Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Borsa - İmkb - Sermaye Piyasası başlığı...

suBzer0

Öne çıkan mesajlar

kısa zamanda, az para ile, çok kazanmak isteyenler veyahut

kısa zamanda, az para ile, batmak isteyenler ;

garanti,işc vs. kemik kağıtları tercih ederek yüksek getiri/götürü elde etmek istiyorsanız bu kağıtların varantlarını kullanın

yanlız dikkat edeceğiniz bir husus var, hesabı yapmayıp yanlış bir varant seçerseniz vade sonunda sıfırlanırsınız

eğer doğru varant seçimi yaparsanız böyle hareketli piyasalarda 1 hafta gibi bir süre içerisinde 1 / 1 oranında kazanırsınız.

Örnek verelim ;

ISDAE - 30.06.2011 vadeli // 5,50 tl 'den ISC ALIM VARANTI

01 Nisan değeri : 0,17

06 Nisan değeri : 0,37 ( 14:53 itibariyle )

yani sevgili mithat , 1.000 lira kredi çekip ISDAE varantı almış olsaydın ;

1.000 / 0,17 = 5.882 adet varant

5.882 x 0,37 = 2.176 TL

gibi bir paran olacaktı.

Yani 1.000 tl ile 1.176 tl kazanmış olacaktın, nasıl iyi rakam değil mi ?

DİKKAT : ISDAE doğru varant demiyorum !!!
Sosyal ağlarda paylaş

Robert_Poche said:

su mantık bir kere yanlış, A hissesi alıp yuzde 5 almıssan neden B hissesinin yuzde 10 artısına bakıyorsun. Al yuzde 5ini mutlu ol.

evet o mantık yanlış ama bunun benim söylediklerimle bir alakası yok

bir varant, bir hisse senedini dayanak alır, ve dayanak aldığı hisse senedine paralel hareket eder
Sosyal ağlarda paylaş

genel anlamda paralel demek daha iyi, neticede o kagıtların artışlarının büyük olması dısında düştüklerindede aynı büyüklükte düşerler ondan portföylerin tamamı ile giriş yapılması oldukça risklidir. Elinde saglam bir forecast(duyum teknik vs) olmadan alınmaları da yazıturadan farksız olur.
Sosyal ağlarda paylaş

Varantlar, yatırımcısına hisse senetlerinin sağladığı

- Kâr Payı Hakkı
- Yeni Pay Alma Hakkı (Rüçhan Hakkı)
- Tasfiye Bakiyesine Katılma Hakkı
- Şirket Yönetimine Katılma Hakkı
- Oy Hakkı ve Bilgi Alma Hakkı

gibi hakları sağlamazlar.

Varant satın alan yatırımcı hisse senedini almış olmaz, hisse senedini alma ya da satma hakkını elde etmiş olur.

Varant Yatırımının Riskleri:

- Varantlar belirli bir vadeye sahiptirler (ömürleri sınırlıdır).
- Kaldıraç etkisi nedeniyle varant alım işlemi yapmanın piyasada lehte çalışabileceği gibi aleyhte de çalışabileceği ve bu anlamda kaldıraç etkisinin yüksek kazançlar sağlayabileceği gibi zararlara da yol açabileceği ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır.
- Piyasada oluşacak fiyat hareketleri sonucunda yatırılan paranın tümü kaybedilebilir. Ancak risk varanta ödenen bedel ve buna ek olarak ödenen komisyon ve diğer ücretler ile sınırlıdır.
- Varant alım satımına ilişkin olarak yapılacak teknik ve temel analizlerin kişiden kişiye farklılık arz edebileceği ve bu analizlerde yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır.

