Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Turkiye dış borç yükü %70.9 arttı.

Uzun

Öne çıkan mesajlar

said:
Türkiye'nin dış borç yükü, son 5 yılda yüzde 70.9 artış göstererek, 169 milyar 872 milyon dolardan, 290 milyar 350 milyon dolara yükseldi.

Hazine Müsteşarlığı verilerinden yapılan derlemeye göre, 2005-2010 döneminde Türkiye'nin dış borç yükündeki artışta özel sektör etkili oldu. 2005 sonunda, 84 milyar 35 milyon dolar dış borcu olan özel sektörün borç tutarı, 2010 yılı sonunda 189 milyar 601 milyon dolara ulaştı.

Böylece, özel sektör borçları, oransal olarak yüzde 125.6, parasal olarak da 105 milyar 566 milyon dolar artış gösterdi. Özel sektör borçlarının 76 milyar 66 milyon lirasının bankalara ait olduğu da dikkati çekti.

Buna karşılık, 2005 sonunda 70 milyar 411 milyon dolar olan kamunun toplam dış borcu, yüzde 126.3 oranında artarak 2010 yılı sonunda 88 milyar 923 milyon dolara çıktı. Bu şekilde kamunun dış borçlarında 18 milyar 512 milyon dolarlık artış meydana geldi.

Bu süreçte, kısa vadeli borçlar yüzde 105.4 artışla 38 milyar 283 milyon dolardan, 78 milyar 641 milyon dolara yükselirken, uzun vadeli dış borçlardaki artış ise yüzde 60.9 olarak belirlendi. 5 yıllık süreçte uzun vadeli dış borçlar 131 milyar 589 milyon dolardan, 211 milyar 709 milyon dolara çıktı.

Haberin Tamamı

Ya ekonomi büyüyor, Ekonomi şöyle oldu böyle oldu diye bi ton haber var. Bu haberdede %70 arttıgı yazıyor. Bu nasıl bi iştir böyle ?
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Bu haber bu haliyle yanlış bilgilendiriyor insanları. Sadece buna bakarak bir şey diyemeyiz. Borç artmış, tamam. GDP ne olmuş? Daha bir sürü ilgili şey ne olmuş? Ki borcun artması kadar normal bir şey yok büyüyen bir ekonomide, önemli olan diğer artışlara oranı. Şu anda GDP'mizin %40 küsürünü borçluyuz. İyi bir oran bu geçmişe göre.
Sosyal ağlarda paylaş

ekonomi buyuyo da bize mi buyuyo? normalde olması gereken sefilligin azalması degil midir iyi ekonomiye sahip ulkede? ee hani? zengin daha zengin, fakir daha fakir oluyor ekonomimiz buyudukce.

ele gecen paranın %80'lik bolumunu toplumun %20 kesimi eline geciriyor. ele gecen, geri kalan %20 oranındaki para ise toplumun %80'i arasında paylasılıyor.

cumle biraz karısık gibi ama iki kere okursanız anlarsınız zannediyorum :) turkiye ekonomisinin karsılıgı aynen budur. kendimizi kandırmayalım.
Sosyal ağlarda paylaş

ya ülke neden gelişemiyor hala 10 yıl 20 ıyl önce neyse hala aynı
yahu bare göz boyayın insanların gözünü boyayında oy verelim

en basitinden yolları yapın güzel modern şeyler alın, okulları fln geliştirin ne kdar olucak bunlar taş çatlasa 10 milyar dolar tutar hepsi of çok salakça yönetiyolar devleti ben dhaa yönetirim

ama tek farkımız rte halka hitap etmiş ben etmedim ya
Sosyal ağlarda paylaş

toggie said:

Joker said:

buyrun efenim

http://www.economist.com/content/global_debt_clock

simdi bu grafige gore ne anlam cıkarıcaz bi acıklar mısın? dunyanın en kotu ekonomisine sahip olan ulke abd diyeceksen isimiz var senle.

hayır akp geldiğinde borc'un gsmh'ya oranı %72 imiş. şuanda %48'lerde.. borcumuz %34 azalmış.
Sosyal ağlarda paylaş

