Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ülkenizde yaşamaktan vazgeçebilir misiniz anketi?

cetintas

Öne çıkan mesajlar

"roket adam" said:

beyni ve yabancı dili olan bir mühendisin ülkede kalması için pek sebep yok gibi.

Beynim de var, yabancı dilim de çok iyi, mühendisim, 4 kıtayı hem de işim nedeniyle yüzlerce kez gezdim. Ama trilyona bu ülkeden gitmem, başka ülkede yaşamak aklımın ucundan geçmez.

Sakın vatanseverlik gibi bir sebebim olmasın B)-
Sosyal ağlarda paylaş

cetintas said:

"roket adam" said:

beyni ve yabancı dili olan bir mühendisin ülkede kalması için pek sebep yok gibi.

Beynim de var, yabancı dilim de çok iyi, mühendisim, 4 kıtayı hem de işim nedeniyle yüzlerce kez gezdim. Ama trilyona bu ülkeden gitmem, başka ülkede yaşamak aklımın ucundan geçmez.

kardeş sayısı 14 oldu B)-
Sosyal ağlarda paylaş

Yani tabi vatanseverlik iyi bir sebep.Bende türkiyenin coğrafyasını falan seviyorum da onun dışında pek bir güzelliği yok.İnsanı mı güzel ? Değil.Yönetim şekli düzeni mi güzel ? O da değil.Kültür seviyesi sanat bilim açısından gelişmişliği mi ? Onlar zaten hiç değil.Pek sevilececk bir yanı yok coğrafyasından başka.
Sosyal ağlarda paylaş

cetintas said:

"roket adam" said:

Doğru diyorsun reyiz. de işte sıkıntı var. ciddi sıkıntı var sen daha iyi biliyorsundur tecrübeli mühendis olarak.
Sosyal ağlarda paylaş

çoğu zaman direk basıp gideyim diyorum ama, uyum süreci, büyüdüğümüz, alıştığımız kültür, en nefret ettiğimiz şeyleri bile özleme ihtimalim(iz) çok yüksek. bundan dolayıdır bırakamıyorum.

yani belli yaşa kadar , hattaki kişiliğin şekillendiği yaşlarda yaşadığım ortamdan , tamamen farklı bir yere gitmek uzun süre uyum süreci gerektirir.

edit :

kaldı ki bu hayatta tek amacımızın maximum rahatlık/para/maximum huzur olmadığını düşünüyorum, benim yapım böyle belki ondandır.
Sosyal ağlarda paylaş

Tabi canım. Son 2 senenin en az 14-15 ayını işsiz geçirdim-geçiriyorum. Hee, tabii ki tercüme işleri yaparak az buçuk bir şeyler kazanıyorum ama mesleğimi yapamıyorum tabi. İş de aramıyorum. Çünkü bıktım haksızlıklardan, adaletsizliklerden.

Ama yine de Türk olmaktan ve Türkiye'de yaşamaktan çok mutluyum. Buradan başka bir ülkede yaşamayı ise kesinlikle düşünmüyorum.
Herşey para değil, her şey iş-güç sahibi olmak değil.
Bu ülkeyi ite-köpeğe bırakmamak lazım, mücadele etmek lazım.

Benim düşüncem tabi.
Aksini savunan arkadaşlar da olabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

bi ülkeyi sevgi kriteri içinde rakı, balık, boğaz manzarası, "inanılmaz" doğal güzelliği vs saymak kadar lame bişi olamaz.

bu sevgilinin "en çok saatini ve küpelerini" sevmek kadar lame bişi çünkü.

sevgilinin kendisini seversin, saatini küpesini değil.

ha bu ülkede, ülke için bişi yapmak istersen güçlü olmalısın. cukka sağlam olmalı, arkanda adamın, destekçin olmalı. onun için de hem sayılacak kadar güçlü hem de maddi açıdan güçlü olma şartı var.

