Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Dota 2

Buddha

Öne çıkan mesajlar

Abi Valve var Dota2'nin arkasında bir kere, Valve!

Gabe'in 800 hours gameplay time'ı varmış Dota2'de. Sadece bu nedenle bile başarılı olacaklar. Dota2 Valve geçmişinde stuff tarafından en çok oynanan oyunmuş.

Blizzard meselesi said:
The original Defense of the Ancients, often know simply as DotA, is a mod of real-time strategy game Warcraft III: Reign of Chaos. In that original, still popular, game players team up to take down their opponents' "ancients" using heroes and assisted by computer-controlled "creeps."

I asked Newell how it was that Valve came to be making the sequel to a Blizzard game. Does that bother Blizzard?

"We talk to the Blizzard guys all of the time," he said. "I think the main thing is that like Valve, Blizzard wants to make sure that customers are being taken care of."

dota2'nin başlangıcı said:
Newell says they got involved in the DotA business initially as fans. In particular as fans of DotA: All-Stars developer "Icefrog."

"We started talking to him and it became increasingly clear that Icefrog was interested in doing a sequel and a sequel that doesn't live in the constraints of the original game."

Why call it Dota 2, I asked, if the original DotA was a Blizzard-powered game?

"We wanted to build a sequel to DotA and calling it Dota 2 is the clearest thing," he said.

"hedef kitle" said:

Valve's big concern now is making sure that a game that is so reliant on hardcore and pro-gamers handles the way those gamers expect it to. That's why Valve hosted this pre-launch tournament.

"They are incredibly demanding and very precise on what they do and don't expect from the game," he said. "We want to make sure it is a great platform for them, then we will worry about other issues like monetization."

"Valve'ın oyuna ilgisi" said:

And then I ask him what he thinks of the game and he drops that number: 800 hours of playing. And he's not the only one that seems really into the game.

"This game," Newell says almost wistfully, "people at Valve are interested in playing this game more than any game in Valve's history. With other games, by the time we ship it we're sort of done with it. With Dota 2, the company can't seem to get enough."

turnuva said:

Then our attention turns to the action just outside the door of our meeting room. Outside the best DotA players in the world are slugging it out in what Valve calls "The International," an invite-only pro-tournament for their still-not-finished game.

"Their ability level is so much higher than your normal gamer, " he said. "It gives you something to aspire to for a developer.

"It's like the guy who makes tennis rackets getting to hand their racket to the best player in the world."

The tournament is part marketing, but it seems that it's mostly a high-end beta test for the developers.

"We have several developers here watching every thing going on, what's working well and what needs to evolve," he said. Broadcasting from inside a game is becoming increasingly important, Newell says.

And once perfected, that ability will likely migrate to other games.

Bu adamların oyun sevgisinden ötürü Valve başarılı zaten, bu yüzden de dota2 çok başarılı olacak.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Başarılı olacağı kesin zaten. Her ne kadar eleştirsem de ben burada oynayacağım sonunda. Herkes oynayacak. İş oynamaya devam edip etmemekte. O açıdan da sorun yok. Dota 2 çıktığında piyasada kaç tane Moba olacak ki iyi bir oyuncu kitlesi olan?

LoL kötü diyorsunuz ama Rise of Immortals gibi, Realm of the Titans gibi epey daha kötü oyunlar var - gerçi bazıları Petroglyph oyunun çok iyi olduğunu söylüyor, tekrar deneyeceğim bu nedenle bir ara - her şekilde tutunur yani. HoN'un klon olduğu düşünülürse tek rakibi LoL şu anda. Ne kadar sürede LoL'un oyuncu sayısına ulaşacağı ile belli olacak bence başarısı. Ücretli olup olmamasına da bağlı bu tabii. Open beta'da bile yaklaşabilir bence.

Bunlar bir yana ben bu mesajı Blizzard meselesine değinmek için açmıştım. Hiç dürüst gelmedi bana o kutuda yazanlar, vaktinde ne kavgalar etmişlerdi Dota ismi için. Blizzard da kendi mobasını çıkartıyor zaten Starcraft altında. En büyük motivasyonum Starcraft almak için.
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

Biliyorum onu, ama Valve Blizzard ile her şey güllük gülüstanlıkmış gibi gösteriyor nedense. İyi firma imgesini korumak istiyorlar tabii. İyilerde zaten rakiplerle kıyasla =)

iyide mahkemedeyiz davalar sürüyor
ağızlarına psurucaz diyemezki
iyiyiz güzeliz diyo işte

ha minecraftin admini gibi
dota için 1 el sc2 bi el cs kapıştık dese cok karizma olurdu da
Sosyal ağlarda paylaş

LathspeLL said:

Blizz kendi dota'sını değiştireceğini açıkladı geçen hafta.

