Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Paradigm shift

GERGE

Öne çıkan mesajlar

paparnoz said:

İlk önce şunu belirteyim gerge genelde çizgin anarko-kapitalistti zaten anarşizm ile pek alakan olmadı.
Özel mülkiyet bakımından da savunduğun fikirler anarko-kapitalizm ile özdeşti.Ben anarko-kapitalizm'i liberalizmin
radikal bir versiyonu olarak görüyorum,kaldı ki özel mülkiyet
ile anarşizm çok zıt düşünceler,anarko-kapitalistlerde bu yüzden ortamlardan dışlanıyorlar haberin olsun.

Onun dışında kürt meselesi silahla çözülsün vs tarzı düşüncelerle anarko-kapitalist çizginden de uzaklaşıyorsun.
bu düşüncenin doğruluğunu veya yanlışlığını sorgulamıyorum
ama sistematiksel olarak anarko-kapitalist fikriyata ters bir durum.Vurguladığım noktada kendi toprağını sahiplenmek noktasında da anarko-kapitalizm de mülkiyetçi tutum olsa da mikro milliyetçiliğe yer yok.

Gel gelelim entel kesim niye kürt kimliğini öne çıkarıyor noktasına,bunun sebebi biraz da popülerite ekseni.
sosyalistler,komünistler ve anarşistler genelde bu ırksal kimliği reddetmeyi tercih ettikleri için ben pek ırksal muhabbete denk gelmedim demek ki cihangir taraflarında ahmet altan tipi liberal entellektüeller yaygın,o yüzden ortamdan uzak durman iyi olmuş,boş ver başka entellektüel ortam mı yok sana.

abi kusura bakmayın da neden kendinizi böyle fikirlere hapsediyorsunuz ve böyle acayip terimler uydurup kimlik yaratıyorsunuz veya yaratıyorlar sonra insanları başka konularda da ona hapsediyorlar?

şu senin yazdığını okuyunca sadece güldüm ben.
Sosyal ağlarda paylaş

ahmedinejad said:

abi kusura bakmayın da neden kendinizi böyle fikirlere hapsediyorsunuz ve böyle acayip terimler uydurup kimlik yaratıyorsunuz veya yaratıyorlar sonra insanları başka konularda da ona hapsediyorlar?

şu senin yazdığını okuyunca sadece güldüm ben.

farklı düşünce sistematikleri farklı bir bakış açısı doğurduğu ve insanın hayata bakış açısını yansıttığı için olabilir.Uyduruk kimlik dediğin olgular nedir ? Devrimler bu fikirler ekseninde şekilleniyor.Gökten zembille mi iniyor tüm düşünceler ? Milliyetçilik,demokrasi,eşitlik vs gibi ifadeler 300 yıl önce hayaldi,ütopyaydı.
200 yıl önce işçilerin insan yerine konulup adam gibi çalışma saatleri içerisinde çalışmaları,tatil yapmları vs hayaldi.
100 yıl önce sosyalizm gibi düşüncelerin bir rejim olarak uygulanması komik geliyordu.
90 yıl önce osmanlı'da monarşinin yıkılacağını söylesen,halifelik gibi islami bir kurumun kaldırılacağını söylesen öyle saçma şey mi olur diye düşünür,belki de üstüne gülerlerdi.

Gerçi bizim vatandaş değişmedi,-izm -mizm ne arkadaş ben ekmeğimi kazanmaya bakarım,bunlar saçma şeyler geyiği hala devam ediyor,halbu ki adamın yaşadığı sistem kapitalizm haberi yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:

turkiyede entellektuelim diye gezip entellektuel birikimden ve sorunalra rasyonel bi kafa yapisiyla yaklasmadan ezberden giden kitleyle ilk tanisman sanirim adsf

papagan gibidir bunalrin cogu, kendilerine "entel" demeleirnin sebebi bi birikimleri olamsidnan cok farklilasmaya, kendilerine hak etmedikelri bir etiketi koyarak toplumun uzerine cikma arzualrina baglidir zaten

this.

topicin sadece ilk sayfasini okuyup geldim. gerge'nin bahsettigi durumun ilk sebebi tamamen bu.

fikrin veya dusuncenin iceriginden cok marjinallik maskesi altinda gerceklerden kacmak ugruna bagzi fikirlere saplanip kalmak.

