Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ekşi yazarı 50 kişi ifade vermek için çağrılmış!

tinu

Öne çıkan mesajlar

dynamick yazmıştı sanırım, bana da mail attılar sonra soruşturunca geri dönemediler gibilerinden.

ekşi sözlük zaten kendi içinde denetimi olan bir site. öyle açık hakaret olan entryleri tutacaklarını sanmam. o yüzden o adamlara bir şey olmaz da, bu kanunu zırt pırt böyle sündürmesi de işin bokunu çıkarıyor. aklı başında hiç bir müslüman sevmiyor zaten bu adamı, ki direk mehdilik iddiaları falan var, herkes gülüp geçiyor.

tek ekmek kapısı evrim işte.
Sosyal ağlarda paylaş

konuyla ilgişi şöyle bişey buldum ama yetersiz bilgi yine de

said:
Tartışmanın başlamasıyla bazı yazarlar arasında varolan entry’leri silme tartışması da yaşandı. İşte Ekşisözlük'teki ilgili başlıkta yer alan yorumlardan bazıları:

- bundan gayri gusül abdesti almadan klavyeye dokunanın ağzı burnu yamulur. söylemedi demeyin. (pisekar v2)

- ortalığa cengaverleri dökmüş olan olaydır. neymiş islam'a saygı gösterilmiyormuş, seçim öncesi islam'a sayısız hakaretler edilmiş, klavye arkasından gerçek kimlik verilmeden sallanıp duruluyormuş.

- 1400 önce yaşadıkları dilden dile aktarılmış bir peygambere, indiği söylenen zamandan 200 yıl sonra yazılmaya başlanmış bir kitaba inanmıyoruz ve saygı göstermiyoruz diye hapse atılalım, gerçek hayatta bunları dillendirsek işimizden olalım, dayak yiyelim, canlı canlı yakılalım, sonra da klavye delikanlısı diye aşağılanalım.

iyi be ne güzel hayat.

arkadaşlar, hakaret etseniz de, işkence etseniz de, hapis etseniz de, yaksanız da, öldürseniz de biz inanmayacağız binlerce yıldır insanoğlunu sömüren bu yalan'a. (peter parke)

- akıllı davranmış, hukukun gereğini yapmışlardı. ne yapsalardı, hak hukuk bilmeyen ergenlerin hakaretlerinin arkasında durup, siteleri mi kapatılsaydı. allah vesile olanlardan razı olsun. (hell yeah)

- ana bacı söven, allah kitap bırakmayan bu yazarcıklara birşey olmazken sevgili ekşisözlük yazarlarına neden uyarı geldiğini anlayamama sebep vermiş olay. (peter pan pan)
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

oto sansürden çok "aman kendinize 'so called filtre' uygulayın ve bunu biraz katı yapın haaaa! yoksa öcüler alır sizi de ham yapar." diyormuşuz gibi geliyor.
ben istediklerimi yazamıyorum, sizin de yazabildiğinizi hiç düşünmüyorum doğrusu..

bunun ne kadar garip ve eğreti hissettirdiğini anlatamam gerçekten.

abi ne biliyim hakaret, küfür felan kötü şeyler de,

bir taraf sana küfrettiği zaman dava açamıyorsun muhatabın yok,
ama sen bir laf söylediğinde avukat ordusu sana saldıracağı için sen kendi kendine baskılar, sansürler, sınırlandırmalar getiriyorsun.

sonra insanlar çıkıp demokrasiden, insan haklarından, ifade özgürlüğünden felan bahsediyor ya, o ağrıma dokunuyor.

düşünce özgürlüğüyse düşünce özgürlüğü ya.
hani ceza gören kişilerin postları da büyük ihtimalle
"bu adam bizi enayi sanıyor herhalde" gibi yorumlardır,
çünkü ekşi sözlükte adama hakikaten davalık olabilecek bir laf girsen,
anında "götümüze girebilir" diye banı yiyorsun.
bu kadar sıkı denetimi olan bir sitede yargıya gidilmesi kadar ağır ve ciddi hakaretler edildiğine inanmıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

edilmiştir, denetime göre sorun olmayan birilerine göre "ohaaaa ne demiiiişşşşş" olabilir.

