Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ülkenizde yaşamaktan vazgeçebilir misiniz anketi?

cetintas

Öne çıkan mesajlar

dasaaa said:

çoğu gitmek isteyen de aynı şekilde düşünüyordur. çoğu "ben burada kalırım yaa" diyenin de ailesi, sevgilisi ya da korkuları vs burada tutuyordur onları. gerçekten sevdikleri için değil yani.

Bu kısmına kadar yazdıklarına hiç bir şey diyemez kimse.
Ve sonuna kadar da haklısın, bu ülkede bir şeyleri değiştirmek için güçlü olmak lazım. Ya da en azından bize böyle öğrettiler bunu yaşayarak, görerek böyle gördük.

Ama böyleyken bile alıntıladığım bu kısmına katılamam. İnsanlar sadece aileleri, sevdikleri, korkuları için ülkelerinde kalmak istemezler; orası insanların ÜLKESİ olduğu için, VATANLARI olduğu için, havası-suyu-insanı-trafiği-boku-sokaktaki kedisi/köpeği-balkondan sarkan çamaşırı, az ötede bağrışan çiçekçileri, patt diye yere kapaklandığında etraftan "bir şeyin var mı abi?"diyerek yardıma koşan insanları, tarihi, tarihine duyduğu saygısı, kendisine duyduğu saygısı, her türlü içinde bulunduğu şartların olumsuzluğuna rağmen kendisini bugünlere getiren bu topraklara olan sevgisi...Bunların hepsi birden VATAN SEVGİSİdir dostum.

Ve öyle aile sevgisinden, sevgiliye duyulan aşktan daha bir kor gibi yakar yüreği.

Söndüremez başka hiçbir şey de o ateşi.

Bunu şu an gülerek, dalga geçerek ya da insanlık halidir anlam veremeyerek karşılayan arkadaşlarım bir gün, bir şekilde ve çoğu zaman da hiç umulmadık bir ortamda anlayacaklardır VATAN SEVGİSİnin ne olduğunu.
Sosyal ağlarda paylaş

abi burayı uzaktan sevmek aşkların en güzeli. sdfsdf
bu arada, mesela bunlar tamamen ortadan kalksa bile "hmmm. şöle bişi vardı yahu. güzeldi" demem
havası-suyu-insanı-trafiği-boku-sokaktaki kedisi/köpeği-balkondan sarkan çamaşırı, az ötede bağrışan çiçekçileri..

diğer taraftan şöle bir fark var. zaten sıkıntı orada. ben duygularını baskılayan ve daha çok her şeye matematik gibi yaklaşmaya çalışan bir adamım. çoğu gaza getirici konuşmadan, insanları duygulandıran şeylerden "meh.. çok uzun sürdü..." diye ayrıldığım olmuştur.

nihayetinde sizi etkileyen şeylere immune olabilirim. tam tersi de geçerli tabii

ekleme3: misal tr'deki sahte insancıllık yerine -reelde ise laf taşıma, arkadan kuyu kazma, sırtından bıçaklama numaraları tabii ama biz insancıllık tarafında kalalım şimdi- amerikalının bir işte bir arada çalışabilme disiplinini 1000kere tercih ederim. aman yüzsüz olsunlar isterlerse.. çok küçük bir bedel, çok büyük bir gelişme olur bu.
Sosyal ağlarda paylaş

cetintas said:

dasaaa said:

çoğu gitmek isteyen de aynı şekilde düşünüyordur. çoğu "ben burada kalırım yaa" diyenin de ailesi, sevgilisi ya da korkuları vs burada tutuyordur onları. gerçekten sevdikleri için değil yani.

Bu kısmına kadar yazdıklarına hiç bir şey diyemez kimse.
Ve sonuna kadar da haklısın, bu ülkede bir şeyleri değiştirmek için güçlü olmak lazım. Ya da en azından bize böyle öğrettiler bunu yaşayarak, görerek böyle gördük.

