Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

'Kızlar evde kalmayacak' /Üresin: Çok eş yasal olsun

xaty

Öne çıkan mesajlar

Mal said:

dsdfsd abi cidden şaka bak

kızın evde kalma sorununa sosyolojik çözüm üreteceğine sunduğu çözüme bak. kafa buluyolar.

evde kalmayı sorun olarak gören ahlakiş görüş değişmedikçe, herhanhgi bir sosyolojik çözüm beklemeyin.

evde kalmanın temelinde kadın emeğinin özgürleşmemiş olması yatıyor. kadın çalıştıkça, bağlarını koparacak, bir erkeye ihtiyacı kalmayacak zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

Esh said:

Mal said:

kızın evde kalma sorununa sosyolojik çözüm üreteceğine sunduğu çözüme bak. kafa buluyolar.

evde kalmayı sorun olarak gören ahlakiş görüş değişmedikçe, herhanhgi bir sosyolojik çözüm beklemeyin.

evde kalmanın temelinde kadın emeğinin özgürleşmemiş olması yatıyor. kadın çalıştıkça, bağlarını koparacak, bir erkeye ihtiyacı kalmayacak zaten.

evde kalmak (eğer tercih değilse) sorun evet. erkeğe ihtiyaç olmamak falan değil olay. isterse milyar doları olsun (özellikle yalnızlığı seçmediği sürece) yalnız kalmamak için kadının da erkeğin birine ihtiyacı var. ama bu olmuyor, çünkü toplumsal olarak çarpık bir sosyal yapılanma var. sadece bizde değil her yerde var bu. ekonomik olarak refahı yerinde insanlardan oluşan almanyada da yalnızlıktan delirip kafayı yiyor kadınlar, sokaklarda bebek arabaları içinde oyuncak bebekler gezdiriyorlar.

Bizde ve japonya gibi benzer baskıcı kültürlerde toplumsal olarak iletişim kopukluğu, mahalle baskısı, cinsiyet arasına duvar çekme sürdüğü sürece, Avrupa'da da herkesin "bağlanmayı ayak bağı olarak görme", özgürlük düşkünlüğü ve tekillik üzerine kurulan düzen değişmedikçe de bu bir sorun olarak kalmayı sürdürecek.

Kısaca insanlar arası izolayson gerçek bir sorun. Olay "evde kalma" değil bu izolasyon zaten, kadın için de erkek için de.
Sosyal ağlarda paylaş

Valla ben bu konuya seksüel açıdan bakıyorum. Erkek için nasıl sorunsa kadın içinde öyle bence. Yani sorun sevgi görememek Rewendor çok doğru tespit etmiş izolasyon yani olay. İnsanların birbirine yakınlaşamaması kötü birşey. Arada mesafeler olmasın heryerde sevgi olsun. Değil mi :)
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

Esh said:

Mal said:

evde kalmak (eğer tercih değilse) sorun evet. erkeğe ihtiyaç olmamak falan değil olay. isterse milyar doları olsun (özellikle yalnızlığı seçmediği sürece) yalnız kalmamak için kadının da erkeğin birine ihtiyacı var. ama bu olmuyor, çünkü toplumsal olarak çarpık bir sosyal yapılanma var. sadece bizde değil her yerde var bu. ekonomik olarak refahı yerinde insanlardan oluşan almanyada da yalnızlıktan delirip kafayı yiyor kadınlar, sokaklarda bebek arabaları içinde oyuncak bebekler gezdiriyorlar.

Bizde ve japonya gibi benzer baskıcı kültürlerde toplumsal olarak iletişim kopukluğu, mahalle baskısı, cinsiyet arasına duvar çekme sürdüğü sürece, Avrupa'da da herkesin "bağlanmayı ayak bağı olarak görme", özgürlük düşkünlüğü ve tekillik üzerine kurulan düzen değişmedikçe de bu bir sorun olarak kalmayı sürdürecek.

Kısaca insanlar arası izolayson gerçek bir sorun. Olay "evde kalma" değil bu izolasyon zaten, kadın için de erkek için de.

bu diğer bir konu. ama evde kalmak fizyolojik bir olgu değilken, kadınların yalnızlığa erkekler kadar katlanamamaları fizyolojik. çocuk doğurmak ve devamlılığı sağlamak bilinç altı ile değil, genetik kodlarla açıklanabilir ancak.

nitekim feminizmin anti tezi de genetik.
Sosyal ağlarda paylaş

heeeee

kız sayısı erkek sayısından fazladır. burası litvanyadır, ukraynadır.

çok iyi düşünmüş, çok da harika düşünmüşsün ama bunu çıkartırsanız gay evliliği de yasal kılmanız gerekiyor benim başı kapalı ama düşünceleri açık ablacığım.

keza ülkede adam, yani önünde makinası olanın sayısı kadından fazla.

o da olmadı 7 erkek birleşip 3kıza gireriz.
yapacak bişi yok. eldeki imkanlar bu kadar nihayetinde.
Sosyal ağlarda paylaş

DynamicK said:

Evde kalmayi birisi ile evlenmemek olarak tanimliyorlar ama. Evlenmeden birisi ile de yasayabilir bir kadin.

Omru boyunca hic evlenmez sevgilisi olur mesela.

Illa evde kalmak yanlizlik demek degildir. O yuzden de sorun degildir yani.

abi "evde kaldım" diyosan zaten evlenmeyi isteyip de becerememişin demek değil mi? öbür türlü senin örnekte "evde kaldım" demezsin, "evlenmedim" dersin, "böylesini tercih ettim" dersin. "evde kalmak" otomatik olarak negatiflik yansıtıyor, hoşnutsuzluk belirtiyor. Ha, bu "sorun"u neye bağlayacağın değişir ama. Kişisel yeteneksizlik dersin, çirkinlik dersin, "işini bilmemek" dersin, o da olabilir. Ama Türkiye geneline baktığımızda hatta buna avrupa, abd, japonya gibi "ileri medeniyetleri" de katabiliriz genel olgu mahalle baskısı, toplumdaki bireysel izolasyon veya kültürel toplum yapısı olarak karşımıza çıkıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...