Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Şişmanlık ve askerlik: Bilgi başlığı

Mino

Öne çıkan mesajlar

Baggio said:

Bu kilo işleri hep +30 +50 falan diye geçiyor da bir tablosu var sanırım düz hesaptan ziyade, mantıksız zaten diğer türlü, sonuçta yüzdeye bağlı bir şey bir nevi.

Benim 1.78 boyla askerlik şubesinde uygunluk alma sınırım 102 kiloydu mesela, ötesinde hastaneye sevk etmem lazım demişti doktor bir tabloya bakıp.

ilk sayfalarda var mevzuat linki. yaklaşık +28e denk geliyor 30 düz hesap işte
Sosyal ağlarda paylaş

NolaxThensbane said:

1,78 boy
105kg

ne olur sizce?

178 boy 75 ust sınır, 61 alt sınır

A) 1. 20 yaşına girdiği halde boya göre ağırlığın, Boya Göre Standart Ağırlık Çizelgesindeki üst sınırdan 30 kg. (dahil) fazlalığı.

B ) 1. 20 yaşına girdiği halde boya göre ağırlığın,Boya Göre Standart Ağırlık Çizelgesindeki üst sınırdan 31-40 kg. (dahil) fazlalığı.

NOT: Bu fıkra subay ve astsubaylarda 1 yıllık istirahatsiz rejimden sonra; yükümlülerde en az bir defa ertesi yıla bırakma veya en az 1 yıl sevki geciktirme işleminden sonra uygulanır.

C) 33. Maddenin A, B ve D dilimlerindeki hastalık ve arızaların tedavi ve nekahat halleri.

D) 1. Boya Göre Standart Ağırlık Çizelgesindeki üst sınırdan 41 kg.(dahil) veya daha fazla olan şişmanlıklar.

A DİLİMİ ELVERİŞLİ B VE D DİLİMLERİ ELVERİŞSİZ.

sonuc olarak 106 kilo olursan B'den 1 yıl uzatma alırsın.
Sosyal ağlarda paylaş

eve geldim bir nefes aldım yaşadığım bu çok acayip günü anlatayım.

sabah baya erken gittim şubeye. saat 12'ye kadar şubedeki işlemler bitmedi. önce bilgisayar kitlendi. sonra imza atması gereken astsubay kayıplara karıştı. zaten memurların başı da baya kalabalık. asker mantığı çok acayip cidden ya. verdiğim 10 tane fotoğrafın her birinin arkasına isim soyisim yazdırıp onları tek tek mühürletmek çok acayip bir şey. allahtan eskisi gibi memleketindeki şubeye faks atmak sonra cevap beklemek falan kalmamış.

şubenin kantininde su satılmıyor sdfsd. kantar elektronik. üstüne çıkıyorsun boyunu kilonu kendisi ölçüyor.

her neyse işleri hallettim beni beytepe asker hastanesine sevk ettiler. askerlik şubesi cebeci'nin tepesinde, beytepe asker hastanesi yaklaşık 40km uzakta. baktım internetten 191 nolu otobüs gidiyormuş güven parktan. o da bir buçuk saatte bir. öyle efsane bir yerde hastane.

neyse gittim güvenpark'a otobüs bekliyorum. 12.20'de gittim oraya 12.30 da sefer var gözüküyor sitede. saat 13.30 oldu ha geldi ha gelecek gelmedi otobüs. artık durak olarak isyan ettik ben sövmeye hareket şefliğine gittim, adam bana "12.30 otobüsü yok ki birader sefer 14.30'da dedi. ondan önceki sefer de 11'de. benim şarteller attı.

hastaneyi aradım; "emredin komtanımmm!" diyen bi eleman açtı telefonu. dedim dur komutan değilim ben. heyet sadece bugün ve salı günü varmış. bana pazartesine kadar lazım belge. otobüsü beklesem imkansız yetişemem. tekrar aradım, dedim ben taksiyle geliyorum yetilebilir miyim, oradaki asker birileriyle görüştü, gel buyur biz oyalarız sağlık kurulunu dedi. helal olsun dedim içimden.

50 lira fişekledim taksiye. giderken de egoyu aradım. yetkili birilerini buldum baya bağırdım. 3 buçuk saat otobüs gitmeyen güzergah mı olur mk. adam ileticem falan dedi özür diledi. neyse gittim hastaneye. baktım bomboş hastane. allah'ın dağında etrafında hiç bir şey yok nerdeyse. asker bile yok hastanede. poliklinikte 1 tane doktor var. o da dahiliyeci değil.

adam çat beni etimesgut asker hastanesine sevk etti. ölür müsün öldürür müsün. zaten zar zor gelmişim oraya, oradan etimesgut'a gitmeme imkan yok. zaten o hastaneden şehre dönebilmek bile şans eseri çünkü otobüs seferi bile yok nerdeyse. hastanede benim gibi bekleyen 2-3 eleman vardı. onlarla konuştuk biraz. onları da etimesgut'a yollamışlar. allahtan birinin arabası vardı. doluştuk beraber gittik. inanılmaz bir şans oldu benim için.