Bir süredir SC2'de kıytırık bir Dotaları var. Onu geliştireceklermiş anladığım kadarıyla. Stat sistemi, reconnect gibi şeyler olmadan(harita olarak) yalan olur o. Zaten bir sürü şeyi değiştireceklermiş. Ben Valve olsam ben de sallamam.

GERGE said:
Vaktinde ne kavgalar etmişlerdi Dota ismi için.

Kavga yoktu ki ortada. Haber siteleri büyüttü meseleyi. Valve "DOTA 2" sonra da "DOTA 3" isimlerini trademarkladı, Blizz'den yorum bile gelmemişti. Geldiyse de haberim yok.

Edit: Google'a baktım da gelmiş, my bad. Şöyle demiş Gabe;
said:
When asked if Valve would respond to the launch of Blizzard’s Starcraft II DOTA mod with a lawsuit Gabe didn’t give a solid reply:

"I don’t know, that’s really not my domain. I’m sure there will be a bunch of nattering back and forth, but I’m more concerned about the game than anything else."
Sosyal ağlarda paylaş

Blizzard DOTA2 duyurusundan sonra ":/" şeklinde yorum yapmıştı ahah. Sonra defalarca sordular Blizzard'a ne düşünüyorsunuz diye, umursamadılar pek. Sonuçta diyemez, hakkı yok zaten demeye. Olur ki Valve blizzard'dan birebir karakter ismi ve dizaynı çalar o zaman blizzard dur der. Ama Valve öyle birşey yapmaz zaten.

Burda tek çirkef LOL'den Guinsoo ve Pendragon. Onlar "Defense of the Ancients" ismini aldılar IceFrog'un Valve ile çalışmaya başladığını duyduklarında. Onların neyineyse işte.
Sosyal ağlarda paylaş

Aluriel said:

her hero carry olsun mantığı çogiyiymiş hakkaten

At çöpe öyle oyunu abi. Oyunun bütün strateji mantıgı takım oyunu mantıgı çöpe gitti.

Ha şu var mesela geçen 1550 puanla mm oyuna girdim Hon'da gariptir bizim takımda en yüksek puanlı adam 800. 800 600 500 falan diger 4lu. Adamların kdr'lere baktım kdrler yuksek. Sonra hepsi carry aldı. O an anlıyorsun zaten adamların oyun matıgını. Kdr kasmak için sürekli carry almışlar. Her combo'da arkada beklemişler kaçmamışlar sonra herkes yattıktan sonra girip 1 2 kill alıp kaçmışlar. Takım oyunu sıfır. Yardım falanda yok AMAN HA ölürüm sonra kd düşer diye.

E böyle aptallarıda puan stemi bir araya getiriyor kendi kendilerine saçmalıyorlar. Şu son 2 sayfadaki radikal değişim denen şeyler sırf ruslar için iyi değişim olur. Dota falan yalan olur direk. Çok saçma.

Hon'da mesela supportlar ağlıyor oyunun mantıgını anlamayan okuzler aglayıp tavuk almıyor diye default tavuk eklendi. E şimdide tavugu ucurmuyorlar ward almıyorlar.

Dota böyle aptalca değişiklikler yapsaydı kimse dotadan dota 2 ye geçmezdi. Yada Hon'dan. Lol'u bilmiyorum. Eğer lol böyle bir oyunsa hiç güzel değilmiş. İsterse 5 milyon online kullanıcısı olsun hepsi böyle kafadan adamlarsa oynanılmaz ki.

Dota gayet dengeli. Yok magi 2 vuruşta kesiyor falan. Bu verilen örnekler hep noob gamelerde olan şeyler. Ha o nooblarında aklı başına gelir sıkılırlar adam gibi oynamaya başlarlar. Sırf onlar için oyunu rezil etmeye gerek yok.

Allahtan Icefrog öyle salak bir adam değilmişte böyle garip şeyler yapmamışlar Dota 2'de.
Sosyal ağlarda paylaş

aynı şekilde düşünüyorum,
herkes carry oynasın diye honda courier bedava oldu.
gerçekten internet cafe'de ffa half-life oynar gibiyim kim kime dum duma oyunlar.
bence kdr hiç bi oyunda stat olmamalı. eğer olcaksa Asist+Kill/Death daha iyi bi stat.
carry, support, ganker, tank her sınıfın görevleri net olmalı ve hepsi iyi kasınca carry olcak diye bi şart olmamalı.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Yanlış anladınız ama. Benim dediğim öyle bir şey değil. LoL'da magelerin skill damage scale oluyor ama hiç biri carry olamıyor yine. 3 ya da 4 tanesi ancak becerebiliyor carrylik yapmayı ki onların da amacı o.

