Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Diyarbakır`da 12 şehit

Masquerade

Öne çıkan mesajlar

bunlar zannediyolarki 13 kişiyi öldürdük üstüne özerkliğide unofficial ilan ettik ooh tamamdır bizden iyisi yok. ulan bir gazlanamadı artık şu tsk bir gazlanamadı. askeri politika dışına iten mantığınıza sokturtmayın artık diyerek genel kurmay başkanı bir ortaya çıkamadı lan yeter artık be yeter.
Sosyal ağlarda paylaş

haklı kılmaz tabi ki. ama empati yapılması için o örnekler veriliyor. yoksa Kürşad ve 40 yiğidinin çin ülkesinde bölücülük yapması diye mevzu bile açılır o kadar ayrıntılı düşünürsek.

sadece o insanların kürtçe konuşmaları, sanat icra etmeleri türklerin veya devletin lütfuyla değil, doğal hakları olduğundandır. bunu bir anlasak, en basiti bunu bir anlasak.

şu protestoyu yapan adamla kandildeki murat karayılan aynı amaca hizmet etti dün ve bugün. ikisi de bu ülkeyi biraz daha böldü.
Sosyal ağlarda paylaş

AtlaraFisildayan said:

wolfsoul almancımısınn

Hayır değilim. Sadece sana cevap yazmak pek içimden gelmiyor. Gereksiz kavgadan öteye gitmeyeceği belli senle konuşmanın ondan.

@thedude

Benim bu tür partiler ile muhattap olmamalıyız dememin nedeni fikirlerinden öte o fikirlerinin kendilerine ait olamamsı. Daha doğrusu başkalarının ağzı ile konuşmaları. Başta PKK ve diğerleri. Bu yüzden mantığı yok bu adamlar ile anlaşmanın.
Kuklalar ile masaya otursan ne olur oturmasan ne olur.
Sosyal ağlarda paylaş

13 askerin ölmesinin sebebini 80 dönemini tanımlayan buhranlarla açıklamak bitsin artık, 31 milletvekilini 32 yapamadı diye konuştuğu dil yüzünden bok yedirildiği zaman verdiği tepkiyi veriyorsa ne anladım ben o işten. Can sıkıldığı zaman zırlayan çocuk gibi hoşlarına gitmeyen birşey olduğunda adam öldürüyorlar resmen.

Empati dediğin mağdur olanla kurulur, her mağdur olduğunda türlü çirkefliklerle skor eşitlemeye koşan bir adamla empati kuracağı varsa da kurmaz insan.
Sosyal ağlarda paylaş

Bizde onların yaptığı gibi yapmalıyız bence. Gönderelim Kandil Dağ'ına doğru 200 tane bordo bereliyi. Sürekli taciz edip , kaçsınlar. Rahat duramasınlar orda. Adamları inlerinden çıkartalım.

Dikkat edin , gidip temizlesinler demiyorum. Korkutsunlar çapulcuları. Tek tek kendilerine doğru çekip , öldürsünler. Hiç kimse öldüremeseler bile , ordaki çapulcular fazla dayanamaz , kendi içlerinde dağılmaya başlarlar. Korkuyu hissetmeleri lazım. Biz 30 yıldır bunu başaramadık malesef. Adamlar orda evlerinde oturur gibi rahat rahat takılıyorlar.

Öyle uçakla gidip , 300m yüksekten bomba sallamayla solucan öldürülmez. Düzensiz orduya karşı , düzensiz savaş tekniği yapacaksın. Dünyanın süper gücü ABD örneği var karşımızda. Adamlar yıllardır Afganistan ile uğraşıyorlar ve gıdım ilerleme sağlayamadılar.

Bu arada bu olayın kürt-türk çatışması ile alakası yok arkadaşlar. Kürdüde , Türküde yıllardır çekiyor bu illeti. PKK denen örgüt , Kürt Halkı için savaşan gerilla felan değil. Bu PKK pisliği 30.000 kişiyi öldürdü diyoruz ya. Bunun 20.000 'i Kürt asıllılar. Hangi örgüt yapmıştır bunu ? Bknz IRA . Ne zaman İrlandalı birini öldürmüş ?

