Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yetkin Mühendislik başlıyormuş

roket adam

Öne çıkan mesajlar

ya çok uzun yazıo burda da, ne bu olay :).

bide şimdiye kadar neredeyse hiçkimse bana diplomamı sormadı,gerçi cv de yazıyor ( yurt dışı ). Working experience forever :p.
Bide bizimkiler zaten avrupada çalışabiliyorlar mühendis olarak? ( yani bir sürü giden adam var tanıdığım ).

Tek olay şu ama, bizde project manager olmak kolay. Ama avrupada herhangi bir işte pm olmak için onun sertifikasını almak lazımmış
Sosyal ağlarda paylaş

said:
"İTÜ mezunu öğrenciler Harvard, MIT, Princeton Üniversitesi mezunu öğrenci hangi sınava girecekse, onlar da aynı sınava girecek"

Ben oynamıyorum ama yaaa:'(

O diil de şimdi şu olayı o kadar kurcalayıp durdular ki çorbaya döndü. Şimdi de topu İTÜ kapmış. Bu olay önceki yetkin mühendislik olayı gibi standart mühendislerin imza yetkisini kaldırma bıdısı mı, yoksa yurt dışı projeler için akreditasyon olayı mı? Bi dağdaki mühendisin imzasıyla itülü mühendisinki bir mi demiş, bi yurtdışı projeler bıdıbıdı akreditasyon demiş. Neye yarıycak şimdi bu olay, getirileri götürüleri ne?
Sosyal ağlarda paylaş

ShadowFury said:

said:
"İTÜ mezunu öğrenciler Harvard, MIT, Princeton Üniversitesi mezunu öğrenci hangi sınava girecekse, onlar da aynı sınava girecek"

Ben oynamıyorum ama yaaa:'(

O diil de şimdi şu olayı o kadar kurcalayıp durdular ki çorbaya döndü. Şimdi de topu İTÜ kapmış. Bu olay önceki yetkin mühendislik olayı gibi standart mühendislerin imza yetkisini kaldırma bıdısı mı, yoksa yurt dışı projeler için akreditasyon olayı mı? Bi dağdaki mühendisin imzasıyla itülü mühendisinki bir mi demiş, bi yurtdışı projeler bıdıbıdı akreditasyon demiş. Neye yarıycak şimdi bu olay, getirileri götürüleri ne?

sorun su
yasalar yane turkiyedeki deil dunyadaki yasalar diyo ki verilen haklar geri alinamaz
bu durumda kimse sana gelip sen yetkin muhendis degilsin imza yetkini geri aldim diyemez
ben mezun olurken konusulan bisiydi bu
ama cikmamisti yasa
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

ya çok uzun yazıo burda da, ne bu olay :).

bide şimdiye kadar neredeyse hiçkimse bana diplomamı sormadı,gerçi cv de yazıyor ( yurt dışı ). Working experience forever :p.
Bide bizimkiler zaten avrupada çalışabiliyorlar mühendis olarak? ( yani bir sürü giden adam var tanıdığım ).

Tek olay şu ama, bizde project manager olmak kolay. Ama avrupada herhangi bir işte pm olmak için onun sertifikasını almak lazımmış

o tamamen ayrı bişi abi. pm'lik olayı ile bunun hiç bi alakası yok.

bu sadece şuları gösterir;
itü yl ve doktora öğreci sayısını arttırmaya kasıyor.
eit ve pe sınavlarını tr'de itü yapıcak

hepsi bu. yetkinlik ayrı bişi.
Sosyal ağlarda paylaş

Eğer amaç standart mühendislerin imza yetkisini kaldırıp mühendisliği ucuzlatmaksa onu bi şekilde kılıfına uydururlar zaten. Standart mühendisin yine imza yetkisi olur ama rapora yetkin mühendis imzası da lazım gibisinden bişey çıkarırlar standart mühendisin imzasının bi anlamı kalmaz filan.

Ama sorduğum soru bu diil işte. Açıklamada kıvırıp kıvırıp durmuş, net olarak bişey söylediği yok.

Sadece itü öğrencileri alınıcak dediğine göre akreditasyon bıdısıyla sınırlı kalması lazım, yoksa türkiyede 150 tane üniversite var, buralardan çıkan mühendislere büyük haksızlık olur. O kadar adamı boşuna okuyomuş saymakla, diplomalarını yakmakla aynı şey neredeye.

