Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

uçak mühendisiyim

Shean

Öne çıkan mesajlar

Longshanks said:

SeaGle said:

Bizim buralarda makineciye mühendis endüstriciye diplomalı bekçi derler.
nedir bu makinecilerin kuyruk acısı anlamıyorum
endustrinin puanı daha yüksek diye mi haterzlık yapıyosunuz. ya da 60% kız öğrenci olduğu için mi?

makina mühendisliği terk bir birey olarak itiraf ediyorum, evet. tekstilde bile daha az kız vardı lan :(
Sosyal ağlarda paylaş

Holy said:

bırak yahu onu diyen daha 2. sınıfmış, ben de bir şey sanmıştım o kadar konuşunca.

aldığı en önemli mühendislik dersi termodinamik sdfsg

O DA DD GELDİ ZATEN LAN asdasdsadsa
olm ben makineyi ilk olarak 1. sınıfta laboratuar dersinde karşıdan görmedim, içinden geldim. O yüzden ben saksı değilim gençler. En çok bana soracaksınız.

Bide sabuncu değil miydin abi sen niye mühendislik konusunda söz söyledin ki, asdasdasdass
Sosyal ağlarda paylaş

SeaGle said:

Holy said:

bırak yahu onu diyen daha 2. sınıfmış, ben de bir şey sanmıştım o kadar konuşunca.

aldığı en önemli mühendislik dersi termodinamik sdfsg

O DA DD GELDİ ZATEN LAN asdasdsadsa
olm ben makineyi ilk olarak 1. sınıfta laboratuar dersinde karşıdan görmedim, içinden geldim. O yüzden ben saksı değilim gençler. En çok bana soracaksınız.

Bide sabuncu değil miydin abi sen niye mühendislik konusunda söz söyledin ki, asdasdasdass

nasıl içinden geldin sanayide tornacı mıydın
Sosyal ağlarda paylaş

Abi kendimi bildim bileli demir, pas, toz, kaynağın envayi çeşidi, kesme biçme, tasarlama, imalat hede hödö. Bi makine mühendisi hayatında neyle karşılaşacaksa ben onların hepsinin temelini, bazı konularda da daha ileri seviyesini gördüm, yaşadım, içinde bulundum vs vs.

Bide, seviyorum abi. Seviyosan git konuş dediler, yazdım. Yazdım dediğim öss tercih ormuna yazdım işte. Zaten sevgili gibiydik, yazıp resmiyete döktük işte. Öyle bi ilişkim var benim makine mühendisliğiyle.
Sosyal ağlarda paylaş

"roket adam" said:

Uçak mühendisliği en imrendiğim meslek ya. Çok çılgın bi olay yani. Okulu bırakıp baştan mı okusam netsem.

bir makine müh. de aynı işi yapabilir. çokta özenilecek bir bölüm değil. hadi ismi falan havalı dersen tamam. Ama daha havalısı var panpa (ilk defa panpa diyorum bu arada) AEROSPACE ENGINEERING.
Sosyal ağlarda paylaş

SeaGle said:

Abi kendimi bildim bileli demir, pas, toz, kaynağın envayi çeşidi, kesme biçme, tasarlama, imalat hede hödö. Bi makine mühendisi hayatında neyle karşılaşacaksa ben onların hepsinin temelini, bazı konularda da daha ileri seviyesini gördüm, yaşadım, içinde bulundum vs vs.

Bide, seviyorum abi. Seviyosan git konuş dediler, yazdım. Yazdım dediğim öss tercih ormuna yazdım işte. Zaten sevgili gibiydik, yazıp resmiyete döktük işte. Öyle bi ilişkim var benim makine mühendisliğiyle.

iyi de endüstri mühendisliği yazsaydın da onları biliyo olacaktın
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

"roket adam" said:

Uçak mühendisliği en imrendiğim meslek ya. Çok çılgın bi olay yani. Okulu bırakıp baştan mı okusam netsem.

bir makine müh. de aynı işi yapabilir. çokta özenilecek bir bölüm değil. hadi ismi falan havalı dersen tamam. Ama daha havalısı var panpa (ilk defa panpa diyorum bu arada) AEROSPACE ENGINEERING.

Uzay ve havacılık mühendisliği diye geçiyo di mi o, çok kolpa o yaa. İTÜ Uçak mühendisliğinde falan okuyo olsaydım şu an hayatım çok farklı olurdu gibi geliyo bana o derece bi imajı var sdfklsd. Böyle mühendisliklerüstü bi imaj oluşmuş kafamda. Halbuki makina'nın özelleşmiş bi dalı yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Longshanks said:

SeaGle said:

iyi de endüstri mühendisliği yazsaydın da onları biliyo olacaktın

Ama onları yapıyor olmayacaktım.
Alakası yok hatta ikisinin bence. Endüstri mühendisliği daha çok planlama mesleği. Evet sanayinin içinde ama sanayi sitesinin sınırları içerisinde sadece. Bi işletmenin camından içeri bakıyor gibi. Ama makine olayın göbeğinde.

Elbet burda espri yapıyoruz falan, tüm mesleklere ihtiyaç var, hepsi önemli. Endüstri mühendisliği planlama demek, yeri geldiğinde işletmenin götünü başını çevirmek demek, bakmayın geyiğe. Ama benim makineci olma amacım farklı. Benim çözmek istediğim sorunlar işletmenin işleyişi hakkındaki sorunlardan ziyade işin gidişatındaki sorunlar. Ben x fabrikasını çekip çeviriyorum demek istemiyorum. Benim hayattaki amacım "x makinesinde şunun iyileştirilmesinde rol oynadım", "y işletmesinde z tipi bir soruna t tipi bir projeyle çözüm getirerek blabla yaptım" demek. Demek de istemem aslında, ismim çok söylenmese de olur. Bilgi birikimime bişey daha yazabildikten sonra kağıtlarda ismimin geçip geçmemesi çok umrumda değil. Yani ben ne bileyim, ben üretmek istiyorum. Üretim sürecinin geri planında başrol olmak yerine sürecin göbeğinde sıradan bi rolde olmayı yeğelerim. İmza ile, aptal saptal evraklar ile uğraşmaktan ziyade işçisiyle kalfasıyla ustasıyla oturup ufak bi kağıda aklımızdan geçeni döküp çıkış yolu bulmaya çalışmak bana daha yakın geliyor. Çocukluğumdan beri temiz kıyafetle dolaşmak garip gelir bana, kiri pası daha çok seviyorum işte. Öyle şeyler.

Çok idealist gibi gözüktüm de değilim de öyle. Özel sektör senin içindeki alevi işeyerek söndürecek diyenler de var. O konuda benimle aynı kafa yapısına sahip insanlara denk gelmeyi dilemekten başka çarem yok sanırım şimdilik. Yani.
Sosyal ağlarda paylaş

"roket adam" said:

throine said:

"roket adam" said:

Uzay ve havacılık mühendisliği diye geçiyo di mi o, çok kolpa o yaa. İTÜ Uçak mühendisliğinde falan okuyo olsaydım şu an hayatım çok farklı olurdu gibi geliyo bana o derece bi imajı var sdfklsd. Böyle mühendisliklerüstü bi imaj oluşmuş kafamda. Halbuki makina'nın özelleşmiş bi dalı yani.

çok istedim
üşendigim için çalışmayıp ucundan kaçırdım
fml
kazansam türkiyede kalırdım hem de lol
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...