öyle ben çıkayım iyi bir şeyler yapayım... cıks. olmuyor işte.

marmara depremlerinde eş-dost öldü diye inşaat mühendisliği yazdım, düşündüğüm şey "ben tabut yapmayım bari" gibi süper saçma, gerizekalıca bi düşünce idi. tek başına bi de güçsüz isen bok yapılamadığını, idealist yaklaşırsan da hiç bi yerde duramayacağını görüverdim güzel bi şekilde. misal her tarafta tünel kalıp yapıyorlar, her yüksek binada perde duvar çekiyorlar. çalışan bi arkadaş sıkıyorsa inatlaşsın bakalım "25cm-30cm kalınlıkta perde duvar bi boka yaramaz 10kat üstünde" desin ve diretsin. işinde kalabilecek mi, o projeleri değiştirtebilecek mi görelim?

ben ülkenin içinde bulunduğu durumu -bunu sadece parti olarak algılamayın, 15sene önce de böyle rezil bi durumdaydık- hoş bulmuyorum ve bir şeyleri değiştirecek gücüm yok. e hal böyleyken durmak için sebebim de kesinlikle yok.

çoğu gitmek isteyen de aynı şekilde düşünüyordur. çoğu "ben burada kalırım yaa" diyenin de ailesi, sevgilisi ya da korkuları vs burada tutuyordur onları. gerçekten sevdikleri için değil yani.
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

bi ülkeyi sevgi kriteri içinde rakı, balık, boğaz manzarası, "inanılmaz" doğal güzelliği vs saymak kadar lame bişi olamaz.

bu sevgilinin "en çok saatini ve küpelerini" sevmek kadar lame bişi çünkü.

ha bu ülkede, ülke için bişi yapmak istersen güçlü olmalısın. cukka sağlam olmalı, arkanda adamın, destekçin olmalı. onun için de hem sayılacak kadar güçlü hem de maddi açıdan güçlü olma şartı var.

öyle ben çıkayım iyi bir şeyler yapayım... cıks. olmuyor işte.

çoğu gitmek isteyen de aynı şekilde düşünüyordur. çoğu "ben burada kalırım yaa" diyenin de ailesi, sevgilisi ya da korkuları vs burada tutuyordur onları. gerçekten sevdikleri için değil yani.

ilk satır saçma olmuş, sırf o sebepten kalan yoktur herhalde?

boltlu kısım ise, gerçeğin ta kendisi.
Sosyal ağlarda paylaş

"alet olmayacağım buna" dersin, çekilirsin kenara, o zaman da işsiz kalırsın. 25 yaşında bir genç için işsiz kalmak çok ölümcül bir şey olmayabilir, ama 40 küsür yaşına gelmiş, çoluğu çocuğu taksitleri olan bir babanın işsiz kalması kolay bir durum değil -kendi babamdan biliyorum ayrıca o da itü inşaat'tandır- e bu durumu gördükçe, bir de yurtdışının "sunduklarını" gördükçe gitmemek hata gibi geliyor.

ha diyorsun ki ulan biraz testis çapını artırıp dinlenen bi adam olayım, dönerim geri.
Sosyal ağlarda paylaş

heryer paran olunca güzeldir tabi.ama kendi doğduğun büyüdüğün yerde olunca daha bi güzel tabi

istanbul güzel şehir.paran varsa avrupa standartlarında yaşıyorsun ztn yapamıcagın şey yok.gidersin istediğin ülkeyide gezer gelirsin istersen.

fakat olay geçim olunca imkan varsa direk kaçmak lazım.burda hak ettiğinin çok altında değer görüp seneler geçirip ömür biticeğine bir şekilde yolunu ortamını yapıp hak ettiğini veya daha fazlasını bulucagın bir yere gitmek en mantıklısı

hani olay bence aşırı zenginlik meseleside değil.bizim ülkede ya varsın ya yoksun ortası çok az kaldı.

bu artık düzelmez.çağlar öncesine geri dönüp birşeyler degiştirmek lazım.nufusun olmus 80 milyon.cahilin çok.devlette yeterli değil.

böyle gider bu.kurtulanlar kurtulucak kalanlara yazık
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...