Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

3D Printer

Sereglin

Öne çıkan mesajlar

NolaxThensbane said:

sektör ne? ne iş yapıyorsunuz da bunu alma ihtiyacı hissetiniz xaty

arge

sektörle çok alakası yok aslında; şirket içinde bi olay, dağıttılar bolca. ama prototip, fixture, adaptör, kapak, tool, test modeli, fikir geliştirme vs. bi sürü aşamada kullanabiliriz; bize kalmış
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
Gözüme ilişti, biz de çok kullanıyoruz bu aleti ama gidip almayı kimse düşünmedi.Firma var bir tane ismini vermek reklam mı olur bilemiyorum, adamlar yapıp getiriyor.Tabi yanında kol gibi de fatura getiriyorlar ama büyük ihtimal makina almak daha pahalıya geliyor ki bizim amcalar almıyorlar aleti.

Ama çılgın tasarımları çat diye hayata geçiyor ya ne kalıp açısı, ne kalıp hatası ekranda ne görüyosan o.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
Sparkcaster said:

Fin said:

ne keko bi milletiz ya
yazıcı alıp community kurmak nedir ya
ahahhah

bariz kıskanmış ya, kıyamam.

3dprintertr.com ve 3byazici.com un sahibiyim. Bu siteleri 3d yazici teknolojisi ile ilgili turkce kaynak saglamak, farkindalik yaratmak ve gelismis ulkelere en azindan bireysel olarak yetismek isteyen insanlarimiz icin bir firsat esitligi saglama istedigi ile kurduk.

3D yazici icin neden bir komunite ihtiyaci olduguna gelirsek.Yeni ve emekleme doneminde olmasi nedeni ile piyasadaki butun makinelerde (hobi tipi) sorunlar var. Ayrica bir 3d printer da cikti alabilmek bilgi birikimi gerektiriyor. Tum bu sorunlarin cozulebilmesi icin de paylasmak gerek.

1970lerde bilgisayar kulubu ne demekse bugun 3d yazici kulubu o demektir. bilmem anlatabildim mi
Sosyal ağlarda paylaş

Piyasadaki hazir printerlarin kendi yazilimi var genelde, stl falan ceviriyor.

Kendin yaparsan da opensource yazilim bulabilirsin.

Bizde 2 tane var, cube ve makerbot. Biri 0.25mm, digeri 0.1mm cozunurlukte. Ama itude bi tane parca yapmistik, orda cok daha iyiydi cozunurluk. Ama, additive teknolojisi farkliydi gerci
Sosyal ağlarda paylaş

nefermu said:

Sparkcaster said:

Fin said:

ne keko bi milletiz ya
yazıcı alıp community kurmak nedir ya
ahahhah

bariz kıskanmış ya, kıyamam.

1970lerde bilgisayar kulubu ne demekse bugun 3d yazici kulubu o demektir. bilmem anlatabildim mi

Daha cok 2000de bilgisayar klubu kurmak gibi bence
Sosyal ağlarda paylaş

• 6 ay sonra ...
  • 9 ay sonra ...
  • 1 ay sonra ...
  • 6 ay sonra ...
  • 1 yıl sonra ...
insanlarin yapmasinin dogru olmadigi isler var.

uzun yazi oldu amk.. spoiler a aldim

bir tanesi insaat (kesinlikle insaat)
insan icin kucultucu bir meslek olmasi vs degil sebebi...

sebebi acik, isci dediginiz canlilar 1-salak, 2-hatalarindan ders alabilen seyler degil 3-is icin bottleneck (gunu bitirdim, az calistim. yarin icin de odeme alacagim demek ki)

en oncelikli kismi hse. dusunun, adam cikiyor, yuksek yerde koruma olmadan calisiyor, gozluk takmiyor, kask seni gorunce kafasina takiyor. bir gun arkadasi dusuyor ve sakatlaniyor... uzuluyor ama ertesi gunlerde gene eski tas eski hamam.

bu adamin robot ile degistirilmesi basta bu adam ve ailesi olmak uzere herkes icin iyi bir degisiklik olacaktir. ilk basta adamin kendi aptalligi yuzunden ailesine ve de kendisine zarar vermesini engellemis oluyorsunuz!

sacma geldiginin farkindayim ama cidden durum bu. petrol sektorunde asiri sert kurallar olmasina ragmen, eldiven takmadan kesim yapmaya calisan, gozluk olmadan taslama makinesi kullanan adamlari goruyorsun. kovarsan evine ekmek goturemeyecek. is durdur, konus, ikaz et. "anlasin" anlamadigi icin orneklerle anlat "daha onceden baska bir santiyede iken senin gibi bir arkadasimiz calisirken gozunden yaralandi ve su anda sahalarda calisamiyor. evinde karisi ona bakiyor. calisamiyor. eve ekmek goturemiyor, cocuklarina bir oyuncak alamiyor" hah biraz daha anlar gibi oldu sanki..

hayir...

buzlu zemin ustunde aksam otobuse kosa kosa giden gene bizimkisi. dusse ve kolunu kirsa sana bana dert olacak. cunku galiba kendisine hic deger vermiyor.

bu gibi sektorlerde keske imkan olsa da bugun robotlara, dev yazicilara, yapay zeka ile calisan is makinelerine is verebiliyor olsak.

ekonomik olarak bu gibi durumlar sadece "beyin.dll not found" olanlari degil, hizli adapte olamayan firmalari da etkileyecek elbette ki. (ki lutfen cabuk etkilesin)

konu ile alakali bi iki sey soyleyim, ustteki cok alakali olmadi. daha cok ustte yer alan yorumla alakali oldu;
3d printing'in su anda insaatin betonarme kismi icin cok manali bir avantaji oldugunu dogrusu sanmiyorum. mimari, fit-out, cok katli yapabilme vs gibi konularla etkilesimi yeni yeni oluyor. diger yandan ozellikle ulasilmasi zor yerlerde, min insan denetimi ile yuksek yuzde otomasyon bir insaat yapilmasi fikri harika! cok zorlarsaniz marsta bile yapabilirsiniz :P

diger yandan ne kadar faydasini gorecegiz derseniz, galiba bu 10sene icinde cok fazla bir faydasini gormeyecegiz. 3d printerlar (kucuk olanlarindna bahsediyorum su anda, betonarme kismi degil) yayginlasmasina ragmen halen ozel urun icin ornek hazirlama, kalip yapma sureleri ve bize olan maliyetleri oncekiler ile ayni. sadece minik maketlerde faydasi oldu. pahali da olsa cok uzun olmayan surelerde maket talep edebiliyorsunuz.

pff keske yuksek tech urunu cozumler her sektorde daha hizli bir sekilde yayginlassa. demirleri uygun boyutta bukmek icin fiyat performans orani yuksek robotlar olsa, montaji icin de yuk kaldirip hassas montaj yapabilecek baska robotlar olsa, beton dokumunu ve kontrolunu de yapabilseler....

negzel..

edit: ucuz is gucu, dusuk egitimli kesimler vs. bu adamlarin ac kalmamasi icin kendilerini gelistirmeleri (kendilerinin gelisimine sebep olacak duzgun yonetimleri secerek ise baslayabilirler) gerekiyor.
bu insanlarin "isci, emekci" gibi kavramlar arkasina saklanarak ayakbagi olmasi sebebi ile gelecegin heba edilecegini saniyorlarsa gercek saglam carpacak onlari demektir.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
  • Yeni Oluştur...