etimesgut tam bir asker kasabası. havacılar karacılara trip atıyor diğeri pandik atıyor öyle bir ortam. baya bir koşturdum, o evrakı onaylat, kurulun kapısında kayıt ol. "beyaz kağıt" al. git onu dahiliyiye götür. koştura koştura 2 kilo verdim zaten. dahiliye'de bir daha tarttılar 128 çıktım.

saat 5'e geliyordu tek ben kalmıştım, hemşire yarına kalsın bu da dedi doktora. o an hemşireye çok kötü şeyler yapasım geldi. doktor "yok gel senin işi de halledelim" dedi. tahlil falan yaparlar diye kahvaltı dışında hiç bir şey yememiştim. askeriyede zaten su bulmak baya zor. hayatımın en uzun günlerinden biri oldu.

beni önce beytepe'ye yollayan oradan etimesgut'a sevk eden sisteme saygılarımı sunuyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

goldbären said:

ben de o güzle baktığımdan zayıflayıp gittim de

ulan bomba sayıyorum ayağına pisi pisine ölmek de var

ayrıca red sen de pek parlak durumda değilsin bildiğim kadarıyla

şişkolarla dalga geçen uzun dönem KıRal DeVrE :D 91/4 tertip gitme de ehehe

ahahaha valla uzun dönem askerliği şişkoluğa tercih ederim çok net

askerlikte hayatından giden 15 ay

şişkolukta ise bir ömür.
Sosyal ağlarda paylaş

goldbären said:

ben de o güzle baktığımdan zayıflayıp gittim de

ulan bomba sayıyorum ayağına pisi pisine ölmek de var

ayrıca red sen de pek parlak durumda değilsin bildiğim kadarıyla

şişkolarla dalga geçen uzun dönem KıRal DeVrE :D 91/4 tertip gitme de ehehe

ben işi garantiliyem 5kg verem olmadı general varmış tanıdık onu araya sokacam. (millet gitmemek için biz gitmek için adam buluyoruz açık mert kararlı )
Sosyal ağlarda paylaş

tunceli 4. komando tugaylığında yaptım askerliğimi
1 ay önce bitti askerliğim.
gerçekten önceden askerlikten kaçabildiğimce kaçmayı bende isterdim. hatta 26 yaşımda yaptım askerliğimi. ama askerliğimi yapıp geldikten sonra tekrar gitmek istedim. yani şu an çağırsalar tekrar giderim.
belki kızacaksınız ama çok garip geliyo şu anda bana sizin askerliğe karşı verdiğiniz tepkiler.
obezite hastalığınız yoksa zorla kilo almanız çok sakıncalı değil mi? var çünkü öyle insanlar
Sosyal ağlarda paylaş

ahmedinejad said:

abi ilk şubedeki doktora desen aslında yollar seni askere. beni daha önceki tecilde hastaneye yollayacaktı. dedim ben zaten öğrenciyim yollama beni. askere uygundur mühürü bastı yolladı.

heyete falan gidince iş çetrefil hale geliyor. o ilk doktora biraz yalvar herif vursun mührü.

direkt hastaneye yolladı sube beni oradaki göz doktoru dahiliyeye sevk etti orada daha demeye başladım zaten heyette agzımı bile açamadım (yandaki asker agzıma sıcardı valla)
Sosyal ağlarda paylaş

CthuLhu said:

Mino said:

O zaman benimki de öyle olacak muhtemelen.
gittin mi sen naaptın?

Gidemedim ev işleriyle uğraşmaktan (genel elektrik pano tesisatı değişti, yan apartmanı müteahhit almış yıktı orayı bizim duvar kaldı açıkta vs. ), pazartesi gideceğim ama...

Ekim sonu yine konserler silsilesi başlayacak, evin 2. kat boyası kalacak şekilde bırakmam lazım en kötü. Haftaya çıkarırım aradan o yüzden.

+43 üm şu an, bakalım nolacak.
Sosyal ağlarda paylaş

Askerlik kararı aldırmaya giderken 6-7 kilo fazlanız olsun. Askerlik şubesinde ve hastanede "nolur beni gönderin gomtanım valla zayıflayacam yapmak istiyorum" diye ikna edip, askerlik kararından sonra hayvanlar gibi daha da yiyin üstüne. Acemi birliğinde kayıt muayenesinde bakarlar, kilodan sevk verirler. Sevk ettikleri hastanede de doktora ağlarsınız "nefesim daralıyor kaldıramıyorum sporu" falan diye, rejim + hava değişimi. Bir kere askerlik kararı verildiği için "seneye gel" de olmaz o saatten sonra, en fazla bir hava değişimi daha verir, çözülmeyince çürüğe ayırırlar.

Alın mis gibi loophole size, ben yapabiliyordum öyle öğrendim :p Sonra da içimden gelmedi, bitirdim geldim.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...