PKK , Türkiye Cumhuriyetinin gelişmesini engellemek için , Komşu ülkeler ve Osmanlı Tokatını hala beyaz popolarında hisseden Fransa gibi fıkralara konu olan komik ülkelerin desteklediği bir ÇETE'dir.

Bu PKK denen otçu takımı , kendi madem Kürt İdolojisini savunuyor, neden 3 aylık Kürt bebeği öldürüyor ? Kimse o nedenle sapkın bir düşünce içine girmesin. Öyle sempati mempati duydum gibi laflar dönmüş. Onlara tek söylenecek şey. İnşallah seninde abin , kardeşin , anan yada baban. Birisi bu şekilde ölürde. Sende bana gelip Sempati duyuyorum dersin.
Sosyal ağlarda paylaş

janis'in dediği zaten osman pamukoğlunun fikri. heparla bol bol dalga geçtik ancak adamın askeri tecrübesi ve bilgisi bu konuda yönetir diyorum. bahsettiği 10-20 kişilik sürekli dağda gezen gerilla grubu asker timleri kurmaktı. bizim bu kadar zaiyat vermemizin sebebi sabit karakollar, belli rotalardan dolaşan bir ordu olmamız.gerillayla gerilla gibi çatışmak gerekiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

"Başbakan Erdoğan'a sunulan rapordan" said:

bu dedikoduların gazını almak için sızdırılmış da bakalım bi.

TİMLER 4 GÜNDÜR ARAZİDEYDİ: PKK'nın Diyarbakır'da 9 Temmuz'da 2'si asker 3 kişiyi kaçırması sonrasında Jandarma'ya bağlı 12 tim arazi tarama çalışmalarına başladı. 10 Temmuz günü araziye çıkan timlere ek olarak, 12 Temmuz'da Hazro İlçe Jandarma Komutanlığı'na yapılan saldırısı sonrasında 4 tim daha araziye çıkarıldı.

2 GÜNÜ UYKUSUZ GEÇİRDİLER: 13 Temmuz öncesinde yapılan toplantıda bölge komutanı Üsteğmen Mehmet Emin Karagöz komutasındaki 1. Bölük ve Üsteğmen Necmeddin Erdoğan komutasındaki 2. Bölük birleştirildi. Askerlerin 2 gündür uykusuz oldukları ve hatta kısa dinlenme anlarında bile bazı askerlerin uyuduğu belirtildi. Bunun üzerine arazideki timler 2. bölük ortaya alınarak dinlenmeye çekildi.

TERMAL KAMERALAR ISI ALDI: 14 Temmuz gecesi saat 01:00'da Reşan Deresini tarayan Termal Kameralar ısı tespiti yaptı. Yorgun olan askerlere hava aydınlanmadan çök emri verildi gece 2 tim nöbet tuttu. 1. Bölük'teki 58 kişi, 2. Bölükteki 37 kişi ile birlikte toplam 100 dolayında asker alandaydı.

PKK TELSİZİ "BU ASKER YORGUN": 14 Temmuz Perşembe günü öğleden sonra saat 14:00'de teröristlerden telsiz kesmesi duyumu geldi ve PKK militanlarının konuşmalarında "Bu asker yorgun, neden vurmuyorsunuz ?" dediği belirtildi. Alınan bu anons üzerine alarm durumuna geçildi. Saat 14:20'de yapılan " Dikkat bölgede telsiz kestirmesi var" uyarısından 20 dakika sonra 14:40'ta çatışma başladı.

EL BOMBASI VE ROKETLE SALDIRI: PKK ilk ateşi uzun namlulu silahlarla geldi. Bu arada teröristler jandarma timine 50 metreye kadar yaklaştı ve arka arkaya el bombaları attı. Daha sonra da roketatar saldırısı başladı.

İNSAN BOYU OTLAR TUTUŞTU: El bombası ve roketatarlı saldırı sonrasında insan boyuna ulaşan kuru otlar tutuştu. Asker geri çekilmeye çalıştı. Yangın büyüyünce 65-70 asker dar bir alana sıkışıp kaldı.

YARALILAR YANDI: Yangın alanından kurtulmaya çalışan askerlerin mevzide bıraktığı mühimmat patladı. Askerlerin büyük çoğunluğunda kurşun yaraları tespit edildi. Ancak yaralılar mevzilerden çekilemediği için ölümlerin çoğu yanarak meydana geldi.