ama ilk dediğin kısmı sakat, mesela git aç bakalım davayı "ben laik alıp satmıyorum, işimle ilgili yanıltıcı bir tanımlama kullanmışlar. yok o manada değilse hakaret var" diye.

sonucu bekle dur.

en azından diyorum, keza neler var neler.. atatürk adam değilmiş de, puta tapıyormuş millet de...

adalet dediğin adil olacak. biliyorum "taş dediğim taştan olacak", "hava dediğin hava içericek" gibi salakça bi cümle oldu bu ama insanlara adalet, adil gelmiyor şu anda.

garip diyeceğim ama kanıksanacak kadar normal bişi oldu bu.
Sosyal ağlarda paylaş

ebu kalel longoluum reloaded(böyle mi yazılıyordu) the myth üçlüsünü banlasalar bütün sorunlar çözülecek bence. nefret denetimi bu adamlar yüzünden başladı sözlüğü o kadar trollediler ki sürekli "laikçi vs şakirt" savaşı oluyor.

Ssg veya kanzuk'un bu savcılığa ip adresi verilmesiyle ilgili bir suçu yok zaten Türkiye gibi bir ülke için son derecede özgür bir platform olan ekşi sözlük varlığını bu şekilde korumak zorunda. Burada sorgulanması ve taşlanması gereken anonim kişilerin kendilerini özgürce ifade etmesini suç sayan savcılıktır.

Efendisiz isimli yazar ekşi sözlüğü emek sömürücüsü ilan edip bütün entrylerini sildi. 2011 yılındayız. Emek sömürmeden ayakta durabilen büyük bir şirket var mı? Ayrıca neyin emeği ve neyin sömürüsü anlayamadım yıllardır altta " bu yazılanlardan sorumlu değiliz" yazıyor zaten. Adam şovunu yaptı gitti
Sosyal ağlarda paylaş

30 saniye daha göstereydi de richard dayı nasıl gülüyormuş bi göreydik..

: uzun versiyonu da varmış, izledim. çok üzüldüm. çok üzücü. orada olsam bile türk olduğumu söyleyemezdim gerçekten.. olaya gel ya.

:: ya da bi daha düşündüm de, söylerdim.. evet. anlatırdım. sinirlendim lan. lkasjf
Sosyal ağlarda paylaş

Penthesilea said:

abi kafayi yicem laik bir devlette dine hakaret sebebiyle iceri adam alinir mi lan napiyo abi bunlar

laik devlet yok artık "laikçiler" diye (kim bulduysa kim kullanıyosa kafasına odunla vurup düzeltmek lazım, laikçi ne lan, hadi yontulmamış odunsun anladık ilkokulda türkçe dersi de mi vermediler?) ayrı bi gurubuz biz. Ya da "kemalist" diye dışlıyorlar falan yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Pasta said:

Bi tane troll başlık açar laikçiler yokken sözlüğün kalitesinin artması diye
bütün gerizekalılar yutar yemi bozulur

ssg kontratak yapmış, içten ama çok ince işlenmiş atak. dava olayının çıkmasıyla birlikte sözlükte ne kadar şakirt troll varsa hepsini uçurmuş yargısız infazla. o yüzden bi sessizlik hakim sözlüğe, şakirtler yörünge dışı, gazmanlar eylemde.
Sosyal ağlarda paylaş

e yönetimin salaklığı ama, bu banledikleri heriflerin iq seviyesi belli, açtığı başlıklar belli trollükleri belli amaçları belli. sırf "formata uyuyor" diye kurallarda açık buldu diye bakın her görüşe açığız dincileri de aramıza alıyoruz imajı yaratmak için bu adamlara aylarca dokunma, adamlar sözlüğün de yazarların da anasını bellesinler, trollenen ergenler küfrü basınca da davalar mavalar gelsin. Olacak iş mi bu?
Sosyal ağlarda paylaş

olacak iş bence. böyle böyle başlar bu işler. ifade özgürlüğüni ilk defa gören yurdum genci hızını alamıyor haliyle yardırıyo. bi süre sonra insalar alışacaktı bu olaya trollemenin de sonu gelecekti ragein de stabil olacaktı ortam ama invis hand araya girdisdflkjs
Sosyal ağlarda paylaş

bi tek onlar mı gördü ifade özgürlüğünü? herkes gördü, ama sapıtan bu adamlar. Demek ki bunların hamurunda mayasında bi bozukluk var. Eleyeceksin o zaman, hadi canım sen bize göre değilsin diyeceksin, yollayacaksın.

