Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Borsa - İmkb - Sermaye Piyasası başlığı...

suBzer0

Öne çıkan mesajlar

Palantir'i 10'dan alıp sonra üzerine 2 defa ekleme yaptım. Ortalama maliyetim 16 civarında.  Tek pişman olduğum nokta IPO sırasında korkup az almam oldu. Benim kişisel görüşüm Palantirin ciddi bir balon olduğu yönünde. IPO sırasında bile dalga geçerek almıştım, detaylı araştıranlarınız varsa, yıllarca bilançosunun ne kadar berbat olduğunu, CEO'sunun tutarsız olduğunu, gelirlerinin 3-4 müşteri'den ve riskli olduğunu görebilirsiniz.

Ancak bu seviyede hype en son tesla'da olmuştu, palantir'in günlük işlem hacmi mesela Microsoft'un 3 katı falan şu an, bu hype'a inanarak ben de elimdekileri kısa vadede satmayı planlamıyorum.  Kesinlikle yatırım tavsiyesi değil. 

Sosyal ağlarda paylaş

Palantir'le ilgili tek pişman olduğum şey call option kontratlarını almamak oldu :) 

Option tradingden korkuyorum ve bulaşmak istemiyorum, yapıma uygun değil. Muhtemelen sinir hastası olurum girersem. Ama girmeyi düşündüğüm zaman Palantir call option kontratlarına girseydim, şuanda ciddi bir gelir elde etmiş olurdum orası da başka konu.

Sakin sakin stock takılmak en iyisi...

Çok hype olduğu konusunda katılıyorum, ama 5-10 sene içinde Palantir doğru yönetilirse ve devlet desteği bu şekilde devam ederse, şuanki 51 milyar $'lık market cap'e dönüp bir yerimizle güleceğiz. 

Sosyal ağlarda paylaş

buyback yapan sirketlere odaklanabilirsiniz

https://wolfstreet.com/2020/12/17/share-buybacks-drop-42-in-q3-yoy-to-102-billion-big-tech-buffett-dominate-big-banks-are-gone-very-top-heavy-affair/

bankalar azaltmis buybackleri, tech sirketleri artirmis

soxl ve tqqq x3 etf'ler bunlari aktif alip satabilirsiniz degiserek, ikisini ayni anda tutmayin *(double-exposure x3)

Goering tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Bir de kısa vadede ARKK çok karlı gözükebilir, ama ben götüm götüm ARKG biriktiyorum. Post-covid dünyada büyük artış bekliyorum. Sahibi de böyle düşünüyor :)

https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-12-18/cathie-wood-sees-control-fight-ending-lifting-cloud-over-ark

“Tesla’s still in the running, but I would have to say the biggest upside surprises are going to come from the genomic space,” Wood said in the interview. “That’s because the convergence of DNA sequencing, artificial intelligence and gene therapies, importantly Crispr gene editing, is going to cure disease.”

Sosyal ağlarda paylaş

biotech için ARK'dan iyi fonlar tonla ama çoğu active managed ve +100$k + 1,5% komisyon

etf olarak çevirilen 1-2 tane var güzel pickler düşüyor:

borsa tarafında olan $PSCH iyidir, credit suisse normal fonların 1-2'sini takip ediyor. (CS fonları %300 yapan var)

şöyle:

https://www.zacks.com/funds/etf/PSCH/holding

bunlar dışında "leveraged biotech etf": $labu $cure 

Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...

Bu işin (yurtdışı aracı kurumdan para transferi) vergisel kısmını araştıran var mı aranızda ya? Bir sürü kaynak okudum, farklı farklı fikirler var.

Ben deneme amaçlı interactivebrokers'dan para çektim. "müşteri kaynaklı muhabirlik ödemesi" açıklaması ile citibank'tan yattı hesaba.

Yarın bir gün, bu hareketleri takip edip devletin vergi talep etmesi olasılığı nedir? Ben düzenli yatırım yapıyorum çünkü, yarın bir gün oradaki parayı çekip sorunla karşılaşmak istemiyorum. 

Sosyal ağlarda paylaş

gelir vergisi veriyorsun zaten anlık iletiliyor bütün OECD ülkeleri arasında.

(amerika'da trade ediyorsan) amerikan vatandaşı değilsen capital gain tax vermiyorsun, temettü aldıysan onun vergisini veriyorsun sadece.

gayet açık.

ölürsen varislerine sağlam veraset/inheritence tax geliyor %40, ölücek gibi olursan aktar hesabı ? 

Sosyal ağlarda paylaş

Abi ABD tarafında netim, yeterince açık soramamışım.

Parayı buraya aktarınca, Türkiye'de doğması muhtemel vergilerden bahsediyorum. Artı parayı aktarmasan bile "yıllık olarak kazancını beyan et ve kazancının vergisini öde" diyor TR, Mart ayında hisseyi aldığın tarihteki fiyatı ve kurdan TL'ye dönüp, değerleme tarihinde mevcut kurdan TL ye dönüp vs. vs. vs. 

Tam olarak şu mevzu yani:

https://medium.com/mali-müşavir-evren-özmen/yurt-dışı-hisse-senetlerine-talep-arttı-peki-vergisi-f673bdfa6c28

Otomatik bilgi değişiminin yürürlüğe girmesiyle bazı riskler oluşacak gibi duruyor.

Kim Nasıl Takip Ediyor ki ? Nereden Bilecekler ?

Otomatik bilgi değişimi anlaşması yürürlüğe yavaş yavaş giriyor ama çok etkin bir takip var mı emin değilim. Ama benim önerim beyan etmemek gibi risklere girmemeniz.

Ne dersin?

sipeyskeyk tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

mart'ta beyanname vermeni bekliyor devlet, parayı getirsen de getirmesen de.

vergi dilimleri 15%'den başlıyor 40%'a kadar.

yani beyanname vermezsen de artık devlette kaydı var.

Not:

IB'de oturum/residency TR gözüktüğü sürece TCK.NO ile birlikte bu data akışı sağlanıyor.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...