Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

3D Printer

Sereglin

Öne çıkan mesajlar

Kullandığın printerın yazılımını falan bilmiyorum ama başlamadan önce ön ısıtma (nozzle tarafına), tablaya ön ısıtma (hardware'de yoksa olmaz ama), biraz bol yığmalı raft atıp çok geçirmeden (yere temas yerleri azsa raftlar küçük olur, çok geçmemiş olur) ilk layerları atmaya başlamak, ilk layerlarda biraz daha sıcak yığma yapmak (hatta model izin veriyorsa daha kalın) problemini çözer. parametrelerde geçişler yapcaksan ani yapma o geçişleri, yedire yedire yapmazsan aradan açılır/kopar
Sosyal ağlarda paylaş

Xaty sagol , da, dediklerini anlamam icin zaman gecmeli :D

Roket yapmiyorum sonucta elbet alisacagim.

Sesi azaltmak icin dampener fan vs bakıyorum simdi. Onlari da buldum.

Iki yerdede on isitma var, bed 60, nozzle 200 olarak su anda yapiyorum.

Bazilari 190 demis bazilari 205, bazilari 50-55 demis vs.

Pla tipine gire sanirim deneme yanilma ile bulunuyor bazi degerler.
Sosyal ağlarda paylaş

O sıcaklıklar filament markasına, rengine, kalınlığına, senin layer thickness'ına ve feedrate'ine vs bağlı olarak değişiyor aslında. DOE yapıp çıkarabilirsin kendince bir parametre tablosu ama çok fazla değişken var. Uğraştıkça oturcak hepsi, güzel hobi
Sosyal ağlarda paylaş

grrrr,

6cm yuksekliginde bir at basacagim cok guzel basliyorum ama ornegin 4.cm e geldiginde yukseklik alttan cikiyor..

bu neden olur ki? acaba alet yeni (alkol siparis ettim gelecek- zimparalayin demisler onuda siparis ettim) yatak mi pis yagli yada bozuk.

agir baslattim 6 kat kaide atiyorum misler gibi basliyor, ama kactir yerinden cikip bozuluyor.

neyse devam , boyle paylasayimda baskasinin basina gelirse okur.
Sosyal ağlarda paylaş

kaide toplam yüksekliği nedir? 6 kat çok sanki

uyumlulukla ilgili sorun yaşar mısın bilmiyorum ama print base kağıtları oluyor, aslında kabaca badana maskeleme bantları. print yapacağın alanı overlap olmayacak şekilde onlarla kaplayıp o kağıdın üzerine basmayı deneyebilirsin (yükseklik kalibrasyonunu yeniden yapman gerekecektir)

sürekli aynı yerden kopuyorsa modelinde de bir saçmalık olabilir
Sosyal ağlarda paylaş

evet hardware konusunu yeni ogrendim, sessiz, saglam vs, ozellikle sessiz olusu cok iyi, otomatik tabla ayari vs vs.

zaten cin mallarinin hepsi cakma prusa nerdeyse.

ben londradayim transport konusunda infom sana uymayabilir.

cektim software vs herseyi bir baska kaliteli, destek super. simulasyon yaptim cin malinda ayni degerlerle 18 saatte biten parca mk3 de 10saat.. bu bile pozitif.

bu sabah bir sey bastirdim cin malinda, ardindan yok banamisin demedi hic bir seyi ellemedim ama yok basmiyor bip bip otuyor, sd kart yuvasi bozulunca yapiyormus meger. yaninda verilen beles sd kard bile dandik cikabiliyormus. tamam ben de yeniyim ama bu kadar da yeni kullanici dusmani olmasin alet.

neyse yilmak yok...
Sosyal ağlarda paylaş

Özet geçersem. Belki eriyen plastiği soluman kanser yapmayabilir diye düşünebilirsin. Kalp krizi riskini de atladım diyelim. Ama senin görmediğin bu plastiğin içinde katkı maddeleri var. İşte tehlikeli olanlar bunlar. Birde metaller için ekleme yapayım. Bıçak bilemeye bakın çıkan toz metallerden nasıl kanser olunduğuna bıçak bilemenin ne kadar tehlikeli bir iş olduğuna. Konunun hiç bir şekilde uzmanı değilim. Evimde kesinlikle pimapen mikrodalga fırın kullanmıyan biriyim. 3d printerı çok almak istedim. Ama isteğim hep araştırmalarımdan geri döndü. Elbet sen sigarada içebilirsin. Ben hiç içmedim. Benim bakış açıma göre çok tehlikeli.
Sosyal ağlarda paylaş

