Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

2011 genel seçimleri

gramul

Öne çıkan mesajlar

ıyh..

abi son defa söyleyim bi daha kasmayacağım

kim girerse girsin, hangi parti girerse girsin, bu gibi bir seçim sistemi olan her ülkede

A <= (B+C)x1,3
gibi bişi gerekiyor ideal temsil durumların oluşabilmesi için. burada A ~> TOTAL/2 bile olabilir..

yok geleceği var mı, yok ne yapıcak.. bilmem ne..

bunlar hava gazı sadece. denkleme oturacak her parti ile iş yapar bu. tabii muhalefet için oturtacaksınız denkleme.

şunda angelina jolie parti kursun da bu kadar oy alsın. onu koy o bile fayda getirir. öbür türlü abraham lincoln'ü getirsen cacık olmaz.
Sosyal ağlarda paylaş

ahashda abi o halka oynamak biraz. sen sallarsın halk onu yorumlar

AKP bi yoklama yapar ortamı %41 cıkar, derki %46 oyumuz var garanti. halk der ki demek ki halk hala AKP'ye güveniyor adamlar çalışyor oy vermeye devam.

CHP bi yoklama yapar %27 cıkar, derki %35 garanti oyumuz var. halk der ki demek ki CHPde değişim var hacı adamlar yenilemişler ülkeyi değitirecekler oy vereyim bari.

Mecliste olmaya X parti cıkar yoklama yapar %5 oy alır, der ki %9 garanti oyumuz var. halk der ki olm ben bu adamlara inanıyorum, yeniler meniler ama benim gibi inananlar da varmış, oyumu bunlara verirsem boşa gitmeyecek gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

valla doğru şeyler söylüyosunuz
hem angelina jolie bile daha çok oy toplar bu ülkede, şöyle milletvekili adaylarına bakınca siyasetimiz bile televole oldu :P iğrenç bi yoldayız bu kesinleşti artık.
hem de liberal dediğin gibi anketler sadece insanları gazlamak için.
ama şu var bi seçmen olarak baraja müdahala etmek istiyorsak barajı indirecek partiye oy verebilirsin. bu konuda ben veya biz bişey yapamayız. kaldı ki ülkenin çoğuna göre %10 barajı doğruysa yapcak da bişey yoktur. ben bizim halkımızda daha demokrasi oturduğuna hiç inanmıyorum. zaten 12 eylülde demokrasinin altın kuralı olan yasama yürütme ve yargı kuvvetler ayrılığını 1 insana bağladık. o yüzden barajla ilgili herhangi birşey tartışmıcam burda. sadece insanlar reflex olarak -ve haklı olarak- barajı geçme ihtimali olan partilere oy vermeleri çok normal.
Sosyal ağlarda paylaş

%10 barajı ne abi.. indirmek ne ki..

2turlu seçim, meclise -adına ne dersen de- bir üst komisyon, çerez parti sayısını azaltacak katı ama abuse edilemeyecek kurallar, yargının hükümetlerden etkilenmemesini sağlayacak çin seddi gibi yasalar, gücü halkın cahilliğinden faydalanarak alacak referandumlar değil de halkla ilgili temel olayları halka çözdürtecek ama teknik konuları bilgilelere yıkacak yasalar olmadığı sürece %10 barajı ne ki..
düşürsen bile abuse edililecek her türlü.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi bir kaç kişi demiş baskıcı siyaset yüzünden akp oyları azalacak diye... Yanlış.

1.si, baskı kurdukları taraf salt muhalif sol taraf ki, sağ'ın ne şişi ne kebabı yanıyor. Şu ana kadar da düşününce, Türkiye'nin %50 sağ %50 sol olmadığı, sağcıların daha baskın geldiği aşikar. Türkiye'de sol'u toplasan hepi topu %40 eder. Geriye kalıyor %60.

İşte akp o %60'ın peşinde. Hiçbir zaman %40 sol'dan oy kapma gibi bir amacı da olmadı. Olmayacak da...

Gelelim sonuca. %40'ı destekleyenler baskı görürken %60lık taraf "me gusta" şeklinde geziyor dışarıda. %60lık kesim içinde kimsenin umrunda bile değil sol'a yapılan baskılar. Umrumda diyenlerin çoğu da içten pazarlıklı. Bu böyle. Yalansa yalan desinler. Ama şu son zamanlara kadar ne kadar desteklemesem de helal olsun Kılıçdaroğlu'na ki bu oranları gördü adam chp içinde ilk defa. Akp'nin tabanına saldırıyor daha fazla oy için. KK iyi yolda. Akıllıca oynarsa piyonlarını, %35 görebilir bu seçimlerde. Ama nolur birisi şu adamın konuşmalarını doğaçlama yapmasını engellesin... :D
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...