"You can't save everyone" diye gavurların klişe hollywood repliği var ya, burada geçerli işte. Herkesi adam edemezsin, etsen de zaten çabana değmez. Sil gitsin, onla mı uğraşacan? Al işte 2 ay boyunca tüm sözlük "laikçi / şakirt" kavgasına başlıklarına dönüştü sonunda da hem davalar saldırılar geldi hem eylemler oldu dağıldı gitti.
Sosyal ağlarda paylaş

çok uçmuş entryler var bu arada, sözlük bize avukat tutup yazılan entryleri savunsun tarzı yazanlar bile oldu. Şu an genel olarak tepki gösterilen durum sözlük e sansür geleceği zaman ssg nin "hadi karşı koyalım bu duruma" derken şu an davalık entrylere "bizim yapacak birşeyimiz yok onlarda yazmayacaktı" tarzı bir tutuma girmesi.
Sosyal ağlarda paylaş

LathspeLL said:

Ardeth said:

son koyduğum video ile bu videoyu karşılaştırırsanız

http://www.youtube.com/watch?v=VazoeCRWb5w

harun yahya ve saz arkadaşlarının nasıl bir kafa yapısında olduğunu anlarsınız

Abi şuna inanamadım, direk kırpıp ne hale getirmişler.

abi o videodan suraya geldim dsfsdfsd bu ne lan adamlar harun yahya kitabının reklamını da yapmışlar sdffsd

http://www.youtube.com/watch?v=XK1j1XCEreY&annotation_id=annotation_44778&feature=iv
Sosyal ağlarda paylaş

iki önemli kriteri göstermiştir ki sıkıntı da buradan kaynaklanıyor. yoksa sitenin istenilen bilgileri vermesi elbetteki doğru bir olay. sağlam bi şekilde istendikten sonra max. süreci uzatabilirsin ama illa ki verirsin diye düşünüyorum.

ha ne diyorduk 2şey var diyorduk;
birincisi kurallara uygun yazıyor görünseler dahi sorun çıkartabilecek yazılar çıkabiliyormuş demek ki. kime göre sorun, neye göre sorun? ULAN O Bİ MUAMMA! yok ki bi listesi bu şikayet edilen yazarların ve yazdıklarının. baksak, görsek "işte bundan kıllanmışlar demek ki" desek... yok ama abi yok öyle bişi! ne suç? kim bilir. kim neye alınır? nereden bileceksin.

ikinci ise ekşi'nin yarattığı biz aileyiz, beraberiz illüzyonundan kaynaklanan bir şey aslında. adamlar aile falan değillermiş, "ekşifest, bakın toplandık, leoparın kuyruğunu tuttuk, biz hep beraberiz, bize dava açmış bilmem kime karşı açtığımız davayı kazandık" diyen de tatava. "Biz beraberiz, beraber görüşürüz, sub-etha vs. ile türkiyenin ilk çok katmanlı interaktif grubunu yarattık" diyor, işin içine dava girince "lütfen türksel kool sentırı düşünün, biz de o bile yok. iyisi mi bizi rahatsız etmeyin" diyor. "bilmem kime karşı açtığımız davayı kazandık" demesindeki biz durumu da kendi içlerine ait bişi baba.. sen, ben farketmemişiz. biz derken sen, ben, o diye düşünmüşüz. onlar kendi içlerinde "biz" kurmuşlar meğer. sen, ben dışarıdaymışız, başımızın çaresine bakıyormuşuz.

sonuç olarak troll ve benzerleri kurallara uygun yazıyor ve kuralların içinde pislik yapıyor olsalar bile kenara çekmek gerekiyormuş. bunu gördük... 113kullanıcı ile msn'den/yüzyüze grup halde/ skype üstünden görüşüp, "bakın size açılan dava şu şekilde, ben size yasal olarak bir yardım veremem. ama şunu söyleyebilirim ki dava 10 üstünden x poponuzda patlayacak. şunu şunu yapabilirsiniz diye düşünüyorum. şu şu konularda uzman bir avukat bulmanız iyi olur. avukat en fazla 4kişiyi savunursa daha iyi olur. toplanıp parasını daha rahat ödersiniz. ama 4'ten fazla kişiyi savunursa verimli olmaz." gibi en fazla 20dakikalık bir konuşma yapmak bile imkansızmış bu dev interaktif yani karşılıklı etkileşimli ailede. bu kadar bilgi vermek bile mümkün değilmiş bu kutsal bilgi kaynağında.