Ama böyleyken bile alıntıladığım bu kısmına katılamam. İnsanlar sadece aileleri, sevdikleri, korkuları için ülkelerinde kalmak istemezler; orası insanların ÜLKESİ olduğu için, VATANLARI olduğu için, havası-suyu-insanı-trafiği-boku-sokaktaki kedisi/köpeği-balkondan sarkan çamaşırı, az ötede bağrışan çiçekçileri, patt diye yere kapaklandığında etraftan "bir şeyin var mı abi?"diyerek yardıma koşan insanları, tarihi, tarihine duyduğu saygısı, kendisine duyduğu saygısı, her türlü içinde bulunduğu şartların olumsuzluğuna rağmen kendisini bugünlere getiren bu topraklara olan sevgisi...Bunların hepsi birden VATAN SEVGİSİdir dostum.

Ve öyle aile sevgisinden, sevgiliye duyulan aşktan daha bir kor gibi yakar yüreği.

Söndüremez başka hiçbir şey de o ateşi.

Bunu şu an gülerek, dalga geçerek ya da insanlık halidir anlam veremeyerek karşılayan arkadaşlarım bir gün, bir şekilde ve çoğu zaman da hiç umulmadık bir ortamda anlayacaklardır VATAN SEVGİSİnin ne olduğunu.

aga ne dion ya?
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

abi o kadar çok "bu şehirden gidilir mi yaaaa.. bu boğaz bırakılır mı yaaa.." adamı var ki..

çok rahat bırakırım ben boğazı. düşünüp de iç falan geçirmem hiç. o ilk kısım öle saçma adamlar için

şunu diyen adam dışarda bi bok yapamayacağını bildiği için diyodur.
Sosyal ağlarda paylaş

"roket adam" said:

AtlaraFisildayan said:

bu ülkede para kazanamayanlar yaptıkları mesleği, eğitimlerini ve ayrıntılarını belirtebilir mi?

sakıncası yoksa tabi

liseli detected
meslek tercihi yapacak belli

meslek konusunda sıkıntım yok. yani çok para var diye tıp okumam demek istiyorum daha doğrusu.

benim ki daha çok insanımızı ve ne veriyorum/ne almam gerekir konusundaki görüşleri merak ettiğimden sordum bunu.
Sosyal ağlarda paylaş

Red said:

ahahahahah adam kaptırmış hakkaten

bişi diyimi mi

koyayım vatana.önce kendim sonra ailem sonra kedim köpeğim sonra kız arkadaş

vatana koyim listeme giremez

cetintasın anlattığı biyere kadar doğru ama o kor ateş vatan için değil, bizi anlayan insanlar için geçerli. Ben hümanist biri olarak çeşitli ülkelerde bulundum ve ülkemin insanında bulduğum sıcaklığın bazen fazlasını bazen azını yaşadım. Benim için değişen bişey olmadı, adapte olmakla alakalı bişey.

Kommunikasyon'un amacı her zaman unutulan bişey. Öyle sağa sola konuşup sorulan soruları cevaplamak laf atmak çooook kolay ama bütün bunun bi amacı var o da yalnızlığınızı gidermek.

Ve temel psikolojide de kötü komunikasyonun tek sebebi, geçmişinizde etraftan negatif tepki almanız yüzündendir. Aileniz size yeterli sevgiyi göstermemişse, siz de etrafınıza yeterli sevgiyi ve saygıyı göstermezsiniz. Tıpkı bakirelerin kız konusu açıldığında en ilgili prototipler olmaları gibi.

etrafa biraz daha olumlu yaklaşmanın getirilerini tadın ya.. :)
ülkeye ben de koyayım, önemli olan dünya işte ama farkedene kadar nükleer savaş çıkacak. Şok yaşamadan uyanmaz bu cahil kesim.
Sosyal ağlarda paylaş

vaniLLe said:

ben burdan da vatanima faydali oluyom ya.
iyi tanitiyorum bi kere türkleri sdf bu da bisi.

bunu bende yapiyodum.biz turkleri boyle bilmezdik falan diyorlar hemen bennde yapmayin abi o sizin cahilligniz turkiyeye bi gitseniz diyodum baslarda sonra gina geldi heriflere laf anlatmaya calismaktan
simdi sorma ya benim gibi adam az var trde naparsin iste az gelismis ulke triplerine grip prim yapiyorum sddsf
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...