Nasıl anlatayım ki burada, bir oyun izleyin bir turnuva finalinden filan, anlarsınız. Herkes carry oynasın diye bir şey yok yani.
Sosyal ağlarda paylaş

mardox said:

aynı şekilde düşünüyorum,
herkes carry oynasın diye honda courier bedava oldu.
gerçekten internet cafe'de ffa half-life oynar gibiyim kim kime dum duma oyunlar.
bence kdr hiç bi oyunda stat olmamalı. eğer olcaksa Asist+Kill/Death daha iyi bi stat.
carry, support, ganker, tank her sınıfın görevleri net olmalı ve hepsi iyi kasınca carry olcak diye bi şart olmamalı.

Sanırım mm sistemi Dota 2'de Hon'a göre farklı olacak. Aynı seviyedeki oyuncuları bir araya getiren bir sistem falan denmişti. Büyük ihtimalle hem puan hem oynadıkları oyun sayısı kill+asist/death hatta nasl yaparlar bilmem ward ortalaması vs iyi bir sistem bekliyorum ben. Ayrıca statslarda Hondaki gibi kd yazmasın bile. Direk kill+asist/death olsun. Belki Hon'da en başından beri böyle olsa kd kasmak için oyunları rezil eden adamlar kdye uraşmazdı. Lion'un gelip blood'a ks yapması falan.

Ama bu konuda aşmış tipler var. Zeus alıp tower dibinde bekliyorlar. Gelen creebi kesip lvl alıyorlar. Ama oyun boyunca orda bekliyorlar ve comboları izliyorlar. Sonra canı azalan gorduklerinde ulti ks bu şekilde 10-15 kill alıp hiç ölmeden oyunu bitiyorlar. Çoğunluklada yeniliyorlar zaten de çok güzel kd kasmış oluyorlar. Bunun gibi bir sürü aşmış kd kasma yöntemi geliştirmiş Hon kullanıcıları. Hon yokkende ks vardıda Dota'da ama Hon'la beraber aştı adamlar artık.

Dota'nın en güzel tarafı her oyun farklı bir maceraydı. Yine bazı aptallar ks falan yapardı ama bu kadar değildi. Stats yoktu nede olsa pek sallayanda yoktu. Hon'da herkes statsa oynuyor. Oynadıkları oyunların hiç bir anlamı yok. Oynayıp eğlenmekle alakası yok çoğu oyunun. Dota 2'de de stats olcak elbet ama umarım bir yolunu bulup statsın önemini azaltıp oyuncuları o an oynadıkları oyuna yönlendirebilirler.
Sosyal ağlarda paylaş

yalnız lolda tam caster olayında farkılı AP kullanan diğer herolarda var; akali rumble vs.. kaldı ki bunlarda end gamede etkili herolar, bunlar dışında dediğin gibi bazıları carryliyemiyor o kadar ancak dotadaki kadar fark yok ortada. Birde dotadan hon'a geçtiğim için dotada en son item durumu falan nasıldı hatırlayamıyorum bu hondaki spellshard casterların carrylemesine bir nebzede olsa yardım ediyordu bu item dotadada çıkmışmıydı?
Sosyal ağlarda paylaş

iyide abi starcrafttada sadece marine basan adam war
oyunlar publara göre dengelenmez
pro gamelere göre dengelenir
ancak cok imba bi pub herosu olur o nerflenir
mesela bh zaten publarda kan kusturuyodu pro gamelerde adı gecmiyodu belki bşiraz secilir diye güçlendirdiler

tavuk konmasıda sadece casual olarak bakmayın
oyundaki 0 runesini kaldırıdlar ilk 2 dakkaya biraz heyecan katar diye eklendi
bi hero 200 gold az harcıyo cunku
nolcek 200 golldan demeyin 2 fazla ward demek sonucta yada fazladan bi item

honda dotada takım oyunu normalde

www.honcast.com dan replay izleyin turnuva felan
carryleri level 17 18 iken level 8 9 glaciouslar geziyo etrafta
kimsede noob feeder gtfo kick glacious diye bagırmıyo dogal olarak
adamların olayı babysit roam ve cc sonucta
adam geliyo grup combata stun atıyo slow atıyo mana veriyo yeterli kimse kassın kill alsın diye beklemiyo
sadece ölmesin feedlemesin grup combatta yardımcı olsun diye bekliyo

geçen bi pr gördüm mesela bi replayde
adam ilk 110 15 dakka sadece bi bot bide mana bateery kastuı
kalan herşeyi warda adadı
Sosyal ağlarda paylaş

keldron said:

@Buddha mesela ben diğer oyunlardan artıları alırlar diye bekliyordum.Honun da Lolun de mesela kendince artıları var.Bunları alıp bi harman yapmasını bekliyordum.Oyun beta heroların aynı olmasından dem vurmak abes biraz ama anladın dedigimi.Dota yı 5 6 sene oynamıs bir adama yenilik sunmuyor diyorum.Sadece grafikler arayüz falan işte insanların beklentisi buysa Dota 2 onlar için mükemmel oyun.Yok benim gibi radikal degisiklikler bekleyen icin hayal kırıklıgı.