TUĞ. KARAOSMANOĞLU'NUN BİLGİSİNE BAŞVURULACAK: Jandarma timlerinin saat 14:20'de PKK telsiz konuşmalarını tespit etmesi ile birlikte Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ünal Karaosmanoğlu saat 14:30'da haberdar edildi. Yardım çağrısına karşın helikopterlerin bölgeye ulaşmasının saat 16:00'yı bulduğu belirtildi. Jandarma Genel Komutanlığı'nın 3 kişinin kaçırılması ile başlayan operasyonlarda yöntem hatası olup olmadığını tespit için inceleme başlattığı belirtildi. Bu çerçevede de Bölge Komutanı Tuğgeneral Ünal Karaosmanoğlu'nun bilgisine başvurulacağı ifade edildi.

Rus bombası mı?
Silvan Cumhuriyet Savcısı Bedir Koca, 13 askerin şehit olduğu bölgede dün alınan güvenlik önlemlerinin ardından incelemelerde bulundu. Savcı Koca, yaptığı açıklamada saldırının nasıl gerçekleştiği, yangının çıkış nedeni başta olmak üzere inceleme gerçekleştirdiğini belirtti ancak detaylarla ilgili açıklama yapmadı. Çatışma bölgesindeki yangına PKK'lıların kullandığı ve parça tesirinden çok yakma gücü yüksek ve alev çıkaran olan Rus yapımı bombaların neden olduğu iddia edildi. Öte yandan Kobra tipi helikopterler teröristlerin bulunduğu alanları yoğun ateş altına alıp bombaladı. Ateş altına alınan bölgelerden yükselen dumanlar yakın köylerden net bir şekilde görüldü.
Sosyal ağlarda paylaş

habervaktim said:

Bölgede bir metreyi aşan kurumuş otlar bulunduğu, sıcaklığın 43 derecenin üzerinde olduğu, bu sıcakta çelik yelekli askerlerin metabolizmalarının yavaşladığı ve 'ölsek de kurtulsak' psikolojisine girdikleri de ileri sürülüyor.

meğersem bizim askerler ölmek istemiş ya. hay allah.
Sosyal ağlarda paylaş

janis said:

Bizde onların yaptığı gibi yapmalıyız bence. Gönderelim Kandil Dağ'ına doğru 200 tane bordo bereliyi. Sürekli taciz edip , kaçsınlar. Rahat duramasınlar orda. Adamları inlerinden çıkartalım.

Dikkat edin , gidip temizlesinler demiyorum. Korkutsunlar çapulcuları. Tek tek kendilerine doğru çekip , öldürsünler. Hiç kimse öldüremeseler bile , ordaki çapulcular fazla dayanamaz , kendi içlerinde dağılmaya başlarlar. Korkuyu hissetmeleri lazım. Biz 30 yıldır bunu başaramadık malesef. Adamlar orda evlerinde oturur gibi rahat rahat takılıyorlar.

Öyle uçakla gidip , 300m yüksekten bomba sallamayla solucan öldürülmez. Düzensiz orduya karşı , düzensiz savaş tekniği yapacaksın. Dünyanın süper gücü ABD örneği var karşımızda. Adamlar yıllardır Afganistan ile uğraşıyorlar ve gıdım ilerleme sağlayamadılar.

Bu arada bu olayın kürt-türk çatışması ile alakası yok arkadaşlar. Kürdüde , Türküde yıllardır çekiyor bu illeti. PKK denen örgüt , Kürt Halkı için savaşan gerilla felan değil. Bu PKK pisliği 30.000 kişiyi öldürdü diyoruz ya. Bunun 20.000 'i Kürt asıllılar. Hangi örgüt yapmıştır bunu ? Bknz IRA . Ne zaman İrlandalı birini öldürmüş ?

PKK , Türkiye Cumhuriyetinin gelişmesini engellemek için , Komşu ülkeler ve Osmanlı Tokatını hala beyaz popolarında hisseden Fransa gibi fıkralara konu olan komik ülkelerin desteklediği bir ÇETE'dir.