Floridsdorf said:

ya ülke neden gelişemiyor hala 10 yıl 20 ıyl önce neyse hala aynı
yahu bare göz boyayın insanların gözünü boyayında oy verelim

en basitinden yolları yapın güzel modern şeyler alın, okulları fln geliştirin ne kdar olucak bunlar taş çatlasa 10 milyar dolar tutar hepsi of çok salakça yönetiyolar devleti ben dhaa yönetirim

ama tek farkımız rte halka hitap etmiş ben etmedim ya

her yere yol yaptılar hala yol diyosun :(
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Buna karşılık, 2005 sonunda 70 milyar 411 milyon dolar olan kamunun toplam dış borcu, yüzde 126.3 oranında artarak 2010 yılı sonunda 88 milyar 923 milyon dolara çıktı. Bu şekilde kamunun dış borçlarında 18 milyar 512 milyon dolarlık artış meydana geldi.

ilkokul 3 matematik terk
Sosyal ağlarda paylaş

toggie said:

ekonomi buyuyo da bize mi buyuyo? normalde olması gereken sefilligin azalması degil midir iyi ekonomiye sahip ulkede? ee hani? zengin daha zengin, fakir daha fakir oluyor ekonomimiz buyudukce.

ele gecen paranın %80'lik bolumunu toplumun %20 kesimi eline geciriyor. ele gecen, geri kalan %20 oranındaki para ise toplumun %80'i arasında paylasılıyor.

cumle biraz karısık gibi ama iki kere okursanız anlarsınız zannediyorum :) turkiye ekonomisinin karsılıgı aynen budur. kendimizi kandırmayalım.

Selam,

boldlu kısmın aksini gösterebilecek bir tablo bulmuştum ben, patiye de koymuştum.
Du bakim, hıh
http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/16823515.asp ilk tabloya bi bakalım burada.
En fakir kesim belirtilen zaman aralığında %192 zenginleşmişken, en zengin kesim %90 zenginleşmiş. Oran olarak bakınca zengin daha zengin, fakir daha daha zengin olmuş :).

Ama tabi tam kıya yapabilmek için, toplam gelirin bundan 10 sene önce %kaçı ilk %10 luk dilime geliyormuş, şimdi kaçı geliyormuş şeklinde bakmak lazım. Varsa öle bişi paylaşana +rep

O zaman daha net konuşabiliriz sanırım.

Şimdi bu borç bizim cari açıktan mı kaynaklanıyor derkeeenn haberi adam gibi okudum,

"özel sektör borcu" diyor.
Yahu,
1-) Özel sektör bundan öncesine göre daha mı büyük daha mı küçük? ona bi bakmak lazım
2-) Özelleştirilen kurumlar, bu hesabın içine katıldı mı? eğer öyleyse lol diorm Tabiki artacak. Bunun artması demek, özelleştirmeyle beraber özel olmayan dış borcun azalması manasına gelir.
3-)Abi özel sektör borcu tabiki olacak. Nasıl anlatsam ki, Bak koskoca Huawei'in uçan kuşa borcu var. Herifler dünyanın en iyisi kıvamındalar şu anda, ama git bak sıradan bi kobiye 2-3milyon dolar borçlar var şu anda sadece türkiyede lol.Ya bide nasıl borç bu, cezadan mı kaynaklanıo, geç mi ödeme oluyor nedir olay yani? Proje bitiminde ödenecek bir paradır mesela, bunu da borç olarak mı görüyorlar?

Özel sektöri borcu nasıl oluyor ki?
Sosyal ağlarda paylaş

Biraz öyle olabilir, füze kalkanı diye bişi çıkardılar ırak + afgan savaşını coverlamak için, zaten bu libya muabbetinde olayı "aa iiki fuze kalkanı yapmısız daha da yapalım" dedirtip daha fazla füze satacak adamlar.

ama talan ekonomisi yürümez sankim.
Ayrıca, bunlar bizim dış borç deil ya hu. Özel sektör diyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...