Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Tıp okuyan yada okumuş arkadaşlar sorum

teknoson

Öne çıkan mesajlar

bizim okulda 1inci sınıfın ikinci dönemi kemiklerle ikinci sınıfın tamamı boyunca da kadavrayla haşır neşiriz. kadavranın tek olayı leş gibi formaldehit kokusu ya, ne bi duygusal bağ kuruyosunuz ay ölmüş bu diye, ne de çürük kokusu falan. ilginç falan değil yani göz ve burun yakıcı
Sosyal ağlarda paylaş

Max 2. sınıfta görürler kadavraları..

Anatomi dersinde ilk kemiklerden başlayıp sonra kaslara geçince mecbur kadavra koycaklar 1. sınıfta olmadı desen 2 en geç..

Diş hekimliğinde bile 2 sene soluttular bize o formaldehiti ne bela pis bi kokudur pencere dibinden ayrılamazdık..

Kadavrada da korkunç birşey yok ha yakından bakıp incelersen suratını, rüyana girer orası ayrı, asıl ürperten zaten taze ceset görmek...
Sosyal ağlarda paylaş

capul said:

Max 2. sınıfta görürler kadavraları..

Anatomi dersinde ilk kemiklerden başlayıp sonra kaslara geçince mecbur kadavra koycaklar 1. sınıfta olmadı desen 2 en geç..

ilk sinifta goruluyor anatomi labinda(kendi okulum icin en azindan). hatta zaten daha sonra bunun pratik sinavini felan oluyorlar vs. ama formaldehit kokusu harbi beterdir, bazen o kat bile formaldehit kokar :)
Sosyal ağlarda paylaş

teknoson said:

Bunu hep merak etmiştim. Tıp okurken kadavra incelemesi yapılıyormuş sanırım. Ne kadar süre yapılıyor, nasıl yapılıyor bilgi ve deneyimlerinizi paylaşabilir misiniz?

tuhaf bir merakmış.

birinci sınıfta görmüştük biz anatomi dersinde.

bazıları "ay ne iğrenç" demişti, bazıları kokusundan rahatsız olmuştu, bazıları da hiç etkilenmemişti.

zaten doktor olcağını söyleyecek birisinin etkilenmemesi de gerekiyor.
mesela gidip uzmanlık olarak cerrah seçeceksin, sonra "ay beni kan tutuyor" mu diyeceksin?
böyle şeyleri düşünmeden bu işe girişmek lazım.

ha bi de tabii öğrencisin, bu tip şeyleri öğrenip alışmak için de iyi bir ortam oluyor anatomi dersleri...

teknoson said:

Evet kadavrayla uğraşanın verdiği psikoloji de merak ediyorum.

ne alaka lol.
ölü işte.
cansız bir cisim önündeki.

bunun psikolojisini öğrenip de napacaksın?

doktorlardan,
günde 100 hasta bakanlar var,
performans derdiyle uğraşanlar var,
hastasından zılgıt yiyip dandirik müdürden azar işitme derdiyle uğraşanlar var.

"kadavrayla uğraşanın verdiği psikoloji" diyorsun...

:/
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

teknoson said:

Bunu hep merak etmiştim. Tıp okurken kadavra incelemesi yapılıyormuş sanırım. Ne kadar süre yapılıyor, nasıl yapılıyor bilgi ve deneyimlerinizi paylaşabilir misiniz?

tuhaf bir merakmış.

birinci sınıfta görmüştük biz anatomi dersinde.

bazıları "ay ne iğrenç" demişti, bazıları kokusundan rahatsız olmuştu, bazıları da hiç etkilenmemişti.

zaten doktor olcağını söyleyecek birisinin etkilenmemesi de gerekiyor.
mesela gidip uzmanlık olarak cerrah seçeceksin, sonra "ay beni kan tutuyor" mu diyeceksin?
böyle şeyleri düşünmeden bu işe girişmek lazım.

ha bi de tabii öğrencisin, bu tip şeyleri öğrenip alışmak için de iyi bir ortam oluyor anatomi dersleri...

teknoson said:

Evet kadavrayla uğraşanın verdiği psikoloji de merak ediyorum.

ne alaka lol.
ölü işte.
cansız bir cisim önündeki.

bunun psikolojisini öğrenip de napacaksın?

doktorlardan,

"kadavrayla uğraşanın verdiği psikoloji" diyorsun...

:/

Tuhaf bir merak değil :) sonuçta herkes bu deneyimi yaşamıyor herkes ölü organlarıyla uğraşmıyor sizi etkilemediğini yazmışsınız bundan daha büyük sorunlar olduğunu belirtmişsiniz.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

doktorlardan,

tıp için sağlam psikoloji gerektiren gerçek nedenler bunlar :)

biz 1. ayda görmüştük kadavrayı hiç bişi olmuyor. sonra her anatomi dersinde görüyosun :P
sınavında da sordukları yapıyı anlamak için kafanı kadavranın içine sokunca tümden bitiyor kadavra ve formaldehit kokusu derdi.
bir de kadavra gerçekten insanlıkla bi alakası kalmamış hale geliyor öğrencilerin karşısına çıkana kadar ama otopsi veya müdahale ettiğin ölümler etkileyebiliyor insanı.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...