Bu PKK denen otçu takımı , kendi madem Kürt İdolojisini savunuyor, neden 3 aylık Kürt bebeği öldürüyor ? Kimse o nedenle sapkın bir düşünce içine girmesin. Öyle sempati mempati duydum gibi laflar dönmüş. Onlara tek söylenecek şey. İnşallah seninde abin , kardeşin , anan yada baban. Birisi bu şekilde ölürde. Sende bana gelip Sempati duyuyorum dersin.

kandil dağını 200 kişiyle temizlemek falan olacak işler değil. bi kere çok büüyk bi alan, ayrıca öyle pis bi ortam ki 20-30 metre yakınında terörist olsa göremeyebilirsin bile. o seviyede eğitimli 200 askeri körü körüne yollayamazsın oraya. 1 tanesi ölse 10 tane 100 tane pkklı öldürmüş olsan bile zarardasın her türlü. illa bişey yapacaksan yer belirlersin önce. sonra indirirsin adamlarını gecenin bi körü, temizlersin çıkarsın hızlı bir şekilde, kimse ne olup bittiğini anlayamadan. böyle bir operasyonu da hiç bir ordu yukarıdan izin almadan tek başına yapamaz.

diğer söylediklerinde haklısın. pkk terör örgütü değildir diyebilen adamlar var. hatta aynı adam utanmadan halk pkkyı destekliyor diyor bi de. bakmadım ama şu topicte mesajı yoktur tahminimce. yüzü yok çünkü yazmaya.
Sosyal ağlarda paylaş

gezenali said:

thedude said:

Efendiler. Bakın gayet Ankara'dan doğusunu görmemiş, üniversiteyi özel okulda okumuş, anne tarafı Arnavutluk göçmeni, baba tarafı Selanik - Konya karışımı olan biriyim. Hani bu ön bilgi önemli. Yazdıklarımı o gözle değerlendirin.

Bunları dedikten sonra diğer yazdıklarının en ufak önemi olmadığını düşünüyorum.
Sen tanımadığın, gitmediğin, görmediğin yerler hakkında nasıl yorum yapabilirsin, pardon, ne yorumu, nasıl ahkam kesebilirsin?

Tipik hastalığımız...Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olma hastalığı.

Devletin hataları zaten biliniyor ama bu hatalar o bölge ile sınırlı değil ki. Bence zaten en büyük hata İslamiyet'i b u ülke insanlarının beyinlerinden söküp almamak olmuş. Ne İslam'ı? Bu milletin her türlü iflahını kesen, anasını belleyen bu İslam. Ve bu noktalara gelinmesinde en büyük sorumluluk devletin. Bütün kötülüklerin anası bu din.

Ne imkansızlığı?Karadeniz'de, Toros Dağları'nda yaşayan halk çok mu imkan sahibi, çok mu hizmet götürmüş devlet oraya? Onlar neden ihanet etmiyorlar bu ülkeye?

Ya da doğu-güneydoğuda ki aşiretlerin, şıhların kucağına devlet mi oturtmuş adamları? Her türlü ahlaksızlık, her türlü din adına yapılan cehalet örneği, her türlü ihaneti yapacak olan adamlar bir de bu ülkeden toprak koparacak.

Ben aynen diyorum, NAH VERİRİZ DOĞUYU-GÜNEYDOĞUYU.

Ah Gezenali, vah Gezenali. Ben o satırları sen sırf bunları deme diye yazdım. Ora hakkında bilgi sahibim olmadığı da tamamen senin hayalgücün. Okuyorum, araştırıyorum. Babam o civarda çalışıyor. O civarda yaşayan tanıdıklarım var. Yani sabah uyanıp brunch'ını yapıp Taraf okuyan, sonrasında da bi karamel makiyato çakan bir Beyaz Türk değilim.

Din konusunda dediklerine katılıyorum. Ancak çok farklı konular bunlar. Bu topik bu konunun tartışılacağı yer değil.

