Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Köylüleri yaklaştırıp vurduk

Napolyonn

Öne çıkan mesajlar

Demagoji yapıp da duygu sömürüsü yapmakla beni suçlaman ilginç.

Burada olaya karışan askerlerin acemi mi, usta mı olduğu belli değil. Ve yineliyorum, bu olay senin ve senin gibi arkadaşların eğitimden kastettiğiniz her ne ise eğitimle falan çözülecek bir olay değil.

Eğitimden kastetiğin şu hükümetin sürekli gündeme getirdiği profesyonel ordu ise zaten ap ayrı, en az 50 sayfa tartışmamız gereken bir konu. Türkiye'de profesyonel ordu ülkeyi böler.

Evet, kan kokusu konusunda da ciddiyim. Duygu sömürüsü falan değil. Çatışmaya girmiş olan tüm arkadaşlarım istisnasız bunu anlatıyorlar. Eğitimli insanlar değil miyiz genetik mühendisi dostum? Bu kadar insanın ısrarla vurguladığı bir şey önemli olsa gerek. Ama duygu sömürüsü değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Kusura bakmayın ama yorumun neden basit vs olduğunu açıklamadan yorumların basit demekle olmuyor ama bu işler tartışmanın mantığı bu zaten. Laf edip geçmek tartışmayı baltalar anca.

cetintas said:

Demagoji yapıp da duygu sömürüsü yapmakla beni suçlaman ilginç.

Burada olaya karışan askerlerin acemi mi, usta mı olduğu belli değil. Ama duygu sömürüsü değil.

Valla ben onu zaten "gencecik askerler" sözünü alıntılayarak söyledim. Zaten Türkiyedeki genç askerlerin büyük bir çoğunluğu 2-4 aylık bir eğitimle askere alınan kişiler oluyor. Profesyonel ordu demiyorum, profesyonel bir ordu nasıl kurulur, Türkiye şartlarında kaç kişilik PO oluşturulabilir, bu kadar kişi bütün sınırları koruyabilir mi bilmiyorum.

Ama söylediğim şey çok daha basit, eğer doğudaki daha tehlikeli ve gergin bölgelere asker göndereceksen, onlara standart olarak verilen temel eğitimden daha fazlasını ver. Hangi açıdan bakarsan bak bu hata yapma ihtimalini düşürecektir. Dediğim gibi en basidinden mesela o er bombayı elinde patlatmazdı muhtemelen (er başının yaptığı hatayı bir yana koyarsak). Belki bu durumda da bakmadan ateş etmek yerine o insanların ölümüyle sonuçlanmayacak bir eylemde bulunabilirlerdi (bilmiyorum böyle durumlarda uygulanan prosedür ne tabi).
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

Belki bu durumda da bakmadan ateş etmek yerine o insanların ölümüyle sonuçlanmayacak bir eylemde bulunabilirlerdi (bilmiyorum böyle durumlarda uygulanan prosedür ne tabi).

ateş et dendiyse ateş eder asker sorgulamadan, karşısındaki kim olursa olsun. asıl ateş etmezse sorun vardır. haklıdır veya haksızdır demiyorum, yada doğru/yanlış harekettir de demiyorum bak, yapılanı savunduğumu sanma sakın. yalnız aynı şeyi hangi ülke askeri olsa yapardı ona eminim.
Sosyal ağlarda paylaş

Aluriel said:

Ardeth said:

Belki bu durumda da bakmadan ateş etmek yerine o insanların ölümüyle sonuçlanmayacak bir eylemde bulunabilirlerdi (bilmiyorum böyle durumlarda uygulanan prosedür ne tabi).

ateş et dendiyse ateş eder asker sorgulamadan, karşısındaki kim olursa olsun. asıl ateş etmezse sorun vardır. haklıdır veya haksızdır demiyorum, yada doğru/yanlış harekettir de demiyorum bak, yapılanı savunduğumu sanma sakın. yalnız aynı şeyi hangi ülke askeri olsa yapardı ona eminim.