Ama işte sırf akreditasyondan bahsetmemiş bu üniversiteler çok tırt, buralardan çıkan mühendislerin imzasıyla itülü mühendisinki bir olmasın filan demiş. Bu işi önceki yetkin mühendislik tasarısına filan bağlarlarsa bayağı kötü olur.
Ama akreditasyon filan güzel bişey, o kısmını destekliyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

abet'e şikayette bulunulursa, yalnızca itülülere sınav yapılacağından dolayı abet yetkisini geri alır itü'nün. türkiye'de sınav yapma yetkisini itü alıyor; öğrenci seçme hakkı yok.

zaten geçen sene itü'ye abet akreditasyonu verilmesi düşünülmüyordu falan, sonradan bayağı düşünüp uzattılardı.
Sosyal ağlarda paylaş

nerenizle okuyorsunuz pek anlamıyorum asdasdas

"Sınava, şimdilik sadece İTÜ öğrencileri alınacak. Bu önemli bir ayrıcalık yaratacak. Türk mühendisler için artık Amerika'da ve dünyada çok önemli projelerde iş bulmak gibi bir sorun olmayacak. Türkiye'deki tüm üniversitelere sınavı açmak istediğimizi ABD'ye bildirdik. Onlar da öğrencisinin bu sınava girmesini isteyen üniversitelerin öncelikli olarak merkeze akredite olup denetlenmeyi kabul etmesi gerektiğini bildirdi. Üniversiteler, denetlenmeyi kabul etse de sınav merkezi yine İTÜ olacak.

bunun yanı sıra yine okuduğunu anlamayanlar için özetlersek

adam demiş ki bu ünvanı alanlar yurt dışında abd vs imza yetkisine sahip olacak. türkiye için yasal bi zorunluluk yok yine eskisi gibi gider ama firmaların zaman içinde bu mühendisleri tercih edeceğini düşündüğünü açıklamış.
Sosyal ağlarda paylaş

Geçen bir danışmanlık şirketinin kişiawl gelişim ile ilgili eğitime katıldım(şirket gönderdi) konuşmacı bir araştırmadan bahsetti kısaca anlatıyorum:

Harvard'ta burslu okuyanların iş hayatındaki başarısını görmek için 20 yıllık bir araştırma yapılıyor ve belirli sayısa kişi mezuniyetten sonraki kariyerleri takip ediliyor. Sonuçta dünyanın en iyi üniversitelerinden biri. Böyle düşününce en az %90 ının çok iyi şirketlerde çok iyi paralar kazanmasını bekliyor insan. Ancak %4o nın iş hayatında başarısız olduğu gözlemlenmiş. Yani sonuç şu; ister itü bitir ister odtü bunlar seni işe girerken bir adım öne taşıyor ama sonrası sana kalmış ya yüksek maaşla başlayıp yerinde sekersin yada hangi üniversite olduğu mühim değil kısa zamanda başarını göstererek yönetici olabilirsin. Odtü mezunu olupta kovulanlarda biliyorum. KEndini geliştirmek çok önemli ha bir de advanced yada upper intermediate ingilizce şart.
Sosyal ağlarda paylaş

professional engineering ayrı bi olay.

iş hayatında başarı değil bunun amacı. tr'de öyle görülecek çünkü biz salak ezik insanlarız genelde.

pe dediğin mesleğinde başarılı adam demektir. bu sınavlarda ahlaki sorular vs de yer alır ki bunlara uymanı da isterler.

bunu verirsen amerika'da liability kapsamında tutulursun, yaptığın, imzaladığın işin yükümlülüğü üstündedir yani.

türkiye için fazla ütopik kavramlar bunlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Yurtdışında da böyle bir zorunluluk olmaz.En azından avrupada.Adamlar seni akredite ediyorlar,üniversitesine uyumluluk diploma eki vs veriyorlar.Bologna sürecini atlatırsan tamam zaten.Bologna süreci varken avrupada belgeye filan gerek yok,okuduğunuz okul buna uygun olsun yeter.Bi de müdekten akredite filan olması lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...