Ve geldik bir diğer klişemize. "Arnavutlar niye ayaklanmıyor, Lazlar niye ayaklanmıyor?".. Buna satırlarca, paragraflarca cevap yazabilirim. Ama biraz basite indirgeyim. "Diyarbakır Cezaevi". Bir araştır bu yeri. En kötü Ekşisözlük'e yaz. Kürt halkı 1938 Dersim'den beri, sürekli baskı görmüş, kendi dilleri konuşturulmamış, sırf Kürt olduğu için işkence görmüş, köyleri yakılmış bir halk. İnsanoğlunun doğasında da kendini savunma var. Diyorum bak, bir yarı Arnavut olarak hiç baskı görmedim hayatım boyunca. Ama gerek askeriye, gerek hükümet, gerekse mahalle baskısı. Kürtler her türlü baskıyı gördü.

Sen istediğin kadar devam et caps açık NAH VERİRİİİİİZ demeye. Bu üslup, gerginliği tırmandırıyor sadece. Kaç yaşındasın bilemiyorum. Askerlik çağındaysan senin, daha büyüksen kardeşinin, akrabanın, arkadaşının bu sebepten öldüğünü görürsen bil ki büyük sebeplerinden biri bu üslup olacak.
Sosyal ağlarda paylaş

thedude said:

Ve geldik bir diğer klişemize. "Arnavutlar niye ayaklanmıyor, Lazlar niye ayaklanmıyor?".. Buna satırlarca, paragraflarca cevap yazabilirim. Ama biraz basite indirgeyim. "Diyarbakır Cezaevi". Bir araştır bu yeri. En kötü Ekşisözlük'e yaz. Kürt halkı 1938 Dersim'den beri, sürekli baskı görmüş, kendi dilleri konuşturulmamış, sırf Kürt olduğu için işkence görmüş, köyleri yakılmış bir halk. İnsanoğlunun doğasında da kendini savunma var. Diyorum bak, bir yarı Arnavut olarak hiç baskı görmedim hayatım boyunca. Ama gerek askeriye, gerek hükümet, gerekse mahalle baskısı. Kürtler her türlü baskıyı gördü.

Durup dururken mi gördüler sanki? Şükretsinler Türkler'e denk geldiler, başka bir millet olsa kökünü kuruturdu biz hala yavşmaya çalışıyoruz

Dersim dediğin adı üzerinde ayaklanma değil mi? Devlet devletse ayaklananı indirecek.

Dersim dediğin yerde Osmanlı zamanı otorite yok, Cumhuriyet kurulunca bu adamların işine gelmiyor tabi bir otorite altına girmek , ayaklanıyorlar. Devlet de gerekeni yapıp beyinlerinde şimşekleri çaktırıyor.

Sümsük sümsük liberal laflar ile gelmeyin artık.
Sosyal ağlarda paylaş

dersimden beri neden öyle oldu acaba? Lan adamlar isyan etmiş, bölmek istemişler ülkeyi. Tabi baskı görecekler, devlet bazında düşünürsek az bile yaptılar, köklerini kurutmaları lazımdı, tüm isyancıların başı ezilmeliydi. İnsani açıdan bakınca öyle değil tabi ama sen isyan çıkartırsan, sonuçlarına katlanacaksın. İsyanı zaten haksız buluyorum hani

ya PKK'yı BDP'yi DTK'yı falan savunmak için ne içtiyseniz verin biz de içelim kardeşim. Bağımsızlık istemiyorlar, hiçbir ülkede verilmemesi gereken haklar istiyorlar. Oranlarsan Almanya'da yaşayan Türk sayısı da hemen hemen bu kadardır yüzde olarak. Resmi dillerde Türkçe var mı Almanya'da? PKK desen zaten amaçları bunlar da değil, uyuşturucu ticareti. Nasıl savunuyorsunuz abi bunları? ahaha
Sosyal ağlarda paylaş

Bütün bunların yanında bdp'nin dayattığı herhangi birşey kabul edilmediği anda katliam gerçekleştirmelerini meşru göstermek kadar ayıp başka bir olay olamaz herhalde. Her masum insanı öldürdüklerinde "ama onlar x yıl önce şöyle şartlarda yaşıyorlardı", "50 sene önce şöyleydi" deniyor. Adamlar 50 sene önce durumu öyle yapan adama tepki olarak yapmıyor ki katliamı. BDP'nin şımarıklıkları mecliste kabul görmediği için adam öldürüyorlar. Akıllı olan adamın destek vereceği şey mi bu?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...