Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ramazan ve Zam

saturn

Öne çıkan mesajlar

ya idealde öyle de uygulamada çok çok nadir tipler dışında herkes parasını faize yatırıyor memlekette. bu finans kurumları da farklı değil zaten pek.

hani bazıları der ya benim çapkınlığım dilde, icraatte bişi yok diye. o din elden gidiyor hede hödö diye bağıran yobazların çoğu dilde müslüman. fırsat buldu mu en büyük puştlukları yapıyor, 15 yaşında kıza da sulanıyor vs.
Sosyal ağlarda paylaş

sylvanas said:

saturn said:

Ramazan gelince neden müslüman kardeşlerimiz yiyecek malzemelerine zam koyarlar. Özellikjle ramazan gelince tüketimi artan malzemelerin fiyatı ucuzlayacağına aksine artar

welcome to the islam.

Tüketimi artan mala rağbet olduğundan fiyatının artması lazım. Öyle değil mi ?
Sosyal ağlarda paylaş

Benim bildiğim ticarette bir malı fazla alıyorsan fiyat düşer atıyorum tanesi 1 lira ise 110 tane alırsam 100 lira gibi. Ramazan ayında tüketimi artan malzeme de bırakın indirimi zam bile yapılmasa önceki aylardan daha çok kar yapılacağı bir gerçek. hem sürüm hem de müslüman kardeşlere bir katkı niyetine fiyat gene aynı kalsa olmaz mı? Bakın mal eskisinden daha ucuz olsun demiyorum. zam olmasın ve yapacağın zamı kutsal ay ramazandan sonra yap. Asıl vurgun neden ramazandadır
Sosyal ağlarda paylaş

Mighty_THoR said:

ahmedinejad said:

o değil de tüm esnafların dini bütün müslüman olduğunu nerden çıkardınız onu çok merak ettim.

işinize gelince memleketin %10 u müslüman, işinize gelince %99'u.

ben senin yerine utandım.

abi ben de senin yerine utanmıştım zamanında ödeşmiş olduk boşver.

@saturn bi ara bimdeki fiyatların ramazandan önceki ve sonraki fiyatlarını koyarsan konusuruz.

adamlar %50-100 zam yaptıysa tamam bu serefsizliktir, ama karı artırmak için az miktarda yapıldıysa bu her zaman her yerde yapılan bir şey.

bu memlekette domates fiyatları artsın diye kamyon kamyon domates çöpe döküldü zamanında.

bu arada islamın ilk döneminde medine'de böyle şeylere kesinlikle izin verilmezdi. hatta ayıplı mal satanlar pazardan dışlanırdı.

bunun dinle alakası yok, yavşaklıkla alakası var, ama tabi illa her şeyi dine yamamak lazım ki rahatlayalım forumca.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...