PLA MSDS - 1

PLA MSDS - 2

ABS MSDS - 1

ABS MSDS - 2

ABS Resin MSDS - 1

Dediğin kadar sağlığa zararlı olsa bu teknoloji Çin dışında kullanılmazdı. Hastalıklı seviyede takıntıların varsa kullanmamayı tercih edebilirsin tabi.
Pet şişede de bir şey içmemeni tavsiye ederim, onlarla da 3d print yapılabiliyor, çarpmasın. Senin farkında olmadığın veya olmayacağın ama bu teknolojiyle üretilmiş ürünlerle de karşılaşmazsın umarım. Maskeni yanında taşı bence.

CoCr, Ni veya Ti bileşenleriyle uğraşırken de gerekli güvenlik önlemlerini alıyorsun. Zaten o makineler açıkta basmıyor, kendi insulated ortamlarında çalışıyor. Temizlik veya parça alıp bırakırken de kendini koruyorsun.

örn

https://www.freeonlinephotoeditor.com/tmp/img-5c4ee83e40b02/step0002.png

Bu kadar önlem gerektirecek bir şey ile hobi olarak uğraşmazsın zaten
Sosyal ağlarda paylaş

Selam,

Abi her şeyden zehirlenebilirsin, ölebilirsin :) Önemli olan önlem almakta.

Ben 5 yıldır bıçaklarımı kendim bileyliyorum. 2000, 4000 ve 8000 kum taşlarım var. Benimkisi sulu bileyleme. Taşlar sürekli ıslak olduğu için tozutma yok.

ABS ve PA gibi malzemelerde duman çıkar ki sağlık riski doğurur sürekli solunması. Ama PLA gibi malzemelerde bu çok daha düşük. Ayrıca baskı aldığın ortamı havalandırdığın sürece sıkıntı yaşıma oranın daha düşük.

Sonuçta oturduğun evin ana caddeye yakınlığı sebebiyle yeteri kadar ağır metal soluyorsun sen :D Gıda ve temizlik malzemeleri olayına hiç girmiyor, ısınan elektronik donanımın yaydığı partiküllere ve gövdelerini oluşturan plastiklerin yaydıkları gazlara parmak basmıyorum!

Mountain Man olarak yaşamını DiscoveryTV gelip çekmiyorsa zaten zehirleniyorsun bu modern yaşamın içinde.

Sonuçta 3D printer kontrol edilebilir bir ürün, kontrolü mümkün olmayanlara dikkat etmek gerek.

Saygılar.
Sosyal ağlarda paylaş

Scalanova said:

Yani akirafes. Yazinla konuyu zehirledin omrumden yedin.

Ne olacak simdi.

Ben ev kullanımı için yazdım. Çok da bilgili değilim kanser yaptığını da iddia etmedim. yazılanları paylaştım ve forumun fikrini sordum. @xaty nin verdiği belgeler sanırsam piyasada kaliteli ürünler için herkes bulabilir mi pahalı mı bilmiyorum. Ama onlarda bile Solumada sorun olabileceği yazılıyor dikkatle okunursa ki O düzeyde herkesin ürün kullanabileceğini sanmıyorum. Ev için konuşuyorum.
Ama ki büyük Ama @paramecium etkeni var realdan tanıyorum ve sözlerinin çok değerli olduğunu biliyorum. O kadar iyi yetişmiş bir kişi ve bilgili ki Sözleri ve yazdıkları benim için referanstır. Hatta şu an bile eve bir tane almayı düşünmeye başladım warhammer için uzunca zamandır istiyordum.
Tavsiye edeceğiniz model varsa bekliyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Yolladığım MSDS'lerin bir kısmı hobi için kullanılabilir boyutta, hatta belki hepsi.

Herhangi bir şeyi random gidip almadığınız gibi bunu da almamanızda fayda var tabi, bilinen ve kontrollerden geçmiş olması yeterli.

Solumakla ilgili kısmı gibi göze girdiğinde vereceği hasar da var. O derece zararlı.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...