işte o yüzden bu durumun detayları kesinleşmeden birşey söylemek istemiyorum. belki tecrübesiz askerin tecrübesizliğinden değil de eğitimli bir üssün hatasından bile olmuş olabilir. ama öte yandan gördükleri şeyi doğru yorumlayamamış veya aktaramamış erlerin sonucunda durumun yanlış değerlendirilmesi de oldukça yüksek bir ihtimal ama.

kimse zaten orda askerleri suçlamıyor, adamlar manyak olmadığı sürece önüne geleni zevk için vuracak değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Askerlikte PAROLA vardır nöbet tutan erler için. Hatta acemi eğitimleri sırasında Türkiye'nin dört bir yanında tekrarlanan bir mizansen vardır. Askerliğini yapan arkadaşlar bilirler. Gece eğitimi sırasında komutan askerleri ile arazide ilerlerken nöbetçi asker standart şekilde
-DUR!KİM VAR ORADA?
diye bağırır.
Komutan,
-Sakin ol Mehmet! Ben filanca tabur/bölük/takım komutanı falanca.
der.
Asker
-Parolayı söyle
diye bağırır.
Komutan parolayı bilmediğini söyler.
Asker önce seri bir şekilde tüfeğin emniyetini çat diye atar, sonra mermiyi namluya sürer.
-YERE YAT!
diye bağırır.
Komutan yere yatar. Asker gelir ve komutanı teslim alır. Bu arada diğer nöbetçi askerde gelir ve teslim alan asker silahını komutandan ayırmadan doğrultmuş vaziyetteyken komutanın kimliğini sorar.
Komutan da kendisini tanıtır ve gece eğitimi için taburunu/bölüğünü/takımını araziye çıkarttığını, falanca nöbetçi subayın durumdan haberi olduğunu söyler.
Asker nöbetçi subaydan durumun doğruluğunu teyit ettirmek üzere gider ve kısa süre sonra gelir. Komutanı serbest bırakırlar. Komutan da her iki askerin yanaklarından öper ve
-Aferin asker, görevinizi eksiksik yerine getirdiniz.
der.

Bu kadar uzun anlatmamın sebebi nöbetteki askere yaklaşmanın bir kuralı vardır. Ben size 2 sene önce güneydoğuda bir karakolumuza soru sormak bahanesiyle yaklaşan ve 20'ye yakın askerimizi üzerindeki bombayı patlatarak şehit eden canlı bombayı hatırlatayım. Şimdi neresi olduğunu hatırlamıyorum ama gugıllayarak bulabiliriz bu haberi. Bunun gibi de çok fazla olay yaşadık Türkiye'de. Bu durumda asker yaklaşan kişinin kim olduğunu, güvenilir olup olmadığını bilmiyor. Olaya böyle bakmak lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

İşte o yüzden olayın detaylarını beklemek faydalı diyorum zaten. Askerler orda fazla mı heycanlanmış, gerekli prosedürleri uygulamışlar mı vs onları bilmek lazım. Sonuçta senin bahsettiğin insan bir komutan ve nasıl yaklaşılacağını harfiyen biliyor. Karşıdan gelen bir sivilse onun da bir fikri vardır bu konuda ama kendisine silah doğrultunca paniklemesi de gayet doğal bunu unutmamak lazım.

Hatta son verdiğin örnek bile bence askerlerin yeterince eğitilemediğini gösteriyor olabilir, eğer standart güvenlik prosedürlerini eksik uyguladıysalar.
Sosyal ağlarda paylaş

