Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

bedelli gelmis kos paticik

Masquerade

Öne çıkan mesajlar

O doğru dil Fistan

365*3 gün sigortalı olarak aktif olarak çalışman lazım yurtdışında toplam 6 sene içinde.

Ayrıca bir senenin 182 gününü Türkiyede geçirebilirsin. Başka türlü kaçış yok.

Ha yurtdışına çıkış yapıp yasadışı deniz yoluyla girebilirsiniz.

Eğer yanlış biliyorsam söyleyin çünkü senin söylediğin şeyi yapabilecek imkanım var. Boşu boşuna gitmeyelim
Sosyal ağlarda paylaş

topiğe hiç bakmadım, tartışılmıştır belki de,

türkiye'de şu an bedelli askerlik meselesine karşı çok büyük bir önyargı var, köşe yazarları felan döktürüp duruyor,
"parası olan oh ne ala gitsin paşa olsun o zaman" gibi yazılar okuyorum.

bobiler'dekiler de öfkelerini monteyle kusmuşlar:
http://www.bobiler.org/k.asp?id=4516
misal: http://www.bobiler.org/ooh_m225084n
"şafak defteri ! ! ! zenginimiz bedel verir askerimiz fakirdendir diyor susuyorum."

anlamadığım mevzu, biz ne zamandan beri orta çağ'da yaşıyoruz?
insanlar askere gitmek istemediği için yuhalanıyor, kötüleniyor, parası var diye aşağılanıyor felan.

hani şu abartılan zorunlu askerlik de bi bok olsa.
gittiğinde iki ihtimal var.
ya aylar boyunca hapishane hayatı çekeceksin,
ya da "üniversiteden yeni mezun olan mühendis X baskın yapan PKK'lılar tarafından öldürüldü" haberi olcaksın.

bu mudur yani bütün olay?

insanların bunu yapmak istememesini vatan sevgisizliği, lüks düşkünlüğü, onursuzluk vs olarak nitelendiriyorlar.
dediğim gibi ne zamandan beri orta çağ'da yaşamaya tekrar başladık?

artık kast sistemi kalktı. insanlar asker - işçi - yöneten sınıf diye ayrılmıyor.
demokrasinin getirdiği en önemli şey insanların benlik duygusuna sahip olması.

açıkçası ben, "senin" ego tatminin uğruna sayısal veriler arasına girmek istemiyorum.

"öl ya da öldür", insanlara öğretilen bu.
yaşama hiç bir saygısı olmayan, topraklarına sahip çıkmayan, milletini sevmeyen bir halka döndük, bu mudur yani "vatan sevgisi"?

4-6 yıllık üniversitelerden mezun olanlar yedek subay olarak veya kısa süreli askerlikten faydalanma imkanına sahip.
"üniversite okuyamayan fakirler neden uzun süreli askerlik yapmak zorunda" demiyor bu kişiler,
ama para mevzusu çıkınca "zenginler yan gel yat fakirler git öl yat mı olacak vıdı vıdı" diyerek QQ'lüyorlar.

abicim bilmemkaç tane er parasını verip askerde "bacağını kaybetmedi" diye "kahrolsun bedelli askerlik" diye yakınacağımıza, bu parayı ordu kullansın, araştırma geliştirmeye harcasın, ne biliyim f-22 alsın veya kendi f-22'sini üretsin. daha iyi keşif birimleri oluşturulsun.

birisi askere gidip hayatını kaybedince sana bana bir hayrı olmuyor ki bu işin...

askerlik işinde bu kadar çemkiren kişiler de gitsin asker olsun arkadaş. neden kendi işini seçtin madem askerliği bu kadar seviyordun?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...