmasını emretse asker bunu yapamazsa asker hata yapmış mı olacak?

Burda DOĞRU YAPMAYAN kişi subaydır. Askere ceza olsun diye gerçekleştiremeyeceği bir nöbet verip herkesin hayatını riske atıyor. Dolayısıyla nöbetteki aksaklığın suçlusu asker değil subaydır.

Dayak yeyip darp edilmis bir asker olarak duzeltelim, belki bu sekilde dank eder.

Diger turlu gelip gidip 12 saat nedir ki deniyor. 2 gun yogun calissaniz otobuste arabada kafaniz dusuyor, ayakta uyuyorsunuz haberiniz olmuyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Absolut said:

Askerin yaptığı doğru mu peki?

cezasi demir sopayla dovup, 12 saat nobet kilitlemek ve yorgunluktan uyuya kalan askeri bayiltana kadar dovup ayıltmak ve tekrar mı dövmek.

askerin kadar binbasinin da bariz ihmali var. 12 saat nobet nerde var? hem de boylesine sorumsuzsa bu asker digerlerinin guvenligini riske atmiyor mu?
Sosyal ağlarda paylaş

rütbeli askerler nadiren kariyerlerini riske edicek bi hareket yaparlar, yani ben çok gördüm rütbelinin tepesine çaktırmadan çıkan askeri. Dayak atamazsın,haksız ceza veremezsin blk değilsen. Yani adam bile bile bütün kariyerini böle bişey için yakmaz, vardır başka bi hikayesi
Sosyal ağlarda paylaş

Askeriyede verilen gorevin sorgusuz sualsiz getirilmesi kismina katiliyorum bu arada. Yani kurumun amaci o resmen ama iskence buna dahil degil kusura bakmayin.

Subay bildigin rahatsiz degil de bir anlik delirmis, cinnet gecirmis olsa iki gun ust uste dovmez. Bir kere dayagi atar rahatlar ki genelde bir iki tokat ya da yumruk olur o.
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

rütbeli askerler nadiren kariyerlerini riske edicek bi hareket yaparlar, yani ben çok gördüm rütbelinin tepesine çaktırmadan çıkan askeri. Dayak atamazsın,haksız ceza veremezsin blk değilsen. Yani adam bile bile bütün kariyerini böle bişey için yakmaz, vardır başka bi hikayesi

Bende buna benzer birşey yazıcaktım, vardır bir sebebi.
Sosyal ağlarda paylaş

Qualance said:

Suark said:

peki şöyle düşünürsek. Eline pimi çekilmiş el bombasını veren subayın bnu yapma sebebi neydi ? Asker uyuya kalmış diye aynı neden...

olabilir tabi olamaz değil ama bence pekte sebepe ihtiyacları yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Masticore said:

Qualance said:

Suark said:

peki şöyle düşünürsek. Eline pimi çekilmiş el bombasını veren subayın bnu yapma sebebi neydi ? Asker uyuya kalmış diye aynı neden...

o şey subay yeni mezun genç falan o yüzden güç gösterisi falan mağdur görmek lazımmış falan
Sosyal ağlarda paylaş

olayda takılınabilecek tek yer, anlatıldığı gibi olup olmadığı aslında. onun dışında, anlatıldığı gibiyse(yakınsa en azından) elle tutulur yanı yok.
yok cocuk normalde dayağı seçermiş mahkemeye gitmektense, yok uyumasaymış, yok bazısı çok azgın, laf anlamıyor. Bunlar tecavüzcüyü savunan "öyle giymeseymiş, orda giymeseymiş, giyseymiş" den farksız
Sosyal ağlarda paylaş

Masticore said:

Qualance said:

Suark said:

e bir de bakalım kariyerlerini tehlikeye atacak bir olay olarak görüyorlar mı?
Sosyal ağlarda paylaş

amma olasılık yazıldı özetrle;
1. asker kopuğun teki komutan düzgün olabilir, komutanı delirtmiştir (benim ilk mesajdaki varsayımım)
2. asker düzgün komutan kopuk olabilir
3. ikiside kopuk olabilir.
4. ikiside düzgün ortam onları bu hale getirmiş olabilir.