hep vardir boyle tipler, siyasi partilerde veya topluluklarda hatta universite ortamlarinda kesin olur. genelde sadece yerli siyaset ve emperyalizm temalali nutuklar cekip kendi fikri yerine x bi yazar/dusunurun fikirlerini kendi fikri gibi karsi tarafa empoze etmeye calisirlar. tezleri curutulmeye baslandiginda kesinlikle cok konusmaya baslayip sahip oldugu bilgi miktariyla savundugu gorusun dogru oldugunu iddaa eder ve burda realist davranmazlar genelde.

baska bi sekilde ozetliyecek olursam, lisede metala saran bi gencin direk sadece kendi dinledigi bi underground grupla(grubun basarili isler yapmis olup olmamasinin bi onemi olmaksizin) tarihte buyuk yer etmis gruplarla kiyaslayip daha iyi demesi gibi. onun dinledigi grubun hem underground olmasi hem de bilindik gruplardan iyi olmasi direkt kavramsal ego tatminine donusuyor. zaten burda objektiflik yitiyor genelde.

marjinallikten kaynakli egosal altyapili objektif olmayan bakis acisina sahip okumus kisiler de sik rastlanan bi durum. zaten ustteki bahsettigim senaryodan dolayi 214325 fraksiyon var hep sol tabanli gruplar arasinda.

boyle elemanlar hep olucaklar o yuzden kesinlikle disperse edip yola devam edilmeli cunku objektiflik yitirilmis tartisma bilgi coplugunden oteye gitmiyor.

o yuzden
Viktor said:

turkiyede entellektuelim diye gezip entellektuel birikimden ve sorunalra rasyonel bi kafa yapisiyla yaklasmadan ezberden giden kitleyle ilk tanisman sanirim adsf
Sosyal ağlarda paylaş

@paparnoz

benim demek istediğim, biri gelse "hacı ben anarko-kapital cart curtum beni dışlıyorlar bu yüzden" dese ben gülerim ya. "yok dostum sen bazen anarko-kapitalist bazen anarşiksin merak etme olur öyle" diyen adama daha çok gülerim.

böyle bir garip geliyor bana insanların bu kadar dar fikirlerle kendilerini kimliklendirmesi.

dışlanmak deyince de aklıma şu geldi fsdgdsg
http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/248273_10150203555491456_17900841455_7651024_8147524_n.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

benim konuda en takıldığım şeylerden biri bir insanın kendine anarişist demesi. umut sarıkaya sağolsun sdf

ikincisi ise

said:
Entellektüel çevrelerde Kürtçü olmamak ayıplanan ve dışlanmanıza neden olan bir şey sayılmaya başladı.

Bunu yapan insanların bazen solcu olması da ayrı bir enteresanlık katıyor olaya.
Sosyal ağlarda paylaş

Milliyet yanılsamasından çıkmadıgı sürece bireyler her zaman karsına cıkacak başka bir sınıf olacaktır.

Dünyanın en gereksiz aidiyet duygusunu erdemmiş gibi yıllarca emdiren hükümetinizde suç.

Gururla türküm yada kürtüm dendiği an delüzyonlar başlıyor.

Haydi iyi geceler.
Sosyal ağlarda paylaş

Aket-Atum said:

ya uluslararası pozisyonu geçtim, anlı-şanlı Türk milleti derlerdi, 30 yıldır teröristlerle başedemiyoruz.

Eskidenmiş o anlı şanlı Türkler, Çanakkaledir, Kurtuluş savaşıdır onlara lafım yok ama şu zamanda kimse çıkıp da biz Türkler şöyleyiz böyleyiz diye gerinmesin.

işte sokaktaki bir çok Türk insanının sürekli kendinden güçsüz gördüğü birine bir laf atma, sürekli bulaşma, sürekli kendi ahlak anlayışını empoze etmeye çalışma sebebi, şort giyen kadına tokat atmalar falan bence biraz da bunla alakalı. insanlarda kocaman bir ego boşluğu yaratıyor bu eğitim sistemi.
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE, senin ne anarşistliğin var ne de entelligin
yazdıgın maddelerde direk sallamasyon ergen karalamaları gii geldi bana.
bisiler uydurayim da farklı olayım cabası heralde.yoksa ele avuca gelir bi neden ya da fikrini goremiyorum bu konularda.araya serpistirilmiş cok fazla kullanılmayan terimlerle de bi yere kadar bi izlenim olusturursun insanlarda, onun haricinde aklı basında insan dalga gecer seninle.
bunların dısında zaten soyledigin sacma genellemeleri takien sordugun "bunlar niye oyle oldu?" sorusuda bosa cıkıyor.
oyle olan bisey yok.senin sacmalıgın yani.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...