Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

tarkan kürtçe şarkı söyleyecekmiş

kinetik

Öne çıkan mesajlar

e sen ülkende kürtlerin hepsini toplayıp aynı kefeye koyarsan sonra o kefedeki insanlar hakkında kürt kelimesini sanki bir küfürmüş gibi kullan sonra gel burda ağla. geç arkadaşım bu işleri senin gibiler yurtdışında türklere laf edilince rage modedan çıkamayan insanlarsınız. Bir gün bakalım büyük bir çoğunluk senin türklüğünden bahsederken " ya türk o " lafını sanki anana küfür edermiş gibi kullansın ne hissedersin merak ediyorum

edit typo
Sosyal ağlarda paylaş

kinetik said:

anlaşamadık bir yerlerde ama neyse

kürtler şarkı söylesin, ne yaparlarsa yapsınlar ama türkiyede kürt ve türk olmayan bir çok halk mevcut. ama bunların arasında kürtçe o kadar ön plana çıkıyor ki herkes de hurra kürtçe diye kendini de parçalıyor.

yakında çiğ köfte,dürüm,lahmacun yemeyenleri, poşu bağlamaynları döveceğiz sanırım. bu tarkan yarın çıkıp türkiyede konuşulan bir başka lehçe ile şarkı söylemez ise gözümde değeri sıfırdır sadce. aydın olacağım diye bazı şeylerden taviz vermeye de gerek yok. böyle davranınca kürtçeyi yasaklayan zihniyet gibi olduğumu düşünmeye de gerek yok

Bak ben Arnavutum. Sana neden sokakta Arnavutça değil de Kürtçe duyuyorsun, neden Kürtçe kanal var Arnavutça kanal yok vs, söyleyeyim. Arnavutlar diğer etnik gruplar içinde özüne en bağlı gruplardandır. Hatta belki bi kürtler bi arnavutlardır yani. Bu duruma rağmen, Türkiyede yaşayan arnavutlar kendi kültürünü koruyamamıştır, korumamıştır.

Ben arnavutça 2 kelime biliyorum, başka hiçbirşey yok. Babam çok az, yarım yamalak bikaç bişey biliyor. Babamın çocukluğunda evde arnavutça bolca konuşulduğu halde durum böyle. Benim çocuğum ne bilecek arnavutça mesela? Hiç.

Ama ev arkadaşımdan örnek vereyim yine. Derdini çok rahat anlatabilecek kadar biliyor dilini. Şarkılarını türkülerini anlayabiliyor. Cümle kuruyor, dialog kuruyor falan. 2. bi dil gibi yani. Çocuğum da temel şeylerini bilsin, kültürünü unutmasın diye düşünüyor ve öyle yetiştireceğini söylüyor.

Özüne en bağlı etnik gruplardan olan arnavutlarda bile durum bahsettiğim gibi işte. Lazı falan geç o yüzden. Onlar dillerine kültürlerine sahip çıkıyorlar. Talep ediyorlar. O yüzden bu kadar göz önündeler. O yüzden sadece kürtler istiyor gibi geliyor size, bize. Aslında onlar kendi kültürünü öldürmemek için önlem alıyorlar. O yüzden böyle.
Sosyal ağlarda paylaş

SeaGle said:

Abi tarkan kürtçe şarkı söyleyince cd satacak mı zannediyorsunuz? En fazla internetten mp3'ü daha fazla iner, cd falan yok.

Türkiyede meşhur insanlar bunlar. Tarkanın karadenizliler yardımlaşma ve dayanışma derneği için konser verme ihtimali ne kadar normal bişey ise kürtçe şarkı söylemesi de o kadar normal bişey.

Tarkan'ın ailesi karadenizli ama :) arada biraz fark olabilir.

Kinetik'in dediklerini anlıyorum. Sanki Türkiye'de sadece Türkler ve Kürtler yaşıyormuş gibi bir hava yaratılıyor. Sürekli Kürtlere yönelik "ikramlar" falan. Doğu'da kürtler olay çıkarınca el pençe divan duran polisler İstanbul'da öğrenciler yürüyünce ağzını kırıyorlar adamın. Eşite davranın, ya ikisinin de ağzını kırın ya da hiçbirinin ağzını kurmayın. Çakma duyarlılar ama kürtler çok ezildi diye gelmeden önce belirteyim ki öğrenciler de öyle çok sevilen bir grup değildi hiçbir zaman.

Ayrıca Fede kaç kişinin anadili olduğunu yaz falan demişte, eğer grafiğe vurarak birşey yapacaksak sanırım hala Türkçe anadil olarak daha fazladır. Öyle şu kadar adam konuşuyo , diğerini bu kadar adam konuşuyo, daha fazla olana şöyle az olana böyle diyen devlet mi olur lan.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...