Almış artıları Hon'dan fazlasıda olacak. Lol'u bilmiyorum. Oynamadım hiç. Hatta eksileri almamış mesela. Lol çok yavaş hon çok hızlı diyorlar Dota ortası gibi laflar var. Hon'nun grafikler güzel ama karışık Lol'unde fazla kötü diyenler var. Dota 2 hem iyi hemde karışık olmayan sade bir grafik tutturmuş.

Bunların dışında radikal bir değişim bekleyip hayal kırıklığına uğramak senin hatan. Valve böyle bir vaatte bulunmadı.

Benim dikkatimi çeken sen Dota 2'den lol gibi bişey beklemişsin. Neden Lol'e benzetmeye çalışıyorsun ki. Lol zaten var oynayan oynuyor. Dota'da map olarak ciddi sorunları vardı. Valve olaya el attı herkes mutlu. Yani niye ikide bir LOL kıyaslamas yapıyorsun anlamış değilim. Sen Lol'u seviyorsan oyna işte biz yıllardır Dota'dan bunları bekliyorduk fazlasını değil Valve yaptı bizde Dota 2 oynayacağız. Senin Dota 2'yi kendi kendine oluşturduğun alakasız beklentileri arguman olarak eleştirmen çok saçma yani. Yaptığın Lol reklamından öteye gidemiyor malesef.
Sosyal ağlarda paylaş

dotada 1 sorun yoktu
dotada 150 sorun vardı
hiç biride ice frogun çözebileceği seyler değildi
hepsi eninde sonunda wc3 için bi custom map olması ile alakalıydı mapin
reconnect yoktu pick ekranı berbattı
skiller sınırlıydı herşey mümkün değil çünkü o map editorla

şimdi coğu düzeltilicek
bakalım nası bişi olcask
Sosyal ağlarda paylaş

Evet map olmasıyla ilgili sorunlar bende onları kastettim. Ama çıkıp Dota 2 yeni oyun demeyin bana falan deyip saçmalamak ayr bişey.

Lol var zaten farklı isteyen Lol oynar. 1 tane Lol yetmiyor mu arkadaş Dota 2'de dota sevenler oynasın. Niye hayal kırıklığına uğramış arkadaş onu anlamıyorum zaten ortada Lol varken.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Batı piyasasında LoL'dan başka tutunmayı becermiş Moba olmadığı için (HoN koon olduğu için kıyaslama açısından pek önemli değil, büyük gameplay farkları yok ne de olsa) Dota 2 LoL ile kıyaslanmayacak da neyle kıyaslanacak? Her ne kadar ben beğenmemiş olsam da (tekrar deneyeceğim bu gün) Rise of Immortals gelecek vadediyor bir de.

Bu arada böyle kıyaslandığı veya tartışıldığı sürece sorun yok ama eski sayfalarda olduğu gibi hakaretlere uzanan bir dile geçer yok artık, tamam? :)
Sosyal ağlarda paylaş

Abi çoğunuz no-lifersınız, buradan başka arkadaşlarınız yok derecek kadar az. Her oyunu buradan arkadaşlarınızla oynuyosunuz. dota kültürünüz yok. Turnuva kültürünüz yok. moba oyunları tanıma kültürünüz yok. Kafanız tek bakış, hero ve taktik çeşitliliğine hazır değilsiniz. Yaparım ederim diyeniz de tatava. dotada int herolar güçsüz diyo, ara sokakta bir esnaf oyununda support oynamamıştır mesela. Duyulmuş carryleri oynamıştır.
Sosyal ağlarda paylaş

abı aynı kafa loldede var. 9 creep kill alıp bırakıyo supporttlar kenardan keanrdan takılıyo sonra, bütün praayı warda harcıyo invis warda harcıyo artarsa item alıyo, buda gold per 5 seconds itemlar sayesidne oluyo. ama glac oyuncusunun sıkıla sıkıla butun oyun kenarda lvl 9 kalmasnın savnunulcak pek bir yanı olduğunu düşünmüyorum ben.

1v1 olsaydı 5 heroyuda ben kontrol etseydim okde böle olmaz.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...