Varant ihracı nedeniyle ihraçcının maruz kaldığı risklere ilişkin risk yönetim politikasının izahnamede yer alması zorunludur. İzahname, Tebliğ uyarınca ihraçcı ile piyasa yapıcının internet sitesinde yayınlanır. İhraççının risk yönetim politikası, yatırım kararı verilmeden önce dikkatle incelenmelidir.

kaynak
Sosyal ağlarda paylaş

dolar/tl bir süre 1.48'in altında kalıcak evet

euro/dolar - euro'nun değer kaybetmesini bekliyorum ama belli olmaz

euro/zar - euro/tl - euro/mexican peso : bunlarda euro değer kaybedicek, 7-8% kadar önümüzdeki aylar. geri dönüşü olmayabilir bu fiyatların euro pozisyonlardan çıkmanızı öneriyorum...
Sosyal ağlarda paylaş

borsayı takıp etmeye basladım ben de, biraz takipten sonra giricem.

Şimdi mesela tepe akfen ido yu satın aldı,
1-) tepe akfene yatırmış olmak lazım mıydı? şimdi para harcayıp büyüdüler, bu durumda kağıtları değer mi kazanır yoksa kayıp mı olur?

2-) ido kağıtları ne olur?
Farzedelim tepe akfen 10 gün sonra idoyu 3 katına sattı, 3 kat kar edermiyiz o kağıtlardan?
3-) ido özelleştirildi, kar marjları artar diyerekten kağıt almalı mıyız?
Sosyal ağlarda paylaş

şöyle bişey sorayım,
HSBC Bank A tipi varlık yönetimi hizmeti hisessi fonu
aldım salı günü, daha dogrusu emri verdim salı gunu, persembe isleme gecti.
artis olacak gibi gozukuyodu 3-4 gunluk grafikten, sonra linki verdigim siteyi buldum.

burda daha ne kadar tutmak mantıklıdır sizce parayı,
bu fon nelerden etkilenir buyuk olcude,
fonun 1 aylık dataları kısmında, son 3 gundeki artisa, pay sayısının artışının etkisi nedir? yani pay sayısı arttıgı icin fason bi artış mı son 3 gundeki yüzdeler, yoksa ters mi etki eder. hiç fikrim yok
Sosyal ağlarda paylaş

hm girecek güzel kağıt var ama TR'de değil

minimum 20-30% getirir 3 ayda, ama kısa vadeli işlem yapmayın..

http://www.boerse-berlin.com/index.php/Shares?isin=US17275R1023

yılbaşından beri 35% falan değer kaybetti.. biraz daha düşme yeri var, ondan sonra düşmeden çıkmasını bekliyorum...

52 weeks low 11.99 EUR
now 12.33 EUR
52 weeks high 20.83 EUR

16'ya kesin gelir / 17-18'lerden döner, uzun sürebilir çıkması.. biraz piyasalara bağlı, ama her türlü çıkacak
Sosyal ağlarda paylaş

şu an baya karışık asya piyasaları, yorum yazsam anlamsız olur çünkü ne olacağı belli değil pek..

(nasıl etkiler derseniz: japonya'nın özel sekterü her yıl baya bir +'da ve özel sektörde çalışan herkez de +'da, ve bu paralarla yatırım yapıyorlar.. kriz anlarında toplu alım satım yaptıkları zaman volume'u düşük kağıtlar -EUR/SEK, EUR/DKK, USD/AUD vs.- fazlasıyla etkileniyor. şu an baya haber üzerine trade yapıyor tanıdığım herkez.)

EUR elbet değer kaybedicek ama bakalım ?
Sosyal ağlarda paylaş

nisan sonu / mayıs ayı baya hareketli geçicek..

seçim öncesi fiyatlarda (IMKB- US/TL- EUR/TL) fazla dalgalanma olabilir, orta vadeli yatırım yapmazdım şu noktada (2-6 ay vs.)

fazla mantık aradamadan, kısa vadeli spekülatif alım-satımlar yapmak ne kadar kulağa aptalca gelse bile mantıklı olan bence..

şunu yazmıştım: http://forum.paticik.com/read.php?13,5383228,5532909,page=25#msg-5522918

USD/TL ihracatçılar için baya önemli, fiyatlarda saçma hareketler olursa MB müdahale edecektir (seçim öncesi vs.)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...