Son verdiğim örneği o bölgede askerlik yapan kardeşlerimizin ve hatta çocuklarımızın içlerinde bulunabilecekleri ruh halini vurgulamak için yazdım. Çünkü emin olun komutanları eğitimler sırasında daha önce yaşanan bu acı olayları ve nedenlerini defalarca anlatıyorlar askerlere.
Sosyal ağlarda paylaş

belki doğudaki tehlikeli bölgeleri kışlalarda eğitim göndermek yerine nispeten daha az tehlikeli bölgelerde alan eğitimi yaparak kademeli bir şekilde tehlikeli yerlere sevketmek daha mantıklı. sonuçta o gerginliğe alışık olmayan bir insana çat diye "yanına soru sormak için gelen adam bile bombayla 30 arkadaşını ve seni parçalara ayırabilir" dersen o adamın psikolojisinin bozulması doğal. öte yandan 1 sene sonra sivil hayata döneceğini de unutmamak lazım o insan. Sonuçta psikoloji de eğitilebilir ve şekillendirilebilir bir özellik ve mümkün olduğunca bu yönde önlemler alınmalı. Orada sivil hayatın içinden kopup gitmiş bir insana da aniden verilen psikolojik gerilimin ne kadar doğru olup olmadığı tartışılmalı. Sivil hayata dönecek o insanlara da yazık.
Sosyal ağlarda paylaş

Mevzu uzasın diye yazmıyorum ama terörle mücadele bir bütün dostlar. O bölgede özellikle bu hükümetin uyguladığı politikalar yüzünden terör örgütünden korkmayı, çekinmeyi bırakıp DEVLETİN GÜCÜNE güvenen ve inanan vatandaşlarımız ne yazık ki son yıllarda ki hükümet politikaları nedeniyle yeniden terör örgütünü OTORİTE olarak görmeye başladı. Terörle mücadele yapmış ve başarılı olmuş Osman Pamukoğlu, Erdal Sarızeybek, Hasan Kundakçı ve daha nice komutanımızın hepsinin de ortak söylediği şey, "terörle mücadele de DEVLET OTORİTESİ" 'nin tesis edilmesidir. Eğer askerler 4 tane polisin evrile çevrile dayak yediği, milletvekili tarafından komserin tokatlandığı, polis noktalarının, askeri ve polis lojmanlarının sürekli tarandığı-bombalandığı haberlerini duyup-görüp-yaşarlarsa tıpkı bölge halkı gibi endişelenmeleri ve hatta korkmaları doğaldır. Ben empati yapmaya çalışıyorum. Askerlerin yaptığı hareket doğrudur demiyorum ama neticede onların içlerinde bulundukları ruh hallerini anlamaya çalışıyorum ve RADİKAL gazetersi, TARAF gazetesi, ZAMAN gazetesi gibi gazetelerin bu tür haberleri yapma nedenlerinin ne olduğundan da emin olduğum için tavrım her zaman her ne şart altında olursa olsun Türk askerinin küçük düşürülmesine ve suçlanmasına karşı durmak şeklinde oluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

dürbün kullanmayı nasıl unutuyorsun arkadaş, aklında daha önemli ne vardı da unuttun diye sormak lazım. kurallar, prosedürler uygulanmak için var, eldeki su tabancası değil. uymazsan böyle birisinin babasını, dedesini yok yere harcarsın. zaten "öyleydi böyleydi, yok şöyleydi" diye değişen ifadelerden belli bir ihmal olduğu.
Sosyal ağlarda paylaş

Popeye said:
varsa orta yolu uygulasinlar tecrubesiz insanlari koysunlar demiyorum zaten

canın falan mı sıkılıyor senin ardeth?
sen bonec gibi basit yorumlar yapan bir insan degildin
bir degisiklik var sende ilginc geldi

"roket adam" said:

Viktor said:

olm kal of daty de gordum ben, komandolari koyuyosun filan dagitiyolar direk

evimizde cocuklar
bilgisayarin karsisina gecmis oturuyorlar
karsinizda jack baurin, kal of dutyde cikan askerlerin elinde m4 carbine lar, desert eagle lar
birbirlerine ikram ediyorlar, birbirlerine ates ediyorlar sakalasiyorlar
o cocuklar iclerinden geciriyor
benimde bir jack baurim olsa benimde bir m4 carbine im olsa diyor
devlet bize niye almiyorsun diyor
BIZDE NIYE YOK DIYOR?

ahahahahahahaha rep

hmm, teröristlerle savaşmanın çözümü sadece er basmakmış demek ki.

yok yani şu postların demek istediği şey o.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...