halbuki türksel'i aradığımda yasal sorumluluklarım, kullandığım tarife hakkında falan bile bilgi alabiliyorum. facebook'u kullanmıyorum ama eminim sorularımı yanıtlayacaklardır. bunlardan daha fazlası olması beklenen sözlük aslında turkcell, msn, facebook gibi sosyalleşme ve/veya iletişim ihtiyacınız üzerinden para kazanan hiçbir kurum kadar olamamıştır yani.

abi nihayetinde burası daha samimidir, daha doğaldır.

en azından üstünüzden para kazanan bi kurum kimliği yoktur. bişi sorduğunuzda "hacım türksel böyle, bak mersedesin çeliği de benim kadar sert ve soğuk" gibi bişiler denilmez.
Sosyal ağlarda paylaş

şimdi dasaaa burada farklı şeyler de var.

ekşi sözlük bildiğin adam kullanmış burada. kendisi yasaklanıp da ssg'nin paracıkları riske girince "hadi gençler bu hepimizin sözlüğü, düşün sokaklara." derken sözlükteki yazılar dolayısıyla dava mava gelince "eeüğğ hepimizin sözlüğü de yazı senin yeaw" diyebilmek ikiyüzlülüktür. Kimseyi savunmak destek olmak zorunda değil ama o zaman kendi başı sıkışınca da birlik beraberlik kuvayi milliye naraları atmayacak.

ikinci olarak "gerçeklerin" tokat gibi çarpması oldu bazı üyelere. Ekşi sözlüğü çok abartan, hayatının merkezine koyan, tapan çok insan var. Yahu adam sözlük yazarı olmayı bir artı, kendisi için bir simge, kendisinin kalitesi için bir kanıt olarak falan görüyo, kendisini sözlük yazarıyım diye tanıtıyo, bu replikle kız kaldırmaya falan çalışıyo, utanmasa cv'ye yazacak sözlükte x. nesil yazarım diye. Klasik sürü bağlanma kompleksi işte. Din uğruna karşısındakinin kafasını kesen adamın, futbol maçı yüzünden adam bıçaklayan adamın, siyasi tartışma yüzünden taş fırlatıp sopayla girişenin, metalcilik uğruna diğer müzik türlerine küfredip aşağılamanın falan tamamen aynısı, bahane değişik, fanatizm aynı. silik karakterli, kendi ayakları üzerinde (maddi değil psikolojik olarak) duramayan, kendi karakterini tam oluşturamamış adam bir şeylere bağlanıp parçası olmak istiyo o gurubun bir parçası olacak, çünkü o çok cool gurup, girerse kendi de cool olur, kendi gibilerle takılacak vs vs.

Ama işte böyle adamlara bu hayatının merkezindeki kurum "ne haliniz varsa görün lan bizi bağlamaz" diyip sırt çevirince tokat gibi ŞIRRAAK diye patlıyo yüzlerinde, tüm hayal dünyası tuz buz oldu çünkü. Onun siniri öfkesi bu. Sözlüğün hele hele kendi işi düşünce yaptığı birlik beraberlik duygu sömürüsünü düşünürsek şu anda yaptığı denyoluk evet, haklarını savunması, en azından bi dediğin gibi yol yordam göstermesi gerekirdi. Ama adamlarda böyle ağır tepkinin esas sebebi de bu çöküş.
Sosyal ağlarda paylaş

Beyler olaya yasal açıdan bakarsanız site sahibinin yapabileceğpi çok birşey yok. Eğer bahsedilen şekilde hakaret veya küfür vs varsa ve bu yasal yollardan talep edildi ise yönetimin yapması gereken bu bilgileri vermektir. Hukuksal bilgim yok ama mantıken böyle olması lazım. Yarın öbür gün benzer bi olay bizim başımıza da gelirse yönetimden aynı uygulamayı beklememek saflık olur sonuçta hukuğa karşı yapılabilecek bişi yok.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...