Yorumlarda genelde komutan düzgün olarak ele alınmış askerde hafif kopukluk olabilir denmiş. Devletimizde herşey çok güzel çözüldüğü gibi buda halledilmiş deyip kediye ne oldu diye sormamız gerekiyor artık.
Sosyal ağlarda paylaş

fenris said:

Masticore said:

Qualance said:

Suark said:

e bir de bakalım kariyerlerini tehlikeye atacak bir olay olarak görüyorlar mı?

görürler, direk yakarsın adamın kariyerini. Asta veya üste vuramazsın askeriyede, bırak vurmayı küfür bile edemezsin. Ha reelde işler biraz değişebilir koşullara ve komutanlara göre ama ısrarcı bi adamsan, adamın bütün kariyerini yakarsın.
Askeriyenin 4323242 tane prosedürle çalışmasının bir artısı bu.
Komutanın zorba mı? üstüne şikayet edersin. O onun kankasıdır, o zaman onun üstüne. O da mektubunu göndermek istemez, çağırır yanına bak oğlum gaz gaz gaz yapar. Sallamazsan, komutanını mahkemeye çıkarırlar.
Ha tabi, bu durumda delil falan filan giriyor işin içine ( şahid felanda ) ama yargılarlar onu sonuçta.
Sosyal ağlarda paylaş

Absolut said:

İşkenceyi savunduğum falan yok konuyu çarpıtmayın. Asker görevini yapmamış ve subayı onu cezalandırmış. Subayın hatalı olduğuna karar verilirse onu da cezalandırırlar. Askeri suçsuzmuş gibi göstermek ki bütün olayın başlangıcı askerin görevini yapmaması bence yanlış.

Subayın onu o şekilde cezalandırma hakkı yok yani demir sopa ile dövme gibi, 12 saat nöbet kitleme de 12 saat üst üste olmaz maksimum 2 saat nöbet tutar bir asker sonra dinlenir akabinde yine 2 saat böyle nböbet kitlenir orası ayrı.

Savaş vardır, adam sayısı azdır vs o zaman zorunluluk oalrak nöbet tutulur hani mecburen ama akis halde mantığı yok, zaten akıl var mantık var 12 saat nöbete dayanmak insan üstü bir çaba, dikkatin dağılır bir halt yapamasın ki.

2 saat nöbette çapraz tutuşda kafada miğfer elde silah, aca.p yorucu oluyor hele o miğfer mahvediyor adamı, o kadar kolay değil.

ASkerin hatası var da, binbaşı olarak gidip de eri demir sopa ile dövmek yuh denir insana, koca binbaşı işin mi yok gidip erle muhattab oluyorsun. Git dosyasını hazırla şikayet et mahkemeye çıksın yada kendin yine bir ceza verebiliyorr 3 güne kadar oda hapsi şeklinde.

Ama gidip de hiç bir şekilde ordaki askere hatası ne olursa olsun ne bir fiske vurabilir nede hakaret edebilir. Böyle ne bir yetkisi var nede hakkı, kedi kaçmış diye adamı demir sopa ile dövmek kadar saçma bir ceza mı olur.

Gelip birde binbaşıyı savunmayın komik.

Tabi olay anlatılıdığı şekilde meydana gelmişse tabi.
Sosyal ağlarda paylaş

LÖL. Binbaşı rütbesine sığınıp orda er üstünde terör estirmek kolay tabi, birilerine tutturmuş demir sopa ile döve sonra mis gibi. Sanki ordaki er onun uşağı, onun babasının hayrına askere gidiyor.

O tip adamlar ordunun adını lekeliyor (eğer gerçekden anlatıldığı gibi yaşanmışsa olay).
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

Bu büyük yalan askeriyenin geleneğidir bu işkence vs olayı özellikle uzun dönem erlere yapılan işkenceler ben kendi adıma ceza evinde bir uzun dönem ere "Hırsızlık" yaptığı gerekcesiyle jipin arkasana bağlanıp süründürüldüğüne şahit oldum bunu yapan yüzbaşıydı yanı burda belirli bir suc olmasına ve cezası kesn olmasına karşın subayların eğilimi cezayı kendi kesmektir çok sever bizim komutanlarımız hakim rolu oynamayı.

"uzun dönem dememin gerekcesi acıktır kısa dönem insanlar askere daha geç ve daha bilinçli gittiği için ve ayrıca askeri mahkemede kendilerini savunurken teğmen rütbesi taktıkları için onlarla uğraşılırken daha dikkatli olurlar."
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...